Начните консультацию с юристом онлайн
Я інвалілд 2 групи,повнолітня.Чи було правомірне рішення мого батька робити "дарчу"на квартиру своїй дгугій лружині.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (13)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеДоброго вечора, Галино!
Якщо квартира належить Вашому батьку на праві приватної власності, то його рішення, на жаль для Вас, цілком правомірне, оскільки він має права розпоряджатися цим майном на власний розсуд, у тому числі укладати договір дарування!
Всього найкращого !
Юрист, 7 лет опыта
Доброго вечора! Рішення Вашого батьку є цілком правомірним, оскільки, він є власником даної квартири. Адже подарувати будь-яке майно (рухоме, в тому числі гроші й цінні папери, та нерухоме), а також майнові права іншим особам є виключним правом власника цього майна.Ви можете розраховувати (у разі відкриття спадщини) на майно, яким Ваш батько ще не розпорядився і залишився його власником.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чате1. Договор дарения (или проще говоря, дарственная) – это передача права собственности от дарителя к одариваемому человеку на безвозмездной основе – т.е. бесплатно.
При оспаривании договора дарения необходимо помнить, что срок исковой давности составляет один год.
Оспорить договор дарение можно в том случае, если он был подписан лицом с ограниченной дееспособностью. Ограничение дееспособности может быть вызвано не только психическими болезнями, но и употреблением спиртных, наркотических средств, а также если человек создает для своих родных и близких неблагоприятное материальное положение.
Можно обратиться в суд и по другим основаниям. Например, это может быть обман или принуждение, невозможность осознания своих действий дарителем в момент подписания договора или неспособность руководить ими. Когда даритель заблуждался относительно обстоятельств, имеющих существенное значение. В таком случае сделка может быть признана недействительной через суд.
2. Квартира может находиться в общей долевой собственности, когда определена доля каждого владельца и в общей совместной собственности, когда эти доли не определены.
Как подарить в каждом конкретном случае:
Если квартира или её часть является общей совместной собственностью супругов, то один из них может подарить свою часть только при наличии письменного согласия второго супруга.
Если согласия нет, то передать в дар свою часть квартиры нельзя.
3. Если Ваш отец единственный владелец квартиры, то он имеет право распоряжаться имуществом по своему усмотрению. Наличие у Вас инвалидности, не лишают его такого права.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий вечір, Галина!
Якщо Ваш батько був єдиним власником цієї квартири, то він мав право її подарувати будь-якій особі.
Перед укладанням договору дарування, посвідченого у нотаріуса, нотаріус повинен перевірити документи щодо права власності на квартиру.
Якщо він єдиний власник, то:
Згідно до вимог статті 41 Конституції України, він має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю".
Цивільний кодекс України:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15
" Розділ IПРАВО ВЛАСНОСТІ
Глава 23
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ПРАВО ВЛАСНОСТІ
Стаття 316. Поняття права власності
1. Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
2. Особливим видом права власності є право довірчої власності, яке виникає внаслідок закону або договору.
Стаття 317. Зміст права власності
1. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
2. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Стаття 319. Здійснення права власності
1. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
2. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства.
3. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
4. Власність зобов'язує.
5. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
6. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
7. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
8. Особливості здійснення права власності на культурні цінності встановлюються законом.
Стаття 325. Право приватної власності
1. Суб'єктами права приватної власності є фізичні та юридичні особи.
2. Фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.
3. Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.
Законом може бути встановлено обмеження розміру земельної ділянки, яка може бути у власності фізичної та юридичної особи".
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Юрист, г. Харьков, 32 года опыта
Добрый день, Галина. Ваш отец, как собственник квартиры, имеет полное право распоряжаться нею на свое усмотрение, то есть подарить кому-либо без всяких ограничений. Он принял такое решение, и оно, к сожалению, законно.
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
Повідомляю наступне:
Згідно ст. 321 ЦК Украііни власник може вільно розпоряджатись своіім майном, тому дііі власника є правомірними щодо дарування майна.
Проте Ви можете претендувати на частину майна ,яке власник ще не розподілив і спадщина на нього ще не прийнята, свідоцтва спадкоемцями не отримано.
Подайте заяву нотаріусу та дізнайтесь чи є у спадкодавця майно ,яке не розподілено за заповітом чи за законом.
З повагою
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Галино!
Ви могли розраховувати на частку майна, якби ваш батько помер і це майно успадковувалося за законом або заповітом. Однак, скоріш за все батько і оформив дарчу на свою нинішню дружину, щоб всі права на квартиру перейшли до неї. Відповідно після смерті батька Ви вже не зможете розраховувати на частку квартири, так як її власником вже є дружина батька.
Договір дарування - це домовленість, за якою одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність (ч. 1 ст. 717 ЦКУ).
Відповідно до ст. 1241 ЦК України, малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Перелік осіб, які мають право на обов'язкову частку, що визначений ст. 1241 ЦК України, є вичерпним і розширеного тлумачення не потребує.
Непрацездатними вважаються особи, які досягли встановленого ст. 26 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"пенсійного віку, або особи з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону, незалежно від того, чи призначена їм пенсія.
Всього Вам доброго!
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
По вашому питанию нажаль цілком погоджуюсь з викладеним колегами Ваш батько власник майна тому розпоряджається їм на власний розсуд, тому цілком ймовірно він захотів надати своє майно для другої дружини.
Щодо вашого статусу непрацездатними вважаються особи, які досягли встановленого ст. 26 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " пенсійного віку, або особи з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону, незалежно від того, чи призначена їм пенсія.
Тобто у вашого батька немає зобов'язання вас утримувати а також без його особистого бажання дарувати вам майно яке йому належить на праві власності.
Успіху
Юрист, г. Харьков, 25 лет опыта
Якщо квартира належить виключно батькові, він має розпоряджатися нею на свій погляд.
Дарувати, продавати, заповідати...
Чи можна розраховувати на частку майна?Я інвалілд 2 групи,повнолітня.Чи було правомірне рішення мого батька робити "дарчу"на квартиру своїй дгугій лружині.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Я інвалілд 2 групи,повнолітня.Чи було правомірне рішення мого батька робити "дарчу"на квартиру своїй дгугій лружині.
ОСТАВИТЬ свое имущество по договору дарения - это право Вашего отца.
Но так как Вам положена была бы при завещании обязательная часть - так как Вы инвалид - можете попробовать обжаловать в суде - этот договор дарения
Юрист, г. Днепр, 13 лет опыта
Общаться в чатеЗдравствуйте, Галина. К сожалению, подарить можно любому человеку.
Понятие "обязательной доли" распространяется только на наследство, если бы таковое было у папы, и он бы написал завещание на другого человека.
С уважением, юрист Галина Токмач.
Юрист, г. Одесса, 6 лет опыта
Галино, доброго дня!
Підтримую колег, дійсно договір дарування здійснюється за волею власника майна і може бути вчинений на користь будь-якої особи.
Положення статті 1241 Цивільного Кодексу України, що визначали обов'язкову частку у спадщині застосувати неможливо, так як у такому випадку мав бути заповіт, а у Вашому -, на жаль, договір дарування.
Батько може сам розпоряджатись своїм майном, його дії правомірні.
На все добре!
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Сімейний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14):
"Стаття 198. Підстави виникнення обов'язку батьків утримувати повнолітніх дочку, сина
1. Батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати".
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):
"Стаття 228. Правові наслідки вчинення правочину, який порушує публічний порядок, вчинений з метою, що суперечить інтересам держави і суспільства
1. Правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
2. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним...."
Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
"Стаття 47. Кожен має право на житло...
Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду..".
Ваше питання не містить відомостей про особисте право власності батька на ваше житло, про Ваше право власності та користування житлом. Зверніться до державного реєстратора Реєстру речових прав на нерухоме майно про надання витягу з Реєстру що Вашої квартири. Направте батьку заяву (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) про нікчемність "дарчої" - такої, що немає юридичної сили і не вимагає рішення суду про її недійсність.