Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 23 апреля 2023, вопрос №84274 150₴

Как моей матери изменить группу инвалидности ?

У моей матери 3 группа инвалидности , пожизненная . По болезни ей положена 2 группа . Как можно изменить группу ? К каким врачам обратиться? Сколько по времени займет замена группы ?

Ответы юристов (6)

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Денисе!

    Для зміни групи інвалідності матері треба пройти МСЕК.

    Медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

    Медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - МСЕК, комісія), що утворюються за таким територіальним принципом: Кримська республіканська; обласні; центральні міські у мм. Києві та Севастополі (далі - центральні міські); міські, міжрайонні, районні (пункт 4 Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317).

    Проходження медико-соціальної експертизи

    Лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров'я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд комісії за встановленою формою.

    МСЕК приймає документи осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за наявності у них стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у разі безперервної тимчасової непрацездатності не пізніше ніж через чотири місяці з дня її настання чи у зв'язку з одним і тим самим захворюванням протягом п'яти місяців з перервою за останніх 12 місяців, а у разі захворювання на туберкульоз - протягом 10 місяців з дня настання непрацездатності (пункт 4 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 "Питання медико-соціальної експертизи" (далі - Положення).

    Строк розгляду

    МСЕК проводить огляд тимчасово непрацездатної особи, що звернулася для проведення медико-соціальної експертизи, протягом п'яти робочих днів з дня надходження направлення лікарсько-консультативної комісії та приймає рішення про наявність чи відсутність інвалідності (пункт 7 Положення).

    Перелік необхідних документів

    Для проведення медико-соціальної експертизи необхідно пред'явити:

    паспорт або інший документ, який засвідчує особу (наприклад, посвідчення про належність до певної категорії осіб);

    направлення лікувально-профілактичного закладу на проходження МСЕК за формою № 088/о;

    в окремих випадках також може подаватися:

    трудова книжка та її копія, завірену нотаріально;

    витяги з історій хвороб та амбулаторної картки;

    свідоцтво про хворобу (постанова військово-лікарської комісії), експертний висновок міжрегіональної відомчої експертної комісії про зв'язок з наслідками аварії на ЧАЕС, акт про нещасний випадок на виробництві тощо (для військовослужбовців, працівників Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, воїнів-інтернаціоналістів, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, постраждалих на виробництві тощо);

    документів, що підтверджують участь в антитерористичній операції;

    інші документи.

    Проведення огляду

    МСЕК проводить своєчасно огляд осіб, що звертаються для встановлення інвалідності:

    ♦ за місцем проживання або лікування особи, у тому числі за місцем її проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі;

    ♦ заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії (у разі подання письмової заяви особою, що звертається для встановлення інвалідності (її законним представником), у якої наявні захворювання, дефекти, необоротні морфологічні стани, порушення функцій органів та систем організму, за яких група інвалідності встановлюється безстроково).

    Встановлення інвалідності заочно не проводиться за п'ятьма найбільш поширеними нозологічними формами захворювань, визначеними у переліку, що затверджується Міністерством охорони здоров'я, а також у разі, коли вона спричинена:

    нещасним випадком на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров'я);

    професійним захворюванням;

    захворюванням, одержаним під час проходження військової служби чи служби в органах внутрішніх справ, державної безпеки, інших військових формуваннях;

    захворюванням, пов'язаним з впливом радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

    захворюванням, одержаним в період проходження військової служби і служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Держспецзв'язку (пункт 5 Положення).

    Прийняття рішення

    Датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у відсотках вважається день надходження до комісії документів (пункт 8 Положення).

    МСЕК видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації.

    МСЕК надсилає:

    → органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги - виписку з акта огляду комісії (надсилається у триденний срок) ;

    → органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування - індивідуальну програму реабілітації та виписка з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності;

    → лікувально-профілактичному закладові та органові праці та соціального захисту населення за місцем проживання - копію індивідуальної програми реабілітації;

    → за місцем роботи - повідомлення щодо групи інвалідності (у випадку встановлення ступеня втрати професійної працездатності - витяг з акту комісії (пункт 24 Положення про медико-соціальну експертизу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317).

    Оскарження рішення

    У разі незгоди з рішенням районної, міжрайонної, міської комісії хворий, потерпілий від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання або особа з інвалідністю має право подати протягом місяця після одержання висновку комісії письмову заяву до Кримської республіканської, обласної, Київської та Севастопольської центральних міських комісій або до комісії, в якій він проходив огляд, чи до відповідного управління охорони здоров'я.

    Рішення МСЕК може бути оскаржене до суду в установленому законодавством порядку.

    Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь на них відповісти!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю,

    ЯКЩО Є ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ЗМІНИ ГРУПИ ІНВАЛІДНОСТІ, ПОТРІБНО ЗВЕРНУТИСЬ ДО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ ДЛЯ ОТРИМАННЯ НАПРАВЛЕННЯ НА МСЕК.

    ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ ГРУПИ ІНВАЛІДНОСТІ ПОТРІБНО ПРОХОДИТИ МЕДИКО-СОЦІАЛЬНУ ЕСПЕРТНУ КОМІСІЮ (МСЕК).

    При необхідності проходження Медико-соціальної експертної комісії людина має володіти максимально повною інформацією щодо власних прав та вимог до оформлення необхідних документів.

    Директорка Департаменту охорони здоров’я Валентина Гінзбург відповіла на запитання, які найчастіше постають під час проходження МСЕК:

    У якому випадку людина може претендувати на встановлення інвалідності?

    Інвалідність людині встановлюється за результатами проведення медико-соціальної експертизи при стійкому порушенні функцій організму, що обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи. Наявність відповідного пакету документів є обов’язковою умовою для проведення експертизи!

    Які документи необхідно надати на МСЕК?

    Паспорт або ID картка з витягом із Єдиного державного демографічного реєстру; військовий квиток (копію) або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників), медична документація: направлення на МСЕК (форма № 088/о); план медичної реабілітації, оригінали (виписки з амбулаторної карти форма 025/о, виписки з історії хвороби стаціонарного хворого форма 027/о, результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторну картка хворого; додаткові документи у разі необхідності підтвердження тієї чи іншої причини інвалідності.

    Де отримати направлення на МСЕК?

    Медичні документи та направлення на МСЕК готується терапевтом, сімейним лікарем, або вузьким спеціалістом відповідно до профілю захворювання.

    Що робити, якщо через воєнні дії немає можливості бути особисто присутнім при комісійному розгляді?

    На період дії воєнного стану, МСЕК має право приймати рішення про первинне встановлення інвалідності заочно, на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, куди звернулася людина. Для тих, хто вже має інвалідність, строк повторного огляду вважається продовженим на весь час дії воєнного стану та впродовж 6 місяців після його припинення. Всі виплати та пільги зберігаються до закінчення строку проходження повторного огляду

    Якщо на МСЕК не може бути присутня дитина, що досягла повноліття?

    Рішення про встановлення інвалідності комісія може приймати заочно на підставі направлення ЛКК.

    Що робити, якщо МСЕК затягує терміни прийняття рішення?

    Група інвалідності завжди встановлюється датою надходження документів на МСЕК, без залежності від дати розгляду. Часто затримка відбувається на етапі підготовки документів в лікувально-профілактичному закладі. Це не має стосунку до МСЕК. Якщо об’єктивні причини (відмова хворого від дообстеження, нерегулярні відвідування лікаря тощо) відсутні, необхідно звернутися до керівника медзакладу.

    Якщо не згоден із рішенням МСЕК?

    Оскаржити рішення МСЕК можна протягом одного місяця. Для цього треба звернутися з письмовою заявою до самої комісії або до центральної МСЕК. Якщо ж і повторне рішення не влаштовує – його можна оскаржити у центральній МСЕК МОЗ України. Також рішення комісій усіх рівнів можна оскаржити в суді.

    Якщо під час проходження МСЕК вимагають гроші або іншим чином порушують права?

    У такому разі необхідно звернутися телефоном на «гарячу лінію» МОЗ: 0 800 60 20 19 та повідомити правоохоронні органи.

    «Рішення про наявність підстав для направлення хворого на МСЕК приймає лікарсько-консультативна комісія, базуючись на нормах законодавства про критерії встановлення груп інвалідності. Хворий не може наполягати на спрямуванні документів на МСЕК, спираючись лише на свої суб’єктивні відчуття. Робота медико-соціальної експертної комісії також чітко регламентована чинною нормативною базою. І будь-які зловживання з тієї чи іншої сторони мають миттєво припинятися та вирішуватися відповідно до законодавства», – наголосила Валентина Гінзбург.

    Джерело: https://kyivcity.gov.ua/news/scho_varto_znati_pro_...

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Адвокат  Євген Олександрович
    33.3%
    Адвокат Євген Олександрович год назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Доброго дня, Денис!

    Так, залежно від ступеня втрати працездатності МСЕК виходячи з оцінки втрати функцій визначає групу інвалідності на певний строк або безстроково.

    Відповідно до п. 22 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності (Затвердженого Постановою КМУ від 3 грудня 2009 р. № 1317) повторний огляд осіб з інвалідністю з нестійкими, оборотними змінами та порушеннями функцій організму з метою визначення ефективності реабілітаційних заходів, стану здоров'я і ступеня соціальної адаптації проводиться раз на один - три роки.

    Повторний огляд осіб з інвалідністю, а також осіб, інвалідність яких встановлено без зазначення строку проведення повторного огляду, проводиться раніше зазначеного строку за заявою такої особи з інвалідністю, інших заінтересованих осіб у разі настання змін у стані здоров'я і працездатності або за рішенням суду.

    Таким чином, мама спочатку звертається до сімейного лікаря та просить направити її на обстеження профільним лікарем на предмет зміни стану функцій суглобів в бік погіршення. В подальшому після отримання виписки з картки амбулаторного хворого звертається до сімейного лікаря з заявою про направлення її на МСЕК для дострокового повторного огляду для визначення ефективності реабілітаційних заходів, стану здоров'я і ступеня соціальної адаптації у звʼязку зі зміною стану здоровʼя та працездатності. В подальшому сімейний лікар готує направлення (погоджене з ЛКК) на МСЕК, а далі рішення за комісією.

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".

    Всього доброго!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    медико-социальная экспертиза для установления группы инвалидности проводится по направлению учреждения здравоохранения после проведения диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий, при наличии сведений, подтверждающих стойкое нарушение функций организма, обусловленных заболеваниями, последствиями травм или врожденными пороками, которые влекут за собой ограничения жизнедеятельности.

    В таком случае лечащий врач, в том числе семейный врач, к которому обратился за медицинской помощью пациент, в случае необходимости оформляет направление на МСЭК (форма 088/о).

    Отмечаем, что врач, оформляющий направление на МСЭК, не может требовать от пациента-внутренне перемещенного лица заключения декларации. Также врачи не имеют права требовать у пациентов прибыть непосредственно на повторный осмотр во время действия военного состояния для подтверждения стойкого нарушения функций организма, обусловленных заболеваниями, последствиями травм или врожденными пороками, которые влекут за собой ограничение жизнедеятельности человека.

    Чтобы упростить проведение медико-социальной экспертизы, Кабмин принял постановление № 225, предусматривающее установление инвалидности лицам, обращающимся для установления инвалидности в период действия военного положения, заочно и независимо от места регистрации, проживания или пребывания лица.

    Проведение медико-социальной экспертизы по направлению врачебно-консультативной комиссии осуществляется независимо от места регистрации, проживания или пребывания лица, обращающегося для установления инвалидности.

    Кроме того, на период действия военного положения, для получения социальных выплат лицам с инвалидностью проходить повторный осмотр для подтверждения инвалидности не требуется, поскольку согласно постановлению Кабмина № 390 срок действия инвалидности и индивидуальная программа реабилитации продлены на период действия военного положения.

    Срок прохождения повторного осмотра, который пришелся на период действия военного положения на территории Украины, переносится сроком не позднее 6 месяцев после его прекращения/отмены.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Дерій Владислав Олегович
    33.3%

    Доброго дня, Денисе!

    Зміна групи інвалідності проводиться після огляду МСЕК у разі погіршення стану здоров'я особи з інвалідністю.

    Спочатку Вашій матері необхідно подати заяву до лікуючого лікаря (або сімейного) на повторний огляд МСЕК.

    Потім лікар направить маму на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК) для медичного обстеження, здійснення необхідних досліджень та визначення клініко-функціонального діагнозу.

    За висновком ЛКК лікуючим лікарем закладу охорони здоров’я за місцем проживання чи лікування хворого, заповнюється форма № 088/о “Направлення на медико-соціально-експертну комісію" та підписується головою і членами лікарсько-консультаційної комісії і надсилається в медико-соціально-експертну комісію (МСЕК).

    При огляді у МСЕК проводяться: вивчення документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи; опитування хворого; об'єктивне обстеження та оцінка стану всіх систем організму, необхідних лабораторних, функціональних та інших методів дослідження усіма членами комісії.

    Комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.

    За наявності заперечень представників Пенсійного фонду України комісія направляє особу, що звернулася для встановлення інвалідності, на додаткове медичне обстеження, яке проводиться без урахування висновку попередньої лікарсько-консультативної комісії. Остаточне рішення приймається комісією за результатами додаткового медичного обстеження, обсяги якого визначаються комісією з урахуванням характеру та важкості захворювання.

    Комісія під час встановлення інвалідності керується Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики та Радою Федерації незалежних профспілок України.

    За результатами огляду комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю довідку та індивідуальну програму реабілітації.

    Критерії встановлення II групи інвалідності

    Підставою для встановлення II групи інвалідності є стійкі, вираженої важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, травмою або вродженою вадою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності особи, при збереженій здатності до самообслуговування та не спричиняють потреби в постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі.

    Критеріями встановлення II групи інвалідності є ступінь втрати здоров'я, що спричиняє обмеження у вираженому II ступені однієї чи декількох категорій життєдіяльності особи:

    • обмеження самообслуговування II ступеня - здатність до самообслуговування з використанням допоміжних засобів і/або за допомогою інших осіб;
    • обмеження здатності до самостійного пересування II ступеня - здатність до самостійного пересування з використанням допоміжних засобів і/або за допомогою інших осіб;
    • обмеження здатності до навчання II ступеня - нездатність до навчання або здатність до навчання тільки у спеціальних навчальних закладах або за спеціальними програмами вдома;
    • обмеження здатності до трудової діяльності II ступеня - нездатність до провадження окремих видів трудової діяльності чи здатність до трудової діяльності у спеціально створених умовах з використанням допоміжних засобів і/або спеціально обладнаного робочого місця, за допомогою інших осіб;
    • обмеження здатності до орієнтації II ступеня - здатність до орієнтації в часі і просторі за допомогою інших осіб;
    • обмеження здатності до спілкування II ступеня - здатність до спілкування з використанням допоміжних засобів і/або за допомогою інших осіб;
    • обмеження здатності контролювати свою поведінку II ступеня - здатність частково чи повністю контролювати свою поведінку тільки за допомогою сторонніх осіб.

    До II групи інвалідності можуть належати також особи, які мають дві хвороби або більше, що призводять до інвалідності, наслідки травми або вроджені вади та їх комбінації, які в сукупності спричиняють значне обмеження життєдіяльності особи та її працездатності.

    Терміни проходження МСЕК

    Протягом п’яти днів особа з інвалідністю має здати потрібні аналізи і пройти всіх профільних лікарів, які зроблять висновки про її хворобу. Кожен з лікарів ставить свій запис у медичній картці пацієнта, а також у формі 088/о

    Коли всі члени ЛКК погодять результати обстеження і підпишуть форму 088/о — людину направляють на медико-соціальну експертизу. Комісія має прийняти рішення протягом п’ятьох робочих днів з дня надходження документів від ЛКК.

    Проте, як показує практика, термін отримання рішення МСЕК перевищує 2 тижні.

    МСЕК може відмовити у зміні групи інвалідності за таких причин:
    1. Недообстеження, недостатнє обґрунтування хвороби.
    2. Відсутність уточнювальних лікарських записів, без яких неможливо визначити ступінь інвалідності.
    3. Недостатність діагнозів та симптомів тощо.

    Якщо ви не згодні з висновками комісії, то маєте подати про це письмову заяву до МСЕК або відділу охорони здоров’я. Це потрібно зробити протягом одного місяця після отримання результатів огляду. Цю заяву і всі супровідні документи потрібно надіслати до міської чи районної МСЕК, яка проводитиме повторний огляд людини. Повторне рішення комісії вже можна буде оскаржувати в МОЗ.

    Рішення комісії може бути оскаржене в суді. Для цього позивач подає адміністративний позов до суду в шестимісячний термін з моменту прийняття рішення МСЕК. Відповідачем у цій справі буде відповідна МСЕК. За вибором позивача такі справи вирішуються або за зареєстрованим місцем проживання цієї особи, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.

    При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!

    Крикун Сергій  Павлович
    33.3%
    Крикун Сергій Павлович год назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    "ПОЛОЖЕННЯ про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1317-2009-%D0%...; по сторінці вниз):

    " Критерії встановлення інвалідності...

    27... До I групи належать особи з найважчим станом здоров'я, які повністю не здатні до самообслуговування, потребують постійного стороннього нагляду, догляду або допомоги, абсолютно залежні від інших осіб у виконанні життєво важливих соціально-побутових функцій або які частково здатні до виконання окремих елементів самообслуговування...

    Підставою для встановлення II групи інвалідності є стійкі, вираженої важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, травмою або вродженою вадою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності особи, при збереженій здатності до самообслуговування та не спричиняють потреби в постійному сторонньому нагляді, догляді або допомозі...

    Підставою для встановлення III групи інвалідності є стійкі, помірної важкості функціональні порушення в організмі, зумовлені захворюванням, наслідками травм або вродженими вадами, що призвели до помірно вираженого обмеження життєдіяльності особи, в тому числі її працездатності, але потребують соціальної допомоги і соціального захисту...".

    ---

    Доброї ночі, пане Денисе! Не існує хвороб, діагнозів, які є підставою для встановлення певної групи інвалідності - принаймні, мені про це невідомо. Та чи інша група інвалідності встановлюється, підлягає до встановлення за критеріями, що визначені наведеним Положенням, зокрема, ступенями обмежень у здатності людини задовольняти необхідні потреби та ступені функціонування систем організму. При цьому, мною наведено загальні критерії кожної групи інвалідності - повністю зазначнені у наведеному п.27 Положення.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024