Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Земельное право, 05 ноября 2021, вопрос №50879 100₴

Нужно ли получать кадастр на часть территории

Здравствуйте! Кратко о проблеме.
Купили дом с отцом, каждому принадлежит 1/2 дома. К дому есть кадастр на землю под строительство (10 соток подарило государство предыдущему хозяину), НО фактически территория больше (см.вложение). В кадастре указано, что сторона земли (от точки Б до В) принадлежит бывшему хозяину, но никаких других документов, подтверждающих это, нет. Желтым цветом показана газовая труба, которая расположена между моим и соседским участком. Вопросы:
1. Нужно ли оформлять кадастр на ту часть земли, что обведена красным (там где-то 6-7 соток). Если да, то под строительство или под сад? (сейчас под сад используется) На кого оформлять? Могу ли я оформить ту часть земли только на себя или расширить существующие границы в кадастре?
2. С учетом смены хозяина (покупки дома) нужно ли вносить эту информацию в текущий кадастр?
Спасибо!

Ответы юристов (6)

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Якщо вказана ділянка належала іншому власнику у неї має бути окремий кадастровий номер на публічній кадастровій карті, а у вашої ділянки окремий.

    Ви зможете використовувати лише ту земельну ділянку, яка значится в кадастрі земельному ,та на яку маєте технічну документацію( рішення міської чи сільської ради про надання земельної ділянки , погоджений проект землеустрою на вказану ділянку - з підписом сертифікованого інженера -землевпорядника , землевпорядної організації , яка готувала вказаний проект.

    Якщо власник бажає розширити землі то для початку йому потрібно:

    1. Подати документи до міської ради(сільської) до відділу з земельних питань(клопотання , візуалізацію меж ділянки на кадастровій карті та документи , що посвідчують особу заявника.) .

    2. Отримати дозвіл ( рішення)від міської(сільської ) ради на розроблення нового проекту землеустрою ділянки саме в обраних межах .(за умови,що земля вільна згідно кадастру)

    3. Звернутися до землевпорядної організації з заявою на виготовлення нового проекту землеустрою(окрема процедура до 6 -ти місяців)

    4. Погодити отриманий проект міською радою (сільською ) , отримати рішення про погодження проекту відведення зем. ділянки.

    5. Окремо отримати рішення ради про надання у власність землі у нових межах та розмірах.( за новою тех. документацією.)

    І лише після зазначених процедур власник зможе користуватися землею у нових межах , маючи документи про її оформлення та надання у власність, оренду чи постійне користування( у Вашому випадку потрібно виключно у власність надавати.)

    Документи на землю оформлюються згідно положень Земельного Кодексу України, а порядок отримання землі громадянами у власність, оренду чи постійне користування регламентується ст. 121 ЗК. України.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

    Добрый день, Татьяна,

    номер в ДЗК подтверждает что участок внесен в кадастр и у него есть тех документация и собственник.

    Я не могу утверждать, только предполагаю, исходя из описи границы что вы приложили, что на участок между красной Б-В и черной Б-В осталось право прежнего человека. Возьмите вытяг и ДЗК и свяжитесь со мной.

    С документами можно будет сказать больше.

    Ответ на вопрос 1: нужно оформить не кадастр, а стать собственником того участка. После этого в зависимости от ваших целей менять его целевое назначение. К тому же, у этого участка уже может быть назначение!

    Ответ на вопрос 2: при оформлении дома вы должны были провести сделку на оформление участка. Без дома участки не отчуждаются и наоборот. Обратите внимание на положение ч.1 ст 120 Земельного кодекса: У разі набуття на підставі вчиненого правочину або у порядку спадкування права власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці приватної власності, право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від попереднього власника таких об’єктів до набувача таких об’єктів, без зміни її цільового призначення.

    Так что да, нужно и у вас должны быть соответствующие документы.

    Нажимайте кнопку "Звернутись" если остались вопросы, пожалуйста.

    Татьяна Клиент 3 года назад

    Дополню информацию: В ДЗК нет информации по тому маленькому участку (на карте), а в наших тех.документах, где указано, что от точки Б до В территория предыдущего хозяина, написано просто - (в користуваннi)

    • Рибінцев Сергій Сергійович
      Рибінцев Сергій Сергійович 3 года назад

      Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

      Нужны документы :) обращайтесь в личные!

      >>>>Дополню информацию: В ДЗК нет информации по тому маленькому участку (на карте), а в наших тех.документах, где указано, что от точки Б до В территория предыдущего хозяина, написано просто - (в користуваннi)

    • Гончаренко Константин
      100%
      Гончаренко Константин 3 года назад

      Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

      Зверніться до обласного управління Держгеокадастру письсово нехай нададуть інформаціі за яким договором оформлено користування земельною ділянкою , паралельно письмово до міської ради з заявою про надання інформаціі про те чи надавали вони цю ділянку особі і на який строк.

      Якщо рішення ради про надання в користування не приймалось , подайте клопотання про надання вказаної ділянки Вам у власність ,та надали дозвіл на розробку нового проекту землеустрою для об єднання ділянок в одну з новим кадастровим номером та цільовим призначенням ,якщо його не встановлено раніше.

      З повагою,

      Костянтин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий вечір, Татьяна!

    Відповідно до статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття на підставі вчиненого правочину або у порядку спадкування права власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці приватної власності, право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від попереднього власника таких об’єктів до набувача таких об’єктів, без зміни її цільового призначення.

    У разі набуття окремої частки у праві спільної власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, що перебував у приватній власності її попереднього власника, право власності на земельну ділянку, на якій розміщений такий об’єкт, одночасно переходить до набувача пропорційно до його частки у праві спільної власності на такий об’єкт, крім випадку, коли попередньому власнику належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі. Якщо попередньому власнику у праві спільної власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі, право власності переходить у такому розмірі.

    У разі набуття на підставі вчиненого правочину права власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці приватної власності, особою, яка не може мати таку земельну ділянку у власності, така особа має право вимагати передання їй власником земельної ділянки відповідної земельної ділянки на правах оренди або суперфіціарій зобов’язаний відшкодовувати власнику земельної ділянки плату за землю, яку відповідно до закону зобов’язаний сплачувати її власник.

    У разі набуття права власності на об’єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об’єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у постійному користуванні, особами, які не можуть набувати земельну ділянку на такому праві, вони набувають таку земельну ділянку із земель державної або комунальної власності у власність або оренду. Набувач такого об’єкта зобов’язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об’єкт майна звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений об’єкт нерухомого майна, що належить йому на праві власності.

    У разі недосягнення згоди між набувачем та землекористувачем щодо порядку користування відповідною земельною ділянкою такий порядок визначається органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

    У разі набуття права власності на об’єкт незавершеного будівництва перехід прав на земельну ділянку, на якій розміщений такий об’єкт, здійснюється за правилами, встановленими цією статтею, за умови державної реєстрації права власності на такий об’єкт у порядку, визначеному законом".

    У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.

    Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти, крім об’єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації.

    Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків).

    Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є, зокрема, умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні.

    Укладення договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що пов'язане з переходом права на частину земельної ділянки, здійснюється після виділення цієї частини в окрему земельну ділянку та присвоєння їй окремого кадастрового номера.

    У разі набуття права власності на жилий будинок (крім багатоквартирного), який розташований на землях державної або комунальної власності, що перебувають у користуванні іншої особи, та необхідності поділу земельної ділянки площа земельної ділянки, що формується, не може бути меншою, ніж максимальний розмір земельних ділянок відповідного цільового призначення, визначених статтею 121 Земельного кодексу України (крім випадків, коли формування земельної ділянки в такому розмірі є неможливим).

    Реєстрація прав власності:

    Відповідно до статей 3 та 312 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав власності, реєстрація яких проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчиняється така нотаріальна дія. Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію. У зазначених випадках державним реєстратором є нотаріус як спеціальний суб'єкт, не якого покладаються функції державного реєстратора прав на нерухоме майно.

    З метою виконання новим власником житлового будинку (будівлі, споруди) вимог статті 377 Цивільного кодексу України, згідно якої до особи, яка набула право власності на таке нерухоме майно, має перейти право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача), новий власник має вжити заходів щодо оформлення відповідних речових прав на земельну ділянку відповідно до вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

    Всього доброго!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA