Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Предпринимательское право, 31 октября 2021, вопрос №50564 350₴

В свое время не было закрыто ЧП сейчас исполнитель выставил счет

ЧП было открыто 1998 году и просуществовало не особо долго. Официально вовремя не закрыто, а спустя 10 лет мне в налоговой сказали, что ЧП автоматически закрылось.
08.2021 у меня начали блокироваться банковские карты. Я выяснила, что открыто исполнительное производство в отношении меня. По телефону исполнитель сказал, что корни идут от налоговой. В налоговой мне вспомнили, что есть ЧП, дали расчетный счет и сказали плати. Никаких уведомлений с налоговой, исполнителя и с суда за все время мне никогда не приходило. Как теперь быть? Ехать закрывать ЧП и все платить или это с их стороны не законно?

Ответы юристов (7)

    Гончаренко Константин
    14.3%
    Гончаренко Константин 3 года назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Добрый день!

    Вам необходимо срочно прекратить деятельность ФОП подав заявление в ЦНАП регистратору ИЛИ ЧЕРЕЗ кабинет на сайте органа ДФС , что бы прекратить начисление ЕСВ за года.

    нет такого понятие автоматическое закрытие или приостановление деятельности в ФОП , Вас вводят в заблуждение , пока вы личне не подали заявление о прекращении , налоговая видит , что вы работаете им не важно работаете ли вы по факту.

    Вы можете закрыть ФЛП (прекратить предпринимательскую деятельность) подав соответствующее заявление в кабинете электронных сервисов. При наличии электронной цифровой подписи это займёт у Вас несколько минут. Это избавит Вас от дальнейшего начисления Есв при отсутствии дохода и подачи отчётности в дальнейшем. Надо будет в течении месяца подать в налоговую ликвидационные декларацию о доходах и отчёт по Есв. При этом следует иметь ввиду, что закрытие ФЛП не освобождает Вас от обязанности погасить задолженность по налогам и ЕСВ, если такие имеются. Без их погашения Вас не снимут с учёта ни в налоговой, ни в Пенсионном фонде. В случае неуплаты задолженности она может быть взыскана в судебном порядке, а задолженность по Есв без суда прямо передаётся на взыскание в исполнительную службу.

    Предполагаю, что Вам насчитали ЕСВ за все года.

    Если так, то есть возможность списания долга по ЕСВ, но при условии, что Вы не были зарегистрированны на упрощенной системе налогообложения.

    Так, Закон №592-IX от 13 мая 2020 года "О сборе и учете единого взноса на общеобязательное государственное социальное страхование" по устранению дискриминации по кругу плательщиков " (см. по ссылке: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/592-IX#Text ) содержит пположение- пункт 5 раздела 1, который вступает в силу с дня, следующего за днем его опубликования (т.е. с 02.06.2020года).

    В соответствии с указанным п.5 Закона , по заявлению плательщика и в порядке, определенном Законом, можно списать суммы недоимки, начисленные плательщикам единого взноса( ЕСВ) за период с 1 января 2017 года до дня вступления в силу Закона (т.е. до 02.06.2020г.), а также штрафы и пеню, начисленные на эти суммы, в случае если такими плательщиками не получено доход (прибыль) от их деятельности, подлежащей обложению налогом на доходы физических лиц.

    Для того, чтобы Вам списали сумму недоимки по ЕСВ за период с 01.01.2017г., Вам в течение 90 дней необходимо подать соответствующее заявление в налоговую. Но, если Вы становились на учет как плательщик единного налога любой группы-1, 2, 3, Вы не имеете такого права.

    Поэтому, если Вам насчитали недоимку, пеню и штрафы по ЕСВ, а также Вы не регистрировались на упрощенной системе налогообложении (как плательщик единого налога 1, или- 2, 3 групп), Вам необходимо подать отчеты по ЕСВ за период 2017-2020г. и показать доходы 0, подать в налоговую заявление.

    Образец Заявления:

    Начальнику ДПІ___ ___

    Від Фізичної особи-підприємця___

    Код РНОКПП:

    Адреса/тел

    Заява

    На виконання підпункту 9-15 пункту 5 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників" внесеними до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" до пункту 9-15 Розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення", прошу списати мені станом на день набрання чинності відповідних змін, суму недоїмки по ЄСВ, штрафних санкцій та пені, нараховані на суму недоїмки з 01.01.2017 року до дня набрання чинності вказаних вище законів.

    Підтверджую, що за період з 01.01.2017 року до дня набрання чинності вказаних вище законів, мною не було отримано дохід (прибуток) від діяльності, що підлягає оподаткуванню доходів физичних осіб та відповідно були подані Звіти за 2017-2020 роки.

    Дата Підпис ФОП___

    После государственной регистрации прекращения предпринимательской деятельности физическое лицо продолжает учитываться в контролирующих органах как физическое лицо - налогоплательщик.

    Такое лицо должно обеспечить окончательные расчеты с бюджетом по результатам осуществления хозяйственной деятельности - в установленные сроки подать соответствующему контролирующему органу налоговую декларацию за последний базовый налоговый (отчетный) период, в котором проведена государственная регистрация прекращения ФЛП. Кроме налоговой декларации такие лица подают «ликвидационную отчетность» о суммах начисленного ЕСВ.

    Стоит обратить внимание на сроки предоставления отчетности СПД,(фоп) по которому проведена регистрация прекращения.Упрощенная система налогообложения 3 группа. Равен календарному кварталу, в котором внесена запись о прекращении в ЕГР. Подается в 30-дневный срок с даты прекращения в ЕГР.Для лиц, осуществляющих независимую профессиональную деятельность отчетный период - календарный год.Таким образом, предпринимателям, которые планируют закрывать бизнес, следует помнить, что внесение записи о прекращении деятельности в Единый государственный реестр еще не означает окончательную ликвидацию, не снимает с ФОП обязательства, которые возникли в процессе предпринимательской деятельности, а также не отменяет штрафные санкции за их невыполнение.

    Возможно прийдется списывать через суд. Но нужно срочно подать форму и заявление на ликвидацию шляхом припинення деятельности ФОП УЖЕ как можно скорее иначе они продолжат начисление ЕСВ.

    с карт не снимут арест пока не будет погашен долг или пока не будет подан иск в суд о списании долга , тогда до решения суда по сути , ДВС должна снять арест с вашего имущества и счетов, об этом необходимо письмено почтой с вручением на имя начальника ДВС сообщить и требовать снять .

    Вам нужен региональный адвокат для представительства в суде со всеми процесуальными правами.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    17.1%
    Адвокат Євген Олександрович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий вечір, Наталья!

    Для початку Вам треба подати заяву до державного виконавця та ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження, що є Вашим правом, бачити період та розрахунок висунутої до стягнення. суми.

    Так, з 2017 року до Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) були внесені зміни Законом від 06.12.16 р. № 1774-VIII.

    1. Відповідно до цих змін починаючи з 1 січня 2017 року підприємці зобов'язані нараховувати і сплачувати ЄСВ за себе незалежно від того, були у них доходи за звітний період чи не були.

    До цієї дати вони повинні були сплачувати ЄСВ тільки у разі наявності доходів у звітному періоді.

    Саме це зміна і потягла за собою серйозні неприємності для підприємців, які не провадять діяльності.

    Більшість підприємців, які не збиралися відновлювати свою діяльність, поспішили закритися, щоб не нести додаткових витрат на сплату ЄСВ. Ті ж підприємці, які не звернули увагу на законодавче нововведення, опинилися в досить неприємній ситуації. Цього року багато хто з них дізнався, що контролюючий орган донарахував їм ЄСВ, штраф і пеню за весь період починаючи з 01.01.17 р..

    Донарахування суми ЄСВ у розмірі мінімального внеску у такому разі відбувається на підставі:

    • п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 – для підприємців-загальносистемників;
    • п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 – для підприємців-єдинників.

    Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 сума ЄСВ не може бути меншою від розміру мінімального страхового внеску, у тому числі й у разі, коли підприємець не отримував доходу.

    Штраф застосовується на підставі ч. 11 ст. 25 Закону № 2464. Ця норма передбачає, що в разі донарахування органом ДФС своєчасно не нарахованого ЄСВ застосовується штраф у розмірі 10 % суми, донарахованої за кожен повний або неповний звітний період, але разом не більше 50 % суми донарахованого ЄСВ (п. 3). Також закон передбачає застосування штрафу за неподання звітності з ЄСВ – у розмірі 10 НМДГ (170 грн.) за кожне таке неподання (п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).

    Пеня за несвоєчасну сплату ЄСВ нараховується на підставі ч. 10 ст. 25 Закону № 2464. Так, пеня нараховується з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожен день прострочення платежу.

    Оскаржити донараховану суму і застосовані штрафні санкції можна в адміністративному або судовому порядку. Оскаржити слід документи, які оформлені органом ДФС, а саме:

    • вимогу про сплату недоїмки (форми вимог наведені в додатках 6 та 7 до Інструкції, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.15 р. № 449, далі – Інструкція № 449);
    • рішення про застосування штрафних санкцій і нарахування пені (форми рішень наведені в додатках до Інструкції № 449).

    Оскарження в адміністративному порядку означає подання скарги до вищого органу ДФС (ч. 14 ст. 25 Закону № 2464). При складанні скарги слід керуватися Порядком, затвердженим наказом Мінфіну від 09.12.15 р. № 1124 (далі – Порядок № 1124).

    Одночасно з поданням скарги необхідно повідомити про це територіальний орган ДФС, що виніс вимогу або рішення. Зазвичай для цих цілей до територіального органу ДФС направляють копію скарги.

    Строк подання скарги – 10 календарних днів (далі – к. д.), які обчислюються з дня, що настає за днем отримання платником податків вимоги або рішення, а при поданні повторної скарги – з дня, що настає за днем отримання відповіді на первинну скаргу (п. 3 розд. II, п. 1 розд. III Порядку № 1124).

    При оскарженні в судовому порядку слід керуватися нормами Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС). Для звернення до адміністративного суду потрібно скласти позовну заяву. Перелік відомостей, які повинні бути у цьому документі, наведений у ст. 160 КАС.

    Строки для судового оскарження передбачені ст. 122 КАС.

    Так, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-місячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або мала дізнатися про порушення своїх прав. Тобто в нашому випадку цей строк слід обчислювати з дня отримання рішення (вимоги) органу ДФС про донарахування ЄСВ, застосування штрафів, пені.

    Якщо ж позивач скористався можливістю досудового рішення спору, то для звернення до адмінсуду встановлюється 3-місячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачеві рішення за результатами розгляду його скарги. Тому, якщо до звернення до суду ви подавали скаргу до органу ДФС, то строк судового оскарження становитиме 3 місяці з моменту отримання відповіді на неї.

    Має місце звільнення підприємців-пенсіонерів від сплати ЄСВ передбачене ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 та п. 4 розд. ІІ Інструкції № 449. Тут сказано, що підприємці звільняються від сплати ЄСВ за себе, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, установленого ст. 26 Закону від 09.07.03 р. № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та отримують відповідно до цього Закону пенсію або соціальну допомогу. Така редакція ст. 4 Закону № 2464 діє з 01.01.18 р.

    Що стосується періоду з 01.01.17 р. по 31.12.17 р., то в цей період від сплати ЄСВ звільнялися підприємці, якщо вони були пенсіонерами за віком або особами з інвалідністю й отримували відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

    Якщо підприємець потрапляє до цих критеріїв у цей період (починаючи з 01.01.17 р.), то й підстав для донарахування ЄСВ і відповідно штрафних санкцій – немає.

    Це підтверджується й судовою практикою. Наприклад, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.04.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 81145482.

    Строків давності щодо донарахування сум ЄСВ і застосування санкцій не передбачено законодавством. Про це прямо сказано в ч. 16 ст. 25 Закону № 2464.

    Порядок сплати ЄСВ визначений Законом № 2464. Норми цього закону, на відміну від Податкового кодексу, не передбачають можливості отримання відстрочення або розстрочення сплати донарахованої суми внеску або штрафних санкцій. Більше того, ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 передбачено, що сплата ЄСВ проводиться незалежно від фінансового стану платника податків.

    Закон № 2464 відводить платникові податків 10 к. д. на те, щоб сплатити нараховані суми або ж оскаржити їх в адміністративному або судовому порядку. Якщо ж він цього не зробить, то орган ДФС відправляє вимогу про сплату недоїмки до Державної виконавчої служби (далі – ДВС) для виконання (ч. 5 ст. 25 Закону № 2464).

    Завважимо, що виставлена органом ДФС вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом (абзац третій ч. 4 ст. 25 Закону № 2464).

    А це означає, що для примусового стягнення недоїмки фіскальному органу не потрібно додатково звертатися до суду. Достатньо передати документ для виконання до ДВС.

    Права ДВС визначені Законом від 02.06.16 р. № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404).

    Так, одним із прав ДВС при здійсненні виконавчого провадження є накладення арешту на майно боржника (ч. 3 ст. 18 Закону № 1404).

    За законодавством майно підприємця не відокремлюється від його особистого майна. А згідно зі ст. 52 Цивільного кодексу підприємець відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з його підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути обернене стягнення (перелік такого майна наведений у додатку до Закону № 1404).

    Ось і виходить, що коли не сплатити недоїмку ЄВС і не оспорити донараховану суму, то особисте майно підприємця може потрапити під арешт. Щоб цього не сталося, є тільки два виходи:

    • оскаржити вимогу про сплату ЄСВ;
    • сплатити донараховані суми.

    При цьому оскарження рішення органу ДФС про застосування фінансових санкцій (як в адміністративному, так і в судовому порядку) припиняє перебіг строку їх сплати до моменту винесення відповідного рішення органом ДФС/судом.

    Із цього випливає, що поки триває процедура оскарження, заходи примусового стягнення донарахованих сум не застосовуватимуться.

    У свою чергу, можна закрити підприємницьку діяльність, якщо підприємцеві донарахували ЄСВ, штрафні санкції і він їх не сплатив, тобто у нього є борг з ЄСВ.

    Так, діюче законодавство не ставить можливість припинення фізособою підприємницької діяльності в залежність від наявності або відсутності боргу з ЄСВ.

    Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV (далі – Закон № 755) для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності необхідно подати суб'єкту держреєстрації заяву за формою 12, затвердженою наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5. Більше ніяких документів (у т. ч. довідок про наявність або відсутність податкової або іншої заборгованості) не потрібно.

    У ч. 7 ст. 18 Закону № 755 сказано, що забороняється вимагати додаткові документи для проведення реєстраційних дій, якщо вони не передбачені ст. 18 цього Закону.

    Розглянувши подані документи, суб'єкт держреєстрації приймає рішення про реєстрацію припинення підприємницької діяльності і вносить відповідний запис до ЄДР.

    Фізособа-підприємець позбавляється підприємницького статусу з моменту внесення цього запису до ЄДР.

    Після цієї дати фізособа вже не зобов'язана нараховувати ЄСВ.

    Відомості з ЄДР про припинення підприємницької діяльності орган ДФС і так отримає, тобто додатково інформувати його про це не потрібно.

    При цьому, слід пам'ятати: позбувшись статусу підприємця, фізособа продовжує перебувати на обліку в органі ДФС як платник податків, який отримував доходи від підприємницької діяльності (пп. 6 п. 11.18 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588).

    Така фізособа зобов'язана забезпечити остаточний розрахунок за податками від провадження підприємницької діяльності і подати податкову звітність за останній податковий період.

    Всього доброго!

    __________ ___________ ______________
    14.3%

    Дуже “старі” ФОП (до 2004 року) не сплачують “новий” ЄСВ. СПД-ФО та ФОП – дещо різні правові статуси, а “автоматичне” включення відомостей про ФОП до ЄДР є неправомірним. Судова практика з цього питання – постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.07.2019 по справі №560/3838/18.

    для более детальной консультации можете написать на мой эл. адрес указанный в профиле.

    Прокопець Олександр Васильович
    14.3%

    Как уже Вам писали, задолженность вылезла по оплате ЕСВ, вероятнее всего в сумме 37000 грн. +-. В ИС долг мог попасть после отправления налоговой Вам "Вимоги" по оплате ЕСВ. Вы ее не оплатили, долг передали в ИС. Налоговая отправляет документы по адресу, который у них зарегистрирован в базе, скорее всего еще по состоянию на 1998 г. Если Вы сменили адрес, то естественно ничего не получили.

    В итоге можете еще раз обратиться к исполнителю для получения документов либо найти исполнительное производство через портал "Дия".

    Кроме того Вы можете проверить информацию в электронном кабинете налоговой https://cabinet.tax.gov.ua/login

    Так же, посмотрите в ЕДР https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search есть ли вообще регистрация ФОП? Вангую, что в ЕДР ФОП отсутствует, т.к. если Вы не переносили в 2004 г. ФОП в ЕДР, то там пусто. Ситуация не простая, но не безнадежная. К сожалению, без суда вряд ли возможно решить вопрос. Если, конечно, не хотите подарить государству денег.

    На данный момент имею два аналогичных дела в работе. По одному отменили ЕСВ, по второму еще в процессе.

    Рибінцев Сергій Сергійович
    14.3%
    Рибінцев Сергій Сергійович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

    Добрый день, Наталья!

    История происхождения требования понятна, особенно если это ФЛП.

    Вы и еще все ФОПы, которые прекратили деятельность, но в определенный период сдавали пустые отчеты и не были ни на какой системе налогообложения, в силу законодательной нормы получили начисления недоимки по ЕСВ.

    Как следствие сейчас это и вылезло.

    Меры противодействия есть. Или обжалование в суде, или же оплата всего долга.

    Набирайте, если будут вопросы.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    В налоговой мне вспомнили, что есть ЧП, дали расчетный счет и сказали плати. Никаких уведомлений с налоговой, исполнителя и с суда за все время мне никогда не приходило. Как теперь быть? Ехать закрывать ЧП и все платить или это с их стороны не законно?

    У Вас есть 2 варианта или платить или обжаловать

    Савченко Олександр
    25.7%
    Савченко Олександр 2 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    1) Якщо податкова не надсилала Вам вимогу про сплату боргу (недоїмки) з ЄСВ, то вона не мала права передавати її державній виконавчій службі. Вам потрібно звернутися до виконавчої служби, отримати матеріали виконавчого провадження, а потім оскаржувати дії податкової в судовому порядку, так як лише позитивне рішення суду буде підставою для закриття виконавчго провадження та зняття арешту з вашого майна.

    2) Недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", обчислена податковим органом. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

    Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (ч. 16 ст. 25 Закону, пункт 13 розділу VІІ Інструкції № 449).

    Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом. У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти календарних днів, а також не повідомив у цей строк орган доходів і зборів про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законодавством.

    У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. (ч 4 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 56.1. ст. 56 ПКУ).

    Оскарження в адміністративному порядку:

    У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов’язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня з повідомленням про це податкового органу, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до податкового органу або позову до суду.

    Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску (ч. 4 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).

    У разі якщо головні управління ДПС в областях, місті Києві надсилають скаржнику рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий скаржник має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до ДПС (п. 1 Розділу 3 Порядку).

    Скарга повинна бути викладена в письмовій формі, підписана скаржником або уповноваженою нею особою та надіслана до контролюючого органу поштою чи передана особисто або через представника.

    • У скарзі має бути зазначено:

    -повне найменування скаржника юридичної особи, код за ЄДРПОУ прізвище, ім’я, по батькові посадової особи, яка подала скаргу; прізвище, ім’я, по батькові громадянина або фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);

    -найменування контролюючого органу, яким видано вимогу або рішення про нарахування пені та накладення штрафу, що оскаржуються, дата і номер такої вимоги або рішення;

    -суть порушеного питання, прохання чи вимога;

    -інформація про оскарження вимоги або рішення про нарахування пені та накладення штрафу в суді ( п. 5 розділ 1. Порядку 1124). Зразок скарги.

    Перебіг строку розгляду скарги починається з наступного робочого дня після її надходження до контролюючого органу.Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку.Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску

    !Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.

    Контролюючий орган при розгляді скарг приймає одне з таких рішень:

    -залишає вимогу або рішення, що оскаржуються, без змін, а скаргу без задоволення;-скасовує в певній частині вимогу або рішення, що оскаржуються, і не задовольняє скаргу в певній частині;-скасовує в повному обсязі вимогу або рішення, що оскаржуються, і задовольняє скаргу;-направляє скаргу на новий розгляд до територіального контролюючого органу;-залишає скаргу без розгляду.

    У разі збільшення контролюючим органом суми єдиного внеску, пені та штрафів, які належать до сплати, або недоїмки раніше надіслані вимоги про сплату недоїмки або рішення про нарахування пені та накладення штрафу не відкликаються, а на суму такого збільшення контролюючим органом надсилається окрема вимога про сплату недоїмки (рішення про нарахування пені, накладення штрафу)(п. 6 розділу 4 Порядку).

    Платник єдиного внеску зобов'язаний самостійно сплатити узгоджену суму недоїмки (суми пені, штрафів) протягом десяти календарних днів після отримання рішення за результатом розгляду скарги.

    Рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, прийняте за розглядом скарги платника податків, є остаточним і не підлягає подальшому адміністративному оскарженню, але може бути оскаржене в судовому порядку (п. 56.10 ст. 56 ПКУ). У разі якщо головні управління ДФС в областях, місті Києві надсилають скаржнику рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий скаржник має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до ДФС.

    Строк, встановлений для подання повторної скарги, не вважається пропущеним, якщо до його закінчення скаргу та інші документи до неї передано на пошту. Датою передачі скарги на пошту вважається дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення зі скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку на конверті або в повідомленні про вручення поштового відправлення.

    Оскарження в судовому порядку:

    У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, неузгодження вимоги з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному порядку, вимога може бути оскаржена платником єдиного внеску в судовому порядку шляхом подачі позовної заяви в порядку адміністративного судочинства.

    Верховний Суд сформулював свою правову позицію стосовно цього питання. Особа, яка зареєстрована як фізична особа-підприємець, проте господарську діяльність не веде та доходи не отримує, зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така особа є застрахованою і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, а мета збору ЄСВ досягається за рахунок його сплати роботодавцем (Постанова Верховного суду від 04 грудня 2019 року у справі №440/2149/19).

    В іншій справі суд скасував штрафні санкції за надходження ЄСВ на помилковий рахунок. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі № 826/9800/16 наголосив, що дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

    Верховний Суд вважає за необхідне зазначити, що здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету в строк, встановлений законом, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова.

    Для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов`язання необхідно встановити, що у межах законодавчо встановленого строку для такої сплати платник не вчинював дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету.

    А оскільки такі суми зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення номеру рахунку та/або коду бюджетної класифікації у платіжному дорученні під час сплати суми податкового зобов`язання не є достатньою правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов`язання.

    Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 25 березня 2019 року (справа № 823/567/17), від 11 квітня 2019 року (справа № 822/3323/17), від 16 грудня 2020 року (справа № 806/1146/16) та Верховним Судом України у постановах від 16 червня 2015 року (справа № 21-377а15) та від 2 грудня 2015 року (справа № 826/6059/13-а).

    Позивач фактично сплатив єдиний внесок на рахунок, який призначений для перерахування грошового зобов`язання до державного бюджету, але за іншим кодом бюджетної класифікації, отже відсутні підстави для висновку про несплату необхідної суми грошового зобов`язання у визначений Законом строк.

    Відсутність складу правопорушення, покладеного в основу прийняття спірного рішення, унеможливлює застосування відповідальності до платника єдиного внеску, а відтак Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про протиправність оскаржуваного рішення податкового органу.

    Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через контакти (пошту) в моєму профілі або через Звернутися біля фото.

    Всього доброго!

    Щасти Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України