Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 07 февраля 2023, вопрос №80226 150₴

Работа и аспирантура

Планирую поступление в аспирантуру по нужде
Также уже несколько лет работаю в крупной компании
Нужно ли будет увольняться с основной работы при поступлении? Если да, то какие есть законные методы для того чтобы поступить в аспирантуру и при этом не увольняться с основного места работы

Ответы юристов (4)

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Владе!

    Так, в цілому закон ніде прямо не забороняє Вам вчитися в аспірантурі, не полишаючи при тому роботу на компанію за умови повної ставки. Але є певні нюанси!

    Загально вважається, якщо аспірант або студент навчається на стаціонарному (очному) відділенні навчального закладу, то виконувати трудові обов’язки у роботодавця він може лише у вільний від навчання час:

    – у будні дні – після занять (увечері або під час «вікон» у розкладі занять);

    – у вихідні дні;

    – у період канікул.

    Від часу та тривалості виконання трудових обов’язків залежатиме режим роботи таких працівників та відповідно оплата.

    Проте все ж таки визначальним фактором в данному випадку є дотримання правил, які дозволяють у разі такого вимушеного суміщення праці і навчання зробити так, аби перше не заважало другому і навпаки!

    Важливо також дати відповідь на наступні питання:

    – Де зберігатиметься трудова книжка працівника-студента (аспіранта, учня) – за місцем роботи чи за місцем навчання?

    – Який статус (основного працівника чи сумісника) матиме працівник-аспірант?

    Почнемо з ведення трудових книжок. Звернімося до пункту 2.16 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58 (далі – Інструкція № 58): «Для студентів, слухачів курсів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів, які мають трудові книжки, навчальний заклад (наукова установа) вносить записи про час навчання на денних відділеннях (у тому числі підготовчих) вищих навчальних закладів. Підставою для таких записів є накази навчального закладу (наукової установи) про зарахування на навчання та про відрахування з числа студентів, учнів, аспірантів, клінічних ординаторів». Однак цей пункт Інструкції № 58 розглядає випадок, коли, вступаючи на навчання до закладу освіти, студент (аспірант, учень) уже має трудову книжку. Тобто до навчання в навчальному закладі він десь працював, але перед початком навчання звільнився з роботи, внаслідок чого йому видали трудову книжку, яку він і подав до навчального закладу. Запис у трудову книжку про час навчання заклад освіти зможе зробити, лише коли особа завершить навчання.

    Розглянемо окремий приклад.

    Вступивши на стаціонарне навчання до закладу освіти, аспірант (студент) не припиняє працювати. (Згідно з п. 4.1 Інструкції № 58 роботодавець має право віддати трудову книжку працівникові тільки після звільнення працівника з роботи, отже, щоб подати трудову книжку в навчальний заклад, працівникові доведеться звільнитися з роботи).

    Наголошуємо, що в Умовах прийому до вищих навчальних закладів України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 2 вересня 2008 року № 802 нема вказівки про те, що під час вступу до ВНЗ абітурієнти повинні подавати трудові книжки. Своєю чергою, в постанові Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27 квітня 1993 року № 301 та в Інструкції № 58 не вказано, що заклади освіти зобов’язані оформляти та вести трудові книжки на аспірантів (студентів), які в них навчаються.

    Згідно зі статтею 48 КЗпП України працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформлюється не пізніше як за п’ять днів після прийняття на роботу. Майже так само встановлює пункт 2.4 Інструкції № 58 – не пізніше тижневого строку. Хоча в цьому випадку все ж таки слід керуватися нормами КЗпП, оскільки він має більшу юридичну силу, аніж зазначена Інструкція. Трудова книжка, як відомо, повинна зберігатися лише за місцем основної роботи працівника (п. 1.1 Інструкції № 58). І це логічно, адже між аспирантом (студентом) та навчальним закладом нема трудових відносин, тому місце навчання не може бути місцем роботи студента (аспіранта, учня).

    Отже у нашому прикладі запис про навчання у аспірантурі (ВНЗ) у трудову книжку аспіранта (студента) буде залишено за місцем його роботи. Увесь час навчання трудова книжка такої особи зберігатиметься за місцем основної роботи. Запис про час навчання в трудову книжку може зробити і заклад освіти (за аналогією зі згаданим вище п. 2.16 Інструкції № 58) – якщо під час навчання аспірант (студент) звільнився з роботи та приніс трудову книжку до навчального закладу.
    Відповідь на питання про основного працівника чи сумісника, котрим вважатиметься за основним місцем роботи працівник-аспірант (студент), дає ціла низка листів та судове рішення, які містять думку з цього приводу офіційних органів, а саме: листи Міністерства праці та соціальної політики України № 09-503 та від 12 березня 2007 року № 66/06/186-07, лист Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю від 20 серпня 2003 року № 013-1229-22, постанова Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13. Загальний висновок, викладений у цих документах, такий: робота за трудовим договором осіб, які поєднують її зі стаціонарною формою навчання, не є сумісництвом, тому вона передбачає ведення трудової книжки відповідно до загального порядку та є для таких осіб основним місцем роботи.

    Режим робочого часу працівника-аспіранта залежатиме від того, у який час він зможе виконувати трудові обов’язки, а в який вчитися.

    ВИСНОВОК:

    Ви можете не звільнятись з роботи і під час навчання на денній формі аспірантури. Але для того Вам спершу треба домовитись про це з роботодавцем і обговорити з ним такі важливі питання, як:

    узгодження графіку роботи із учбовими годинами,

    оплата праці в новому режимі роботи,

    можливість отримання навчальних відпусток під час здачи іспитів.

    Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю.

    Охоче на них відповім!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ви можете навчатися і працювати, якщо це не буде заважати один одному. Законом це не заборонено, тому все залежить від вас як ви зможете це поєднувати.

    Можно перевестись на не повний робочий день та інше для комфортного навчання.

    Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Якщо я допоміг вирішити ваше питання ставте ✅ біля фото підтримайте лайком залиште відгук.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Владе!

    Насправді не все так просто. Аспірант денної форми навчання має право на трудову діяльність у позанавчальний час (але не більше ніж на 0,5 ставки).

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про вищу освіту

    (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 37-38, ст.2004)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text

    Стаття 5. Рівні та ступені вищої освіти

    ...

    6. Доктор філософії - це освітній і водночас науковий ступінь, що здобувається на третьому рівні вищої освіти на основі ступеня магістра. Ступінь доктора філософії присуджується разовою спеціалізованою вченою радою закладу вищої освіти або наукової установи за результатами успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у разовій спеціалізованій вченій раді.

    ...

    Особа має право здобувати ступінь доктора філософії під час навчання в аспірантурі (ад’юнктурі). Особи, які професійно здійснюють наукову, науково-технічну або науково-педагогічну діяльність за основним місцем роботи, мають право здобувати ступінь доктора філософії поза аспірантурою, зокрема під час перебування у творчій відпустці, за умови успішного виконання відповідної освітньо-наукової програми та публічного захисту дисертації у разовій спеціалізованій вченій раді.

    ...

    ЗАКОНОДАВСТВО І ПЕРЕДБАЧАЄ, ЩО АСПІРАНТУРА - ЦЕ ОСНОВНЕ МІСЦЕ РОБОТИ. ВИ МОЖЕТЕ ЗДОБУВАТИ АСПІРАНТУРУ ПОЗА НЕЮ ЛИШЕ ЗА УМОВИ, ЩО ВЖЕ ПРОФЕСІЙНО ЗДІЙНЮЄТЕ НАУКОВУ, НАУКОВО-ТЕХНІЧНУ АБО НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ЗА ОСНОВНИМ МІСЦЕМ РОБОТИ. ІНШИМИ СЛОВА, ЯКШО ВИ ПРАЦЮЄТЕ В ІНСТИТУТАХ, ЛАБОРАТОРІЯХ І ТАК ДАЛІ.

    ЯКЩО ВИ МАЄТЕ ЧАС, Я Б РАДИВ ВАМ ПОДАТИ ЗАПИТ ДО МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ ДЛЯ З'ЯСУВАННЯ ВСІХ ПИТАНЬ.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Влад!

    На додаток до моєї відповіді...

    Якщо аспірант денної форми навчання навчається за бюджетні кошти і працюватиме більш як на 0,5 ставки, його можуть лише позбавити стипендії, але не більше того. Для аспірантів, які навчаються не за рахунок бюджетних коштів, таких законодавчих обмежень взагалі не існує!

    І доречи, право на працю надано ст. 43 Конституції України. Також відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 62 Закону "Про вищу освіту" від 1 липня 2014 р. № 1556-VII, особи, які навчаються у ВНЗ (тобто і студенти, і аспіранти, і докторанти) мають право на трудову діяльність.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024