Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день , таке питання, в мене фермерське господарство ,договір оренди укладений був в 2004 році з райрадою на 49 років , рішення райради та технічна документація зроблена для ведення ФГ ,в витягах з держгеокадастру по кожній ділянці також цільове призначення для ведення ФГ ,а ось нещодавно з’ясувалось, коли держгеокадастр попросив мене підняти нормативно грошову оцінку з 10 на 12% з чим я погодився та написав клопотання , мені відмовили в клопотанні у зв’язку з тим що в пункті 16 договору оренди вказано цільове призначення для ведення товарно фермерського господарства ! У зв’язку з чим мені відмовили в клопотанні (бо в пункті 16 цільове товарно ФГ ,а всі документі на ФГ ),кажуть, що розуміють, що технічна помилка оскільки всі документи на ФГ та як виправити не знають бо я заключав договір з райрадою ,а зараз підпорядковуваеться держгеокадастру , і яка різниця між цільовим назначенням ФГ та товарно ФГ ?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (11)
Адвокат, г. Киев, 22 года опыта
Добрий день,
наскільки я зрозумів, у Вас є укладені договори оренди на 49 років, вони діють і ніхто їх не визнавав недійсними. Після чого, Ви самі написали клопотання про внесення змін до договорів з метою підвищити орендну ставку з 10 до 12%, але Вам відмовили.
То в чому питання - якщо від того, що договора в Вас діючі, орендна плата залишилася меньшою, ніж та, яку хотів Держгеокадастр, то від цього ж страждає лише сам Держгелкадастр, а Ви можете і надалі користуватися землями, як і до того. У Вас все добре, нема чого турбуватися, нехай Держгеокадастр турбується, якщо він хоче отримувати збільшену плату за землю від Вас.
Щодо вказаного цільового призначення я також не бачу підстав для якихось змін або заборон, тому що згідно до положень статті 37-1 Земельного кодексу України: земельні ділянки сільськогосподарського призначення, призначені для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства, розташовані у масиві земель сільськогосподарського призначення, можуть використовуватися їх власником, землекористувачем також для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни цільового призначення таких земельних ділянок.
Якщо залишились запитання, звертайтесь, вирішим їх також.
Успіхів Вам!
Адвокат, г. Киев
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, а отже, і головним фактором, що встановлює розмір орендної плати, є договір оренди земельної ділянки. Таким договором вважається договір, за яким орендодавець (у нашому випадку — орган Головне управління Держнеокадастру зобов’язаний за плату передати орендареві (суб’єкту господарювання) земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.Для передачі в оренду земельних ділянок оформляється Типовий договір оренди землі, форма якого затверджена постановою Кабміну від 03.03.04 р. № 220, із змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 890. Цей договір визнається дійсним лише у випадку наявності в ньому всіх істотних умов (ст. 15 Закону про оренду землі), зокрема:
Як бачимо, у договорі оренди земельної ділянки обов’язково вказуються всі дані, необхідні для розрахунку орендної плати, а саме:
1) розмір взятої в оренду земельної ділянки. Визначається за домовленістю з органом місцевого самоврядування;
2) нормативно-грошова оцінка (далі — НГО) земельної ділянки. Розмір НГО, який вказується у договорі і виступає підставою для нарахування орендної плати, беруть із витягу з технічної документації про НГО земельної ділянки (п. 2 ст. 20 Закону про оренду землі).
3) розмір орендної плати.
До уваги! На сьогодні, згідно листа Держгеокадастру від 05.07.2017 № 22-28-0.13-10489/2-1, з метою забезпечення раціонального використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, рекомендовано укладати та поновлювати (переукладати) договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності із встановленням максимальної відсоткової ставки орендної плати, визначеної Податковим кодексом України.Пунктом 288.5.2 статті 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Отже, укладення договору оренди землі з Головним управлінням буде можливим за умови встановлення розміру орендної плати на рівні 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.Строк дії договору оренди визначається за згодою сторін, але він не може перевищувати 50 років (ст. 19 Закону про оренду землі). А якщо мова йде про оренду земельних ділянок сільгосппризначення для ведення товарного сільгоспвиробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства, то строк його дії не може бути менше 7 років. Тобто договір оренди зазвичай є довгостроковим.
Враховуючи це, а також часту зміну економічних умов господарювання, орендодавець (орган місцевого самоврядування), щоб не втратити економічної вигоди, намагається бути в курсі діючих реалій господарювання. Тому він доволі часто намагається скоригувати умови раніше укладеного договору оренди.
Про те, що орган місцевого самоврядування та орендар мають право ініціювати внесення змін до діючого договору оренди, зокрема коригувати розмір орендної плати, вказано у п. 30 Типового договору оренди земельної ділянки. Так, відповідно до цих положень розмір орендної плати переглядається у разі:
Як свідчить практика, найчастіше розмір орендної плати переглядається через зміну розміру НГО орендованої земділянки, який прямо впливає на розмір орендної плати.
Таким чином, зміна такої величини лише дає орендодавцю підстави ініціювати внесення змін до договору оренди. До того часу, доки цього не буде зроблено, орендна плата має сплачуватися виходячи з розмірів, вказаних у договорі оренди. Річ у тому, що згідно з ПКУ саме договір оренди є регулятором розміру орендної плати.
Такі зміни вносяться до договору оренди за взаємною згодою сторін (ст. 30 Закону про оренду землі). Їх внесення оформляється шляхом укладання додаткової угоди до договору оренди землі. Якщо сторонам не вдасться досягти згоди щодо зміни умов договору оренди землі, спір вирішується в судовому порядку.
При цьому якщо орендар не хоче сперечатися з орендодавцем, то він після виявлення ініціативи з боку орендодавця має підписати додаткову угоду. Якщо ж ні — то чекати на внесення таких змін через суд.
Адвокат, г. Киев
для ведення товарно фермерського господарства и фермерського господарства це тотожни понятия пусть не придумывают.
Юрист, г. Днепр, 7 лет опыта
Доброго вечора! Напевно, що Ви у своєму питанні невірно вказали один із видів цільового призначення землі, а саме: "ведення товарно фермерського господарства". Оскільки відповідно до Класифікації видів цільовго призначення земель від 23.07.2010, землі сільськогосподарського призначення можуть мати таке цільове призначення:
01.01
Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва
01.02
Для ведення фермерського господарства
Якщо ж, дійсно так, і у Вас за документами призначення землі - для ведення фермерського господарства, а договір оренди укладався для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, то відповідно до ст. 37-1 Земельного Кодексу: "Земельні ділянки сільськогосподарського призначення, призначені для ведення особистого селянського господарства, фермерського господарства, розташовані у масиві земель сільськогосподарського призначення, можуть використовуватися їх власником, землекористувачем також для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без зміни цільового призначення таких земельних ділянок". Закон доповнено статтею 37-1 згідно у липні 2018 року, тому можливо, працівники Держгеокадастру ще не встигли дізнатися про це (таке буває у нас в країні).
Тому просто покажіть їм цю статтю, і все. Ваше клопотання має бути задоволено. Якщо відмовлять - вимагайте письмової відмови, і оскаржуйте до вищестоящого органу або суду.
Еще такой вопрос , сейчас мне уже все прояснилось но в процессе выяснения я пытался сделать дополнение к договору с райрадою чтобы пункт 16 целевое назначение читать не товарно фг , а фг и с этим обратился в цнап для регистрации ,где мне отказали , мотивируя это тем , что в моем договоре аренды от 2004 года (который я в то время регистрировал в райраде) не указаны кадастровые номера ,мне их дали позже,может тогда не обязательно было вносить .... а сейчас требования :
Цей договір визнається дійсним лише у випадку наявності в ньому всіх істотних умов (ст. 15 Закону про оренду землі), зокрема:
Проблем сейчас с договором нет , нужно ли мне его еще где то регистрировать или что-то изменять? Обосновано ли мне отказали?
Адвокат, г. Киев
сейчас присвоены кадастровые или нет.Если нет то участок считаеться не оформлен. Так он у вас должен был зарегистрирован обратитесь зем ресурсы .А лучше всего перезвоните нам завтра Я уточню все более подробно и решим что делать.
Кадастровые номера есть и они отображаются на кадастровой карте Украины , просто они не указаны в договоре аренды от 2004 года , это принципиально ?
Юрист, г. Днепр, 7 лет опыта
Відповідно до пункту десятого Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
Тоесть получается, что Ваш договор аренды действителен,и все в порядке
Спасибо, теперь понял , а то что отказали в регистрации дополнения к договору получается не обосновано?
Юрист, г. Днепр, 7 лет опыта
Выходит что так. Но для того, чтобы понимать полную картину нужно получить письменный отказ. (вдруг оно еще что-то придумают и там будет совсем другая причина,). И тогда уже оспаривать этот отказ.
Если Вам помогла консультация, прошу оценить ее как лучшую. Спасибо
Адвокат, г. Киев
Да в договоре они должны быть указаны по закону нужно дополнение до договора с указанием кадастровых а целевое назначение здесь роли не играет Вы знаете перезвоните мне более подробно выясним