Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Медицинское право, 26 августа 2021, вопрос №47689 150₴

Отработка интернатуры в определенной области

Здравствуйте, такая проблема. Проходила обучение на бюджетной форме, после проходила бюджетную интернатуру. Подписывала договор о отработке в течение 3х лет. После окончания интернатуры меня не устроили по моей специальности, потому как в больнице нет подходящего отделения. Предложили получить вторичную специализацию, получила, работала по ней год. Теперь уволилась по собственному желанию, нашла место работы по первой специальности в другой области. Департамент не даёт разрешения, аргументируя тем, что я должна отработать 3 года в области, в которой проходила интернатуру. Я переселенец, жилье мне не предоставили. Имеют ли они право мне отказывать в откреплении?

Ответы юристов (7)

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

    Добрый день, Оксана!

    Не имеют, если жилье не предоставлено, и ваш статус переселенца подкреплен справкой ВПЛ (временно перемещенного лица).

    И в письменной форме вы вполне можете это обосновать и требовать предоставление открепления.

    Набирайте, если необходима помощь в составлении такого ходатайства.

    Используя контакты на сайте.

    Гончаренко Константин
    30%
    Гончаренко Константин 3 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Вы маєте керуватися угодою , що укладена з університетом , якщо у ній вказано , що Ви маєте відпрацювати 3 роки у будь-якому медичному закладі згідно направлення , а не у конкретній лікарні з конкретним розташуванням та назвою, то Вам просто необхідно змінити базу проходження інтернатури(лікарню) попередньо погодивши таку зміну у обласному МОЗ ( НАПИСАВШИ заяву та додавши гарантійний лист про згоду прийняти вас на інтернатуру від бажаної клініки з підписом директора. Обласний МОЗ розглядає заяву вашу погоджує зміну клініки.

    У Вашій клініці просто пишите заяву за власним бажанням на підставах ст.38 КЗпП Вас мають розрахувати та видати трудову книгу у той же день.

    Клініка не може вимагати повернення коштів , адже у неї немає таких повноважень , бо направлення на інтернатуру видає університет за письмового погодження МОЗ у області.

    А якщо будуть затримувати звільнення скажіть , що звернетесь до територіального управління ДЕРЖПРАЦІ З заявою про порушення трудових прав.

    Єдина установа , яка може стягнути з вас кошти за навчання це ВНЗ в особі ректора бо саме ініверситет видавав вам направлення згідно підписаної угоди.

    Якщо інтернатуру Ви вже завершили та подали звіт про її успішне проходження до ВНЗ Та обласного МОЗ І ВОНИ ЙОГО затвердили.

    у такому разі свої 3 роки згідно угоди з ВНЗ ви вже відпрацювали.

    В подальшому ви не зобов язані працювати в цій клініці , можете звільнитись будь-якої миті та піти працювати туди , куди бажаєте.

    У РАЗІ ЯКЩО ВИПУСКНИК БЮДЖЕТНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ САМОСТІЙНО ШУКАЄ МІСЦЕ РОБОТИ

    Випускник

    1) Отримує у ЗВО:

    • Диплом
    • Сертифікат екзамену «КРОК 2»
    • Довідку про навчання за державним замовленням.
    • Повідомляє свій ЗВО про відмову від направлення на роботу письмовою заявою.

    2) Самостійно обирає місце роботи та лікарську спеціальність. Для цього звертається до:

    • структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій;
    • керівників закладів охорони здоров’я.

    3) У разі згоди керівника закладу надати місце роботи за обраною лікарськоюї/провізорською спеціальністю зараховується на посаду лікаря-інтерна. У випадку зарахування на посаду лікаря-інтерна до закладів охорони здоров’я, підпорядкованих МОЗ України, зарахування відбувається наказом структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій. Проходження інтернатури за кошти фізичних та юридичних осіб здійснюється, згідно з законодавством, за погодженням МОЗ України, у закладах охорони здоров'я , які підпорядковані іншим міністерствам чи відомствам або ж приватної форми власності при умові зарахування випускника на посаду лікаря-інтерна.

    Не пізніше 01 серпня приступає до роботи.

    якщо ВНЗ невидавав направлення то Вам мали видати в довідку про надання можливості самостійного

    працевлаштування (додаток 4) до Порядку працевлаштування випускників

    державних вищих медичних (фармацевтичних) закладівьосвіти, підготовка яких здійснювалась за державним

    замовленням наказ МОЗ N 367 від 25.12.97

    ЗРАЗОК ДОВІДКИ ПРО МОЖЛИВІСТЬ САМОСТІЙНОГО ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ

    Додаток 4 до пункту 9 Порядку працевлаштування випускників вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням

    Форма 3

    Довідка про надання можливості самостійного працевлаштування N ___

    Випускникові ___, (прізвище, ім'я, по батькові)

    що закінчив ___ (найменування закладу освіти, його підпорядкованість, рік випуску)

    зі спеціальності ___

    ___, надана можливість влаштовуватися на роботу самостійно.

    Підстава (підкреслити потрібне): відсутність можливості працевлаштування, сімейні обставини, заява випускника.

    М.П. Ректор (директор) ___ закладу освіти (підпис) "___"___

    Така довідка звільняє вас від відпрацювання та припиняє угоду.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Мєньков Андрій Васильович
    33.3%

    Доброго дня Оксано!

    Підставою для обов'язкового 3-річного відпрацювання випускником-бюджетником, коли його працевлаштовує університет, є угода, укладена між студентом і вишем в особі ректора, яка передбачає обов’язок відпрацювати протягом трьох років та відшкодувати у встановленому порядку до державного бюджету вартість навчання та компенсувати замовникові всі витрати. В цьому разі заклад освіти може в судовому порядку стягнути кошти за навчання. Але, я розумію, що це не Ваш випадок, бо університет претензій до Вас не має.

    Якщо ж Ви підписували угоду з лікарнею, в якій йдеться про повернення коштів за проходження інтернатури у разі не відпрацювання трьох років, то така угода суперечить чинному законодавству.

    Згідно до положень ст. 94 КЗпП України, заробітна плата є винагородою, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.

    Відповідно дост. 127 КЗпП України відрахування із заробітної плати можуть проводитися тільки у випадках, передбачених законодавством України.

    Законодавством передбачена можливість відшкодування витрат, понесених стороною угоди в зв'язку з безпосереднім навчанням спеціаліста, але до цих витрат не відноситься оплата праці самого спеціаліста, так як наряду з процесом навчання під час інтернатури інтерн виконує і обов'язки, покладені на нього трудовим договором, за що і отримує заробітну плату.

    Конвенція Міжнародної організації праці N 29 "Про примусову чи обов'язкову працю", що набула чинності для України 10 серпня 1956 року, зобов'язує держави не допускати примусової праці. Згідно зі статтею 1 Міжнародної Конвенції "Про скасування примусової праці" N 105, що ратифікована Законом України від 05 жовтня 2000 року N 2021-III, держава зобов'язується скасувати обов'язкову працю і не вдаватися до будь-якої її форми як методу мобілізації і використання робочої сили для потреб економічного розвитку.

    Згідно зі ст. 8 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції Україниі повинні відповідати їй. Стаття 53 Конституції України вказує на те, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах. Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі.

    Рішенням Конституційного Суду України від 04.03.2004 року у справі про доступність та безоплатність освіти визначено, що безоплатність вищої освіти у державних і комунальних навчальних закладах необхідно розуміти як можливість здобуття освіти у цих закладах без оплати, тобто без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги. Безоплатність вищої освіти означає, що громадянин має право здобути її відповідно до стандартів вищої освіти без внесення плати в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі в межах обсягу підготовки фахівців для загальносуспільних потреб (державне замовлення). Відповідно дост. 151-2 Конституції України, рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені.

    Згідно із нормами статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється.

    Право вільно обирати собі роботу чи вид занять є невід'ємним (природним) правом людини.

    Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

    Тобто база проходження інтернатури (лікарня) не має законних підстав вимагати від інтерна укладення трудового договору з обов’язком 3-річного відпрацювання. Заробітна плата, яку отримував інтерн під час проходження інтернатури, не підлягає стягненню у разі звільнення після закінчення інтернатури.

    Наразі Ви звільнені за власним бажанням, отже немає перешкод працевлаштуватись в іншій лікарні.

    Карпенко Андрій Володимирович
    36.7%

    Добрий день !

    1. Відпрацювання 3-х років випускником передбачено у випадку укладання угоди з ВНЗ (відповідно до чинних на той момент ЗУ "Про освіту" (а саме статті 52) та Порядку працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого Кабінету Міністрів України від 22 серпня 1996 р. N 992).

    Типова форма такої угоди наведена в Додатку 1 до пункту 5 Порядку працевлаштування випускників вищих медичних фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого наказом МОЗ України від 25 грудня 1997 р. N 367 (за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0246-98).

    Відповідно до пункту 9 зазначеного Порядку розірвати таку угоду випускник має право з таких причин:

    - встановлення інвалідності I або II групи, внаслідок чого випускник не може стати до роботи за місцем призначення;

    - встановлення інвалідності I або II групи у дружини (чоловіка) випускника або у одного з його батьків (чи осіб, які їх замінюють);

    - якщо випускник – вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину віком до трьох років або дитину, яка згідно з медичним висновком потребує догляду (до досягнення нею шестирічного віку); одинока мати або батько, які мають дитину до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

    - у разі проходження чоловіком (дружиною) військової служби (крім строкової), в тому числі за контрактом, на посадах рядового, сержантського й старшинського складу, прапорщиків, мічманів та офіцерів у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, Службі безпеки, а також інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, та служби в органах внутрішніх справ поза місцем розташування замовника;

    - у разі вступу випускників вищих закладів освіти I-II рівнів акредитації до вищих закладів освіти III-IV рівнів акредитації.

    Інших підстав для розірвання угоди з університетом не передбачено.

    2. Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

    Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

    Зі змісту ст. 525 ЦК України вбачається, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

    Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

    Висновок:

    Ви маєте довести, що друга сторона не виконала своїх зобов'язань ( можливо в судовому порядку).

    З приводу житла - треба розуміти є таке зобов'язання у другій сторони.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 3 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня, Оксано!

    Департамент не даёт разрешения, аргументируя тем, что я должна отработать 3 года в области, в которой проходила интернатуру. - про який дозвіл йде мова? Відкріплення потрібне лише для зміни місця проходження інтернатури, а не місця відпрацювання 3-х років.

    Департамент видає наказ про зарахування в інтернатуру та відрахування з неї (тобто, фактично про звільнення лікаря-інтерна). Однак, Ви вже закінчили інтернатуру, а тому Департамент не має ніякого відношення до вашого працевлаштування на посаду лікаря-спеціаліста відповідного фаху, в тому числі в іншому медзакладі, а не в тому, де Ви проходили інтернатуру.

    Також потрібна наступна інформація/документи:

    1) Чи укладали Ви з ВНЗ угоду про підготовку фахівця з вищою освітою?

    Типова форма такої угоди наведена в Додатку 1 до пункту 5 Порядку працевлаштування випускників вищих медичних фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням, затвердженого наказом МОЗ України від 25 грудня 1997 р. N 367 (за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0246-98).

    2) Чи проводив ВНЗ розподіл та видавав Вам направлення на роботу або ж Ви самостійно знайшли місце для проходження інтернатури?

    3) У Вас є копія наказу ДОЗ та самого медзакладу про ваше зарахування на інтернатуру?

    4) У Вас є на руках договір з медзакладом про відпрацювання 3-х років?

    Якщо потрібна допомога, звертайтесь через контакти в моєму профілі або через Звернутися біля фото.

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 3 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Данный вопрос "с бородой", в котором я придерживаюсь своего мнения - отработка 3 лет выпускниками-медиками бюджетной формы обучения канула в лето с 01.01.2017г. -момента вступления в силу Закона Украины "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" щодо працевлаштування випускників" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1662-19#n12), согласно которому ст.64 Закона Украины "Про вищу освіту" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text) изложена в следующей редакции:

    "Стаття 64. Працевлаштування випускників закладів вищої освіти

    1. Випускники закладів вищої освіти вільні у виборі місця роботи, крім випадків, передбачених цим Законом. Заклади вищої освіти не зобов’язані здійснювати працевлаштування випускників...".

    При этом, согласно Гражданского кодекса Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    "Стаття 5. Дія актів цивільного законодавства у часі...

    2. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи..." -

    т.е. в данном случае, поскольку отмены обязательное трудоустройство и отработка 3 лет, а также ответственность в виде возмещения стоимости обучения, то новая редакция статьи о трудоустройстве имеет обратную силу закона, при этом, договор об отработке противоречит Закону и является недействительным

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий вечір, Оксана!

    Своїм наказом "Про затвердження порядку працевлаштування випускників державних вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти, підготовка яких здійснювалась за державним замовленням" від 25.12.1997 № 367 Міністерство охорони здоров'я України встановило порядок, згідно з яким "випускники, які уклали угоду з вищим закладом освіти після зарахування на навчання... зобов'язані відпрацювати за місцем призначення не менш ніж три роки" (пункт 6 Порядку).

    Угода про навчання, яка передбачає подальше працевлаштування за направленням, є типовою, затверджена вона вищезазначеним наказом Міністерства охорони здоров'я України.

    Згідно з пунктом 9 Порядку розірвати таку угоду випускник має право з таких причин: - встановлення інвалідності I або II групи, внаслідок чого випускник не може стати до роботи за місцем призначення; - встановлення інвалідності I або II групи у дружини (чоловіка) випускника або у одного з його батьків (чи осіб, які їх замінюють); - якщо випускник - вагітна жінка, мати або батько, які мають дитину віком до трьох років або дитину, яка згідно з медичним висновком потребує догляду (до досягнення нею шестирічного віку); одинока мати або батько, які мають дитину до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; - у разі проходження чоловіком (дружиною) військової служби (крім строкової), в тому числі за контрактом, на посадах рядового, сержантського й старшинського складу, прапорщиків, мічманів та офіцерів у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, Службі безпеки, а також інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, та служби в органах внутрішніх справ поза місцем розташування замовника; - у разі вступу випускників вищих закладів освіти I-II рівнів акредитації до вищих закладів освіти III-IV рівнів акредитації.

    У зазначених випадках випускникові за рішенням комісії з працевлаштування повинна видаватися довідка щодо самостійного працевлаштування.

    У свою чергу, згідно з нормою статті 56 Закону України "Про вищу освіту" випускник вищого навчального закладу, що навчався за державним замовленням, працевлаштовується на підставі направлення на роботу.

    Відповідно до статті 43 Конституції України, цитую: "Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом".

    Відповідно до ст.8 Конституції України: "В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується".


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA