Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 13 апреля 2022, вопрос №61817

Условия сокращения при военном положении, с учетом Закона Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану

Является ли законным сокращение оклада перед сокращением согласно 40 ст. КЗОТ.
Учитывая п 3.2 Закона Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану.

Ответы юристов (3)

    Дубовенко Володимир Володимирович
    Дубовенко Володимир Володимирович 3 года назад

    Юрист, г. Николаев, 5 лет опыта

    Вітаю!

    Не зрозуміло, у Вас спочатку було оголошення простою (2/3 окладу), а потім роботодавець повідомив про скорочення штату? Якщо так, то такая ситуація є можливою, під час воєнного часу скорочення за ст. 40 КЗпП України допускається.

    • Денис Клиент 3 года назад

      Нет, простой не оглашался. Угрожают сократить оклад до минимального, на основании того, что сейчас нет необходимости предупреждать сотрудника об изменении существенных условий труда, а потом провести сокращение исходя из минимального оклада

    Дубовенко Володимир Володимирович
    Дубовенко Володимир Володимирович 3 года назад

    Юрист, г. Николаев, 5 лет опыта

    Однозначно сказати складно, немає судової практики, але дійсно в Законі "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" передбачено, що у період дії воєнного стану норми частини третьої статті 32 Кодексу законів про працю України та інших законів України щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються.

    Водночас, мова йде про зменшення заробітної плати, а в статті 103 КЗпП України встановлено, що про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.

    Тобто, зміни нового закону стосуються зміни істотних умов праці, але не конкретизується які саме істотні умови, водночас до ст. 103 КЗпП України змін не вносилось, норма є діючою. Можна зробити висновок, що, фактично, якщо б роботодавець зарплату підвищував, він міг це робити зараз без попередження, натомість коли зарплату планується зменшити - необхідне попередження відповідно до ст. 103. Але це лише мої припущення, оскільки як я вказував раніше, немає поки жодної судової практики з цього питання.

    Крім того, про те, що зміни істотних умов можуть відбуватися лише у зв'язку зі змінами в організації виробництва й праці, ідеться в п. 10 постанови Пленуму ВСУ від 06.11.92 р. № 9. Тобто, зменшення зарплати не може бути обумовлено лише небажанням або неможливістю виплачувати її в установленому трудовим договором розмірі. Одне лише зменшення розміру заробітної плати не може спричиняти зміни істотних умов праці в організації виробництва й праці.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України