Начните консультацию с юристом онлайн
Обязана ли женщина подписывать какие либо соглашения для оказания ей медицинской помощи, постановки на учёт по беременности, в рамках государственной программы?
При постановке на учёт по беременности в женской консультации столкнулась с «Iнформованой згодой», которую нужно подписать. В ней прописаны такие пункты, как :«я пIдтверджую, що можлива шкода вIд медичних втручань для мене менш значуща, нIж обставини, якi спонукали мене погодитися на них…»; «я знаю, що не Iснуе безпечних методIв втручань I будь-який медичний вплив на людину викликае вIдровIднI реакцII його органIзму…» и тд.
У меня складывается впечатление, что после подписания этого документа я просто сдаю себя на поруки, при этом несу ответственность за соблюдение всех предписаний врача, но отказываюсь от права защищать себя в случае врачебной ошибки.
В документе так же прописано, что я могу его не подписывать или вносить изменения. Я не юрист что бы понимать все нюансы и самостоятельно вносить изменения с соблюдением всех моих прав мне сложно. В то же время, несмотря на подпись «можете отказаться от данного согласия», я испытываю неуверенность в отношении предстоящего разговора с врачом. Мои вопросы такие: обязана ли я подписывать что либо при постановке на учёт согласно закону Украины? Может ли врач оказывать на меня давление в отношении подписания таких согласий? Может ли мед. учереждение отказаться от оказания мне услуг или ведения моей беременности при моем отказе от подписания согласия? Какие ещё аспекты в отношении данного вопроса я могу не знать?
Спасибо за ответ.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (2)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Тепер «Iнформована згод» стає майже стандартною процедурою.
Але давайте по порядку. Будь-яке лікування людини означає втручання як у її особисте життя, так і у сферу її здоров’я.
Медичне втручання — це застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов’язаних із впливом на організм людини, які допускаються лише у тому випадку, коли не можуть завдати шкоди здоров’ю пацієнта (ст. 42 Основ законодавства України про охорону здоров’я). У тому випадку, коли медичне втручання пов’язане з ризиком для здоров’я пацієнта, воно допускається лише в умовах гострої потреби, коли можлива шкода від застосування методів діагностики, профілактики або лікування є меншою, ніж та, що очікується у разі відмови від втручання, а усунення небезпеки для здоров’я пацієнта іншими методами неможливе.
Для застосування будь – яких методів діагностики, профілактики та лікування необхідна згода пацієнта. Відповідно до законодавства,пацієнт має право на інформацію, що повинна відповідати певним вимогам і надаватись хворому в доступній формі та в належний спосіб не порушуючи його прав. Отримання згоди пацієнта на медичне втручання є здійсненням його конституційного права на особисту недоторканність, і якщо хворий дає таку згоду, то це означає, що він сам свідомо вирішив, що операція чи будь-яке інше медичне втручання необхідне для збереження його здоров’я і життя.
Надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла 14 років, провадиться за її згодою (ч. 3 ст. 284 ЦКУ), а повнолітня дієздатна фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними, має право відмовитись від лікування.
Щодо пацієнта віком до 14 років (малолітнього пацієнта), а також пацієнта, визнаного в установленому законом порядку недієздатним, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників.
Крім цього, MedLaw наголошує, що така згода має бути добровільною, що означає заборону жодного тиску на хворого, а також можливість відкликати такий дозвіл у будь-який час. Слово „добровільна” підкреслює, що дане рішення не може бути наслідком зовнішнього примусу чи активного переконання будь-кого (навіть лікаря) у необхідності певного спрямування дій. Це має бути лише результат особистого вибору пацієнта (його законного представника), що ґрунтується на повній інформації про ситуацію та можливі наслідки.
Згода пацієнта чи його законного представника на медичне втручання не потрібна лише у разі наявності ознак прямої загрози життю пацієнта за умови неможливості отримання з об’єктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта чи його законних представників.
Також у ч. 3 ст. 43 Основ визначено, що у випадку, коли відсутність згоди може призвести до тяжких для пацієнта наслідків, лікар зобов’язаний йому це пояснити. Якщо і після цього пацієнт відмовляється від лікування, лікар має право взяти від нього письмове підтвердження, а за неможливості його одержання – засвідчити відмову відповідним актом у присутності свідків. Окрім цього ч.4 ст. 43 Основ передбачає, що у випадку, коли відмову дає законний представник пацієнта і вона може мати для пацієнта тяжкі наслідки, лікар повинен повідомити про це органи опіки і піклування. Хочемо підкреслити, що лікар повинен надати інформацію хворому про необхідність, мету, варіанти втручання.
Будуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото. Буду радий допомогти!
Адвокат, 24 года опыта
Доброго дня.
Відповідно до статті 43 Основ законодавства України про охорону здоров’я від 19.11.1992 № 2801-XII (далі — Основи законодавства про охорону здоров’я) інформована добровільна згода необхідна для застосування методів діагностики, профілактики та лікування.
Таким чином, Ваш підпис під "Згодою" є наданням Вами права лікарям надати Вам медичну допомогу.
Згода пацієнта чи його законного представника на медичне втручання не потрібна лише у разі наявності ознак прямої загрози життю пацієнта за умови неможливості отримання з об’єктивних причин згоди на таке втручання від самого пацієнта чи його законних представників.
Якщо відсутність згоди може призвести до тяжких для пацієнта наслідків, лікар зобов'язаний йому це пояснити. Якщо і після цього пацієнт відмовляється від лікування, лікар має право взяти від нього письмове підтвердження, а при неможливості його одержання - засвідчити відмову відповідним актом у присутності свідків.
Ваше питання:
обязана ли я подписывать что либо при постановке на учёт согласно закону Украины?
Ні, не зобов'язані, але саме з отриманням згоди пов'язана можливість надання Вам медичної допомоги, лікар не може Вас лікувати проти вашої волі.
Может ли мед. учереждение отказаться от оказания мне услуг или ведения моей беременности при моем отказе от подписания согласия?
Так, може.
Какие ещё аспекты в отношении данного вопроса я могу не знать?
Ви можете доповнити цю згоду переліком дій, маніпуляцій і т.д. які є для Вас несприйнятні з моральних, релігійних чи інших міркувань.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.