Начните консультацию с юристом онлайн
Здравствуйте, умер дедушка, моя мама позвонила и сказала, что будет подавать заявление на "спадщину" вместе со своим братом. Я знаю, что по наследству и мне положено кое-что. Мне заявление про спадщину писать не нужно? Мама говорит, что пишут только ближайшие родственники т.е она и ее брат, а я уже вторая линия. Если не напишу, то получу наследство? Мне уже есть 18.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (12)
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у законі.
Статтями 1261-1265 ЦК передбачено п'ять черг спадкування за законом, які у визначеному законодавством порядку закликаються до спадкування почергово.
Зверніть увагу, в межах однієї і тієї самої черги спадкоємці спадкують майно померлого у рівних частках.
При цьому, право на спадкування кожною наступною чергою спадкоємців за законом настає при відсутності спадкоємців попередньої черги або при неприйнятті ними спадщини або відмови від її прийняття, а також у разі, коли всі спадкоємці першої черги усунені від права на спадкування.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, другий з подружжя та батьки.
У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
Також у п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.
Спадкування за правом представлення регулюється ст. 1266 ЦК, яка визначає коло спадкоємців за законом, котрі закликаються до спадкування у випадку смерті їхнього родича до відкриття спадщини. Так, одна особа, у випадку смерті іншої особи, яка є спадкоємцем за законом, до відкриття спадщини набуває право спадкування тієї частки у спадковому майні, яку отримав би померлий спадкоємець, якби він був живий на момент відкриття спадщини. За правом представлення можуть спадкувати онуки, правнуки, прабаба, прадід, племінники, двоюрідні брати та сестри. Цей перелік осіб є вичерпним та розширенню не підлягає.
Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Спадкоємець за заповітом або за законом, який помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов'язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Право на прийняття спадщини у цьому випадку здійснюється на загальних підставах протягом строку, що залишився. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він подовжується до трьох місяців.
У судовому порядку можна , довести факти, що мають значення для спадкоємців , але не були враховані заповітом.
Судове рішення обов язкове до виконання всіма органами та посадовими особами, а також громадянами.
Вам необхідно у термін 6-ти місяців також подати заяву нотаріусу для участі у спадкуванні за процедурою,
спадкування це "наследство " тільки українською мовою , заяви нотаріусу мають подати всі родичі померлого.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Андрій!
Якщо дідусь залишив на Вас заповіт, то Вам потрібно у 6-місячний срок з часу відкриття спадщини (смерті спадкодавця, тобто дідуся) подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини за заповітом.
Якщо дідусь не залишив на Вас заповіт, то на жаль, Ви не зможете що-небудь успадкувати. Адже, у разі відсутності заповіту спадкування відбуватиметься за законом і право право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Ви як внук будете входити лише до 5-ї черги спадкоємців за законом, тоді як ваша мама та її брат - до першої. Тому в такому випадку подавати заяву про прийняття спадщини Вам непотрібно.
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n5...):
Стаття 1258. Черговість спадкування за законом
1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом
1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Стаття 1262. Друга черга спадкоємців за законом
1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Стаття 1263. Третя черга спадкоємців за законом
1. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом
1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Стаття 1265. П'ята черга спадкоємців за законом
1. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
2. У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.
Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.
Всього доброго!
Щасти Вам!
Адвокат, г. Харьков, 25 лет опыта
умер дедушка, моя мама позвонила и сказала, что будет подавать заявление на "спадщину" вместе со своим братом. Я знаю, что по наследству и мне положено кое-что. Мне заявление про спадщину писать не нужно? Мама говорит, что пишут только ближайшие родственники т.е она и ее брат, а я уже вторая линия. Если не напишу, то получу наследство? Мне уже есть 18.
На русском языке НАСЛЕДСТВО, на украинском СПАДЩИНА. После смерти Вашего дедушки Вы не наследуете, так как в живых есть наследник первой очереди - Ваша мама. Это если бы на момент смерти дедушки матери не было вживых, то Вы бы наследовали вместо нее ее часть наследства по праву представления. Возможно на Вас есть завещание от дедушки, тогда и Вы наследуете то имущество, что указано в завещании.
Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта
Вы также можете подать заявление на вступление в наследство. Но я так понимаю первая очередь наследников тоже вступает. Вам как внуку будет что-то положено унаследовать, если по закону будет отказ в Вашу пользу от наследников первой очереди или если есть завещание на Вас:)
Адвокат, 18 лет опыта
Добрый день, Андрей!
Спадщина - это украинский перевод слова "завещание".
Если Вам положена часть - вероятно, было оформлено завещание?
Если да - в течении полугода со дня смерти дедушки необходимо обратиться в нотариальную контору, с заявлением о принятии наследства.
Если завещания нет и Ваша мама или дядя не откажутся от наследства в Вашу пользу, оснований для наследования нет. Внуки наследуют по завещанию либо в порядке представления, либо как наследники 5 очереди (это в случаях, когда никто из более ранних очередей наследников не обратился за наследством).
Удачи Вам!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Звичайно, Вам також потрібно протягом 6 місяців подати заяву про вступ і далі контролювати ситуацію.
Колеги уже розповіли у яких випадках Ви зможете претендувати на ту чи іншу частину!
Успіхів Вам! Всього найкращого! ххххх
Юрист, г. Каменец-Подольский, 9 лет опыта
Доброго дня, Андрій.
Щодо Вашого запитання відповідаю наступне.
1. "Спадщина" - трактується українаською мовою, "наследство" - російською.
2. Щодо того, що "Я знаю, что по наследству и мне положено кое-что." Це у випадку, якщо є заповіт від померлого дідуся, в якому Ви вказувались як спадкоємець на усе його майно, або на його частину. То Вам потрібно звернутись до держвавної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини для подачі заяви на прийняття спадщини за заповітом.
Для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, а часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто і до держнотконтори за місцем відкриття спадщини. (Тобто за місцем проживання померлого)
3. Якщо ж заповіт відсутній, то Ваша мама права. Так як мама та Ваш дядько спадкують майно померлого дідуся за законом.
Згідно з Цивільним кодексом, існує черговість спадкування, пов’язана зі ступенем споріднення, за якою претендентами на майно можуть бути спадкоємці кількох черг. Особливість черговості полягає в тому, що поки існує хоча б один спадкоємець попередньої черги, спадкоємцям наступної черги можна ні на що не розраховувати.
Всього існує п’ять черг спадкоємців за законом.
4. Якщо ж Ви впевнені, що заповіт таки існує, то будь який нотаріус (державний/приватний) може перевірити його наявність в Реєстрі заповітів.
Готова відповісти на додаткові запитання. Успіхів.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Андрей!
Вы имеете право на наследство (на украинском языке - "спадщину"), если есть завещание в Вашу пользу от дедушки.
Вам необходимо обратиться к нотариусу и узнать, есть ли такое завещание.
Если такое завещание есть, то Вам необходимо подать нотариусу заявление на принятие наследства, в течении 6 месяцев.
Если такого завещания нет, то в наследство вступают Ваша мама и её брат.
Всего доброго, удачи Вам!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеДобрый день!
Наследниками первой очереди являются супруги, дети и родители умершего и наследуют в равных долях имущество наследодателя.
Вы не являетесь наследником первой очереди и не можете претендовать на наследство, т.к. есть наследники первой очереди.
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом
1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Стаття 1262. Друга черга спадкоємців за законом
1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Стаття 1263. Третя черга спадкоємців за законом
1. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом
1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Стаття 1265. П'ята черга спадкоємців за законом
1. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення...
Стаття 1266. Спадкування за правом представлення
1. Внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини...";
"Стаття 1258. Черговість спадкування за законом
1. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
2. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу...".
Внуки наследодателя не предусмотрены прямо в перечне очередей наследников - предусмотрены в виде "других родственников наследодателя", т.е. являются наследниками не второй, как сказала Ваша мама, а пятой очереди. Прямо внуки предусмотрены в качестве наследников по праву представления, т.е. в случае смерти наследника первой очереди - родителя этого "внука".
Юрист, г. Харьков, 12 лет опыта
Здравствуйте, Андрей!
1) Спадщина и наследство не одно и то же? - это одно и то же. Просто термин "спадщина" - это на украинском языке, а "наследство" - на русском. Наследование (спадкування) в соответствии со статьёй 1261 Гражданского кодека Украины - это переход прав и обязанностей (наследства) от физического лица которое умерло (наследодателя - т.е. Вашего дедушки) к другим лицам (наследникам). Таким образом Ваша мама вместе с братом будут подавать заявление на "спадщину" - т.е. заявление на наследство.
2) "Я знаю, что по наследству и мне положено кое-что. Мне заявление про спадщину писать не нужно?" - законодательство предусматривает 2 вида наследования: по закону и по завещанию. Если есть завещание - Вам действительно положена та часть имущества, которая указанна в завещании. И в таком случае, Вам нужно обратиться в нотариальную контору с заявлением на принятие наследства. Если же завещания нет, тогда дела менее радужны. И в данном случае, переходим к следующему вопросу.
3) "Мама говорит, что пишут только ближайшие родственники т.е она и ее брат, а я уже вторая линия." - в соответствии с ч.1 ст..1258 Гражданского кодекса Украины, наследники за законом получают право на наследование в порядке очереди. Первая очередь наследников (те кто имеет первое право наследовать) имеют дети умершего, родители умершего и тот из супругов, кто пережил. Таким образом. Вы не относитесь к первой очереди наследников. Кроме того, Ваша мама не совсем верно определила Вашу очередь наследования. Внуки в Гражданском кодексе Украины не включаются в состав ни одной из очередей наследников по закону. Внуки являются наследниками по закону, если на момент открытия наследства нет в живых родственника, который был бы наследником (т.е. Вашей мамы). Они наследуют ту часть, которая бы ему принадлежала, будь родственник жив.
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
если нет от дедушки завещания в ВАШУ ПОЛЬЗУ - то Віы не являетесь наследником и соответственно - ВЫ ничего не получите
наследниками являются все дети умершего
но для упокоения совести - можете подать заявление нотариусу