Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
916 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день)
В мене є питання щодо зміни прізвища (на прізвище чоловіка). Одружились у Києві 3 роки назад.
Прописана також в Києві, але проживаю наразі в Ужгороді.
Під час пандемії підходила до місцевого (ужгородського) органу державної реєстрації актів цивільного стану.(ЗАГСу)
Мені сказали дослівно так: "Де одружувались, там прізвище і змінюйте".
Зараз стало ще складніше, бо воєнний стан і питання досі не вирішено.
Підскажить будь ласка, чи можна зараз вирішити це питання тут, в Ужгороді? В який орган звертатись?
Можливо є якийсь порядок дій (простими словами :)) чи нові закони, які спрощують цю процедуру і по місцю реєстраціє їхати не потрібно ?
Заздалегідь дякую за зворотній зв′язок.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (1)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Дар'я"
Порядок зміни прізвища громадянином України регулюється Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Порядком розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по-батькові фізичної особи, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 р. № 915 (зі змінами та доповненнями), Правилами державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, котрі затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5 (зі змінами та доповненнями) та іншими нормативно-правовими актами.
Порядок подачі та розгляду заяви про зміну прізвища громадянином України за власним бажанням.
Вищевказаними нормативно-правовими актами визначено, що громадянин України, який бажає змінити прізвище за власним бажанням подає за зареєстрованим місцем проживання до територіального відділу державної реєстрації актів цивільного стану (далі – РАЦС) установленого зразка заяву про зміну прізвища. Затверджений зразок Заяви міститься у Додатку № 1 до даної довідки.
До заяви додається:
Під час подання заяви працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану звіряє вказані в ній відомості з поданими документами Заявника, попереджає його про встановлену законодавством відповідальність за повідомлення неправдивих відомостей і про необхідність обміну паспорта громадянина України.
Отримавши вищевказаний пакет документів, відділ РАЦС з метою підтвердження достовірності поданих документів отримує витяги щодо Заявника з Державного реєстру актів цивільного стану громадян. Витяги додаються до поданого Заявником пакету документів. Також, відділ РАЦС перевіряє відомості щодо Заявника в архіві по місцю проживання останнього. При необхідності, РАЦС направляє запити в архіви інших відділів РАЦС.
Також РАЦС направляє запит до територіального органу Національної поліції за місцем проживання Заявника. Територіальний орган Національної поліції за результатами відповідної перевірки, яка проводиться безоплатно, у місячний строк готує та надсилає висновок про можливість зміни імені разом з усіма матеріалами до РАЦСу. На основі отриманих даних ДРАЦС протягом трьох місяців готує висновок про дозвіл змінити прізвище або відмову і направляє його Заявнику. За наявності поважних причин цей строк може бути продовжений, але не більш як на три місяці, з письмового дозволу керівника відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції.
Підставами для відмови у наданні дозволу на зміну прізвища є:
Інші підстави для відмови у зміні прізвища законодавством не передбачено. Відмову РАЦСу у зміні прізвища можна оскаржити до суду.
У разі відсутності підстав для відмови, відділ РАЦС видає Заявнику Свідоцтво про зміну прізвища.
Про державну реєстрацію зміни прізвища призовника і військовозобов’язаного РАЦС в семиденний строк після проведення державної реєстрації зміни імені військовозобов’язаних або призовників надсилає повідомлення районному (міському) військовому комісаріату, у якому Заявник перебуває на обліку, а також повідомлення до територіального органу Національної поліції України, територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання Заявника.
Документи, які підлягають заміні після зміни прізвища громадянином України
Документи, які підлягають обов’язковій заміні після зміни прізвища громадянином України (на протязі 1 місяця з дня зміни прізвища):
1.Паспорт громадянина України.
Документи, які після зміни прізвища не обов’язково змінювати:
Разом, з пред’явленням вищевказаних документів, необхідно пред’являти й свідоцтво про зміну прізвища.
Отже, на підставі вищевикладеного слід зазначити наступне:
Тому, перш ніж прийняти рішення про змну прізвища саме зараз, я би на Вашому місці 10 разів подумав би, чи варто це робити під час віни, коли найпростіші у мирний час правочини зараз можуть викликати велики проблеми.
Будуть питання, зверніться до мене особисто, натиснувши кнопку "звернутись".