Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 11 жовтня 2022, питання №74284 150₴

Чи можлива зараз нульва разтоможка авто для УБД? Та чи можлива продажа/переоформлення авто?

Чи можлива зараз нульова разтоможка авто для УБД (учасник бойових дій)? Та чи можлива продажа/переоформлення цього авто? Авто зі штатів.

Відповіді юристів (6)

    Гончаренко Константин
    26.7%
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    ДОБРОГО ДНЯ!

    Може , але для військових цілей не власних особистих.

    Відповідно до тексту закону №2142-x͚ звільнення від сплати ПДВ та акцизу на імпорт авто запроваджується тимчасово – на період дії воєнного стану в Україні.

    Згідно статті 69.24 Податкового кодексу, внесеної Законом № 2142-i͚x͚, фізичні особи звільнені від оподаткування податком на додану вартість, акцизним податком. А в Митному кодексі статтею 9-11 ці товари звільняються і від ввізного мита. Таким чином, жодних податків при ввозі автомобілів платити не треба. Фізичні особи-підприємці також можуть скористатись цим правом, але зі сплатою акцизу.

    Воєнний стан діє в Україні з 24 лютого , потім він подовжений ще на 30 діб, тобто до 21 11.22. Таким чином, скористатись правом безмитного ввозу транспортних засобів можнаі – тобто до 21.11. 2022 року. Звичайно, Президент може подовжити цей стан на той період, поки загроза безпеці країні не мине, однак юридично він закінчиться 21.11.2022.

    Зареєструвати такі авто треба не пізніше, ніж через 10 днів після ввозу.

    Заборона стосується територій, на якій вони вироблені або з яких вони привезені. Це транспортні засоби, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом чи агресором щодо України, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України. Таким чином, ввозити авто з Росії та Криму без розмитнення неможливо. Білорусь поки що не входить в перелік таких країн.

    Перелік дозволених для ввезення транспортних засобів такий: автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів. В Законі не вказано, нові це автомобілі чи вживані, тобто "нульове розмитнення" стосується усіх. Хоча для вживаних авто є обмеження по віку, викликані іншими Законами України.

    Однак якщо ви хочете його зареєструвати та отримати українські номери, існують деякі обмеження.

    Так, згідно "Порядку державної реєстрації (перереєстрації) автомобілів", затвердженої постановою КМУ від 23 грудня 2009 р. № 1371, неможливо зареєструвати автомобілі, які були переобладнані з інших ТЗ, машини з правим кермам (для потреб ЗСУ такі машини з Британії ввозять масово), без сертифіката відповідності, без наявних або з пошкодженими ідентифікаційними номерами агрегатів (кузова, шасі, рами, двигуна). Такі автомобілі можна ввезти без податків для розбирання на запчастини.

    Окрім вартості самого авто за кордоном та витрат на транспортування, необхідно заплатити за оформлення сертифікату відповідності (2000 – 3000 грн.).

    Також, незважаючи на звільнення від митних платежів, покладені при реєстрації авто українцям все ж таки доведеться заплатити, а це:

    • внесок до ПФУ для першої реєстрації від 3% до 5% вартості авто;

    • реєстрація – 190,15 грн;

    • бланк свідоцтва – 114 грн;

    • номерні знаки – 135 грн.

    Так, під час державної реєстрації в Сервісному центрі МВС Україні необхідно сплатити 3-5% від вартості авто в Пенсійний Фонд, а також за номерні знаки, бланк свідоцтва про реєстрацію та номерні знаки. Якщо авто коштує до 409 365 грн ($13900 або 12800 євро), то потрібно сплатити в ПФ 3% від його вартості, якщо в митній декларації написана сума вища 719 491 грн ($24500 або 22500 євро), то – 5%. За машину вартістю між 409 365 та 719 491 грн нараховують 4% податку. Вартість номерів та свідоцтва з послугами СЦ МВС – близько 450-600 грн..

    Так, після проведення всіх оплат, у будь-якому ТСЦ МВС, можна зареєструвати автомобіль на власника, у його присутності чи по довіреності, посвідченої нотаріально від нього.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Айвазян Юрий Климентьевич
    30%
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Тетяна!

    Існує поки що лише законопроєкт № 7499 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з ввезення транспортних засобів учасниками бойових дій та іншими категоріями осіб".

    Законопроєктом пропонується внести зміни до Податкового кодексу України якими передбачити, що:

    • звільнення від оподаткування податком на додану вартість та акцизним податком застосовується до операцій із одноразового ввезення на митну територію України учасниками бойових дій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф, з моменту початку дії воєнного стану, а також фізичними особами - власниками транспортних засобів, які визнані фізично знищеними внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф, автомобілів легкових та інших моторних транспортних засобів, призначених головним чином для перевезення людей, що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД у митному режимі імпорту;
    • звільнення від оподаткування не застосовується до операцій з ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту транспортних засобів, які мають походження з країни, визнаної державоюокупантом згідно із законом та/або визнаною державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави- окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом;
    • транспортний засіб, який був звільнений від оподаткування не може бути відчужений та/або переданий у володіння, користування або розпоряджання (в тому числі на підставі довіреності) третім особам протягом трьох років з моменту його державної реєстрації, а у випадку відчуження такого транспортного засобу третім особам, сума несплаченого мита, у зв'язку із звільненням від оподаткування, підлягає сплаті за ставками, що діяли на момент подання митної декларації при ввезенні транспортного засобу на митну територію України.

    На жаль, 10 серпня на першому же читанні у ВР цей законопроект було не проголосовано. Зараз він опрацьовується в комітетах ВР.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, на данный момент - НІ, така можливість була, але вже втратила свою чинність 1 липня.

    Карпенко Андрей Владимирович
    16.7%
    Карпенко Андрей Владимирович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Здравствуйте!

    Растаможка авто для УБД, ничем не отличается от растаможки любого гражданина Украины. Растаможка авто в Украины УБД, это полная ставка налогов, которая включает в себя, акцизный сбор, ввозную пошлину и ндс в размере 20% от общей суммы налога.

    ПРОДАТЬ НЕРАСТАМОЖЕННУЮ МАШИНУ НЕВОЗМОЖНО.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Тетяно.

    Наразі це неможливо. Учасники бойових дій станом на зараз не виділені в категорію осіб, які звільняються від сплати митних платежів за ввезення автомобіля з іноземною реєстрацією.

    Пропоную трішки почекати. Скоро це може бути реалізовано. Відповідний законопроєкт вже є.

    Успіхів!

    Савченко Олександр
    26.7%
    Савченко Олександр рік тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Доброго дня!

    1) Чи можлива зараз нульва разтоможка авто для УБД? - на жаль, ні. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та Митного кодексу України щодо звільнення від оподаткування податком на додану вартість та митом операцій з постачання автомобілів, що використовуються в оборонних цілях Номер 7554 від 12.07.2022 - відкликано (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40006). Проект Закону про внесення зміни до розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України щодо оподаткування операцій з ввезення транспортних засобів учасниками бойових дій та іншими категоріями осіб Номер 7498 від 28.06.2022 - Надано для ознайомлення, проте на підписах чи голосуванні ВР не перебуває Тобто поки не прийнято зазначені зміни (https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39877).

    2) Та чи можлива продажа/переоформлення цього авто? - ні, тому що нерозмитнене авто неможливо ввезти до України. Наразі розмитнення автівки відбувається безпосередньо у пункті пропуску на перетині державного кордону.

    Також зверніть увагу на наступне. Відповідно до частини другої статті 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

    Набуття права власності - це певний юридичний склад, з яким закон пов`язує виникнення в особи суб`єктивного права власності на певні об`єкти (правова позиція, наведена у постанові Верховного Суду від 30.05.2019 у справі № 585/2843/17).

    Нагадаю, що державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації.

    При дослідженні судом обставин існування в особи права власності, необхідним є перш за все встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності і такої підстави закон не передбачає.

    Подібний висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 911/3594/17, а також у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 925/1121/17, від 17.04.2019 у справі № 916/675/15).

    За для регулювання вищевказаних відносин, постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2022 р. № 190 були внесені зміни в Постанову КМУ «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 р. № 1388 і від 11 листопада 2009 р. № 1200» стосовно реєстрації, постановки на облік та продаж автомобілів у період воєнного стану.

    Так, пункт 7 було доповнено абзацами такого змісту: “У разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях внесення інформації до електронного реєстру суб’єктами господарювання про надходження, передачу, реалізацію транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, тимчасово припиняється.

    А з дня припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях суб’єкти господарювання протягом дев’яноста днів зобов’язані внести інформацію про надходження, передачу, реалізацію транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, до електронного реєстру.”

    Також пункт 8 доповнено абзацами такого змісту: “У разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях внесення інформації до електронного реєстру за місцезнаходженням торговельних приміщень суб’єктами господарювання про здійснення продажу транспортних засобів, зокрема укладення договорів купівлі-продажу транспортних засобів, тимчасово припиняється.

    З дня припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях суб’єкти господарювання, які здійснили продаж транспортних засобів, зокрема шляхом укладення договорів купівлі-продажу транспортних засобів, зобов’язані протягом дев’яноста днів внести відповідну інформацію до електронного реєстру за місцезнаходженням торговельних приміщень.”

    ВИСНОВОК: Таким чином, по-перше продаж авто у період воєнного стану в Україні дозволено і по – друге придбані чи ввезені в Україну транспортні засоби в період воєнного стану можна буде зареєструвати протягом 90 днів (а не 10-ти за стандартною процедурою) після завершення війни.

    Пишіть, якщо виникнуть додаткові питання.

    Всього найкращого!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України