Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

02 лютого 2021, питання №37442

оспорение дарственной на квартиру

Добрый вечер. Скажите, пожалуйста, может ли один из сыновей оспорить дарственную на квартиру, составленную на другого сына матерью. Отец умер. Мать в здравом уме.Отношения в семье хорошие.

Відповіді юристів (3)

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Випадки, коли можна вимагати розірвання договору дарування:

    • якщо обдарований вчинив умисний злочин проти дарувальника або його близьких родичів;
    • обдарований створює загрозу втрати майна, яке має для дарувальника нематеріальну цінність;
    • майну, яке представляє історичну, культурну, наукову цінність, загрожує істотна шкода чи знищення.

    Якщо ж зазначених обставин немає, то залишається сподіватися на визнання судом договору дарування недійсним.

    Існує кілька вимог, порушення яких дає підстави для визнання угоди недійсною (нікчемною або оспорюваною):

    1. Зміст правочину не може суперечити Цивільному кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
    2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
    3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
    4. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.
    5. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
    6. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

    Ось найопоширені ситуації, коли звертаються до суду про визнання договору дарування недійсним.

    1. Договір дарування плутають із заповітом. Тут варто пам’ятати, що право власності на майно за договором дарування переходить до обдарованого одразу після укладення такого договору. А за заповітом право власності на майно переходить тільки після смерті спадкодавця та оформлення спадщини.
    2. Документи були підроблені, і це потрібно довести при оскарженні.
    3. Дарувальник оформив договір під тиском третіх осіб, які змусили його підписати, застосувавши силу і погрози по відношенню до нього або його близьким.
    4. Якщо угода проведена дарувальником в результаті помилки, обману, залежного стану, коли дарувальник був змушений здійснити її внаслідок важких життєвих обставин на невигідних для себе умовах.
    5. Відсутня згода чоловіка на дарування спільно нажитого майна, завірені нотаріально.
    6. Якщо обдаровуваний був співробітником соціальних служб, а також державних структур і, доглядаючи за старими, отримав дарчу.
    7. Дарувальник в момент підписання дарчої знаходився в неадекватному стані і не усвідомлював до кінця значимість своїх вчинків.

    Головним елементом такого правочину є вільне волевиявлення та його відповідність внутрішній волі сторін, яка спрямована на настання певних наслідків.

    Якщо дарувальник вільно розумів своіі діі був дієздатною особою , то договір оскаржити неможливо.

    З повагою

    Костянтин Гончаренко

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 19 років досвіду

    Добрый вечер. Скажите, пожалуйста, может ли один из сыновей оспорить дарственную на квартиру, составленную на другого сына матерью. Отец умер. Мать в здравом уме.Отношения в семье хорошие.для того чтоб оспорить дарение - должны быть веские основания - у вас их я не вижу

    а желание вашей мамы - это не основание

    Пользователь не активен
    Пользователь не активен 3 роки тому

    Адвокат, м. Дніпро, 25 років досвіду

    Добрый день!

    Как правило, договор дарения- один из договоров, который оспорить достаточно сложно. Законом четко установлены основания для такого обжалования. Исходя из описанной Вами ситуации - мама при заключении договора была при здравом рассудке, сделка заключалась безо всякого давления, по ее волеизъявлению и в рамках закона - поэтому на первый взгляд железных оснований для обжалования договора дарения я не вижу.

    Что касается права на обжалование - Вы имеете право на обжалование такого документа в судебном порядке, но главный вопрос будет ли Ваше исковое заявление удовлетворено судом (как указано выше - предварительно оснований для признания сделки незаконной не усматривается).

    Кроме того, нужно учесть - как только Вы обратитесь в суд - отношения в семье будут разрушены. Может стоит пообщаться с родными на чистоту и озвучить свои предложения по данной ситуации.

    С уважением, адвокат Татьяна Власенко


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України