Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Земельное право, 09 января 2023, вопрос №78192 150₴

Закінчення договора оренди земельного пая, під час дії войскового стану

Доброго дня.
В мене в грудні 2022року закінчився термін дії оренди земельного пая.
Згідно умов договора, я повідомив орендаря 12.07.2022. Написавши йому заяву, про те що підписувати договір на новий термін не буду. Є відмітка від орендаря на цій заяві про те, що він її отримав.
Але з невідомих мені причин, орендар засіяв мою ділянку після того як отримав мою заяву.
Зараз він мені пропонує чекати поки він збере свій врожай і тільки після цього зможете передати мені мою ділянку.
Так же обіцяє виплату компенсації рівній вартості оренди в пропорційному спів відношенні кількості днів, користування моєю ділянкою після закінчення дію договора до дати збору врожаю.

Скажіть, чи є якась можливість зараз забрати ділянку? або отримати компенсацію в большому розмірі?

Ответы юристов (6)

    Винограденко Антон Анатолійович
    33.3%

    Доброго дня! Якщо згідно умов договору ви здійснили всі дія, які напралені на розторгнення Договру (як ви кажете), то згідно зі статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» у діях Орендаря я бачу ознаки самовільного зайняття земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

    Відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки залежить від розміру шкоди, завданої цим правопорушенням.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963 затверджено Методику визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, псування земель, порушення режиму, нормативів і правил їх використання.

    Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2020 № 800 «Про внесення змін до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу» передбачено збільшення розмірів штрафів за порушення земельного законодавства при використанні земель (які не переглядалися з 2007 року) у 4–5 разів, що сприятиме зменшенню кількості правопорушень у сфері охорони та використання земель та збільшенню обсягів надходжень до державного та місцевих бюджетів за відповідними кодами бюджетної класифікації та від сплати платежів за землю.

    Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, псування земель, порушення режиму, нормативів і правил їх використання, здійснюється Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним особам та громадянам, - територіальними органами Держгеокадастру.

    Підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме:

    • акт перевірки або акт, складений за результатами здійснення планового або позапланового заходу державного нагляду (контролю);
    • протокол про адміністративне правопорушення.

    Як свідчить статистка, самовільне зайняття земельної ділянки є досить поширеним видом порушення чинного земельного законодавства, за скоєння якого порушники згідно з ст. 211 Земельного кодексу України несуть адміністративну, кримінальну або цивільну відповідальність відповідно до законодавства.

    Адміністративна відповідальність

    Так, самовільне зайняття земельної ділянки є адміністративним правопорушенням, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Його вчинення тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 850 гривень) і на посадових осіб – від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 до 1700 гривень).

    Кримінальна відповідальність

    Також, статтею 197-1 Кримінального кодексу України встановлена кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику. За вчинення такого злочину встановлене кримінальне покарання у вигляді штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт на строк до шести місяців. Слід зазначити, що шкода визнається значною, якщо вона у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

    Відповідно до цієї ж статті Кримінального кодексу України самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за вищезазначений злочин, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, зокрема, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель, карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років.

    Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

    Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці а саме: земельній ділянці особливо цінних земель, землях в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель або вищезазначений злочин вчинений особою, раніше судимою за такий злочин карається позбавленням волі на строк від одного до трьох років.

    У разі виявлення порушення земельного законодавства, що має ознаки злочину, передбачені статтею 197-1 Кримінального кодексу України, громадянин, або представник юридичної особи має звернутись до органів поліції з відповідною заявою.

    Однак, якщо особа не в змозі визначити характер та суть правопорушення, вона має можливість звернутись до відповідного органу, на який покладено функції і повноваження із здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності.

    Повернення самовільно зайнятої земельної ділянки

    Статтею 212 Земельного кодексу України передбачено повернення самовільно зайнятих земельних ділянок:

    1. самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними;
    2. приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки;
    3. повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
    Дії особи, у разі виявлення використовування її земельної ділянки без згоди сторонньою особою:

    - звернутись до правоохоронних органів;

    - звернутися до мобільних точок доступу до системи надання безоплатної правової допомоги з метою повідомлення про факт рейдерського захоплення земельної ділянки та консультування щодо подальших дій;

    - звернутись до суду із позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки .

    Кирда Вячеслав Володимирович
    33.3%

    Вітаю, Олександре!

    Орендар повинен повернути Вам земельну ділянку після закінчення договору оренди. Оскільки цього не відбулось, раджу Вам обрати наступний алгоритм дій:

    1. Подання письмової претензії на адресу Орендаря про негайне звільнення території земельної ділянки під погрозою звернення до поліції.

    2. Звернення до правоохоронних органів із заявою про вчинення щодо Вас злочину, передбаченого статтею 197-1 КК України.

    КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 25-26, ст.131)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text

    Стаття 197-1. Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво

    1. Самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику, -

    карається штрафом від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

    2. Самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель, -

    карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років.

    3. Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, зазначеній у частині першій цієї статті, -

    карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

    4. Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, зазначеній у частині другій цієї статті, або вчинене особою, раніше судимою за таке саме кримінальне правопорушення або кримінальне правопорушення, передбачене частиною третьою цієї статті, -

    карається позбавленням волі на строк від одного до трьох років.

    Примітка. Відповідно до цієї статті шкода, передбачена частиною першою цієї статті, визнається значною, якщо вона у сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

    3. Звернення до суду.

    Розуміючи незаконність дій Орендаря і Ваше право на захист тим не менше раджу Вам розглянути варіант із погодженням умови щодо виплати Вам компенсації, оскільки зараз Ви точно землю не засієте. Але вимагайте всю компенсацію та моральну шкоду з Орендаря вже зараз.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич год назад

    Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Олександре!

    Стаття 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» підказує, що в діях орендаря є ознаки самовільного зайняття земельної ділянки.

    У ній говориться: "Самоваільне використання земельної ділянки - це будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

    Відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки залежить від розміру шкоди, завданої цим правопорушенням.

    МОЖНА ПІТИ ДАЛІ ТА ЗГАДАТИ ПРО

    статтю 197-1 КК України (самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво".

    1. Самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику, -

    карається штрафом від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

    2. Самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель, -

    карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років.

    Стаття 212 Земельного кодексу України передбачає повернення самовільно зайнятих земельних ділянок:

    • самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними;
    • приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки;
    • повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

    У разі виявлення використовування земельної ділянки власника без згоди сторонньою особою, віе має право:

    - звернутись до правоохоронних органів;

    - звернутись до суду із позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки .

    Якщо виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Постараюсь допомогти!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ви все зробили правильно, що письмово повідомили про закінчення договору оренди.

    Тому орендар посіявши культури на вашій земельній ділянці діяв на свій ризик.

    Враховуючи вище наведене, земельна ділянка ваша і що на ній теж ваше. Збирання урожаю на вашій ділянці без вашого дозволу буде вважатися кримінальним правопорушенням.

    Тому ви маєте повне право заключить додаткову угоду з орендарем вже на своїх умовах або зовсім залишити його без урожаю і залишити його собі.

    Якщо я допоміг вирішити ваше питання ставте ✅ біля фото підтримайте лайком залиште відгук..

    Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Мєньков Андрій Васильович

    Доброго дня Олександре.

    Якщо у Вас є Орендар який згоден взяти в оренду земельну ділянку на вигідніших умовах ніж попередній не дивлячись на те що вона засіяна, то підписуйте договір та акт прийому-передачі і нехай орендарі розбираються між собою.

    Якщо ж така ситуація нового орендаря його не влаштовує або якщо Ви бажаєте самі обробляти землю, то доведеться звертатися до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою і відшкодування упущеної вигоди. Але суди рідко стягують кошти в якості упущеної вигоди, бо складно доводити. Але моживо у Вас будуть письмові пропозиції про розмір орендної плати новим орендарем і Вам вдасться довести, що Ви тратили кошти. Це буде законно, але рішення суду доведеться чекати довго, бо його можуть оскаржувати і пройде тривалий час.

    Гончаренко Константин
    33.3%

    Доброго дня!

    Вы имеете право воспользоваться двумя путями решения проблемы, через подачу:

    1) заявления в полицию о внесении ведомостей в Единый реестр досудебных расследований и открытии уголовного дела о самовольном захвате земельного участка о совершении уголовного правонарушения по статье 197-1 Уголовного кодекса Украины;

    2) иска в суд о возмещении причиненного Вам материального и морального ущербов, в порядке Гражданского и Гражданского процессуального кодексов Украины.

    При подачи заявления в полицию о внесении ведомостей в Единый реестр досудебных расследований и открытии уголовного дела о самовольном захвате земельного участка о совершении уголовного правонарушения по статье 197-1 Уголовного кодекса Украины.

    Вам необхідно діяти у декількох напрямках:

    1) викликати на земельну ділянку поліцію та заявити про самовільне зайняття земельної ділянки, буде наявна фіксація факту наявності посівів.

    2) звернутися до територіального відділу Держгеокадастру із заявою про самовільне зайняття земельної ділянки, для направлення фахівців з метою обстеження.

    3) звернутися безпосередньо до осіб, яких Ви підозрюєте у незаконному користуванні ділянкою - неофіційно та офіційно, письмово. Неофіційно - просить у них грошову компенсацію за цей рік, офіційно - письмово запитуйте, чи засівали вони ділянку. Якщо так, то на якій правовій підставі. Бо може виникнути ситуація, коли Ваш спадкодавець раніше уклав договір оренди землі, якщо такий договір є - він діє для Вас. Вам зобов'язані сплачувати орендну плату.

    Якщо виявиться, що договору оренди ті особи не мають, всі права на врожай належать Вам, як власниці земельної ділянки. Ви маєте право його зібрати та розпорядитися на власний розсуд.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    ---

    Якщо ваше питання вирішино ставте ✅ біля фото, підтримайте лайком, залиште відгук.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України