Начните консультацию с юристом онлайн
На роботу мене приймали, 7років назад, на постійній основі. Рік назад змусили переписати заяву заднім числом про прийом на роботу на тимчасовій основі (до виходу основного працівника з виборчої посади),саме змусили. І позбавили мене моєї посади. Доказом протиправних дій є записи у трудовій книжці. Як мені змусити керівника відповідати за ці дії та повернути посаду.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Адвокат, г. Винница, 10 лет опыта
Відповідно до ч.1 ст. 233 КЗпП України, працівник може звернутися до суду із заявою про поновлення на роботі й оплату за час вимушеного прогулу у місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.
Позовна заява подається до районного, районного в місті, міського чи міськрайонного суду за місцезнаходженням підприємства (установи, організації) або за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача відповідно до порядку, передбаченого законодавством.
У разі пропуску з поважних причин місячного строку, встановленого для подання позовної заяви про поновлення на роботі, суд може поновити цей строк.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» позивачі за подання до суду позовної заяви про поновлення на роботі звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Одночасно з прийняттям рішення про поновлення на роботі суд приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу, але не більше, як за один рік.
Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, суд виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олександро!
У першу чергу, Вам необхідно направити на адресу Вашого роботодавця претензію з вимогою поновити на посаді.
Окрім того, раджу одразу звернутись також до управління Держпраці у Вашій області, це можна зробити або усно, або за допомогою письмового звернення.
У випадку відсутності реагування, є можливість звернення до суду, однак тут все залежить від якості поданих Вами доказів, і навряд чи пройде без кваліфікованої допомоги правника.
У випадку наявності запитань, звертайтеся!
Адвокат, г. Киев, 26 лет опыта
Добрый день!
Статья 118 КЗоТ. Гарантии для работников, избранных на выборные должности
Работникам, освобожденным от работы вследствие избрания их на выборные должности в государственных органах, а также в партийных, профсоюзных, комсомольских, кооперативных и других общественных организациях, предоставляется после окончания их полномочий по выборной должности прежняя работа (должность), а при ее отсутствии - другая равноценная работа (должность) на том же или, с согласия работника, на другом предприятии, в учреждении, организации.
Ст. 118 КЗоТ определяет субъективное право работников, освобожденных от работы вследствие избрания их на выборные должности в вышеназванных органах и организациях, на получение после окончания их полномочий по выборной должности прежняя работа (должность) на том же предприятии. Поэтому предприятие, с которого работник уволился в связи с избранием на выборную должность, должно быть готовым к выполнению обязанности по предоставлению ранее уволенному работнику того же или другой равноценной работы.
Свою ошибку при приеме Вас на работу по бессрочному трудовому договору, вместо срочного, работодатель исправил, заставив Вас переписать заявление о приеме на работу.
Это противоправно. Если заключен был с Вами бессрочный трудовой договор, то увольнять Вас на основании ст.118 КЗоТ не имели права. Искать выход по трудоустройству возвращающегося на предприятие с выборной должности работника, должны были не за счет Вас.
За защитой своих прав обращайтесь с жалобой в трудовую инспекцию или с иском в Суд. Других путей нет.
УДАЧИ!
Юрист, г. Харьков, 25 лет опыта
Які є докази примусу? Аудио, відео записи? Свідки?
Це докази Вашого звільнення та прийому на підставі написанної Вами заяви.
Якщо немає доказів примусу - усі листування будь з ким - марна трата часу.
Юрист, г. Краматорск, 15 лет опыта
Доброго дня. За порушення трудового законодавства роботодавцю загрожують фінансові санкції (ст. 265 КЗпП), а його посадовим особам — адмінштрафи (ст. 41 КпАП). Крім того, за порушення законодавства про працю загрожує кримінальна відповідальність (ст. 170, ст. 172 — 175 ККУ). Маєте право подати скаргу до Держпраці, або звернутися до суду.
Юрист, г. Киев
Добрий день! Згідно ст. 23 КЗпП України з Вами повинні були укласти строковий трудовий договір, він укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами. У даному випадку порушено Ваші конституційні права, щодо праці та захисту від незаконного звільнення ст. 43 Конституції України. Найперше, що необхідно зробити, це направити заяву до роботодавця про поновлення Вас на робочому місці. Можете зробити це через поштове відділення цінним листом з описом, що буде підтвердженням, що Ви хотіли врегулювати це без звернення до суду, якщо ніякої відповіді Ви не отримаєте або Вам буде відмовлено, тоді звертайтеся до суду з позовною заявою про поновлення на роботі. Згідно Ст. 5 ЗУ "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. Також у позовній заяві можете зазначити про виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу з вини роботодавця. Якщо будуть питання звертайтеся.
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Щодо вашого питання, вказане питання Ви написали у гніві, щоб надати вам компетентну та об'єктивну відповідь, вам необхідно проаналізувати вашу ситуацію, та звернути увагу на наступне:
Примус, яку у вас наявні докази примусу, та чи дійсно, вас примушували, чи вам запропонували написати, а Ви написали (переписали заяву про прийом на вибрану посаду).
По друге чи пропонували вам якісь інші пропозиції, а саме чи пропонували вам інші посади, чи чи дійсно ви прийняті на вибрану посаду, чи дійсно посада була вибрана 7 р. назад.
Зверніть увагу на термін 7 р. зазвичай вибрані посади на 4-5 років.
Щодо Доказів, запис у трудовій скоріше за все теж може був внесені зміни.
Тому дійсно оцініть наявні у вас докази примусу, а саме докази (посадова інструкція, наказ на прийом) покази свідків, роз'яснення відділу кадрів, тощо.
Вважаю вам необхідно оцінити зазначене, і при наявності доказів звертатися за захистом своїх порушених прав до су, якщо у вас докази відсутні то не втрачайте часу.
Успіхів
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Александр!
Действия работодателя незаконные.
Рекомендую Вам подать:
-заявление в полицию о внесении ведомостей в Единый реестр досудебных расследований и открытии уголовного дела о грубом нарушении трудового законодательства по статье 172 Уголовного кодекса Украины и о подделке документов должностным лицом по статье 366 Уголовного кодекса Украины, о чём в полиции Вам должны выдать извлечение из Единого реестра досудебных расследований об открытии уголовного дела;
-жалобу в Государственную инспекцию труда для проведения проверки и принятия мер реагирования к работодателю;
- иск в суд.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text
"Стаття 15. Право на захист цивільних прав та інтересів
1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
2. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства".
"Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом
1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
3. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу".
ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2004, № 40-41, 42, ст.492):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text
"Стаття 4. Право на звернення до суду за захистом
1. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
2. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
3. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
4. Угода сторін про передачу спору на розгляд третейського суду допускається. До третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, який виникає з цивільних правовідносин, крім випадків, передбачених законом.
5. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку".
"Стаття 175. Позовна заява
1. У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
2. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником, або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
3. Позовна заява повинна містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи;
10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
4. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
5. У разі пред’явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
6. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору".
Всего доброго!
Удачи Вам!
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю:
Вам необхідно письмово звернутися з заявою на ім я директора, з вимогою забезпечити належні умови для організації виконання обо вязків згідно КЗпП України у Вашому випадку краще робити це поштою, рекомендованим листом, щоб в подальшому були докази Вашого звернення.
Згідно ст. 40 КЗпП , під час скорочення Вас мають попередити письмово за 2 місяці до запланованого скорочення в повідомленні має бути запропоновано аналогічна посада до Вашої та надано Вам право погодитись або відмовитись від переведення під підпис.
Рекомендую Вам: з наявними доказами порушень з боку роботодавця звернутися до міської комісії з вирішення трудових спорів та контролю за виплатою заробітної плати роботодавцями конкретного регіону.
Такі комісії створені , як постійнодіючий дорадчо-контрольний орган при виконавчих комітетах міських , селещних або районних радах.
Також до управління Держпраці письмово з додаванням всіх доказів, письмових документів, аудіо відео фіксації , пояснення свідків , копію наказу директора
і готуйте позов до суду про поновлення на роботі та виплату всіх компенсацій за час вимушеного прогулу.
Працiвникам, звiльненим вiд роботи внаслiдок обрання їх на виборнi посади в державних органах, а також у партiйних, профспiлкових, кооперативних та iнших громадських органiзацiях, надається пiсля закiнчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її вiдсутностi – iнша рiвноцiнна робота (посада) на тому самому або, за згодою працiвника, на iншому пiдприємствi, в установi, органiзацiї. (ст.118 КЗпП Украііни)
У трудовій книжці в графі 3 робиться запис: “Звільнений у зв’язку з обранням на виборну посаду в таку-то організацію, п. 5 ст. 36 КЗпП України”. Даний запис здійснюється відповідно до п. 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників: “У разі переведення з одного підприємства на інше за погодженням між керівниками підприємств у графі 3 записується посилання на погодження: “Звільнений у зв’язку з переведенням на роботу на таке-то підприємство, п. 5 ст. 36 КЗпП України”.
Оскільки зазвичай на виборні посади працівники обираються на відповідні строки, рано чи пізно вони мають право вимагати надання попередньої посади чи рівноцінної роботи (посади) на цьому самому або на іншому підприємстві. На практиці трапляються випадки, коли працівник залишає виборну посаду достроково, що призводить до непорозумінь, індивідуальних трудових спорів, судових процесів щодо надання йому попередньої посади, при відсутності рівноцінної роботи (посади) на цьому самому чи на іншому підприємстві, коли утворити нову посаду практично неможливо. Щоб уникнути непорозумінь, рекомендуємо на вакантну посаду прийняти іншого працівника за строковим трудовим договором на підставі пункту 3 статті 23 КЗпП (на строк виконання робіт до повернення попереднього працівника на цю посаду після закінчення роботи на виборній посаді).
Якщо Вас прийнято на посаду без укладення строкового договору,то звільнити Вас не можуть ,проте особі ,яка раніше працювала на вказаній посаді ,повинні у разі повернення з виборноіі посади,запропонувати іншу рівноцінну посаду на цьому підприємстві.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
КЗпП України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08):
"Стаття 221. Органи, які розглядають трудові спори
Трудові спори розглядаються:
1) комісіями по трудових спорах;
2) районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами.
Такий порядок розгляду трудових спорів, що виникають між працівником і власником або уповноваженим ним органом, застосовується незалежно від форми трудового договору...
Стаття 225. Строки звернення до комісії по трудових спорах та порядок прийняття заяв працівника
Працівник може звернутися до комісії по трудових спорах у тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у спорах про виплату належної йому заробітної плати - без обмеження будь-яким строком.
У разі пропуску з поважних причин установленого строку комісія по трудових спорах може його поновити.
Заява працівника, що надійшла до комісії, підлягає обов'язковій реєстрації...
Стаття 232. Трудові спори, що підлягають безпосередньому розглядові у районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах
Безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються трудові спори за заявами:
1) працівників підприємств, установ, організацій, де комісії по трудових спорах не обираються;
2) працівників про поновлення на роботі незалежно від підстав припинення трудового договору, зміну дати і формулювання причини звільнення, оплату за час вимушеного прогулу або виконання нижчеоплачуваної роботи, за винятком спорів працівників, вказаних у частині третій статті 221 і статті 222 цього Кодексу;..." -
у цій частині Вам належить, необхідно подати заяву (під реєстрацію її вручення на Вашому екземплярі) про передачу Вашого питання на розгляд комісії по трудовим спорам з клопотонанням про поновлення зазначеного 3-міясячного строку (за наявності) з обгрунтуванням причини пропуску та отримати в 10-денний термін рішення комісії (відповіді, що комісії на підприємтстві не створено). В іншому випадку суд може відмовити у прийнятті до розгляду позову про поновлення на посаді.
Кимінальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14)
"Стаття 173. Грубе порушення угоди про працю
1. Грубе порушення угоди про працю службовою особою підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, а також окремим громадянином або уповноваженою ними особою шляхом обману чи зловживання довірою або примусом до виконання роботи, не обумовленої угодою, -
карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років...
Стаття 366. Службове підроблення
1. Складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів -
караються штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років..." -
у цій частині мають місце ознаки зазначених злочинів та зверення до поліції про порушення питання відповідальності винних осіб. При цьому доказами підробки документів будуть не тільки записи у трудовій книжці, а насамперед журнали реєстрації наказів. їх експертиза про підпробку.
КЗпП:
"Стаття 38. Розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника...
Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору...
Стаття 44. Вихідна допомога
При припиненні трудового договору з підстав,...внаслідок порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного чи трудового договору (статті 38 і 39) - у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку; ...
Стаття 237-1. Відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди
Відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством..." -
у цій частині Ви маєме право подати заяву про звільнення за власним бажанням (у вказаний Вами строк) з підстав порушення роботодавцем законодавства про працю, виплати передбаченої вихідної допомоги, а також подання позову про відшкодування моральної шкоди.