Начните консультацию с юристом онлайн
орендар не виконує свої зобовязання перед орендодавцями орендну плату знижує і не піднімає як зазначено в договорі в звязку з підвищенням цін в країні. що потрібно для того щоб розірвати договора з даним орендарем і перейти до іншого який дає в троє більші відсотки
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (12)
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
орендар не виконує свої зобовязання перед орендодавцями орендну плату знижує і не піднімає як зазначено в договорі в звязку з підвищенням цін в країні. що потрібно для того щоб розірвати договора з даним орендарем і перейти до іншого який дає в троє більші відсотки
направляете предложение о расторжении - заказным письмом с описью вложения
если не соглашается расторгаете договор в судебном порядке
нужна детальная консультация или помощь в подготовке документов ( заявы, иски т .п.) - обращайтесь через сайт, с ув Виктория Костромина
Юрист, г. Харьков, 32 года опыта
Добрый вечер. У вас есть все основания для расторжения договора - снижение арендной платы. Направьте свою претензию арендодателю с указанием нарушенных пунктов договора. Это послужит доказательством для расторжения договора аренды земли в судебном порядке.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеДобрый вечер!
Законодательством Украины, Гражданским и Земельным кодексами Украины и Законом об аренде земли определены основания для расторжения договоров аренды земельных участков во внесудебном и судебном порядках.
Внесудебный порядок
Расторжение договора аренды земли во внесудебном порядке, в частности, осуществляется:
Судебный порядок
В судебном порядке договоры аренды могут быть расторгнуты, в частности, на таких основаниях:
Как видим, оснований для расторжения договора аренды земли не так уж и много. Одним из них является систематическая неуплата арендной платы, предусмотренная п. «д» части 1 статьи 141 Земельного кодекса Украины.
Систематическая уплата арендной платы без учета индекса инфляции, если такой индекс должен быть применен по договору, не является систематической неуплатой арендной платы.
Так, в обоснование данной позиции суд обращает внимание, что действительно п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК Украины дает основания прекращения права пользования земельным участком в случае систематической неуплаты арендной платы. При этом отношения аренды регулируются в том числе и положениями Гражданского кодекса Украины.
Так, согласно статье 651 Гражданского Кодекса Украины договор может быть изменен или расторгнут по решению суда по требованию одной из сторон в случае существенного нарушения договора другой стороной и в иных случаях, установленных договором или законом. Существенным при этом является такое нарушение стороной договора, когда вследствие причиненного этим вреда вторая сторона в значительной степени лишается того, на что она рассчитывала при заключении договора.
Системный анализ указанных положений законодательства приводит к выводу, что при решении вопроса о расторжении договора аренды по основанию, предусмотренному пунктом «д» статьи 141 Земельного Кодекса Украины, применению также подлежат положения части второй статьи 651 Гражданского Кодекса Украины, согласно которой необходимо наличие существенного нарушения стороной договора.
В случае, который был рассмотрен судом, арендная плата не осуществлялась за 2015 и 2016 годы. При этом индекс инфляции за указанные годы составил соответственно 143,3% и 112,4%.
Учитывая указанное, суд пришел к выводу, что осуществление уплаты арендной платы без учета указанных индексов не повлекло существенный вред, то есть арендодатель не был в значительной мере лишен того, что рассчитывал получить по договору, а значит такое нарушение не является основанием для расторжения договора.
Вывод:
- если арендатор не оплачивает всю сумму, указанную в договоре, то основание для расторжения договора есть;
- если арендатор не проводит индексацию, которая предусмотрена в договоре, то это не является основанием для расторжения договора. Вы можете через суд потребовать выплатить Вам сумму индексации.
УДАЧИ!
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
Повідомляю наступне:
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або умовами самого договору.
Законодавством України визначено два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі:
- за згодою сторін;
- за рішенням суду.
Дострокове розірвання договору оренди землі за згодою сторінВідповідно до частини першої статті 651 Цивільного кодексу України розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною третьою статті 31 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.
У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.
Дострокове розірвання договору оренди землі за рішенням судуЗгідно зі статтею 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі:
1) невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі"
2) невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору;
3) випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки;
4) виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України щодо:
Такий спосіб розірвання договору оренди реалізується шляхом подання відповідного позову до суду із аргументацією підстав для визначення договору оренди недійсним.
Реєстрація розірвання договору оренди земліФакт розірвання договору оренди землі необхідно зареєструвати. Порядок реєстрації такий же, як і для реєстрації самого договору оренди землі.
За державною реєстрацією розірвання договору оренди землі може звернутися як орендар, так і орендодавець до виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, в тому числі через центри надання адміністративних послуг; нотаріуса.
Направте орендарю письмову претензію з обгрунтуванням причин припинення договору- рекомендованим листом з врученням та описом. Квитанцію з пошти зберігаєте для доказів у суді,якщо добровільно не досягнуто порозуміння!
З повагою
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеДоброго вечора!
Загалом потрібно дивитись умову самого договору оренди в частині того, які положення там прописані щодо дострокового розірвання договору оренди. Це перша важлива умова.
Друге. Вам необхідно проаналізувати даний договір, і направити орендарю письмову претензію щодо належного виконання умов договору, зокрема в частині оплати. У разі відсутності належного реагування, тобто відмови, яка також буде письмовою, Ви маєте право звернутись до суду про дострокове розірвання договору оренди землі.
Третє, раджу Вам скористатись послугами юриста щодо аналізу умов самого договору та щодо юридичного супроводу процедури розірвання договору.
Всього найкращого!
Юрист, г. Днепр, 13 лет опыта
Общаться в чатеЗдравствуйте, Майя. Нужно разрывать договор. В судебном порядке.
Главное, помните:
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення. (Ст. 33 ЗУ "Про оренду землі")
Юрист, г. Харьков, 33 года опыта
Договор аренды может быть расторгнута соответствии с условиями прописанными в самом договоре. Если они там четко не прописаны, и не удается достигнуть согласия между сторонами о расторжении договора, то тогда его можно расторгнуть по решению суда. Основания для расторжения договора это нарушение его условий какой либо стороной. Судебный сбор в данном случае 0.4 прожиточного минимума, установленного законом Украины о бюджете. После вступления решения суда в законную силу можете заключать договор с новым арендатором.
Юрист, г. Каменец-Подольский, 9 лет опыта
Доброго дня, Майя!
Ви маєте право розірвати договір оренди земельної ділянки згідно умов, які передбачені в самому договорі.
В загальному за законодавством України про оренду землі, договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об’єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки. Або договір може бути розірваний за згодою сторін.
Частиною другою статті 651 Цивільного кодексу України визначено, що: «договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору».
Частина друга статті 158 Земельного кодексу України встановлює, що: «виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб».
Щасти Вам!
Адвокат, 18 лет опыта
Доброго дня, Майя!
Вкладіть, будь ласка, фото договору до питання. Без нього всі консультації - лише припущення.
Невиконання умов договору оренди землі, які Ви зазначили, є підставою для розірвання договору в судовому порядку ст. 651 Цивільного кодексу України. Після набрання рішенням законної сили Ви можете укладати нові договори оренди з іншими орендарями.
Проте необхідно розуміти, коли саме укладено договір, які саме умови нарахування та виплати орендної плати встановлено у договорі, яким чином проведено розрахунки
Якщо ж в Вашому договорі наявна умова про розірвання договору за бажанням орендодавця - потреби у зверненні до суду не буде.
Проте повторююся - необхідно дивитися сам договір, історію його виконання сторонами.
Успіхів Вам!
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Майя!
Рекомендую подать иск в суд о расторжении договора аренды земли.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text
"Стаття 15. Право на захист цивільних прав та інтересів
1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
2. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства".
"Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом
1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
3. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу".
ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, № 40-41, 42, ст.492):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text
"Стаття 4. Право на звернення до суду за захистом
1. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
2. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
3. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
4. Угода сторін про передачу спору на розгляд третейського суду допускається. До третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, який виникає з цивільних правовідносин, крім випадків, передбачених законом.
5. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку".
"Стаття 175. Позовна заява
1. У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
2. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
3. Позовна заява повинна містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи;
10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
4. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
5. У разі пред’явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
6. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору".
Всего доброго!
Удачи Вам!
Юрист, г. Киев
Добрий день!
У Вашому договорі повинні бути прописані умови розірвання Договору, якщо ні то за ч. 1 ст. 651 ЦКУ розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Тому Вам необхідно направити заяву до Орендаря про розірвання договору оренди. Заяву направляйте через пошту цінним листом з описом. Якщо за згодою сторін не вдається вирішити питання то залишиться лише через суд посилаючись на ст. 32 ЗУ "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін у зв'язку з невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, а саме: невідповідність орендної плати згідно договору.
Факт розірвання договору оренди землі необхідно зареєструвати. За державною реєстрацією розірвання договору оренди землі може звернутися як орендар, так і орендодавець до виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, в тому числі через центри надання адміністративних послуг; нотаріуса.
Для проведення державної реєстрації припинення права оренди земельної ділянки реєстратору (нотаріусу) подається заява на проведення реєстраційних дій (оформлюються за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за місцем звернення) та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, у паперовій або електронній формі.
Іншими документами (їх копіями), які подаються із заявою є:
Якщо не зареєструвати припинення права оренди земельної ділянки, в орендаря буде формальна підстава продовжувати користуватися земельною ділянкою. Також зареєструвати новий договір оренди землі до реєстрації припинення попереднього неможливо.
Державна реєстрація припинення права оренди проводиться у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.
За державну реєстрацію у строк, що не перевищує п’яти робочих днів, справляється адміністративний збір у розмірі 0,05 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ст. 34 ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень).
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго вечора, Майя!
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або умовами самого договору. Законодавством України визначено два шляхи дострокового розірвання договору оренди землі: за згодою сторін та за рішенням суду.
Дострокове розірвання договору оренди землі за згодою сторін:
Відповідно до частини першої статті 651 Цивільного кодексу України розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною третьою статті 31 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін.
У разі розірвання договору оренди землі за погодженням сторін кожна сторона має право вимагати в іншої сторони відшкодування понесених збитків відповідно до закону.
У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов'язань.
Дострокове розірвання договору оренди землі за рішенням суду:
Згідно зі статтею 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі:
1) невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі"
2) невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору;
3) випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки;
4) виникнення підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України щодо:
Такий спосіб розірвання договору оренди реалізується шляхом подання відповідного позову до суду із аргументацією підстав для визначення договору оренди недійсним.
Реєстрація розірвання договору оренди землі:
Факт розірвання договору оренди землі необхідно зареєструвати. Порядок реєстрації такий же, як і для реєстрації самого договору оренди землі.
За державною реєстрацією розірвання договору оренди землі може звернутися як орендар, так і орендодавець до виконавчих органів сільських, селищних та міських рад, Київської, Севастопольської міської, районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, в тому числі через центри надання адміністративних послуг; нотаріуса.
Перелік необхідних документів:
Для проведення державної реєстрації припинення права оренди земельної ділянки реєстратору (нотаріусу) подається заява на проведення реєстраційних дій (оформлюються за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за місцем звернення) та оригінали документів, необхідних для проведення таких дій, у паперовій або електронній формі.
Іншими документами (їх копіями), які подаються із заявою є:
Якщо не зареєструвати припинення права оренди земельної ділянки, в орендаря буде формальна підстава продовжувати користуватися земельною ділянкою. Також зареєструвати новий договір оренди землі до реєстрації припинення попереднього неможливо.
Строки та адміністративний збір:
Державна реєстрація припинення права оренди проводиться у строк, що не перевищує п’яти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.
За державну реєстрацію у строк, що не перевищує п’яти робочих днів, справляється адміністративний збір у розмірі 0,05 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (стаття 34 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
За реєстрацію у строки менше п’яти робочих днів справляється адміністративний збір у такому розмірі:
За результатом проведення державної реєстрації права власності та похідного від нього речового права на земельну ділянку державний реєстратор (нотаріус) формує витяг.
Саме витяг і підтверджує реєстрацію припинення права оренди.
Варто наголосити, що у разі припинення договору, в тому числі його розірвання, потрібно звернутися до державного реєстратора для припинення права оренди.
Судова практика:
Спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Всього доброго!
Успіхів Вам!