Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Права людини, 24 березня 2022, питання №59792 150₴

Чи є законним бойкотування викладачів при поновленні навчального процесу в області активних бойових дій?

22 березня ректор університету прийняв рішення про поновлення навчального процесу у місті Запоріжжя з 28 березня, попри категоричній незгоді студентів. Навчання передбачатиме дистанційне опанування дисциплін. Проводились опитування викладачами серед студентів, де переважна кількість відповіла, що не має змоги вчасно виходити на заняття за розкладом. Багато студентів виїхали закордон без необхідних для навчання матеріалів. Багато знаходяться на тимчасово окупованих територіях і в зоні активних бойових дій. 24 березня відбулась нарада з ректором, де біла присутня голова студентської ради, яка, дивлячись на результати опитування, запропонувала два шляхи вирішення конфлікту: або продовжити "вимушені канікули", або зробити навчання у форматі вільного доступу (лекції - записані на відео та завдання без строку здачі). Її слова були проігноровані та ще раз було наголошено про незмінне рішення ректора, не дивлячись на положення студентів. Через це я вважаю порушується право людини на якісну вищу освіту, бо більшість студентів не зможе відвідувати заняття. Тому ми хочемо влаштувати бойкот і не з'являтися на парах, щоб нас почули. З цього випливають питання: чи є наші дії в даній ситуації законними і, якщо ні, чим це може загрожувати для студентів контрактної форми навчання і для студентів бюджетної форми? І що у рамках закону можна зробити?

Відповіді юристів (7)

    Промський Євгеній Сергійович
    33.3%
    Промський Євгеній Сергійович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду

    Вітаю!

    Пропоную вам спершу використати інший спосіб вираження незгоди рішенням керівництва ВНЗ - написати колективну скаргу або відкритий лист до Міністерства освіти і науки та Кабінету міністрів України.

    Даний лист має містити детальний виклад обставин, ваші аргументи, позицію керівництва ВНЗ та прохання до Міносвіти та КМУ вжити заходів впливу та реагування на керівництво ВНЗ. Скаргу можна направити як Укрпоштою, так і електронкою. Відповідь на скаргу мають надати протягом 30 днів.

    Куди направляти скаргу:

    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

    Проспект Перемоги, 10, м. Київ, 01135, Україна

    тел. (044) 481-32-21, факс (044) 481-47-96

    mon@mon.gov.ua

    Телефонна довідка Секретаріату Кабінету Міністрів України

    (044) 256-63-33

    Поштова адреса

    Кабінет Міністрів України, вул. Михайла Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008.

    E-mail: 1545@ukc.gov.ua

    Запропонований вами варіант вираження незгоди містить ризики, про які зазначено нижче.

    Відповідно до закону України "Про вищу освіту" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text

    Стаття 46. Відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів вищої освіти

    1. Підставами для відрахування здобувача вищої освіти є:

    1) завершення навчання за відповідною освітньою (науковою) програмою;

    2) власне бажання;

    3) переведення до іншого навчального закладу;

    4) невиконання індивідуального навчального плану;

    {Пункт 4 частини першої статті 46 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2145-VIII від 05.09.2017}

    5) порушення умов договору (контракту), укладеного між закладом вищої освіти та особою, яка навчається, або фізичною (юридичною) особою, яка оплачує таке навчання;

    6) інші випадки, передбачені законом.

    2. Здобувач вищої освіти має право на перерву у навчанні у зв’язку з обставинами, які унеможливлюють виконання освітньої (наукової) програми (за станом здоров’я, призовом на строкову військову службу у разі втрати права на відстрочку від неї, сімейними обставинами тощо). Таким особам надається академічна відпустка в установленому порядку. Навчання чи стажування в освітніх і наукових установах (у тому числі іноземних держав) може бути підставою для перерви у навчанні, якщо інше не передбачено міжнародними актами чи договорами між закладами вищої освіти.

    Ураховуючи вищевикладене, пропуск студентом суттєвої кількості занять може стати підставою (за бажання керівництва Університету) для відрахування такого студента.

    У зв'язку з цим, запропоновану Вами форму вираження незгоди пропоную залишити як останній варіант, коли інші не нададуть жодного результату. Спершу слід направити скаргу на керівництво ВНЗ до Міносвіти та КМУ. І залежно від подальшого розвитку подій слід приймати наступні рішення.

    Якщо залишились питання - буду радий відповісти!

    Гончаренко Константин
    66.7%
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Краще подайте скаргу до Міносвіти онлайн, або поштою, адже страйк в умовах воєнного стану згідно Указу Президента #64/2022 Про запроіадження воєнного стану заборонений, як і деякі інші права громадян.

    Також зверніться до Державної служби якості освіти та на Урядову лінію 15-45

    Це більш ефективно.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Доброї ночі, Анастасія!

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО НЕ ПОГОДЖУВАТИСЯ, ПОСИЛАЮЧИЬ НА ТЕ, ЩО:

    УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 64/2022

    Про введення воєнного стану в Україні:

    https://www.president.gov.ua/documents/642022-4139...

    "У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:

    1. Ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

    2. Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

    3. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

    4. Кабінету Міністрів України невідкладно:

    1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні;

    2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.

    5. Державній службі України з надзвичайних ситуацій невідкладно разом з обласними, Київською міською державними адміністраціями, іншими державними органами, установами, підприємствами, організаціями всіх форм власності привести єдину державну систему цивільного захисту, її функціональні та територіальні підсистеми у готовність до виконання завдань за призначенням в особливий період.

    6. Обласним, Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування утворити ради оборони та забезпечити сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.

    7. Міністерству закордонних справ України забезпечити інформування в установленому порядку Генерального секретаря ООН та офіційних осіб іноземних держав про введення в Україні воєнного стану, про обмеження прав і свобод людини і громадянина, що є відхиленням від зобов'язань за Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, та про межу цих відхилень і причини прийняття такого рішення.

    8. Цей Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні".

    Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ

    24 лютого 2022 року".

    УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 133 /2022

    УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №133/2022 — Офіційне інтернет-представництво Президента України (president.gov.ua)

    "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні

    У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:

    1. На часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

    2. Міністерству закордонних справ України забезпечити інформування в установленому порядку Генерального секретаря ООН та офіційних осіб іноземних держав про продовження строку дії воєнного стану в Україні і причини прийняття такого рішення.

    3. Цей Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".

    Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ

    14 березня 2022 року".

    Торгово-промислова палата України на підставі ст.ст. 14, 14¹ Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні” від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”.

    Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

    Враховуючи вищезазначене та надзвичайну, важку ситуацію з якою зіткнулась наша країна, ТПП України з метою спрощення процедури засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), розмістить з 28 лютого 2022 року на сайті ТПП України (www.ucci.org.ua) загальний офіційний Лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажору, який можна буде роздруковувати всім кого це стосується.

    Всього доброго, успіхів Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович

    1.

    Через активні бойові дії в Україні деякі студенти не можуть продовжити навчання у своїх вишах. Тому для них створили можливість навчатися онлайн за своєю спеціальністю в інших університетах країни, повідомляють у Національній агенції із забезпечення якості вищої освіти.

    https://m.facebook.com/photo/?fbid=344589781042094...

    У регіонах, де вже місяць тривають активні бойові дії, зупинилося й навчання студентів у вишах. Зокрема, мова йде про Харків, Чернігів, Маріуполь та інші міста України. Щоб студенти могли продовжити навчальний процес, їм пропонують долучитися до онлайн-навчання в інших вишах.

    Зокрема, студенти вже можуть звернутися до таких університетів:

    ДО ЦЬОГО ДОЛУЧИЛАСЬ "ЗАПОРІЗЬКА ПОЛІТЕХНІКА"

    2.

    Підписан наказ, який дозволяє керівникам закладів фахової передвищої та вищої освіти самостійно визначати форми атестації здобувачів у 2022 році.

    https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-provedennya-atestaci...

    НАКАЗ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИм. КиївВІД 21 БЕРЕЗНЯ 2022 Р.

    № 265

    ПРО ПРОВЕДЕННЯ АТЕСТАЦІЇ ВИПУСКНИКІВ ЗАКЛАДІВ ФАХОВОЇ ПЕРЕДВИЩОЇ, ВИЩОЇ ОСВІТИ

    3.

    Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет розповів про організацію освітнього процесу у закладах освіти.

    "Для убезпечення всіх учасників освітнього процесу під час правового режиму воєнного стану МОН 25 лютого 2022 року рекомендувало в усіх закладах освіти оголосити канікули щонайменше на два тижні. Дванадцятий день війни. Бойові дії в окремих регіонах продовжуються, і наше головне завдання – зберегти життя кожного громадянина нашої держави. В той же час ми відслідковуємо і бачимо, що є регіони, в яких ситуація більш спокійна і вони можуть продовжити освітню діяльність", - зазначив Сергій Шкарлет.

    Коледжам та університетам після завершення канікул також рекомендовано розпочати освітній процес у залежності від безпекової ситуації в регіонах, де ситуація дозволяє розпочати освітній процес у дистанційному чи змішаному форматі.

    Водночас рекомендовано забезпечити особливі умови навчання (встановлення індивідуального графіка навчання, надання академічної відпустки тощо) для тих здобувачів освіти, які перебувають в лавах ЗСУ або в підрозділах територіальної оборони, займаються волонтерською діяльністю, і внести зміни до затвердженого графіка освітнього процесу з урахуванням поточних змін.

    В Міністерстві юстиції України 16 березня 2022 року за №328/37664 зареєстровано наказ МОН від 08 лютого 2022 року №130 «Про затвердження Порядку визнання у вищій і фаховій передвищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти».

    Порядок визначає:

    Відповідно до зазначеного Порядку, для забезпечення проведення процедур визнання результатів неформального та/або інформального навчання, заклад освіти розробляє власний порядок визнання та самостійно визначає конкретні організаційні та інші аспекти процедур визнання, уповноважує на їх виконання відповідні структурні підрозділи, призначає уповноважених осіб і визначає методи оцінювання. Формат оцінювання здобувачів освіти також визначається навчальним закладом.

    • загальні вимоги до процедур визнання у вищій та фаховій передвищій освіті результатів навчання, здобутих шляхом неформальної або інформальної освіти;
    • коло інституцій і осіб, на яких поширюється дія цього Порядку;
    • перелік і послідовність процедур визнання;
    • вимоги до Порядку визнання результатів неформального або інформального навчання закладу освіти;
    • порядок подання заяв та ідентифікації результатів неформального або інформального навчання;
    • організацію та проведення процедур оцінювання;
    • врахування підсумків визнання результатів неформального або інформального навчання в подальшому освітньому процесі.

    ВСІ ВІДПОВІДІ НА ВАШІ ПИТАННЯ ПОВИННІ БУТИ ВІДОБРАЖЕНІ В ТАКОМУ ПОРЯДКУ, ЯКИЙ ПОВИНЕН БУТИ РОЗРОБЛЕНИЙ В ВАШОМУ НАВЧАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ.

    ЯКЩО ВСІ БЕЗПЕКОВІ ПИТАННЯ ВИРІШЕНІ, В ПРИЯНЯТОМУ ВАШИМ НАВЧАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ ПОРЯДКУ, ТО ДІЇ СТУДЕНТІВ ПО БОЙКОТУВАННЮ УЧБОВОГО ПРОЦЕСУ - ПРОТИПРАВНІ.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Вітаю, Анастасія!

    Рішення ректора Запорізького державного універсітета варто оскаржити в Міністерство освіти України. Страйки, мітинги та інші форми колективного протесту в умовах військового стану не є найбільш поміркованим для Вас виходом із цієї ситуації. Тим більше, що будь які зібрання такого характеру просто зараз заборонені.

    У зв'язку з цим раджу Вам, як це зробила і решта моїх колег, звернутись до Міністерства освіти України та спробувати оскаржити дії керівництва універсітету. Насправді, у такій тяжкій ситуації в Запоріжжі й навколо міста може і гн зовсім безпечно оголошувати поновлення навчання.

    Вдачи Вам.

    Мєньков Андрій Васильович

    Доброго дня Анастасія.

    Якщо наказ ректора не скасований він залишається чинним і підлягає виконанню. Оскаржуйте наказ в адміністративному або судовому порядку, якщо будуть підстави його скасують. Зараз раджу студентам, які не мають можливості навчатися з поважних причин скористатися правом на академічну відпустку заради уникнення негативних наслідків невиконання наказу ректора.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    У вашому випадку бойкот буде не ефективний, якраз ефективним було б висвітлити ситуацію у ЗМІ та заручится допомогою Департаменту освіти у вашому населеному пункті та письмово клопотати до Міністерства освіти.

    Успіхів


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України