Начните консультацию с юристом онлайн
Суть проблемы в том, что люди жившие в нашей квартире вынесли много вещей. Мы вызвали полицию. Составили обвинения. Открыли криминальное дело. Так как мы находимся в другом городе, следователь отправил почтой нам бумаги для подписи, что бы дело отправили в суд. Но одна бумага нас смутила, так как в ней указано, что мы не имеем претензий морального или материального характера. Хотя они есть, сказали об этом следователю. Но он утверждает, что б мы все равно её подписали и просто потом подали гражданский иск на претензию материального характера. Как мы можем отказаться от претензий, а потом их заиметь?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Адвокат, г. Киев, 51 год опыта
Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною (ЦПК України, ст. 4, ч. 3).
Адвокат, 24 года опыта
Доброго дня.
Треба бачити ці документи. Але я б не радив Вам таке підписувати. Відмова від подання позову з заявою про відсутність претензії матеріального та морального характеру не завадить Вам звернутися до суду, але дуже утруднить процес доказування розміру завідної шкоди взагалі, а стягнення моральної шкоди взагалі унеможливить.
Крім того, по винесенню вироку, будуть скасовані всі арешти на майно винної особи (якщо вони накладались) і навіть отримавши рішення суду Ви не зможете його реалізувати практично.
Ну і з практики - подання позову під час кримінального провадження є інструментом тиску на винну особу з метою того, щоб вона погасили Ваші вимоги до вироку. Наявність не погашеної матеріальної претензії говорить про відсутність дієвого каяття і може стати підставою для більш суворого вироку. Тому підсудний вимушений буде з Вами домовлятись.
Раджу Вам подати позовну заяву в кримінальному провадженні.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Анастасіє!
Я б однозначно не радив би Вам це підписувати. Подати цивільний позов ВИ маєте право і на стадії досудового розслідування, і для цього не потрібно підписувати таких сумнівних документів. Хоча, звичайно, його бажано побачити.
Кримінальний процесуальний кодекс України
Стаття 61. Цивільний позивач
1. Цивільним позивачем у кримінальному провадженні є фізична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, юридична особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, яким кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової шкоди, та яка (який) в порядку, встановленому цим Кодексом, пред’явила (пред’явив) цивільний позов.
{Частина перша статті 61 в редакції Закону № 738-IX від 19.06.2020}
2. Права та обов’язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду.
3. Цивільний позивач має права та обов’язки, передбачені цим Кодексом для потерпілого, в частині, що стосуються цивільного позову, а також має право підтримувати цивільний позов або відмовитися від нього до видалення суду в нарадчу кімнату для ухвалення судового рішення. Цивільний позивач повідомляється про прийняті процесуальні рішення в кримінальному провадженні, що стосуються цивільного позову, та отримує їх копії у випадках та в порядку, встановлених цим Кодексом для інформування та надіслання копій процесуальних рішень потерпілому.
4. У разі якщо цивільним позивачем є адміністратор за випуском облігацій, здійснення ним відмови від цивільного позову можливе за згодою зборів власників облігацій, отриманою відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
{Статтю 61 доповнено частиною четвертою згідно із Законом № 738-IX від 19.06.2020
...
Стаття 128. Цивільний позов у кримінальному провадженні
1. Особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
2. На захист інтересів неповнолітніх осіб та осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними чи обмежено дієздатними, цивільний позов може бути пред’явлений їхніми законними представниками.
3. Цивільний позов в інтересах держави пред’являється прокурором. Цивільний позов може бути поданий прокурором у випадках, встановлених законом, також в інтересах громадян, які через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права.
Прокурор, який пред’являє цивільний позов у кримінальному провадженні, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді, передбачених частиною четвертою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Для представництва інтересів громадянина в суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, а також письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення ним представництва.
{Частину третю статті 128 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1697-VII від 14.10.2014}
{Частина третя статті 128 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1697-VII від 14.10.2014}
4. Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства.
5. Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв’язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
6. Відмова у позові в порядку цивільного, господарського або адміністративного судочинства позбавляє цивільного позивача права пред’являти той же позов у кримінальному провадженні.
7. Особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.
...
ВИ МАЄТЕ ПРАВО ПІДПИСУВАТИ ПІД ЧАС КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ ТІЛЬКИ ТІ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДОКУМЕНТИ, ЩОДО ЯКИХ ВИ БРАЛИ АКТИВНУ УЧАСТЬ (ПРОТОКОЛ ДОПИТУ ТОЩО). НЕ РАДЖУ ПІДПИСУВАТИ ЦЕЙ ДОКУМЕНТ.
Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Анастасія!
В данному випажку законодавець передбачив підставу закриття кримінального провадження у формі приватного обвинувачення, що безпосередньо залежить від волевиявлення особи, яка постраждала від кримінального правопорушення, – відмову потерпілого від обвинувачення (п. 7 ч. 1 ст. 284 КПК). Обов`язковим наслідком відмови потерпілого від обвинувачення є закриття кримінального провадження. Відповідно до ч. 4 ст. 26 КПК відмова потерпілого, а у випадках, передбачених КПК, його представника від обвинувачення є безумовною підставою для закриття кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.
Форма цієї відмови приблизно саме так і виглядаЄ як запропонував Вам слідчий!
Втім, якщо пізніше Ви вирішили бі подати цивільний позов на відшкодування збитків така відмова точно би зіграла негативну роль. Тому перш ніж підписувати запропонований документ, добре подумайте, чи влаштують Вас подібні праві наслідки.
Будуть питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Охоче Вам на них відповім!
Адвокат, г. Чернигов, 14 лет опыта
То слідчий хоче уникнути обов'язку вчиняти розшукові дії по зниклому майну, ось і просить такий папір підписати. Проте, якщо Ви його підпишете, які Ви потім зможете мати матеріальні претензії до підозрюваних? В жодному разі не підписуйте, не дивлячись на те, що потім в рамках цивільного процесу будете мати право пред'явити позов до потенційних привласнювачів.
Кримінальний кодекс України:
Стаття 128. Цивільний позов у кримінальному провадженні
Відмова у позові в порядку цивільного, господарського або адміністративного судочинства позбавляє цивільного позивача права пред’являти той же позов у кримінальному провадженні.
Особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.
Отже, під час кримінального провадження можна відмовитись від пред'явлення позову, і потім звертатись із позовом у порядку цивільного , наприклад, судочинства.
Проте, відмова від позову у цивільному процесі вже позбавляє особу права звернення із цивільним позовом у кримінальному процесі!.
Адвокат, г. Киев, 5 лет опыта
Добрый день!
Формально, такой отказ от претензий юридической силы не имеет.
Цивільний процесуальний кодекс України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text
Стаття 4. Право на звернення до суду за захистом
1. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
2. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.
3. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
4. Угода сторін про передачу спору на розгляд третейського суду допускається. До третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, який виникає з цивільних правовідносин, крім випадків, передбачених законом.
5. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Однако, все равно не советую подписывать этот документ, зачем вам лишние переживания и дополнительные трудности.
Требовать возмещения ущерба вы можете в рамках уголовного дела, для этого необходимо подать гражданский иск.
Кримінальний процесуальний кодекс України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text
Стаття 128. Цивільний позов у кримінальному провадженні
1. Особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
2. На захист інтересів неповнолітніх осіб та осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними чи обмежено дієздатними, цивільний позов може бути пред’явлений їхніми законними представниками.
3. Цивільний позов в інтересах держави пред’являється прокурором. Цивільний позов може бути поданий прокурором у випадках, встановлених законом, також в інтересах громадян, які через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність неспроможні самостійно захистити свої права.
Прокурор, який пред’являє цивільний позов у кримінальному провадженні, повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в суді, передбачених частиною четвертою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Для представництва інтересів громадянина в суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, а також письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення ним представництва.
{Частину третю статті 128 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1697-VII від 14.10.2014}
{Частина третя статті 128 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1697-VII від 14.10.2014}
4. Форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред’являються у порядку цивільного судочинства.
5. Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв’язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
6. Відмова у позові в порядку цивільного, господарського або адміністративного судочинства позбавляє цивільного позивача права пред’являти той же позов у кримінальному провадженні.
7. Особа, яка не пред’явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред’явити його в порядку цивільного судочинства.
Стаття 129. Вирішення цивільного позову в кримінальному провадженні
1. Ухвалюючи обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.
2. У разі встановлення відсутності події кримінального правопорушення суд відмовляє в позові.
3. У разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення, а також у випадках, передбачених частиною першою статті 326 цього Кодексу, суд залишає позов без розгляду.
При возникновении дополнительных вопросов нажимайте кнопку "Обратиться". Буду рад помочь.
Адвокат, г. Киев, 51 год опыта
Схоже, що потерпілим оголошено про завершення слідства, передачу справи до суду, а також запропоновано відмовитися від майнових вимог. Оскільки позовна заява не була подана на початку слідства, слідчий може заявити про завершення встановленого строку для продовження слідства, неможливості його продовження тощо й наполягати на вирішенні майнового питання в цивільному судочинстві. Така незаконна практика досить поширена й триває десятки років. Отже, зважаючи на те, що відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною (ЦПК України, ст. 4, ч. 3), її можна підписувати, або, оскаржувати дії слідчого, який на початку розслідування не роз'яснив права потерпілих, що довести неможливо, адже серед матеріалів справи має бути належний протокол.