Начните консультацию с юристом онлайн
В кампании менеджер скачал базу данных клиентов на свою почту. Работник не оформлен, с ним никаких договоров не подписано, все договоренности на словах. В каких случаях ему грозит уголовная ответственность, а в каких административная, от чего это зависит?
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (9)
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Здравствуйте, Валерий!
Этот работник, может быть привлечен к уголовной ответственности, факт совершения уголовного правонарушения имеет место и на это не влияет факт его не оформления на работу, это влияет только на квалификацию по ст.361 УК Украины, а не по ст.362 УК Украины (если был бы оформлен).
КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 25-26, ст.131):
Кримінальний кодекс України | від 05.04.2001 № 2341-III (rada.gov.ua)
"Стаття 361. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку
1. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації, -
карається штрафом від шестисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони заподіяли значну шкоду, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Примітка. Значною шкодою у статтях 361-363-1, якщо вона полягає у заподіянні матеріальних збитків, вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян".
Для этого необходимо подавать заявление в полицию о внесении ведомостей в Ежиный реестр досудебных расследований об открытии уголовного дела.
КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88:
Кримінальний процесуальний к... | від 13.04.2012 № 4651-VI (rada.gov.ua)
"Стаття 214. Початок досудового розслідування
1. Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
2. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Офісом Генерального прокурора за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, Державним бюро розслідувань, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства".
При наличии вопросов или если нужна помощь, обращайтесь!
Всего доброго!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеДобрий вечір!
Частково відповідав у минулому запитанні.
Адміністративної відповідальності за такі діяння бути не може, виключно кримінальна в рамках статті, що зазначив колега вище.
Однак такого роду справи дуже складні для доказування і пошуку інформації загалом.
Успіхів!
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеДобрый вечер!
Если между сторонами нет официальных трудовых отношений, если не подписывались никакие обязательства, то соответственно невозможно предъвить официально никаких исков.
Если подать заявление в полицию о краже, то у самого заявителя возникнет масса проблем (неофициальное трудоустройство; уклонение от уплаты налогов и т.д.).
Самое главное - как будет доказываться наличие правоотношений между работодателем и работником?
Необходимо взвесить все риски.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Валерий!
Следователь, который будет заниматься Вашим заявлением по статье 361 Уголовного кодекса Украины, не будет и не уполномочен заниматься и расследованием факта не оформления данного сотрудника, легализацией труда, поэтому Вас это не должно беспокоить, главное в рамках уголовного дела, изъять у сотрудника похищенную базу данных.
Вы можете пояснить следователю, что хотели оформить сотрудника, занимались подготовкой документов для этого, ждали пока представить все необходимые документы.
Всего доброго, удачи Вам!
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Щодо вашого питання,
Факт фіксації або неналежне оформлення трудових відносин на крадіжку персональних даних та злочин пов'язаний з втручанням в роботу електронних систем ніяк не впливає на настання кримінальної відповідальності за порушення норм КК У зокрема ст. 185, 361.
Тобто за неналежне оформлення роботодавцем працівника за перевіркою Держпраці- можливе притягнення до відповідальності роботодавця за ухилення від сплати податків та неналежне оформлення труд. відносин і як наслідок притягнення до штрафних санкцій.
За викрадення даних передбачене покарання ст. 361 КК У та характеризується.
1. Незаконне втручання в роботу автоматизованих електронно-обчислювальних машин, їх систем чи комп'ютерних мереж, що призвело до перекручення чи знищення комп'ютерної інформації або носіїв такої інформації, а також розповсюдження комп'ютерного вірусу шляхом застосування програмних і технічних засобів, призначених для незаконного проникнення в ці машини, системи чи комп'ютерні мережі і здатних спричинити перекручення або знищення комп'ютерної інформації чи носіїв такої інформації,-
караються штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.
2. Ті самі дії, якщо вони заподіяли істотну шкоду або вчинені повторно чи за попередньою змовою групою осіб,-
караються обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
1. Розвиток методів обробки інформації за допомогою комп'ютерів призвів до застосування цих машин в усіх галузях національної економіки та інших сферах суспільного життя. Значна кількість таких машин об'єднана комп'ютерними мережами, деякі з них набули інтернаціонального характеру. За цих умов виникли і набули суспільної небезпеки різні діяння, що заподіюють шкоду нормальній роботі комп'ютерів та комп'ютерних мереж, яка поряд зі встановленим порядком використання ЕОМ та комп'ютерних мереж становить об'єкт цього злочину.
2. Предметом злочину є: 1) автоматизовані електронно-обчислювальні машини (комп'ютери, АЕОМ), у т.ч. персональні; 2) їх системи; 3) комп'ютерні мережі.
Під системами автоматизованих електронно-обчислювальних машин розуміються операційні системи (MS- DOS, Windows та інші), які встановлюються на певній машині і за допомогою яких здійснюється її робота, а також різні прикладні системи (тобто інформаційні системи, у т.ч. системи управління), як встановлені для локальної роботи на певній машині, так і відкриті для доступу з інших машин через комп'ютерну мережу.
Комп'ютерна мережа - це сукупність програмних і технічних засобів, за допомогою яких забезпечується можливість доступу з однієї АЕОМ до програмних чи технічних засобів іншої (інших) АЕОМ та до інформації, що зберігається у системі іншої (інших) АЕОМ.
3. Об'єктивна сторона злочину проявляється у формі: І) незаконного втручання у роботу АЕОМ, їх систем чи комп'ютерних мереж, що призвело до перекручення чи знищення комп'ютерної інформації або носіїв такої інформації; 2) розповсюдження комп'ютерного вірусу. Останнє є злочинним лише у разі застосування для цього спеціальних знарядь - програмних чи технічних засобів, призначених для незаконного проникнення в АЕОМ, системи чи комп'ютерні мережі і здатних спричинити перекручення або знищення комп'ютерної інформації чи носіїв такої інформації.
Незаконне втручання в роботу АЕОМ, їх систем чи комп'ютерних мереж - це проникнення до цих машин, їх систем чи мереж і вчинення дій, які змінюють режим роботи машини, її системи чи комп'ютерної мережі, або ж повністю чи частково припиняють їх роботу, без дозволу (згоди) відповідного власника або уповноважених ним осіб, а так само вплив на роботу АЕОМ за допомогою різних технічних пристроїв, здатних зашкодити роботі машини.
Комп'ютерна інформація - це текстова, графічна чи будь-яка інша інформація (дані), яка існує в електронному вигляді, зберігається на відповідних носіях і може створюватись, змінюватись чи використовуватись за допомогою АЕОМ.
Під носіями комп'ютерної інформації розуміються жорсткі магнітні диски різних типів, які є частиною системного блоку АЕОМ або долучаються до нього за допомогою спеціальних пристроїв, гнучкі магнітні диски (дискети), оптичні диски (компакт-диски) тощо.
Ч. 1 ст. 361 охоплюються як випадки проникнення (впливу) у працюючу АЕОМ, систему чи мережу (наприклад, проникнення до системи одного працюючого персонального комп'ютера з іншого персонального комп'ютера), так і несанкціоноване увімкнення непрацюючої машини і проникнення до її системи (вплив на її роботу), якщо воно здійснюється за допомогою зазначених у цій статті знарядь.
Перекручення комп'ютерної інформації - це будь-яка зміна такої інформації за відсутності можливості відновити ті й фрагменти, які зазнали змін, в їх первісному вигляді.
Під знищенням комп'ютерної інформації розуміється повна втрата можливості користування відповідною інформацією. Знищенням слід вважати не лише ліквідацію файла, каталогу тощо, у вигляді яких існувала інформація, а й приведення інформації у такий стан, який виключає можливість використання всієї інформації чи значної й частини. Під знищенням носіїв комп'ютерної інформації слід розуміти фізичне знищення відповідних матеріальних предметів або таку зміну їх властивостей, яка призводить до неможливості подальшого зберігання комп'ютерної інформації на цих носіях.
Розповсюдженням комп'ютерного вірусу слід вважати введення до АЕОМ, їх системи або комп'ютерної мережі шляхом застосуван-
ня вказаних засобів хоча б одного комп'ютерного вірусу - комп'ютерної програми, здатної у разі її активізації порушувати нормальну роботу АЕОМ, системи чи комп'ютерної мережі, а також знищувати чи пошкоджувати комп'ютерну інформацію.
Програмними засобами, про які йдеться у ст. 361, є різні комп'ютерні програми, використання яких створює можливість для незаконного проникнення у комп'ютер, його систему чи комп'ютерну мережу або ж полегшує таке незаконне проникнення. Під технічними засобами у ст. 361 розуміються будь-які технічні пристрої, за допомогою яких без використання комп'ютерних програм здійснюється вплив на роботу АЕОМ.
Закон передбачає обов'язкову властивість застосовуваних для вчинення даного злочину програмних і технічних засобів: їх здатність спричинити перекручення або знищення комп'ютерної інформації чи носіїв такої інформації.
Злочин у першій його формі вважається закінченим з моменту настання хоча б одного із зазначених наслідків - перекручення чи знищення комп'ютерної інформації, знищення носіїв (хоча б одного носія) такої інформації, а у другій формі - з моменту вчинення дій, якими досягається передача на іншу АЕОМ, до системи або комп'ютерної мережі хоча б одного комп'ютерного вірусу чи програми, яка містить такий вірус.
4. Суб'єкт злочину загальний.
5. Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною виною, Злочинні дії можуть бути вчинені лише з прямим умислом, тоді як ставлення винного до наслідків злочину може характеризуватись як прямим, так і непрямим умислом.
6. Кваліфікуючими ознаками (ч, 2 ст. 361) злочину є вчинення його: 1) повторно; 2) за попередньою змовою групою осіб; 3) заподіяння ним істотної шкоди.
Про поняття повіторності див. ст. 32 та коментар до неї, про поняття вчинення злочину групою осіб за попередньою змовою - ст. 28 та коментар до неї.
Істотною шкодою слід вважати знищення чи перекручення внаслідок злочинних дій комп'ютерної інформації, або знищення чи пошкодження носіїв такої інформації, в результаті якого власнику чи законному користувачеві АЕОМ чи комп'ютерної мережі заподіяно шкоду, яка є істотною для цього суб'єкта. Питання істотності такої шкоди є питанням факту і потребує вирішення у кожному конкретному випадку з урахуванням всіх обставин справи.
Тому дійсно краще працівнику заперечувати причетність то копіювання бази дани та отримання інформації.
Успіхів
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
Якщо жодних документів не складалося та не підписувалось, то довести будь-які факти не можливо без документів та свідків.
Якщо свідки підтвердять факт такого втручання в систему компанії, то роботодавцю доведеться пояснювати органам Держпраці, податковій та ПФУ яким чином він допустив до роботи неоформленого працівника, порушив норми фінансового контролю та не сплачував податки згідно законодавства та отримає штраф 170 тис грн.
Кримінальна відповідальність буде якщо оформлений працівник втрутився в електронну систему , розумів свої дії та розповсюдив дані 3 х осіб , в іншому випадку адміністративна в залежності від обсягу збитків .
У вашому випадку вважаю нічого не загрожує , адже якщо власник повідомить про це то у нього особисто виникнуть проблеми, чому людина стороня отримала доступ та була допущена без оформлення з трудовим договором.
Звісно якщо власник має вільні кошти він може звернутися до суду та доводити свою позицію і сплатити штраф у всі контролюючі органи.
Договора о материальной ответственности заключаются только со штатными работниками ( оформленными по трудовому договору с соответствующими записями в трудовой , приказом директора о принятии на работу , уведомлением об этом письменно по установленной форме № 4 органов ДФС.) Согласно ст.21 КЗпП Украины
Все эти действия невозможно сделать задним числом.
Что касается договоров материальной ответственности, то они заключаются лишь в отдельных случаях с материально ответственными должностными лицами которые оформлены на предприятии официально согласно законодательства о труде. ст.135 -1 КЗпП
Без документов нет юридического факта трудовіх отношений.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Валерий!
За такие действия не предусмотрена административная ответственность.
Фактически совершено уголовное уголовное правонарушение и сотрудник должен быть привлечен к уголовной ответственности по ст.361 УК Украины.
КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 25-26, ст.131):
Кримінальний кодекс України | від 05.04.2001 № 2341-III (rada.gov.ua)
"Стаття 361. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку
1. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації, -
карається штрафом від шестисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або якщо вони заподіяли значну шкоду, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Примітка. Значною шкодою у статтях 361-363-1, якщо вона полягає у заподіянні матеріальних збитків, вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян".
При наличии вопросов "звертайтеся".
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Повторю свой ответ на этот предыдущий вопрос (https://uristy.ua/ua/question/51383):
"Уголовный кодекс Украины (УК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14?find=1...):
"Стаття 182. Порушення недоторканності приватного життя
1. Незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації, крім випадків, передбачених іншими статтями цього Кодексу, -...
Стаття 361. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку
1. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації,...
Стаття 362. Несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї...
2. Несанкціоновані перехоплення або копіювання інформації, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, якщо це призвело до її витоку, вчинені особою, яка має право доступу до такої інформації, -
караються позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на той самий строк...".
КоАП Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10?find=...):
"Стаття 188-39. Порушення законодавства у сфері захисту персональних даних...
Недодержання встановленого законодавством про захист персональних даних порядку захисту персональних даних, що призвело до незаконного доступу до них або порушення прав суб’єкта персональних даних, -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб’єктів підприємницької діяльності - від трьохсот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.":
"Стаття 41. Порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці...
Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту),...
тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю, від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.".
Как я считаю, состава ст.182 УК в данном случае нет, поскольку она исключает случаи, предусмотренные другими статьями УК; состава ст.361 УК нет, поскольку в данном случае имеет место санкционированное вмешательство в работу комьютера; применению подлежит ч.2 ст.362 УК за несанкционированное копирование информации лицом, которое имеет право доступа к этой информации. Также за нарушение прав субъектов персональных данных работник и руководитель подлежат административному взысканию; кроме того, руководитель - за допуск работника без оформления трудового договора.".
В дополнение считаю, что, во-первых, работник (менеджер) может быть привлечен как к уголовной (ч.2 ст.362 УК), так и к административной (ст.188-39 КоАП) ответственности; руководитель компании - к административной ответственности (ст.ст. 41, 188-39 КоАП); во-вторых, согласно КоАП Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80732-10#n45):
"Стаття 221. Районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди (судді)
Судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою - четвертою ... статті 41 (приведенная в ст.41 ответственность за допуск к работе без оформления трудового договора является частью третьей - прим.авт.), ..., 188-39 ...цього Кодексу,..." -
т.е. административное(ые) дело(а) может(гут) быть возбуждено(ы) в суде по заявлению любого лица, в том числе, органа полиции (следователя):
Закон Украины "Про Національну поліцію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#n162):
"Стаття 23. Основні повноваження поліції
1. Поліція відповідно до покладених на неї завдань:...
5) здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події;..".
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Кодекс законів про працю України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text):
Стаття 21. Трудовий договір
Трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
ВИСНОВОК: у даному випадку менеджер є працівником, адже між ним та роботодавцем існують трудові відносини, що передбачають виконання за дорученням, під керівництвом і контролем роботодавця особисто працівником за винагороду визначеної роботодавцем роботи.
До відносин, за якими робота виконувалася без укладення трудового договору та які в установленому порядку визнано трудовими, застосовуються норми законодавства про працю.
А тому в даному випадку менеджеру загрожує відповідальність за порушення законодавства про захист персональних даних, які були розміщені в базі даних, що він скачав на свою особисту почту.
Кримінальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text):
Стаття 182. Порушення недоторканності приватного життя
1. Незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації, крім випадків, передбачених іншими статтями цього Кодексу, -
караються штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.
2. Ті самі дії, вчинені повторно, або якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам особи, -
караються арештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через контакти (пошту) в моєму профілі або через Звернутися біля фото.
Всього доброго!
Щасти Вам!