Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 31 марта 2023, вопрос №83197

Помощ в земельном праве. Как вернуть захвачкнную соседями мою приватизированную придомовую территорию.

Добрый день. Дайте пожалуйста совет как быть. Соседи захватили часть моей приватизированной территории земли возле дома и не хотят возвращать. С уважением Анатолий 61 год.

Ответы юристов (4)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анатолію!

    Земельний Кодекс України в таких випадках захищає власників землі, оскільки самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Проте, такий факт у суді має ґрунтуватись на беззаперечних доказах того, що земельна ділянка використовується самовільно іншою особою. У Вашому випадку це підтверджується документами.

    Отжен Вам треба підготувати позовну заяву про звільнення самовільно зайнятої частини земельної ділянки. У заяві необхідно просити зобов’язати порушника звільнити та привести до стану, придатного для використання за цільовим призначенням, Вашу частину земельної ділянки.

    Будуть питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого профілю.

    Якщо ж консультація задовільнила Вас, активуйте сіру галочку та залиште відгук на знак подяки.

    Вороніна  Роксолана Юріївна
    Вороніна Роксолана Юріївна 2 года назад

    Юрист, г. Тернополь, 4 года опыта

    Доброго дня, можна в судовому порядку. Позовними вимогами будуть: витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння (ст 387, 388 ЦКУ - власник має право витребувати майно із чужого незаконного володіння).

    Таку ж позицію зайняв Верховний Суд України в постанові від 29.06.2016 року у справі 6-1376ц16.

    Та підтвердив свій висновок у постанові від 23.11.2021 року у справі 359/3373/16-ц.

    Будуть ще питання звертайтесь.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Анатолію!

    Якщо у Вас є документ, який підтверджує Ваше право власності на земельну ділянку та встановлені межі земельної ділянки в натурі (їй присвоєний кадастровий номер), тоді спочатку зверніться до органів місцевого самоврядування.

    Якщо виявиться, що сусіди використовують Вашу частину земельної ділянки або вже побудували на ній щось, то на них чекає:

    • Попередження та припис державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ) про усунення порушень.
    • Штраф.
    • Примусове знесення об'єктів самовільного будівництва.

    Якщо звернення до міської ради не дасть результатів, тоді необхідно дане питання вирішувати в судовому порядку.

    Але у Вас повинні бути належні докази, щодо права власності на земельну ділянку, вказані її межі згідно кадастрового номеру та докази самовільного зайняття Вашої території сусідами.

    Починаючи з 2016 року, в Україні змінені правила реєстрації права власності на землю. Якщо раніше на земельну ділянку видавалися свідоцтво про реєстрацію або державний акт на землю, то зараз для підтвердження володіння ділянкою достатньо виписки з Держреєстру прав.

    Якщо особа є власником земельної ділянки, право власності на яку підтверджено Державним актом без зазначення кадастрового номера, то їй необхідно належним чином здійснити процедуру реєстрації права власності на вище згадану на земельну ділянку.

    Згідно ст. 79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

    Відповідно до законодавства, наявність у земельної ділянки такого унікального кадастрового номера обов’язкова.

    Тому, якщо у Вас є документ про право власності на земельну ділянку та їй присвоєний кадастровий номер Ви можете звернутися до землевпорядної організації щоб закріпила межові знаки Вашої земельної ділянки. І вже вирішувати всі питання з сусідами досудовим шляхом (добомовленність з сусідами чи зверненням до міськради) або в судовому порядку.

    При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!

    Босак Назар Орестович
    Босак Назар Орестович 2 года назад

    Юрист, г. Львов, 9 лет опыта

    Доброго Вам вечора. Відповідно до статті 158 Земельного кодексу України, органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах території територіальних громад щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян... Земельні спори розглядаються органами місцевого самоврядування на підставі заяви однієї із сторін у тижневий строк з дня подання заяви. У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органу місцевого самоврядування спір вирішується у судовому порядку.

    Ви можете звертатись до мене для надання різноманітних додаткових правових послуг з даного питання чи інших запитань. Я можу, зокрема, надати Вам детальну юридичну консультацію з рядом різних правничих послуг, написати тексти юридичних документів тощо. Можу написати для Вас текст заяви до органу місцевого самоврядування і текст позовної заяви.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України