Задайте вопрос юристу

818 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Конституционное право, 18 марта 2023, вопрос №82475 150₴

Як реагувати на погрози та цькування в соцмережах

Добрий день! Моя родина зазнає щоденного цькування в соціальних мережах від подружжя "блогерів". Вони озвучували наші імена, статус, постійно дають оціночні судження та погрожують фізичною розправою в лайливій формі. Особисто на контакт не виходять, тому я була змушена написати заяву в поліцію, але тепер вони хизуються тим, що "вони не дурні, прізвищ не називають, але тепер мають право подати заяву про наклеп". Всі друзі, знайомі, односельці знають, що йде мова про нас. Як вчинити правильно в даній ситуації?

Ответы юристов (7)

  Айвазян Юрий Климентьевич
  33.3%
  Айвазян Юрий Климентьевич 11 месяцев назад

  Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня, Олена!

  Раджу звернутись із заявою до поліції або кіберполіції!

  Кібербулінг – це цькування, образи чи погрози, які лунають на Вашу адресу за допомогою засобів електронної комунікації (повідомлення у соціальних мережах, миттєві повідомлення, електронні листи, СМС).

  Кібергрумінг, або онлайн-грумінг – це вид сексуального насильства в інтернеті.

  Хоча булінг (цькування) та кібербулінг часто між собою пов’язані, але від останнього залишається цифровий слід – записи, які можуть стати доказами для припинення цькування чи покарання кібербулера. Люди, які стали жертвами будь-якої форми насильства, включаючи булінг, кібербулінг чи кібергрумінг, мають право на справедливість та притягнення кривдника до відповідальності.

  Відповідно до статей 2, 6 Закону України „Про захист суспільної моралі” виробництво та обіг у будь-якій формі продукції порнографічного характеру в Україні забороняються. А виробництво та обіг у будь-якій формі продукції еротичного характеру та продукції, що містить елементи насильства та жорстокості, дозволяються виключно за умови дотримання обмежень, встановлених законодавством. Зокрема, забороняються виробництво та розповсюдження продукції, яка:●пропагує війну, національну та релігійну ворожнечу, зміну шляхом насильства конституційного ладу або територіальної цілісності України;● пропагує фашизм та неофашизм;● принижує або ображає націю чи особистість за національною ознакою;● пропагує бузувірство, блюзнірство, неповагу до національних і релігійних святинь;● принижує особистість, є проявом знущання з фізичних вад (каліцтва), з душевнохворих, літніх людей;● пропагує невігластво, неповагу до батьків;● пропагує наркоманію, токсикоманію, алкоголізм, тютюнопаління та інші шкідливі звички.

  Що ж робити, якщо Ви стали жертвою кібербулінгу чи кібергрумінгу?

  1. Зберегти свідчення факту кібербулінгу.2. Видалити сторінку із соціальних мереж.3. Звернутися до правоохоронних органів.4. Якщо є зміни поведінкового та емоційного стану – звернутися до психолога.

  Збережені свідчення – листування, коментарі, відеоматеріали стануть вашими доказами у справі, яку відкриють правоохоронні органи. І тоді агресора можуть покарати: відповідно до зазначеного закону, накладуть штраф або призначать громадські роботи.

  А ще, всі особи, які стали жертвами чи свідками кібербулінгу, можуть звернутися за допомогою:

  Якщо Вам не дають спокою в інтернеті, можна також звернутись до Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

  Департамент кіберполіції Національної поліції України є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції України, який входить до структури кримінальної поліції Національної поліції та відповідно до законодавства України забезпечує реалізацію державної політики у сфері боротьби з кіберзлочинністю, організовує та здійснює відповідно до законодавства оперативно-розшукову діяльність.

  Основні завдання Департаменту кіберполіції Національної поліції України:

  1) Участь у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики щодо попередження та протидії кримінальним правопорушенням, механізм підготовки, вчинення або приховування яких передбачає використання електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), систем та комп’ютерних мереж і мереж електрозв’язку.

  2) Сприяння у порядку, передбаченому чинним законодавством, іншим підрозділам Національної поліції у попередженні, виявленні та припиненні кримінальніх правопорушень.

  Для отримання on-line допомоги та надання даних для оперативного реагування на кібер інциденти натисніть на посилання. Інформацію буде опрацьовано у відповідності до Закону України "Про звернення громадян"

  Телефони:

  Для довідок за електронними зверненнями, відправленими через форму зворотнього зв'язку:

  0800 50 51 70

  Приймальня:+380 (44) 374 3713

  Канцелярія Департаменту кіберполіції:+380 (44) 374 3751, +380 (44) 374 3799

  Електронна пошта:

  Для надання додаткової інформації за електронними зверненнями, відправленими через форму зворотного зв`язку:

  callcenter@cyberpolice.gov.uaДля ЗМІ:press@cyberpolice.gov.ua

  Нагадуємо, прийом звернень громадян здійснюється за допомогою форми «Зворотного зв’язку» на нашому сайті та в письмовому вигляді. Просимо з розумінням поставитись до необхідних тимчасових заходів та не наражати себе й інших на небезпеку.

  Будуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото.

  • Олена Клиент 11 месяцев назад

   Справа в тому, що заява написана, є відеозапис погроз, але на самому записі немає конкретно вказаних наших імен (не встигли записати), чи буде це перешкодою для розгляду заяви? Але в них в поліції є знайомі, які рекомендують звертатись із зустрічною заявою про наклеп((

   • Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич 11 месяцев назад

    Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

    Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

    Абсолютно ні! Тому що вас можно легко ідентифікувати! Це точно не проблема. Якщо у Вас є відеофіксація погроз, то ніякі зустрічні заяви не допоможуть.

   • Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич 11 месяцев назад

    Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

    Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

    Натисніть кнопку "звернутись", і я розкажу, що точно треба робити і цій ситуації.

  Гончаренко Константин
  33.3%
  Гончаренко Константин 11 месяцев назад

  Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня!

  Основним способом правового захисту від кібербулінгу в законодавстві України залишається цивільно-правовий: вимога спростування неправдивої інформації, використання права на відповідь щодо оціночних суджень, вимога відшкодування моральної і матеріальної шкоди, завданої поширенням неправдивої інформації про особу тощо. Як і з іншими способами правового реагування на кібербулінг, цивільний позов можливий лише в тому разі, коли можна встановити конкретних осіб, що займаються цькуванням. За умови анонімності кібербулерів позов, поданий до суду без зазначення відповідачів, буде залишений без розгляду.( Тому Вам треба як потерпілій стороні , подати заяву слідчому з наданням доказів про осіб порушників ,їх контактів у мережі , персональних даних, даних фото, відео фіксації, свідків), також ви можете ініціювати перед слідчим клопотання про проведення експертизи відеозапису для встановлення осіб порушників.

  Найефективнішими способами реагування залишаються внутрішні практики й правила модерування та адміністрування з боку власників сайтів, соціальних мереж тощо. Причому, зважаючи на деякі рішення Європейського суду з прав людини, зокрема в справах “Delfi AS проти Естонії” (скарга № 64569/09), “Хьойнес проти Норвегії” (скарга № 43624/14) тощо, саме на власників сайтів, соціальних мереж або інших комунікаційних платформ може покладатися відповідальність за відсутність належного реагування на принизливі та образливі коментарі та за створення технічних можливостей систематичного тривалого цькування.

  Також можете звернутись до суду з позовом про "порушення честі ,гідності та ділової репутації до осіб порушників.

  З повагою,

  Костянтин Гончаренко

  Адвокат Евгений Александрович
  Адвокат Евгений Александрович 11 месяцев назад

  Адвокат, г. Киев, 30 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Добрий день!

  Ви маєте право подати заяву до поліції або прокуратури про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримінального провадження (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

  Після цього, протягом 24 годин, вказані відомості про вчинене кримінальне правопорушення, повинні бути невідкладно але не пізніше 24 годин, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з відкриттям кримінального провадження, про що заявник має право отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

  У разі невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань протягом 24 годин, заявник має право на протязі 10 днів, подати скаргу слідчому судді місцевого суду (на підставі статей 303-307 Кримінального процесуального кодексу України) та до місцевої прокуратури (стаття 36 Кримінального процесуального кодексу України).

  КРИМІНАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

  (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, № 25-26, ст.131):

  Кримінальний кодекс України | від 05.04.2001 № 2341-III (rada.gov.ua)

  "Стаття 182. Порушення недоторканності приватного життя

  1. Незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації, крім випадків, передбачених іншими статтями цього Кодексу, -

  караються штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

  2. Ті самі дії, вчинені повторно, або якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам особи, -

  караються арештом на строк від трьох до шести місяців або обмеженням волі на строк від трьох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

  Примітка. Істотною шкодою у цій статті, якщо вона полягає у заподіянні матеріальних збитків, вважається така шкода, яка в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

  Публічне, у тому числі через засоби масової інформації, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки, повідомлення особою інформації про вчинення кримінального або іншого правопорушення, здійснене з дотриманням вимог закону, не є діями, передбаченими цією статтею, і не тягне за собою кримінальну відповідальність".

  КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

  (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88):

  Кримінальний процесуальний к... | від 13.04.2012 № 4651-VI (rada.gov.ua)

  "Стаття 60. Заявник

  1. Заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим.

  2. Заявник має право:

  1) отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;

  1-1) отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;

  2) подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;

  3) отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

  3. Заявник, який є викривачем, крім передбачених цією статтею прав, має право в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції", отримувати інформацію про стан досудового розслідування, розпочатого за його заявою чи повідомленням.

  Інформація надається слідчим або прокурором у строк не більше п’яти днів з моменту подання заяви.

  "Стаття 214. Початок досудового розслідування

  1. Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування. ...".

  "Стаття 303. Рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження

  1. На досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:

  1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;...".

  "Стаття 304. Строк подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, її повернення або відмова відкриття провадження

  1. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії. ...".

  У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися"!

  Всього доброго!

  Успіхів Вам!

  Кирда Вячеслав Володимирович
  33.3%
  Кирда Вячеслав Володимирович 11 месяцев назад

  Юрист, г. Чернигов, 5 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Вітаю, Олено!

  Добрий день! Моя родина зазнає щоденного цькування в соціальних мережах від подружжя "блогерів". Вони озвучували наші імена, статус, постійно дають оціночні судження та погрожують фізичною розправою в лайливій формі. Особисто на контакт не виходять, тому я була змушена написати заяву в поліцію, але тепер вони хизуються тим, що "вони не дурні, прізвищ не називають, але тепер мають право подати заяву про наклеп". Всі друзі, знайомі, односельці знають, що йде мова про нас. Як вчинити правильно в даній ситуації?

  Ви вже правильно зробили, що подали повідомлення до правохоронних органів. Зараз за так званий "наклеп" з Вашої сторони думати не потрібно, адже факти погроз є очевидними. Тому зараз потрібно свої зусилля направити на відкриття кримінального провадження.

  Ще дуже важливий момент для Вас станом на зараз - збір якомога більше доказів, що підтверджують їхні дії. Якщо навіть нічого з кримінальним провадження не вийде, Ви матимете право подати в кінці кінців позовну заяву про стягення моральної шкоди, але потрібно буде доказова база.

  Тому зараз для Вас ключові завдання:

  1. Добиватись відкриття кримінального провадження.

  2. Фіксація протиправних дій, суджень іншої сторони.

  Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.


Похожие вопросы