Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Социальное обеспечение, 17 января 2020, вопрос №8589 150₴

Помощь малообеспеченным семьям.

Добрый вечер в июне 2019 года я оформила пособие как малообеспеченная семья. На 30 июня у меня была дневная форма обучения в институте . Хочу сейчас оформить пособие как мать одиночка но переживаю что могут потребовать меня вернуть сумму равную 5 месяца полученного пособия Как малообеспеченная так как училась лишь месяц. После окончания учёбы я не работала и не была на бирже труда. 2.01.2020 ребёнку исполнилось 6 лет. Правомерным будут их действия? Можно ли их избежать? И какую сумму могут посчитать как матери одиночке на 6летнего ребёнка с учётом единственного дохода кроме пособия по малооспеченности это алименты на другого ребёнка в размере 500грн.

Ответы юристов (25)

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Добрий вечір.

    Дана соціальна допомога призначається на шість місяців.

    У відповідності до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 року (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/250-2003-%D0%BF), якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

    Тобто, у Вас можуть вимагати повернути кошти за 5 місяців лише, якщо Вами було приховано або навмисно подано недостовірні дані про ваші доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.

    Те що Ви не навчалися на це не впливає.

    Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на фінансову підтримку дитини у 2020 році мають:

    • 1) одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження (усиновлення), виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку, відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) здійснено за вказівкою матері (батька, усиновителя) дитини;
    • 2) мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника або соціальної пенсії)

    Стаття 18-3. Розмір допомоги на дітей одиноким матерям (Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»)

    Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

    Максимальний розмір допомоги на дітей одиноким матерям у 2020 р. має зростати протягом року:

    - для дітей віком до 6 років - із 1779 грн до 1921 грн;

    - для дітей віком від 6 до 18 років - із 2218 грн до 2395 грн;

    - для дітей віком від 18 до 23 років - із 2102 грн до 2270 грн.

    Всього доброго. Сподіваюсь, що Вам допоміг.

    • Наташа Клиент 4 года назад

      Тобто, у Вас можуть вимагати повернути кошти за 5 місяців лише, якщо Вами було приховано або навмисно подано недостовірні дані про ваші доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розмір

      Тогда как так вышло что когда было оформленное пособие по малообеспечности я стояла в это время на бирже и как только снялась с неё на следующий месяц убрали выплаты по малообеспечености. А так как на сообщили и нашли что я не нахожусь на бирже в середине следующего месяца а выплаты были уже государством сделаны. Мне пришлось возвращать деньги за этот месяц. Хотя полгода истекало месяца через три.

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 4 года назад

        Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

        Общаться в чате

        Якщо в родині є безробітна особа, яка перебувала на обліку в центрі зайнятості, але її знято з реєстрації з причин, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198 (198-2013-п) (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), а саме:

        - встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації;

        - припинення професійного навчання за направленням центру зайнятості без поважних причин;

        - відмови від двох пропозицій підходящої роботи, в тому числі за набутою професією за направленням центру зайнятості, а для безробітного, який вперше шукає роботу та не має професії (спеціальності), відмови від двох пропозицій проходження професійного навчання у період з дня реєстрації (перереєстрації);

        - смерті безробітного або визнання його за рішенням суду померлим, безвісти відсутнім, недієздатним чи обмежено дієздатним;

        - подання безробітним заяви про бажання отримувати соціальні послуги та виплату матеріального забезпечення на випадок безробіття в іншому центрі зайнятості;

        - у разі невідвідування без поважних причин центру зайнятості,

        допомога малозабезпеченим сім’ям припиняється з місяця, що настає за місцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

        Таким чином, якщо Ви перебували ці 5 місяців на обліку в центрі зайнятості і не відвідували його без поважних причин, що стало причиною припинення реєстрації Вас як безробітної особи, то можуть вимагати повернення коштів за ці місяці, якщо виплати державою вже були зроблені.

    • Наташа Клиент 4 года назад

      Тоесть если у меня кончилось время нахождения на бирже и я снята по причине окончания выплат малообеспеченость снимают?

      Случай с биржей к настоящей ситуации не имеет отношение. После окончания учёбы я не стояла на бирже и не работала. Могут ли по этой причине потребовать вернуть деньги?

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 4 года назад

        Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

        Общаться в чате

        А чи стояли Ви на біржі як безробітна, коли оформляли допомогу?

        Адже працездатним особам, які не працюють, даний вид допомоги не призначають.

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 4 года назад

        Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

        Общаться в чате

        А чи стояли Ви на біржі, коли оформляли допомогу?

        • Наташа Клиент 4 года назад

          в первом случае стояла. Как снялась и выплату сняли.

          Во втором случае училась на дневном. Поэтому и думаю что все что начислили после окончания учёбы предается вернуть.

          • Савченко Олександр
            Савченко Олександр 4 года назад

            Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

            Общаться в чате

            У першому випадку Ви стояли на біржі.

            А коли Ви другий раз оформляли допомогу, перед тим як піти на денну форму навчання 30 червня 2019 року, Ви стояли на обліку у біржі як безробітна?

            • Наташа Клиент 4 года назад

              Второй раз когда оформляла малообеспеченность в июне элитой червни 2019 года перед этим я оформляла ещё на 6 месяцев опять-таки по факту учёбы в этом институте на июнь закончилось моё обучение а выплата была призначена с июня по декабрь


          • Савченко Олександр
            Савченко Олександр 4 года назад

            Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

            Общаться в чате

            Тепер зрозуміло.

            Ви оформляли допомогу саме у період навчання за денною формою, а тому Вам її і призначили.

            Просто з вашого питання склалось враження, що Ви спочатку оформили допомогу, а потім перейшли на денну форму навчання.

            Ви: "Добрый вечер в июне 2019 года я оформила пособие как малообеспеченная семья. На 30 июня у меня была дневная форма обучения в институте".

            А тому так, якщо Ви не повідомили управління соцзахисту про зміну обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (а саме про припинення навчання за денною формою), то з Вас, на жаль, можуть вимагати повернути кошти за 5 місяців.

            Всього Вам доброго.

            • Наташа Клиент 4 года назад

              Как это они не проинформированы? при оформлении я приносила справку с места учёбы и там написан срок окончания института.

            • Наташа Клиент 4 года назад

              Я правильно поняла что если на момент получения пособия я училась не скрыла тот факт что через месяц заканчивай обучение Я имею права получить это пособие за все 6 месяцев а в случае оформления пособия по малообеспеченности как находящегося на бирже и снятия с биржи я лишаюсь этой выплаты Со следующего месяца после снятия или Я лишилась её Лишь потому что не проинформировала собес

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 4 года назад

        Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

        Общаться в чате

        Я не писав, що вони не проінформовані. Я написав: "А тому так, якщо Ви не повідомили управління соцзахисту про зміну обставин",

        Звичайно, якщо у довідці був вказаний період навчання, то Ви нічого не скривали, і підстав для відрахування управління не матиме.

      • Савченко Олександр
        33.3%
        Савченко Олександр 4 года назад

        Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

        Общаться в чате

        Так, ви мали право отримувати допомогу протягом всього строку призначення (протягом 6 місяців), адже при оформленні подали в упраління достовірні дані - а саме довідку з навчального закладу, в якій чітко вказано, що Ви закінчуєте навчання через місяц.

        Якщо Ви оформите допомогу як безробітна, то у випадку зняття Вас з біржі, не Ви повинні інформувати управління соцзахистуу про припинення реєстрації Вас як безробітної особи, а саме центр зайнятості .

        Так, відповідно до пункту 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям інформування органів соціального захисту населення стосовно дотримання безробітним працездатним членом малозабезпеченої сім’ї законодавства про зайнятість у частині сприяння своєму працевлаштуванню та припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу малозабезпеченої сім’ї, здійснюється центрами зайнятості до 10 числа місяця, що настає за звітним.

        Допомога припиняється з місяця, що настає за місцем, в якому припинено реєстрацію безробітного за інформацією центрів зайнятості.

        Однак, якщо центр зайнятості своєчасно не проінформує управління соцзахисту і вам начислять допомогу, то її доведеться повернути. Я так розумію, саме це з Вами сталося при першому призначенні допомоги, коли ви знялися з біржі.

    Ковальчук Владимир

    При расчете социальных выплат для матерей-одиночек будет учитываться минимальный прожиточный минимум, установленный государством для детей разных возрастов.

    Минимальный прожиточный минимум для детей до 6 лет – 1792 грн.

    Минимальный прожиточный минимум для детей от 6 до 18 лет – 2360 грн.Многодетным семьям обещают добавить к этой сумме 10%, а семьям, в которых воспитываются дети-инвалиды, – 20%.Например, если заработная плата матери-одиночки, воспитывающей 5-летнего ребенка, составляет 2500 грн., то в этом случае средний доход на каждого члена семьи – 1250 грн. Государством утвержден прожиточный минимум для ребенка этого возраста в размере 1492 грн. Таким образом, недостающая сумма составляет 242 гривни. Следовательно, женщина сможет получать помощь именно в таком размере.

    ВАЖНО! Наибольшее пособие не может превышать прожиточный минимум, утвержденный государством для ребенка определенного возраста.КОМУ ОТКАЖУТ? Если ежемесячный доход матери-одиночки выше прожиточного минимума, определенного государством (3720 грн.), то органы социальной защиты могут отказать в начислении пособия.Выплата ранее назначенного материального пособия по малообеспеченности может быть прекращена в ряде случаев, предусмотренных законом:

    • скрыты или намеренно поданы недостоверные данные о доходах семьи и ее имущественном состоянии, повлиявшие на установление права на соцпособие и определение его размера, в результате чего были излишне выплаченные средства (финансовая помощь прекращается с месяца, в котором выявлены нарушения)
    • переезд семьи и наступление обстоятельств, которые делают невозможным выплату пособия
    • по заявлению уполномоченного представителя семьи (выплаты прекращаются на следующий месяц после подачи заявления)Финансовая поддержка малообеспеченных семей осуществляется в размере, установленном ЗУ «О государственной социальной помощи малообеспеченным семьям». Сумма социального пособия малоимущим рассчитывается исходя из разницы между прожиточным минимумом для семьи и ее среднемесячным совокупным доходом, но не может превышать 75% прожиточного минимума для семьи.Для ребенка, входящего в состав малоимущей семьи, уровень обеспечения прожиточного минимума увеличивается на 10%, а для детей-инвалидов, ребенка одинокой матери (отца, усыновителя), детей, у которых один или оба родителя являются инвалидами I или II группы, — на 20%. Кроме того, государством предусмотрена доплата на каждого несовершеннолетнего ребенка, которая с 1 апреля 2015 года составляет 250 гривен для детей в возрасте до 13 лет и 500 гривен для детей от 13 до 18 лет.
    Токмач Галина Николаевна
    20%

    Здравствуйте, Наталья. Размер помощи матерям-одиночкам высчитывается как разница между прожиточным минимумом на ребенка определенного возраста и среднемесячным совместным доходом семьи на одного человека за предыдущие 6 месяцев. То есть, если у вас был какой-то доход за последние шесть месяцев, его и укажете.

    На момент назначения пособия малообеспеченным вы же учились.

    Поэтому в данном случае вы подали достоверные данные.

    • Наташа Клиент 4 года назад

      На момент назначения пособия малообеспеченным вы же учились.

      Поэтому в данном случае вы подали достоверные данные.

      Но должна ли я была проинформировать соц.захист про смену обстоятельств что исключают выплату соц помощи(а именно про окончание обучения за дневной формой) так мне ответил здесь один юрист. Но при оформлении пособия я приносила документ о сроках учёбы. И было видно что мне остаётся учиться только месяц. Как с этим быть. Вроде я нечего не скрыла.

    Костромина Виктория

    вы сейчас работаете или состоите на учете в центре занятости?

    Наташа Клиент 4 года назад

    Добрый вечер. Нет ни в данное время не после окончания учебы не состояла на бирже и не работала официально. Это может повлиять!? Выплата закончилась еще в ноябре месяце.

    Наташа Клиент 4 года назад

    Добрый вечер. Нет ни в данное время не после окончания учебы не состояла на бирже и не работала официально. Это может повлиять!? Выплата закончилась еще в ноябре месяце.

    Костромина Виктория
    46.7%

    Вам откажут в помощи

    Костромина Виктория

    Випадки коли допомога не призначається

    У наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена у випадках коли:

    — працездатні члени малозабезпеченої сім’ї не працюють, не служать, не навчаються у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах з денною формою навчання протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги;

    — під час обстеження матеріально-побутових умов сім’ї з’ясовано, що малозабезпечена сім’я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно;

    — особи, які входять до складу малозабезпеченої сім’ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили покупку земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо, на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім’ї;

    Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається органами соціального захисту населення на підставі обов’язкового обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги;

    — у власності чи володінні малозабезпеченої сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім’ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім’ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

    • Наташа Клиент 4 года назад

      я не собираюсь подавать сейчас на малообеспеченную. Я имела ввиду про презначеную ранее выплату. Имела ли я право получить всю помощь в течении всего срока выплат (в течении 6 месяцев).так как я подала справку с начального учреждения, в которой был чётко указан срок окончания учёбы. И он был в конце того же месяца . информация подана достоверная.

      • Костромина Виктория

        имели право получать пос обие

    Крикун Сергій  Павлович

    Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):

    ст.1166 - "2. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.";

    ст.1215 - "1. Не підлягає поверненню безпідставно набуті:

    1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;".

    Указанный в поданной Вами справке о сроке окончания учебы освобождает Вас от обязанности возмещать полученные суммы по малообеспеченности за эти 5 месяцев, как и в органа СЗН нет правовых оснований требовать этого возмещения.

    Вы вправе подать заявление на оформление и выплату помощи матери-одиночки (если имеете этот статус) - смотрите "ПОРЯДОКпризначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1751-2001-%D0%BF), раздел "Допомога на дітей одиноким матерям" (п.п.33-36), в частности, п.34:

    "34. Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.".


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України