Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 03 липня 2023, питання №87728 400₴

Чи має батько право не бути мобілізованим?

У мене є батько та мама, у мами 2 група інвалідності, батьку сьогодні прийшла повістка.
Чи має батько право не бути мобілізованим згідно з тим, що у мами 2 група інвалідності?
Я знаю наступний закон:
"Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати;

(абзац одинадцятий частини першої статті 23 із змінами,
внесеними згідно із Законом України від 28.06.2023 р. N 3161-IX)"

Мене цікавіть ця фраза:
"за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати;"

Чи можете ви її розтлумачити? Якщо я правильно розумію, то я можу вважатися такою особою, що має відповідно до закону утримувати маму, але я не живу з батьками і знаходжусь за кордоном.
І якщо батько все ж має право не бути мобілізованим, підкажіть, будь-ласка, які документи для цього потрібні.
Дякую

Відповіді юристів (9)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так ви все вірно розумієте. Вы можете бути такою особою, які повинні доглядати за мамою, але враховуючи те що ви за кордоном, це не можливо зробити. Тому ваш батько буде мати право на відстрочку.

    Для отримання потрібно з'явитися до ТЦК і подати заяву на ім'я комісара про відстрочку додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Свідоцтво про шлюб

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда або довідка про надання допогти у зв'язку з інвалідністю матері.

    Дуже добре було би взяти довідку про склад сім'ї де буде зазначено що батько проживає з мамою і інші особи відсутні.

    Цього повинно бути достатньо.

    Якщо винекнуть проблеми у ТЦК, і вони почнуть з'ясовувати за сина, до цього потрібно бути готовим. Відбравте додому нотаріально завірену копію вашої посвідки на ПМЖ аба на тимчасове проживання вас за кордоном.

    Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Андрію!

    У мене є батько та мама, у мами 2 група інвалідності, батьку сьогодні прийшла повістка.Чи має батько право не бути мобілізованим згідно з тим, що у мами 2 група інвалідності?Я знаю наступний закон:"Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:- які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати;

    Мене цікавіть ця фраза:"за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати;"

    Чи можете ви її розтлумачити? Якщо я правильно розумію, то я можу вважатися такою особою, що має відповідно до закону утримувати маму, але я не живу з батьками і знаходжусь за кордоном.І якщо батько все ж має право не бути мобілізованим, підкажіть, будь-ласка, які документи для цього потрібні.

    ТАК, ЗГІДНО ІЗ ЗАКОНОДАВСТВОМ ВИ МОЖЕТЕ ВВАЖАТИСЬ ОСОБОЮ, ЯКА МОЖЕ УТРИМУВАТИ МАТІР З ІНВАЛІДНІСТЮ.

    ВАШ ПРЯМИЙ ОБОВ'ЯЗОК ЩОДО ЦЬОГО ПЕРЕДБАЧЕНИЙ В КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ.

    КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30, ст. 141)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...

    Стаття 51. Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права і обов'язки у шлюбі та сім'ї.

    Батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

    Сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

    ...

    АЛЕ ФАКТ ТОГО, ЩО ВИ ПЕРЕБУВАЄТЕ ЗА КОРДОНОМ, У ДАНОМУ ВИПАДКУ МОЖЕ ЗІГРАТИ НА КОРИСТЬ ВАШОГО БАТЬКА.

    На даний момент відсутні будь-які роз'яснення з приводу отримання відстрочки за цією підставою від органів державної влади або військового командування. Я б порадив Вашому батьку подати заяву про надання відстрочки, у якій вказати:

    1. Його зобов'язання як чоловіка утримувати та піклуватись про непрацездатну дружину (стаття 75 Сімейного кодексу України).

    2. Той факт, що Ви постійно проживаєте за кордоном (надати підтверджуючий документ).та не маєте фізичної змоги утримувати матір.

    Копії документів мають бути нотаріальними.

    Якщо цього для ТЦК виявиться замало, я б радив подати до суду із заявою про встановлення факту того, що Ваш батько є єдиною особою, який утримує свою дружину.

    Враховуючи відсутність на даний момент якоїсь практики, все требе вирішувати поступово. Але розпочати, у будь-якому випадку, треба із заяви про надання відстрочки з додаванням нотаріальних копій документів. Звертайтесь, допоможу.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Андрію!

    Фраза "за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов'язаних відповідно до закону їх утримувати" означає, що якщо у Вашої матері є інші родичі першого ступеня споріднення, які можуть за нею доглядати та утримувати її, то батьку не нададуть право на відстрочку.

    В той самий час, якщо родичі матері непрацездатні або відсутні в тому місті, де проживає матір, чи навіть взагалі знаходяться за кордоном, або ж тяжко хворі, то довівши це документально, Він зможете отримати відстрочку на підставі абзацу 11 частини 1 статті 23.

    До Вашого відома у відповідності із статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

    «непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону;»

    Також батько можете оформити над матір'ю постійний догляд. Для того достатньо отримати довідку ЛКК форми 080-4 про необхідність ПД за матір'ю та додати до неї свідоцтво про шлюб.

    Виникнуть додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Постараюсь на них відповісти!

    Промський Євгеній Сергійович
    100%
    Промський Євгеній Сергійович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду

    Добрий день.

    Чи можете ви її розтлумачити? Якщо я правильно розумію, то я можу вважатися такою особою, що має відповідно до закону утримувати маму, але я не живу з батьками і знаходжусь за кордоном.І якщо батько все ж має право не бути мобілізованим, підкажіть, будь-ласка, які документи для цього потрібні.Дякую

    Батько може звільнитись від мобілізації за умови, що він доведе, що відсутні інші особи, які зобов'язані утримувати вашу маму відповідно до закону.

    Згігно з Конституцією України та Сімейним кодексом діти зобов'язані утримувати непрацездатних батьків. Закон не містить застрежень на випадок, якщо діти проживають окремо від батьків або за кордоном.

    У вашій ситуації вам потрібно вислати батькові підтвердження того, що ви проживаєте за кордоном. Це можуть бути відмітки у паспортах, документи про перебування на консульському обліку за кордоном, посвідка на постійне проживання тощо. Додаткого, звичайно, потрібно надати документ про інвалідність мами та свідоцтво про шлюб, довідка про зареєстрованих у житлі мами.

    Однак, звертаю увагу, що повнолітні діті зобов'язані утримувати непрацездатних батьків незалежного від того, де проживають діти та батьки. Тому формально співробітники ТЦК мають право проігнорувати те, що ваш син проживає за кордоном.

    Рекомендую спробувати оформити батьку постійний догляд за дружиною. Для цього вам потрібно звернутись до лікарсько-консультаційної комісії та оформити висновок про те, що дружина потребує постійного стороннього догляду. Це станом на зараз також надає право на відстрочку

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

    Звертаюмо увагу, що до цієї статті жодних змін не вносилось.

    При виникненні додатковиїх питань натискайте кнопку "Звернутися". Буду радий допомогти.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Якщо вам встигли затвердити відстрочку за підписом начальника то вона буде діяти цей час , зворотної дії закону не може бути (ст. 58 Конституції України)

    Обов'язок утримувати непрацездатну особу або особу з інвалідністю з числа найближчих родичів, згідно із законодавством покладається на дітей та чоловіка особи.

    законопроєкт № 9342 підписано

    Якщо у особи з інвалідністю є ще інші родичі , які теоретично здатні його доглядати , то у відстрочці можуть відмовити , відстрочку матиме хтось один з родичів.

    https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/42005 передано до Президента України , підписано

    батько може отримати выдстрочку і доглядати маму

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Вітаю!

    ВАМ ПОТРІБНО СТАТИ НА КОНСУЛЬСЬКИЙ ОБЛІК В ПОСОЛЬСТВІ УКРАЇНИ ТА НАДІСЛАТИ БАТЬКОВІ ДОВІДКУ ПРО ЦЕ - ТОДІ ВІН МАТИМЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон України " Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3161-20#Text):

    " I. Внести зміни до таких законів України:...

    4. Абзац одинадцятий частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 16, ст. 255 із наступними змінами) доповнити словами "за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати"...

    II. Прикінцеві та перехідні положення...

    4. Кабінету Міністрів України:

    вжити заходів щодо прийняття та/або оновлення нормативно-правових актів центральних органів виконавчої влади, що випливають із цього Закону;...

    забезпечити набрання чинності нормативно-правовими актами, зазначеними в цьому пункті, не пізніше 30 днів з дня набрання чинності цим Законом.".

    Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):

    "Стаття 8...Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

    Норми Конституції України є нормами прямої дії...

    Стаття 22... При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.".

    ---

    Доброго дня, пане Андрію! По-перше, прийнятий Закон у частині, що тут стосується, є незрозумілим та неможливим для застосування та виконання - як у Вашому випадку перебування за кордоном, так і у випадку проживання батьків та дітей у різних населених пунктах, територіально-адміністративних одиницях, не мають можливості надання утримання працевлаштуванням тощо. Як вбачається, Закон посилається на прийняття КМУ підзаконних нормативних актів для роз'яснення порядку виконання Закону. По-друге, Закон виданий на порушення ст.22 Конституції України, суперечить Конституції. В такому випадку при зверненні до суду, суд має застосувати не такий закон, а Конституцію України.

    Иванюк Руслан Эдуардович
    Иванюк Руслан Эдуардович рік тому

    Юрист, м. Київ, 8 років досвіду

    Вітаю Чи можете ви її розтлумачити? Якщо я правильно розумію, то я можу вважатися такою особою, що має відповідно до закону утримувати маму, але я не живу з батьками і знаходжусь за кордоном.

    І якщо батько все ж має право не бути мобілізованим, підкажіть, будь-ласка, які документи для цього потрібні.

    Так ви теоритично ви особа яка може доглядати свою матір. Обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків закріплено в статті 51 Конституції України. Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    Враховуючи те, що ви за кордоном ви не можете здійснювати такий догляд, тому вам треба надати батькові нотаріально завірену копію довідки про перебування за кордоном. Це може бути дозвіл на тимчасове місце проживання або дозвіл на постійне місце проживання + додатково можно додати довідку від роботодавця де ви працюєте або навчаєтесь.

    НАТИСКАЙТЕ КНОПКУ ЗВЕРНУТИСЯ І Я ВАМ ДОПОМОЖУ

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Доброго дня, Андрій!

    ЯКЩО ОБ'ЄКТИВНО, ТО ІЗ-ЗА ЗМІН, ВЖЕ ПІДСТАВ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ НЕ МАЄ.

    РЕКОМЕНДУЮ ВАМ ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА ВСІ:

    ПІДСТАВИ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

    жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;

    усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;

    опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

    жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу";

    народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

    працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;

    інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

    Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

    жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:

    військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

    працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;

    осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

    осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

    Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

    Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.".

    ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ПРОХОДЖЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text

    "Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього... 6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

    1) призвані чи прийняті на військову службу;

    2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

    3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

    4) досягли граничного віку перебування в запасі;

    5) припинили громадянство України;

    6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

    7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

    8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими".

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".

    Всього доброго!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України