Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Предпринимательское право, 23 декабря 2021, вопрос №53585 300₴

РРО для магазину у селі

Доброго дня! Я ФОП 2 група, спрощена система. Займаюсь продажем продуктів та невеликої кількості побутової хімії у сільському магазині. Знаю , що є постанова № 1336 про забезпечення реалізації статті 10 Закону України , згідно якої, нібито, РРО можна не встановлювати в селах. Чи є чітке роз'яснення від ДПС??? Тим більше, що маємо постійні перебої з електроенергією та інтернетом. Допоможіть, будь ласка, розібратися , чи потрібен мені РРО і якщо ні, тоді якими ще документами та постановами я можу офіційно керуватися у своїй діяльності у випадку перевірки. Які книги ( журнали ) окрім книги обліку мені будуть потрібні? Дуже дякую за допомогу!!!

Ответы юристов (14)

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%

    Надання послуг чи здійснення роздрібної торгівлі в сільській місцевості можливе і без використання РРО та розрахункових книжок.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

    Зокрема, можуть не встановлювати РРО/ПРРО:

    • Роздрібна торгівля продовольчими товарами: горішки, хліб, сир, печення, цукерки, вода, соки та інше (крім підакцизних товарів: алкоголь, тютюн)
    • Роздрібна торгівля та громадське харчування на території села, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації, а також с/г товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва
    • Роздрібна торгівлі медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села
    • Надання побутових послуг на території села (послуги перукарень, ремонту, технічного обслуговування та інше)
    • Провадження діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг суб'єктами підприємницької діяльності на території сіл і селищ міського типу, яким згідно із Законом України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» надано статус гірських
    • Надання послуг з газопостачання, водопостачання, водовідведення і теплопостачання в селах за умови проведення розрахунків вдома у споживача

    Для форм і умов проведення діяльності, визначених у переліку, платники єдиного податку ІІ - IV групи (фізичні особи-підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року перевищив 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, обов’язково застосовують реєстратори розрахункових операцій

    Айвазян Юрій Климентійович

    В принципі у ВР вже лежить пара законопроектів, в яких скасовується фіскалізація ФОПів 2-4 групи, так що теоретично може на початку 2022 року депутати й скасують, бо це сильно відіб'єтся на рейтингу СН. Побачимо.

    • Евгения Клиент 2 года назад

      сподіватимемось на краще, більше нічого не залишається. Інакше у мене лише один вихід - закриватись . Дуже Вам дякую за допомогу!

    Крикун Сергій  Павлович
    20%
    Крикун Сергій Павлович 2 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Пост. КМУ "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1336-2000-%D0%...):

    "...2. Установити граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності, визначених у пунктах 2, 3, 5, 6, 13, 14, 17, 22, 23, 27 переліку, 500 тис. гривень на один суб’єкт господарювання, а визначених у пунктах 4 і 7 переліку, - 250 тис. гривень на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів (надання послуг)...

    ПЕРЕЛІК окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій ...

    4. Роздрібна торгівля та громадське харчування на території села, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації, а також сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва...

    7. Роздрібна торгівля медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села...

    17. Роздрібна торгівля насінням у кіосках на території сіл та селищ міського типу...

    27. Приймання від населення та реалізація через бджільницькі торговельно-заготівельні пункти продуктів бджільництва, обладнання та інвентарю для пасічників.".

    • Евгения Клиент 2 года назад

      Дуже дякую!

    Гончаренко Константин
    20%
    Гончаренко Константин 2 года назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    ДПС у Чернігівській області звертають увагу, підприємства споживчої кооперації при здійсненні діяльності на території села та сільськогосподарські товаровиробники, які використовують продукцію власного виробництва, мають право здійснювати розрахунки без застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО/програмних РРО) з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій за умови, що граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів кожного структурного (відокремленого) підрозділу (пункту продажу товарів) таких підприємств не перевищуватиме 250 тис гривень.

    У разі перевищення зазначеного розміру суб’єкт господарювання зобов’язаний в місячний термін з дати перевищення річного обсягу розрахункових операцій зареєструвати РРО та/або ПРРО та проводити розрахунки із застосовуванням РРО та/або ПРРО.

    • Постановою Кабміну від 23.08.2000 року № 1336 затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій .

    ---

    Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій". Йдеться про законопроєкт № 4439д, внесений групою народних депутатів для коригування в ПКУ та Законі про РРО вимог щодо реформи сфери спрощеного оподаткування та застосування РРО.

    Законом відтерміновано до 1 січня 2022 року обов'язкове застосування РРО (ПРРО) для фізосіб - підприємців, які є платниками єдиного податку II-IV груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує певного граничного обсягу доходу, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування.

    Но обязательное применение РРО состоится

    С 1 января 2022 года занятые в предоставлении услуг , торговле , ресторанного бизнеса все ФОПы, которые являются плательщиками единого налога 2-4 групп, будут обязаны использовать регистраторы расчетных операций (РРО) - кассовые аппараты.

    Что будет за нарушение требований по РРО

    Санкции за нарушение использования кассовых аппаратов предусматривают штраф в размере 100% стоимости проданных с нарушением товаров, а за последующие - уже 150% стоимости товара.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    • Евгения Клиент 2 года назад

      Большое Вам спасибо!

      • Гончаренко Константин
        Гончаренко Константин 2 года назад

        Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

        23.12.21 року згідно з прийнятим рішенням Кабміну від обов’язкового застосування РРО звільняються суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю на території села товарами (крім підакцизних товарів), при умові не перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій (167 розмірів мінімальної заробітної плати).

        З повагою,

        Костянтин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    16.7%
    Адвокат Євген Олександрович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Здравствуйте, Евгения!

    Так, решение об обязательном наличии РРО для фискализации продаж ФОП-единщиков 2−4 групп вступит в силу с 1 января 2022 года.

    Все предприниматели, являющиеся плательщиками единого налога 2—4 групп обязаны осуществлять свою деятельность с обязательным использованием РРО (регистраторов расчетных операций).

    Обязательное применение РРО для ФОП 2−4 групп не зависит от:

    • оборота;
    • сферы деятельности.

    В случае осуществления операций посредством банковского перевода потребность в РРО отсутствует. Однако в случае с наличным или расчетом банковском картой применение фискальных регистраторов является обязательным.

    Всего доброго!

    • Евгения Клиент 2 года назад

      Большое спасибо!

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Євгенія!

    На розгляд Верховної Ради подано проект закону, який може стати справжнім порятунком для малого бізнесу в Україні та значно покращить життя пересічних громадян. Йдеться про повне скасування військового збору, касових апаратів та зниження податкових ставок. Якщо закон буде прийнято, то витрати бізнесу скоротяться, а отже, і знизяться ціни на продукцію та послуги.

    Проект закону про відміну військового збору зареєстровано у Верховній Раді за номером 6437. Автори документа пропонують скасувати відрахування у розмірі 1,5% на потреби Збройних сил України з 31 грудня 2022 року. Зазначимо, що військовий збір був запроваджений в Україні у 2014 році, він є відрахуваннями у розмірі 1,5% від нарахованої заробітної плати.

    "Введення цього податку було тимчасовим, але через відсутність чітко визначеної кінцевої дати його запровадження фактично призвело до встановлення реальної податкової ставки з доходів громадян у розмірі 19,5% (ПДФО 18% плюс військовий збір 1,5%)", - пояснюють автори законопроекту №6437.

    Крім того, законопроект №6437 торкається не лише питання про скасування військового збору, а й пропонує скасувати обов'язкове запровадження касових апаратів для ФОП та перегляд податкових ставок для деяких груп фізичних осіб-підприємців. У документі також пропонують скасувати ПДВ для малозабезпечених громадян.

    Всього доброго!

    Пуха Наталія ТендерОк
    10%

    Доброго Дня

    Щодо вашого питання

    Відповідно до ст.10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування РРО та/або ПРРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, атакожграничнийрозміррічногообсягурозрахунковихопераційзпродажутоварів(надання послуг), при перевищенні якого застосування РРО та/або ПРРО є обов’язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року № 1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»- затверджено Перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

    Перелік видів діяльності, які можуть не встановлюють РРО/ПРРО:

    • Роздрібна торгівля продовольчими товарами: горішки, хліб, сир, печення, цукерки, вода, соки та інше (крім підакцизних товарів: алкоголь, тютюн).

    • Роздрібна торгівля та громадське харчування на території села, що здійснюється підприємствами споживчої кооперації, а також сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва.

    • Роздрібна торгівлі медичними і фармацевтичними товарами та надання медичних і ветеринарних послуг на території села.

    • Надання побутових послуг на території села (послуги перукарень, ремонту, технічного обслуговування та інше).

    • Провадження діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг суб'єктами підприємницької діяльності на території сіл і селищ міського типу, яким згідно із Законом України "Про статус гірських населених пунктів в Україні" надано статус гірських.

    • Надання послуг з газопостачання, водопостачання, водовідведення і теплопостачання в селах за умови проведення розрахунків вдома у споживача. Податковаконсультація Категорія109.03 https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=2...

    Успіхів

    Савченко Олександр
    13.3%
    Савченко Олександр 2 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Добрый вечер, Евгения!

    Начиная с 1 января 2022 года ФЛП 2, 3 и 4 группы вне зависимости суммы от оборота обязаны начать использовать «железный» РРО или программный РРО. С начала 2022 года только предприниматели — плательщики единого налога 1 группы полностью освобождены от использования РРО.

    Список тех, кому нужно устанавливать кассовые аппараты:

    - продавцы технически сложных бытовых товаров,

    - магазины и интернет-магазины, предлагающие товары и услуги,

    - реализаторы медикаментов и ювелирных изделий,

    - туристические агентства и операторы,

    - владельцы гостиниц, ресторанов, кафе, заведений быстрого обслуживания и других заведений общественного питания.

    Чтобы с 01.01.2022 не использовать РРО, предприниматели-упрощенцы групп 2 — 4 должны не осуществлять расчетные операции. Для этого нужно, чтобы покупатель платил им за товар путем:

    — перевода средств со своего счета на счет продавца через учреждение банка без использования платежных карточек;

    — внесения средств на счет продавца через кассу банка;

    — внесения средств на счет продавца через программно-технические комплексы самообслуживания, принадлежащие банкам или небанковским финучреждениям.

    Оплата же товара наличными или через платежный терминал карточкой подпадает под РРО.

    Выводы: с 01.01.2022 только ФЛП группы 1 освобождены от использования РРО.

    ФЛП групп 2 — 4 с 01.01.2022 не используют РРО, только когда не выполняют расчетную операцию.

    Субъекты хозяйствования, предоставляющие услуги, оплаты за которые получают исключительно дистанционно, освобождены от применения РРО.

    Если в помещении, где стоит РРО, часто отключается свет и пропадает интернет, субъект хозяйствования может работать без РРО не более 7 рабочих дней.

    В таких случаях проведение расчетных операций осуществляется с использованием книги учета расчетных операций и расчетной книжки.

    Обязательно необходимо документально подтвердить факт отсутствия подачи света и сети. Ведь именно это будет свидетельствовать о правомерности применения РК и КУРО, вместо РРО.

    Порядку проведения расчетов с помощью РК и КУРО в период отключения энергоснабжения следующий:

    Расчетные операции следует производить с использованием расчетных квитанций из РК. А значит, в разделе 3 КУРО учитывают все расчетные квитанции, использованные в период отключения электроэнергии. Графы 1—5 заполняют до начала использования РК.

    Кассиру/продавцу придется записать сумму наличных. которая была в ящике РРО на момент его выхода из строя или выключения электроэнергии. в корешке расчетной квитанции с отметкой "Служебное внесение".

    Если света не будет день-другой, то за каждый рабочий день использования РК а разделе 3 КУРО делают отдельные записи, вместе с тем графы 1—2 заполняют только в первый, а графу 8 — в последний день этого периода.

    На основании таких расчетных квитанций ежедневно вносят информацию в раздел 2 КУРО. В запись за первый день следует включить данные о соответствующих суммах (графы 3—8 раздела 2 КУРО) по контрольной ленте с начала рабочего дня до момента отключения электроэнергии или сети.

    Графы 6—8 раздела 3 КУРО заполняют до начала регистрации расчетных операций с помощью РРО после восстановления электроснабжения или интернета.

    Уже после того, как электроэнергия или интернет включат, Вам нужно будет выполнить еще и следующие действия:

    Провести через РРО суммы расчетов отдельно по каждой ставке НДС за все время применения РК, а также за период работы, предшествовавшей выключению электричества (конечно же, это необходимо сделать, если такая информация не сохранилась в оперативной памяти РРО).

    После внесения через РРО надлежащих данных распечатайте Z-отчет.В записи в КУРО, по данным фискального отчетного чека, распечатанного после восстановления работы на РРО, надо указать, за какие предыдущие даты подытожены данные в этом фискальном чеке.

    При необходимости следует выполнить операцию "служебное внесение" на сумму наличных, хранящуюся на месте проведения расчетов (на сумму разменной монеты).

    В конце рабочего дня после возобновления работы кассового аппарата стоит еще раз распечатать Z-отчет и, соответственно, подклеить его и произвести надлежащую запись в КУРО.

    Если будет нужна помощь, обращайтесь через "Звернутися" возле фото.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 2 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    ДОПОЛНИТЕЛЬНО:

    Верховный Суд в своём постановлении от 16.04.2021 г. по делу № 520/7835/19 указал, что продавец должен вкладывать распечатанный чек РРО на полную сумму проведённой операции в посылку при доставке заказа по почте или курьерской службой, если товар приобретён на условиях предоплаты через LiqPay, WayForPay и пр.

    Верховный Суд отметил, что продавец (исполнитель, поставщик), оператор платёжной системы или иное лицо, получив оплату за товар, работу, услугу в соответствии с условиями электронного договора, должны предоставить покупателю электронный документ, квитанцию, товарный или кассовый чек или другой документ, подтверждающий факт получения средств, с указанием даты расчёта.

    И подтвердил, что апелляционный суд правильно указал: LiqPay и WayForPay — это платёжные сервисы ПриватБанка и ООО ФК «ВЭЙ ФОР ПЭЙ», предназначенные для упрощения расчётов между физлицами и ЮЛ/ФЛП в интернете с использованием платёжных карт.є

    LiqPay и WayForPay — системы для предоставления услуг эквайринга в дистанционном режиме, а продажа товаров на условиях полной предоплаты с применением этих платёжных сервисов происходит в три этапа:

    • - операция по приёму платёжным сервисом средств от покупателя, тут формируется соответствующее электронное сообщение о приёме средств;
    • - операция безналичного перевода платёжным сервисом средств, принятых от покупателя, на банковский счёт продавца;
    • - передача товара покупателю.

    Суд подтвердил, что с технической точки зрения между ФЛП и финучреждением, которому принадлежит платёжный сервис, происходит безналичная операция, для которой РРО не нужен. Но участниками операции купли-продажи товара являются ФЛП-продавец и покупатель, который рассчитался за товар в дистанционном режиме с помощью платёжного сервиса.

    А факт исполнения договора купли-продажи обусловлен именно получением товара покупателем. И продавец обязан обеспечить получение покупателем расчётного документа, подтверждающего факт оплаты. Такая операция имеет признаки расчётной в понимании ЗУ «Об РРО», значит, нужно использовать РРО при её проведении.

    На что ещё указал ВС: ЗУ «Об РРО» прямо определяет необходимость оформления расчётного документа в случае применения платёжной карты при дистанционном расчёте, хотя характер операции является безналичным.

    Момент исполнения продавцом обязанности передать товар покупателю в случае заключения электронного договора с условиями доставки через перевозчика совпадает с моментом сдачи товара перевозчику.

    ВС отметил, что доводы ФЛП об отсутствии места проведения расчётной операции безосновательны. Место проведения расчётов в понимании ЗУ «Об РРО» — это не только место, где непосредственно осуществляется расчёт, но и место получения покупателем предварительно оплаченных картами товаров. А в таком случае местом проведения расчётов выступает и место передачи продавцом товара перевозчику или почте.

    К каким выводам пришла коллегия судей ВС. Если товар приобретён по предоплате с применением платёжных сервисов LiqPay и WayForPay и доставляется по почте или курьерской службой, продавец должен вложить в почтовое отправление распечатанный на РРО расчётный документ установленной формы и содержания на полную сумму проведённой операции, подтверждающий факт купли-продажи товаров. А в предусмотренных законодательством случаях ещё и вложить гарантийный талон, технический паспорт или другой заменяющий его документ, который должен содержать обязательные реквизиты.

    Как ВС прокомментировал довод ФЛП, что оплата покупателем за товар и поступление денег на расчётный счёт продавца от платёжного сервиса разорваны во времени и сумму продавец получает меньшую, чем была перечислена покупателем, из-за удержанной комиссии, а потому фактически отсутствует расчётная операция, и их фактическая сумма меньше стоимости проданного товара.

    Коллегия судей посчитала их безосновательными, поскольку в расчётных операциях, в частности с платёжными карточками, это обстоятельство распространённое, но это не меняет сути соответствующей хозяйственной операции — продажа товара с проведением расчётной операции, в рамках которой необходимо использовать РРО.

    Если будет нужна помощь, обращайтесь через "Звернутися" возле фото.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України