Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 08 ноября 2022, вопрос №75495

Как оформить развод через суд

Здравствуйте! Помогите разобраться. Я с мажем не живу уже 1,5 года, он находится за границей. Я хочу развода, но он не выходит на связь, место его пребывания я не знаю. Прописаны мы по одному адресу у моей матери. Скажите пожалуйста, как правильно подать иск, чтобы нас гарантированно развели: стоит ли указывать, что он за границей или лучше тактично промолчать? Понимаю, что ему обязаны вручить или отправить повестку? Заранее благодарю!

Ответы юристов (3)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександра!

    Можете сміливо подавати позов до суду! Місце знаходження Вашого чоловіка тут великої ролі не грає. В суді пізніше можете пояснити, де знаходиться чоловік, якщо, звичайно у Вас є така інформація.

    Розлучення через суд має певний порядок і передбачає декілька умов:

    1. Наявність спільних неповнолітніх дітей

    Навіть якщо обоє хочуть розлучитися, суд зобов’язаний захищати права їхніх неповнолітніх дітей. У судовому порядку вирішуються наступні питання:

    з ким із подружжя будуть проживати діти після розлучення;

    хто і як буде виховувати дітей;

    хто буде виплачувати аліменти на утримання дітей.

    Батьки самі прийшли до єдиної думки щодо цього? Тоді вони можуть надати в суд свою угоду. Якщо права дітей не порушуються, суд затвердить угоду батьків своїм рішенням.

    2. Відсутність згоди на розлучення одного з подружжя

    Не завжди подружжю вдається досягти солідарності, якщо сімейні відносини знаходяться на межі розлучення. Якщо в процесі розгляду справи і з’ясування мотивів і причин розлучення суд дійде висновку, що збереження шлюбу неможливе, він приймає рішення про розлучення. Тобто задовольняє бажання ініціатора розлучення всупереч запереченням протилежної сторони.

    Якщо ж у процесі розлучення стане очевидною можливість збереження сім’ї, незважаючи на категоричну незгоду з розлученням однієї зі сторін, суд може призначити строк для примирення подружжя. Після завершення цього строку приймається остаточне рішення.

    3. Ухилення від проведення розлучної процедури

    Нерідко виникає ситуація, коли чоловік не висловлює категоричної незгоди з розлученням, але довести справу до логічного завершення ніяк не дозволяє. Він ухиляється від відвідування органів РАЦСу, подання заяви та проведення процедури розірвання шлюбу, не подає клопотання про розгляд справи за його відсутності тощо. В цьому випадку другому з подружжя не залишається іншого вибору, окрім як оформити розлучення через суд.

    Розлучення через суд

    Перш за все необхідно вирішити всі спірні питання до звернення в суд. Обопільна згода подружжя про розлучення і відсутність спорів про дітей або майно – підстава для швидкого розірвання шлюбу в суді.

    Наприклад, для того щоб швидко оформити розлучення через суд із дітьми, необхідно скласти угоду, в якій будуть визначені суттєві положення:

    з ким із подружжя будуть проживати неповнолітні діти (або кожен із дітей) після розлучення;

    на кого з подружжя будуть покладені аліментні зобов’язання, в яких розмірах будуть стягуватися аліменти на дітей, а в деяких випадках і на колишніх чоловіка/дружину, що мають право на утримання;

    порядок реалізації батьківських прав тим із подружжя, хто буде проживати окремо від дітей.

    Така угода не є обов’язковим документом для розлучення через суд з дітьми, але спростить і прискорить процедуру розлучення.

    Підготовка позовної заяви та документів на розлучення

    Відоме поняття «подати на розлучення» означає підготовку і подачу в суд правильно складеного позовної заяви про розірвання шлюбу та повного пакету необхідних документів.

    Заява про розлучення має відповідати встановленій формі та містити всі необхідні відомості:

    найменування суду;

    інформація про позивача і відповідача: П. І. Б., місце реєстрації та фактичного проживання;

    дата і місце реєстрації шлюбу;

    інформація про наявність спільних неповнолітніх дітей.

    Як подати заяву в суд про розлучення?

    Заяву про розлучення необхідно подавати в суд за місцем проживання відповідача, за винятком випадків, коли допускається подача заяви за місцем проживання позивача (за наявності неповнолітніх дітей або у зв’язку зі станом здоров’я).

    Прийняття позовної заяви судом

    Якщо позовну заяву і документи прийнятіо, суд призначає дату попереднього засідання (на якому суд визначить готовність матеріалів справи до розгляду, а також зробить спроби примирити сторін і запропонує їм укласти мирову угоду) і основного засідання (на якому будуть розглянуті обставини справи та ухвалено рішення). Дата першого судового засідання призначається не раніше, ніж через місяць після подання заяви, про що сторони повідомляються повістками.

    Розгляд справи в судовому засіданні

    У ході формальної частини судового засідання перевіряється явка сторін, роз’яснюються права та обов’язки, розглядаються заявлені сторонами клопотання. Далі суд надає слово сторонам: вислуховує вимоги позивача, згоду або незгоду з цими вимогами відповідача, розглядає докази сторін. Останньою частиною судового засідання є дебати – почергові висловлювання сторін щодо позовних вимог і звернення до суду про їх задоволення.

    Судове рішення про розлучення

    Розглянувши матеріали справи та вислухавши вимоги сторін, суд виходить у нарадчу кімнату для ухвалення рішення. Сторонам оголошується резолютивна частина рішення суду про розлучення, а документ з повним текстом (зі вступною, описовою, мотивувальною і резолютивною частинами) вручається за п’ять днів після оголошення резолютивної частини.

    Якщо між подружжям відсутня угода про дітей або майно, рішенням суду можуть бути визначені умови подальшого місця проживання дітей, аліментних зобов’язань стосовно дітей і зобов’язань про утримання дружини/чоловіка, умови поділу спільного майна.

    Набуття чинності судового рішення

    Судове рішення набуває чинності за 30 днів після його прийняття, якщо від сторін не надходить оскарження.

    Якщо одна із сторін подає апеляційну скаргу на рішення суду, воно набуває чинності після розгляду скарги, якщо її не було скасовано. Якщо в апеляційній інстанції рішення суду скасовано, змінено або прийнято нове рішення, воно набуває чинності негайно.

    Моментом припинення шлюбних відносин є момент набуття чинності відповідного рішення суду.

    Отримання сторонами рішення суду

    Після закінчення 30-денного строку оскарження, кожній зі сторін видається примірник рішення суду з поміткою про набуття чинності судового рішення. У деяких випадках суд видає тільки виписку з судового рішення, дійсну тільки для подання в орган РАЦСу.

    Реєстрація розірвання шлюбу до РАЦСу

    Факт розірвання шлюбу судом підлягає державній реєстрації в органі РАЦС.

    Копія судового рішення про розлучення або виписка з нього направляється в РАЦС для реєстрації розірвання шлюбу. Отримання свідоцтва про розлучення не потрібно, такого документа після розлучення в суді не існує.

    Неявка в суд

    Отримуючи повістку в суд, багато хто дає волю емоціям і приймає рішення не з’являтися на судове засідання.

    Причинами неявки до суду при розлученні може бути незгода на розлучення, небажання зустрічатися з чоловіком, сперечатися і з’ясовувати стосунки, розкривати інтимні сторони сімейного життя, а також навмисне затягування і ускладнення судового процесу.

    Згідно з законом, суд зобов’язаний сповістити сторін про місце і час судового засідання, а сторони зобов’язані повідомити суд про причини неявки, представивши докази поважності причин. Виходячи з цього, в разі неявки однієї зі сторін на судове засідання, суд з’ясовує:

    чи було здійснено попереднє повідомлення сторони про місце і час судового засідання;

    у разі належного повідомлення суду про свою неявку — є поважна причина відсутності сторони.

    Залежно від цих обставин, суд приймає рішення щодо можливості або неможливості проведення засідання за відсутності однієї зі сторін.

    Так, якщо одна із сторін, що була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, не з’явилася до суду з поважної причини (хвороба, робоче відрядження, сімейні обставини), розгляд справи відкладається. Про поважні причини неявки необхідно повідомити суд з поданням документів, що їх підтверджують.

    Триразова неявка на судове засідання є підставою для розгляду справи за відсутності сторони (відповідача) та прийняття судового рішення — задоволення вимог другої сторони (позивача). Відсутність поважної причини або неповідомлення про неї буде причиною заборони на оскарження судового рішення, прийнятого на судовому засіданні за відсутності сторони (відповідача).

    У тому випадку, якщо на судове засідання не з’явилася жодна зі сторін, справа про розлучення закривається.

    Якщо ви не хочете особисто брати участь у розлучному процесі і бути присутнім на малоприємних судових засіданнях, існують більш розумні варіанти вирішення проблеми, ніж неявка в суд. Наприклад, ви можете покласти обов’язок виступати від свого імені в суді на представника – адвоката.

    Тривалість процедури розлучення в середньому становить від 2 до 6 місяців (у нашій практиці середній термін розлучення 2-3 місяці) і залежить від таких факторів, як взаємна згода або незгода сторін, наявність спільних дітей і спорів про них, наявність спільного майна та необхідності його поділу. Існують і інші фактори, що впливають на строки судового розгляду справи.

    Скільки коштує розлучення через суд у 2022 році?

    Фінансова сторона розлучення, а точніше вартість державного мита та додаткових юридичних та нотаріальних послуг, безсумнівно, важлива. Вам просто необхідно знати, скільки коштує розлучення через суд, і бути готовим до несення певних грошових витрат.

    Загальна вартість розлучення через суд складається з:

    Судового збору за подачу позовної заяви про розірвання шлюбу. Відповідно до Закону України “Про судовий збір”, в 2022 році розмір оплати за розлучення становить 908 грн.

    Судового збору за подання позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу. Ця сума розраховується за спеціальною формулою на основі ціни позову — позовних вимог позивача, що стягуються з відповідача (наприклад, вартості частки майна або розміру аліментів). Збір в 2022 році становить – 1 відсоток ціни позову, але не менш як 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (908 грн) і не більш ніж 3 розміри прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (6810,00 грн).

    Нотаріальних послуг. Підлягає оплаті нотаріальне засвідчення письмової угоди подружжя (наприклад, про розподіл майна або визначення місця проживання дітей), а також послуга нотаріуса щодо складання цих документів.

    Юридичного супроводу розлучного процесу. Складання позовної заяви відповідно до закону і особливостей конкретної ситуації, підготовка пакету документів, подання позову до суду, участь у судових засіданнях, підготовка та подання заяв та клопотань, оскарження судового рішення тощо. Вартість юридичних послуг залежить від рівня кваліфікації юриста, обсягу і тривалості його роботи, розцінок на послуги. У нашій юридичній компанії є послуга «розлучення під ключ», що передбачає комплексне ведення справи про розлучення з оплатою за повний спектр послуг.

    На питання про те, скільки коштує розлучення через суд, немає остаточної відповіді. Вартість розлучення через суд може виявитися як копійчаною, так і надзвичайно високою, залежно від обставин справи та потреби у професійній юридичній допомозі.

    Якщо виникнуть додаткові питання чи уточнення, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Радо на них відповім!

    Нарбут Тетяна  Миколаївна
    Нарбут Тетяна Миколаївна 2 года назад

    Адвокат, г. Луцк, 21 год опыта

    АЛГОРИТМ РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ БЕЗ УЧАСТІ В СУДОВИХ ЗАСІДАННЯХ

    Дистанційна консультація та допомога +380660424443

    Досить поширене питання, звернення з такими проблемами є системними в останній час. Багато хто вважає, що це просто неможливо, тому що:

    в суді потрібна особиста присутність;

    доручити комусь представництво можна лише по нотаріальній довіреності..

    На сьогоднішній день подружжю, можливо розлучитись в українському суді, практично не виходячи з дому.

    АЛГОРИТМ ДІЙ

    1. ПОЗИВАЧ (той з подружжя, що ініціює розірвання шлюбу), укладає договір з адвокатом. Такий договір може бути укладений навіть а електронній формі (тобто обмінюватись оригіналами документів не потрібно!). Укладений договір дає право адвокатові діяти від імені клієнта, нотаріальна довіреність не вимагається.

    Також, адвокат може підготувати відповідну позовну заяву про розірвання шлюбу для подальшого відправлення Вами цього документа до визначеного у попередній консультації з адвокатом суду.

    2. Адвокат готує позов, сам підписує від імені клієнта і подає до суду. Просить справу розглядати без участі позивача. Або ж направляє цей документ (файл) Позивачу, який самостійно доставляє позов в суд.

    3. Якщо ж попередня згода ВІДПОВІДАЧА (особа до якого спрямовано позовну заяву про розірвання шлюбу) електронною поштою (використання електронного цифрового підпису обов'язково!) або звичайною поштою направляє до суду клопотання про визнання позовних вимог Позивача і просить їх задовільнити.

    При відсутності згоди ВІДПОВІДАЧА на розірвання шлюбу, суд може за його клопотанням надати термін для примирення, що в певній мірі затягне судовий процес.

    Також під час розгляду справи, ВІДПОВІДАЧ має право направити суду відзив на позовну заяву, де викласти свою позицію, аргументи, заперечення щодо позову, ПОЗИВАЧ має право надіслати відповідь на відзив. Ця процедура спрощує розгляд справи, оскільки суддя перед першим засіданням уже має документально виражені позиції сторін справи.

    4. В результаті судового розгляду виноситься рішення про розірвання шлюбу, яке набирає чинності через 1 місяць (по закінченню строку на апеляційне оскарження)

    5.Суд направляє це рішення в орган РАЦС для реєстрації припинення шлюбу.

    6. Рішення суду про розірвання шлюбу є остаточним документом (свідоцтва про це органи РАГС на сьогоднішній день не видають). За потреби адвокат може отримати примірник рішення та відправити клієнту або ж учасники процесу ці рішення отримують самостійно.

    Документи для позовної заяви про розірвання шлюбу: - - -свідоцтво про шлюб оригінал та копія,

    -копії свідоцтв про народження дітей,

    -довідка про Вашу реєстрацію,

    - копія паспорта позивача,

    - копія податкового номера позивача

    - інформація про адресу реєстрації (проживання),

    - адреса електронної пошти,

    - номер телефону;

    - копія паспорта відповідача (при наявності) або інформація про паспортні дані,

    - копія податкового номера відповідача або просто інформація про номер,

    інформація про адресу реєстрації (проживання) відповідача,

    - адреса електронної пошти відповідача,

    - номер телефону відповідача.

    Вець Орися (Аріна) Ігорівна
    Вець Орися (Аріна) Ігорівна 2 года назад

    Юрист, г. Киев, 10 лет опыта

    Позовну заяву можна подати як через електронний суд так і особисто.1)Для розірвання шлюбу вам необхідно подати до суду:1) примірник позовної заяви про розірвання шлюбу2) оригінал квитанції про сплату судового збору. 922 грн станом на 2022 рік.3) оригінал свідоцтва про шлюб або копію свідоцтва про шлюб.4) копію вашого паспорта.2)Для стягнення аліментів вам необхідно подати до суду:1) примірник позовної заяви про розірвання шлюбу, 2) копію свідоцтва про шлюб.3) копію вашого паспорта ) копію свідоцтва про народження дитини.Судовий збір за позов про стягнення аліментів платити не потрібно..Щоб не приходити на судові засідання, вам до заяви необхідно буде подати ще заяву, в якій вказати, що ви просити суд здійснювати розгляд справи у вашу відсутність, позовні вимоги підтримуєте у повному обсязі та не заперечуєте проти винесення заочного рішення.Також в заяві прописуєте, що про дату та час ви просите суд повідомляти на такий-то мобільний телефон.Після того як ви подасте позов, вам прийде зі суду ухвала про відкриття провадження із датою судового засідання.Якщо ви подасте заяву про слухання справи у вашу відсутність, відповідно в суд вам з'являтися не потрібно.Підсудність обирається за "останнім відомим" або "зареєстрованим місцем" вашого чоловіка. Те що він за кордоном це нічого.0633883578 телефон для консультації.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA