Задайте вопрос юристу

916 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 23 октября 2022, вопрос №74784

Требования к усыновителям

Здравствуйте. Подскажите, возможно ли усыновить ребенка при следующих условиях:
1. Муж с женой 35 и 32 года, проживают не по прописке, но в 3-к квартире, находящейся в их собственности.
2. Супруги не судимы, не состоят на учете, постоянно работают, но официально отображается минимальная зп.
3. Имеется двое детей 12 и 5 лет.
Помимо официальной минималки, проблема в том, что мы прописаны в другом городе, где фактически нет условий для проживания. Мы не хотели бы перепрописываться по реальному месту жительства, но слышали, что будет комиссия, которая проверяет жилищные условия и ходит именно по месту прописки.
Каковы реальные шансы на усыновление ребенка? Имеет ли смысл в сопровождении адвоката, чтобы увеличить шансы на успех нашего дела? Сколько времени это требует? Возможно ли в будущем, если ситуация в стране потребует, выехать с усыновленным ребенком за границу на постоянное проживание?

Ответы юристов (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ілона!

    У зв’язку із повномасштабним вторгненням, яке росія розпочала 24 лютого і яке досі триває, про усиновлення дітей почали говорити більше. З одного боку, у нас, на жаль, з’являтиметься все більше дітей, яких можна буде усиновити. І Ви би. наприклад, зробили би дуже добру справу, якщо б якусь дитину усиновили.

    Процедура всиновлення здійснюється відповідно до Сімейного кодексу України та регулюється Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей.

    Зміни до Порядку провадження діяльності з усиновлення

    Перші від початку повномасштабної війни зміни до процедури усиновлення були внесені Постановою Кабінету Міністрів України №618 від 24 травня 2022 року. А саме Постановою встановлено перелік документів та порядок, як забрати усиновлену дитину під час введення на території України надзвичайного або воєнного стану, якщо дитина тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України.

    Подальші процедурні зміни були внесені 31 травня 2022 року Постановою Кабміну №636 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо цифровізації процесів влаштування дітей у сімейні форми виховання. А саме у Постанові йдеться про доопрацювання єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, що ведеться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти», а також Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та процесів його інформаційної взаємодії з відповідними базами даних, державними реєстрами. Згідно з Постановою, забезпечити вдосконалення у п’ятимісячний строк мають Мінсоцполітики та Мінцифри відповідно. Ці вдосконалення мають полегшити процес подання та отримання необхідних документів майбутніми усиновлювачами, пришвидшити перевірку поданих документів компетентними органами та значно спростити всю процедуру.

    Зокрема йдеться про:

    • введення та систематичне оновлення в Єдиному банку даних інформації про дитину: стан її здоров’я, зміни у зовнішності тощо, щоб майбутні усиновлювачі могли відстежувати інформацію про дитину;
    • можливість для громадян України отримати в службі у справах дітей консультацію онлайн щодо процедури усиновлення;
    • можливість для громадян України подати заяву про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі з іншими обов’язковими документами не лише за місцем проживання в паперовому вигляді, а й в електронній формі.

    Як роз’яснює Мінсоцполітики, документи в електронній формі подаються через особистий кабінет на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг. При цьому деякі з документів генерує сама система з різних баз даних, державних реєстрів та інформаційних систем. Також документи, які майбутні усиновлювачі будуть отримувати протягом процедури усиновлення (наприклад, довідка про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), будуть автоматично відображатися в їх особистому кабінеті. Тобто, отримувати і подавати такі документи окремо не потрібно.

    Нині громадяни України вже мають можливість подати заявку на консультацію з усиновлення дитини на порталі Дія у розділі «Сім’я». З 9 вересня в «Дії» також з’явилася можливість подати заяву на отримання статусу кандидата на усиновлення, про що повідомили в Мінцифри.

    Послуга безоплатна, та, як запевняють, триває не більше 30 хвилин. Після цього Служба у справах дітей перевірятиме заяву 5 робочих днів. Після схвалення заяви співробітник служби обстежить житло, щоб зрозуміти, чи можна в ньому жити дитині.

    Останні зміни до Порядку були затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2022 р. №907. Зокрема, Порядок доповнено розділом «Особливості провадження діяльності з усиновлення під час воєнного стану».

    За воєнного стану облік громадян України, які постійно проживають на її території та бажають усиновити дитину, ведеться службами у справах дітей районних, районних у м. Києві державних (військових) адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання таких громадян.

    Якщо такі громадяни перемістилися для тимчасового проживання в інший куточок України, то можуть звернутися до служби у справах дітей за місцем тимчасового переміщення чи евакуації для ознайомлення з інформацією про дітей, які перебувають на регіональному обліку. Для цього треба надати необхідний пакет документів та висновок про можливість бути усиновлювачами. Зробити це можна в порядку черговості з урахуванням дати взяття на облік кандидатів в усиновлювачі за місцем постійного проживання.

    У разі тимчасового переміщення, не перебуваючи до цього на обліку кандидатів, громадяни України, можуть бути взяті на цей облік за місцем тимчасового переміщення чи евакуації. Якщо житло кандидатів в усиновлювачі, де вони проживали до взяття на облік, зруйновано, вони повинні надати документи, що підтверджують можливість проживання разом з усиновленою дитиною в іншому житловому приміщенні, що належить їм по праву власності або користування.

    Громадяни України, які під час воєнного стану тимчасово перемістилися чи евакуювалися за межі України, беруться на облік кандидатів в усиновлювачі після їх повернення на постійне місце проживання в Україну.

    Громадяни України, які проживають чи перебувають на тимчасово окупованих територіях, беруться на облік кандидатів в усиновлювачі після відновлення роботи на таких територіях органів влади України.

    10 вересня за поданням Мінсоцполітики уряд вніс зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини. А саме розширено підстави для надання статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування та підстави для втрати такого статусу.

    Розширено підстави для надання статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, дітям, батьки яких:

    • не виконують свої обов’язки з виховання та утримання дитини з причин перебування батьків на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)/ тимчасово окупованій території;
    • перебувають у розшуку як зниклі безвісти за особливих обставин або визнані такими, що зникли безвісти за особливих обставин;
    • є військовополоненими (перебувають у полоні держави-агресора);
    • позбавлені особистої свободи (затримані, взяті у заручники) органами влади держави-агресора.

    Водночас при отриманні статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, відповідно до зазначених вище підстав, така дитина не може бути усиновленою.

    Підстави для втрати такого статусу з причин:

    • знайдення батьків, які перебували у розшуку як зниклі безвісти за особливих обставин або були визнані такими, що зникли безвісти за особливих обставин;
    • повернення матері, батька;
    • повернення батька, матері, які були позбавлені особистої свободи (затримані, взяті у заручники) представниками держави-агресора;
    • виїзду батьків з тимчасово окупованих територій України, або у випадку деокупації цих територій.

    Для дітей, влаштованих до сімейних форм виховання, які були переміщені (евакуйовані) на безпечну територію, а їх законні представники залишились на тимчасово окупованій території або на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перебувають у полоні, передбачено можливість влаштування до сімейних форм виховання до відновлення можливості їх законними представниками виконувати свої обов’язки.

    Альтернатива усиновленню, якщо усиновити дитину неможливо

    Діти, які загубились, примусово розлучені з батьками або з будь-яких інших причин опинилися без батьківського піклування, тимчасово може бути влаштована до сім’ї або особи, яка проживає самостійно.

    Вимоги до сім’ї або особи, яка надає прихисток дитині під час воєнного стану:

    • українське громадянство
    • перебування у безпечному місці на території України
    • можливість гарантувати безпеку дитині, забезпечити її їжею, одягом, доступом до медичних, освітніх послуг відповідно до віку та індивідуальних потреб
    • фінансова спроможність забезпечувати потреби дитини
    • наявність житла, біля якого немає стратегічних чи військових об’єктів
    • наявність у помешканні місця для сну та відпочинку дитини

    Охочі тимчасово прихистити дитину мають звернутись до служби у справах дітей за місцем свого проживання або перебування, Національної соціальної сервісної служби України, або залишити заявку у чат-боті «Дитина не сама». Строк опрацювання заявки становить близько 5 днів, після чого служба у справах дітей повідомить про подальші дії. У разі позитивного рішення служба видає наказ про тимчасове влаштування дитини в сім’ю.

    Прихисток надається дитині на період до возз’єднання її зі своєю родиною або прийняття рішення про надання дитині статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, визначення форми догляду та виховання дитини: усиновлення, опіка, піклування, прийомна сім’я.

    Виникнуть питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Постараюсь Вам допомогти!

    Босак Назар Орестович
    Босак Назар Орестович 2 года назад

    Юрист, г. Львов, 9 лет опыта

    Добрий вечір. В Сімейному кодексі України на рахунок цього питання є дві статті наступного змісту.

    Стаття 211. Особи, які можуть бути усиновлювачами

    1. Усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини.

    {Частина перша статті 211 в редакції Закону № 257-VI від 10.04.2008}

    2. Усиновлювачем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менш як на п'ятнадцять років.

    {Абзац перший частини другої статті 211 із змінами, внесеними згідно із Законами № 257-VI від 10.04.2008, № 3738-VI від 09.09.2011}

    У разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років.

    3. Усиновлювачами можуть бути подружжя, а також особи, зазначені у частинах п'ятій та шостій цієї статті.

    Усиновлювачами не можуть бути особи однієї статі.

    4. Особи, які не перебувають у шлюбі між собою, не можуть усиновити одну і ту ж дитину.

    Якщо такі особи проживають однією сім'єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

    5. Якщо дитина має лише матір, вона не може бути усиновлена чоловіком, з яким її мати не перебуває у шлюбі.

    Якщо дитина має лише батька, вона не може бути усиновлена жінкою, з якою він не перебуває у шлюбі.

    Якщо такі особи проживають однією сім'єю, суд може постановити рішення про усиновлення ними дитини.

    6. Якщо дитина має лише матір або лише батька, які у зв'язку з усиновленням втрачають правовий зв'язок з нею, усиновлювачем дитини може бути один чоловік або одна жінка.

    7. Кількість дітей, яку може усиновити один усиновлювач, не обмежується.

    Стаття 212. Особи, які не можуть бути усиновлювачами

    1. Не можуть бути усиновлювачами особи, які:

    1) обмежені у дієздатності;

    2) визнані недієздатними;

    3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

    4) були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;

    5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

    6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

    7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

    8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я;

    {Пункт 8 частини першої статті 212 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5462-VI від 16.10.2012}

    9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

    10) були засуджені за кримінальні правопорушення проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших кримінальних правопорушень;

    {Пункт 10 частини першої статті 212 із змінами, внесеними згідно із Законом № 720-IX від 17.06.2020}

    11) за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;

    {Частину першу статті 212 доповнено пунктом 11 згідно із Законом № 3381-VI від 19.05.2011}

    12) є особами без громадянства;

    {Частину першу статті 212 доповнено пунктом 12 згідно із Законом № 3381-VI від 19.05.2011}

    13) перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем.

    {Частину першу статті 212 доповнено пунктом 13 згідно із Законом № 3381-VI від 19.05.2011}

    {Частина перша статті 212 із змінами, внесеними згідно із Законом № 257-VI від 10.04.2008; в редакції Закону № 1452-VI від 04.06.2009}

    2. Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.

    Ви можете звертатись до мене для надання різних додаткових юридичних послуг з цього чи інших питань. Я можу надати Вам детальну правову консультацію з цілим рядом різних додаткових юридичних послуг, написати тексти правничих документів тощо.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України