Начните консультацию с юристом онлайн
Здравствуйте. Хочу развестись с мужем, у нас дом, ребёнок 5 лет, и ещё у меня сын от предыдущего брака 9 лет. Муж на словах оставляет мне дом, а себе машину. Как мне документально оформить то что, дом остаётся мне и детям? Малоли ему через 5 лет в голову взбредет забрать дом. Как мне его оформить на себя или нашего сына?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (2)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Є таке поняття, як поділ майна за домовленістю, тобто подружжя може домовитися між собою про порядок використання майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності. Розподіл майна може бути зроблений як під час шлюбу, в процесі розірвання, так і після розірвання шлюбу.
Якщо у подружжя є нерухоме майно – можна укласти договір про розділ такого майна, який підлягає нотаріальному посвідченню. Крім того, перехід права власності на нерухоме майно до одного з подружжя передбачає державну реєстрацію прав на нерухомість і є обов’язковою процедурою.
Проте, якщо сторони все-таки не прийшли до згоди про добровільний розподіл майна і між ними виникає суперечка відносно розділу майна, у такому разі поділ майна подружжя може проходити тільки в судовому порядку.
Виникнуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого профілю. Буду радий Вам допомогти!
Юрист, г. Днепр, 6 лет опыта
Доброго дня!
Як ділиться майно при розлученні?
Згідно чинного законодавства України, процедура поділу майна можлива як при розлученні, так і в період шлюбу. При цьому слід розуміти, що не всяке майно подружжя може бути поділене. Так, виходячи з норм статті 69 Сімейного кодексу, розділу підлягає лише майно, яке належить чоловікові та дружині на праві спільної сумісної власності, тобто придбане в шлюбі, а не після його розірвання.
Відповідно до статті 61 СК, у спільній сумісній власності подружжя може бути будь-яке нерухоме і рухоме майно, а також грошові кошти, отримані під час перебування в шлюбі: дохід від підприємницької діяльності, заробітна плата, пенсія та інші заощадження. При укладанні фінансового договору в інтересах сім’ї, гроші та інше майно (кредит, гонорар, а у разі інвестування — квартира) теж є спільною сумісною власністю чоловіка і дружини.
У законодавстві не вказано конкретний перелік всіх матеріальних цінностей, які можуть належати подружжю на праві спільної сумісної власності, однак п. 23 постанови Верховного Суду України № 11 від 21 грудня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» містить перелік речей, які діляться при розлученні:
Відповідно до судової практики розгляду спорів про поділ майна, до спільної (сумісної) нажитої власності подружжя, що підлягає розподілу після розлучення, також відноситься: меблі та побутова техніка, придбана чоловіком або дружиною за час шлюбу (холодильник, телевізор, пральна і посудомийна машина, пилосос, СВЧ тощо); речі для професійних занять (комп’ютери, музичні інструменти, лікарське обладнання та інше); предмети духовного розвитку (книги, картини і т.п.); прикраси (золото, ювелірні вироби та дорогоцінне каміння).На відміну від транспорту і нерухомості, при розірванні шлюбу зазвичай не ділять предмети меблів, комп’ютерну та побутову техніку, однак висока залишкова вартість цих речей може вплинути на розподіл часток і «рівний» (за законом) розділ між дружиною і чоловіком грошей на рахунках, а також купленого під час шлюбу житла, авто, паркомісця чи інших дорогих об’єктів.
Яке майно не ділиться при розлученні?
Майно, що належить одному з подружжя на праві особистої приватної власності, поділу не підлягає. Відповідно до ст. 57 СКУ, приватною власністю дружини або чоловіка є:
Крім того, особистою приватною власністю дружини та чоловіка є речі індивідуального користування (навіть якщо вони були придбані за рахунок спільних коштів); премії, нагороди за особисті заслуги; грошові кошти, отримані як відшкодування за втрату (пошкодження) особистих речей, а також компенсація моральної шкоди; страхові суми, одержані за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням (при використанні власних коштів).
У зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин, суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте ними за час їхнього окремого проживання. Також, при придбанні подружжям майна не тільки за спільні, а й особисті кошти, частка в цьому майні, відповідно до розміру особистого внеску, є приватною власністю чоловіка, дружини.
Як поділити майно?
Існує два способи розподілу майна після розірвання шлюбу:
В добровільному порядку розділ спільного майна між подружжям здійснюється за домовленістю дружини і чоловіка, шляхом укладення договору про поділ майна або відповідно до пунктів шлюбного контракту, якщо таку угоду було підписано.
Примусовий порядок поділу спільного майна передбачає звернення до суду з позовною заявою про розподіл купленого у шлюбі майна. Тривалість розгляду справи зазвичай становить від одного до трьох років, оскільки рішення першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному та касаційному порядку.
Через тривалість судового процесу при вирішенні майнових суперечок між колишнім подружжям може застосовуватися альтернативний метод врегулювання конфлікту — медіація (досудові переговори із залученням третьої особи). Однак, в разі небажання будь-якої сторони застосовувати процедуру медіації, або ж неефективності досудового порядку врегулювання спору, єдиним можливим способом справедливо поділити нажиті матеріальні цінності є подача позову до судових інстанцій.
Як оформити договір про розподіл майна?
Згідно сімейного законодавства і Цивільного кодекса України, чоловік і дружина мають право укладати між собою договір про розподіл житла та іншого нерухомого майна. Подібна угода дає подружжю можливість в позасудовому порядку вирішити спірні питання з будинком (квартирою), а також самостійно визначити частки в нерухомості.
Оформлення угоди про добровільний розподіл майна повинно здійснюватися з урахуванням законодавства, яке регулює порядок реєстрації нерухомості. Договір про поділ нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності, укладається в письмовій формі та підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню (ст. 367 ЦК).
Як визначається розмір частки чоловіка і дружини при розлученні?
При розділі спільно нажитого майна частки подружжя вважаються рівними, якщо інше не було визначено домовленістю між ними або шлюбним контрактом (ст. 70 СКУ). Тим не менше, принцип рівності часток чоловіка і дружини може бути переглянутий в судовому порядку, внаслідок чого вартість майна подружжя може бути зменшена або збільшена. Підставою для винесення судового рішення про зміну частки в майні є обставини, які мають істотне значення (наприклад, якщо один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї або приховав, знищив чи пошкодив спільне майно).
Також частка майна дружини може бути більшою у випадках, коли після розірвання шлюбу неповнолітня дитина залишається проживати разом з матір’ю, якщо розмір аліментів, які виплачуються батьком на утримання дітей, є недостатнім. При цьому позбавити колишнього чоловіка частини належного йому майна можна тільки при наявності великої суми заборгованості зі сплати аліментів та за умови дотримання термінів давності звернення до суду.
Який термін позовної давності при розподілі майна?
Розділ майна між подружжям, які не розірвали шлюб, не обмежений термінами давності і може здійснюватися в будь-який час.
У разі подання до суду позову про поділ спільної сумісної власності після розлучення, застосовується позовна давність у три роки і цей строк обчислюється з дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.
Трирічний період, встановлений українським законодавством в якості обмеження строку позовної давності, означає, що вже через 3 роки з моменту завершення шлюборозлучного процесу колишнє подружжя не зможе поділити куплене житло, землю, машину та інші цінні речі. Винятком є менше 5% випадків, коли дружина або чоловік не знали про дорогі покупки та не підозрювали про факт витрати коштів другим чоловіком.
Якщо виникнуть питання звертайтесь особисто через кнопку "Звернутися".