Начните консультацию с юристом онлайн
Работаю в больнице.заставляют делать прививку от ковид в добровольно-принудительном порядке.я переболела на ковид и делать прививку не хочу.что делать,чтобы не уволили?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (1)
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий вечір!
Так, вакцинація від COVID-19 не належить до переліку обов’язкових випадків.
Медичну допомогу фізособі, віком 14 років, можна надавати, якщо вона на це погоджується (ч. 3 та 4 ст. 284 ЦКУ). Фізособа, яка є повнолітньою та дієздатною, усвідомлює та відповідає за свої дії та керує ними, має право дати відмову від лікування. Це право підтверджується і ч. 1 та 4 ст. 43 Закону.
Будь-яке втручання, що пов’язане зі здоров’ям громадянина, вимагає інформованої добровільної усвідомленої згоди цього громадянина, а отже, він має право відмовитися від вакцинації.
У жодному разі визнання вакцинації від COVID-19 обов’язковою не є дискрецією роботодавця.
На даний час, в Україні вакцинація проти COVID-19 є добровільною. Людина має сама виявити бажання вакцинуватися, а роботодавець не може наполягати на цьому чи примушувати.
Головний санітарний лікар може ініціювати запровадження обов’язкового щеплення проти COVID-19. Тільки після того, як вакцинація стане обов’язковою, роботодавці матимуть законодавчі механізми, щоб сприяти вакцинації серед співробітників або ж усувати від робочих обов’язків тих, хто відмовився.
Якщо йдеться про вакцинацію від COVID-19, то, як зазначалося, наразі ця вакцинація є добровільною, а отже працівник самостійно приймає рішення про щеплення. Це вибір особи та роботодавець не вправі його обмежувати і застосовувати будь-які заходи впливу до працівника, що не бажає вакцинуватися. Якщо все ж роботодавець відстороняє особу від роботи у зв’язку з цим, то таке відсторонення чи будь-який інший захід впливу працівник має право оскаржити до Держпраці України:https://dsp.gov.ua/category/contact/ та у судовому порядку, шляхом звернення з позовною заявою до суду.
Всього доброго!