Начните консультацию с юристом онлайн
Добрий день, роз'ясніть ,будь ласка,як діяти дружині в разі загибелі чоловіка-військовослужбовця на війні.
Під час військових виконань загинув чоловік братової(вона просить допомоги) ,дітей не мали спільних (у нього 1 повнолітн. син від попереднього шлюбу),але родичі загиблого(мати і сестри) мають намір оформляти допомоги, 2 останні з/п ,які він не отримав(карта у мами),просять віддати його паспорт ,код.Загиблий мав у власності нерухомість,проте купівля (за спільні сімейні кошти)була оформлена на його матір,а потім зроблена дарча на нього.Також є спільно нажите майно,авто,грошові заощадження,страховка.В шлюбі офіційному 12 років.Тепер родичі натякають на те,щоб віддати їм його документи,грошові заощадження,авто,квартиру(в якій проживали),так як дарча уже не має юр.сили,а на які права розраховувати дружині?як діяти з документами?
В той час як дружина горює,родичі активно отримують консультації юристів і по факту після 12 років спільного життя і втрати чоловіка,залишається на вулиці ні з чим.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (5)
Адвокат, 24 года опыта
Доброго дня.
1. Щодо майна, яке мав загиблий на час загибелі, то воно все є, незалежно від підстав набуття (договір дарування чи щось інше) є спадковим майном. Нерухомість, так як вона отримана по договору дарування, ділиться між спадкоємцями першої черги в рівних частках. До першої черги, в Вашому випадку, відноситься дружина, син від першого шлюбу, та мати загиблого. До іншого майна (авто, гроші та ін.) правило спадкування дещо інше. В ньому дружина має право на 1/2 частину як власниця і тільки 1/2 частина майна спадкується між тими ж спадкоємцями по закону.
Щодо отримання компенсації за загибель.
Постанова Кабміну №168 від 28 лютого передбачає, що члени сім’ї військового, який загинув, захищаючи Батьківщину під час воєнного стану, мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 15 млн грн.
Рішення про призначення таких виплат ухвалює комісія, яка діє при Міноборони з 2014 року. Вона в 30-денний строк зобов’язана розглянути документи заявника та ухвалити рішення про призначення допомоги.
Відповідно до статті 3 Сімейного кодексу членами сім'ї є особи, які спільно живуть, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Таким чином, Ваша родичка має виключне право на отримання компенсації.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня. що стосується допомоги при загибелі ВІЙСЬКОВОГО.
Поняття одноразової грошової допомогиОдноразова грошова допомога - це гарантована державою виплата у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (частина перша статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей").
Хто має право на отримання допомоги- Військовослужбовець (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок визначених законодавством причин.
- Військовослужбовець (крім військовослужбовця строкової служби), інвалідність якого настала в період проходження військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
- Військовослужбовець строкової служби, військовозобов'язаний або резервіст, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової служби, військовозобов'язаному чи резервісту під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження таких зборів, служби у військовому резерві.
- Члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Куди звернутисяПризначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (пункт 12 Порядку).
Військовослужбовець, військовозобов’язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає заяву уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів, а члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, також можуть подати відповідні документи за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста.
Момент виникнення права на допомогуДнем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:
В п.13 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих випадках, суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Таким чином, для отримання грошової допомоги від держави, у зв'язку з загибелю захисника України, який вважається пропавшим безвісті, необхідно в порядку окремого провадження звернутися до суду, але не раніше 6 місяців з дня коли особа пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями або після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій.
Перелік необхідних документівДля військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності - заява та додані до неї копії:
Для членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога - заява кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а в разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків про виплату одноразової грошової допомоги (стандартний бланк є у військкоматі або військовій частині), та додані до неї копії:
У разі відмови однієї з осіб від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку (абзац п'ятий пункту 5 Порядку).
Строк розгляду питанняВиплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку черговості відповідно до дати подання документів (пункт 20 Порядку).
У випадку прийняття рішення про відмову у призначення такої допомоги заявнику надсилається письмове повідомлення із зазначенням мотивів відмови. Рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги може бути оскаржено в судовому порядку.
Виплата одноразової допомоги не здійснюється:Якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), захворювання, інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:
- вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;
- вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
- навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
- подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової допомоги.
Важливо! У випадку, якщо до набрання чинності Порядку, особа мала право на призначення одноразової грошової допомоги, така допомога призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги, а саме:Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Оксана!
Ви, як дружина загиблого маєте право на половину усього майна, яке нажите під час шлюбу. Також Ви маєте право на винагороду по смерті чоловіфка у розмірі 15 млн грн.
Тож нікому ніяки документи не віддавайте і негайно звекрніться до найближчого нотаріуса для відкриття спадщини. Також Вам треба підійти у віськомат із свідоцтвом про смерть чоловіка і написати заяву про отримання винагороди.
Виникнуть питання, натисніть кнопку "звернутись" біля мого профілю. Постараюсь допомогти.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатесестри тут нічого не отримають !!! В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК).
Адвокат, г. Ровно, 6 лет опыта
Общаться в чатеЗагиблий мав у власності нерухомість,проте купівля (за спільні сімейні кошти)була оформлена на його матір,а потім зроблена дарча на нього.
Оскільки майно оформлено на чоловіка через дарування – це його особиста власність, а не спільна власність подружжя. Значить дружина не має своєї 1/2 частки. Значить при спадуванні буде ділитися ціла частка на спадкоємців за законом.
При спадкуванні за законом згідно статті 1261 Цивільного Кодексу у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Дружині потрібно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Також є спільно нажите майно,авто,грошові заощадження,страховка.
Згідно статті 1226 ЦК частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах (але у дружини уже буде 1/2 її частки). Або прийдеться це в судовому порядку встановлювати.
В шлюбі офіційному 12 років. Тепер родичі натякають на те,щоб віддати їм його документи,грошові заощадження,авто,квартиру(в якій проживали),так як дарча уже не має юр.сили,а на які права розраховувати дружині?як діяти з документами?
Вище написала, що дружина має право на майно на рівні з батьками та дітьми. Договір дарування не можна просто скасувати. Всі документи мають значення.
Крім того, всі незаконні дії можна оскаржувати в суд.
Також дружина має право на грошову компенсацію в сумі 15 млн. грн.
П.2 Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» вказано установити, що сім’ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Стаття 16- 1Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено особи, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги:
Перелік необхідних документів
Члени сім’ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають такі документи:
До заяви додаються копії(звернутися до найближчого територіальної центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК СП).
Командир військової частини може надати наступні документи:
Усі копії завіряють у ТЦК СП, який приймає документи для виплати одноразової допомоги, після чого у 15-денний термін їх направляють до Департаменту соцзабезпечення Міноборони.
Спеціальна Комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги, отримавши документи, має протягом 30 днів ухвалити рішення про призначення компенсації або про відмову у виплаті.
У разі схвального рішення документи, розглянуті Комісією, має затвердити міністр оборони України. Лише після цього кошти для виплати компенсації у розмірі 15 млн гривень перерахують на рахунок Командування Сухопутних військ ЗСУ, а уже звідти на рахунки членів сім'ї загиблого через обласні ТЦК СП.
Якщо членам сім'ї загиблого відмовили виплачувати компенсацію у розмірі 15 млн гривень, то це рішення можна оскаржити у суді