Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Налоговое право, 21 января 2020, вопрос №8908 150₴

Отказ в регистрации плательщиком ЕН из-за долга по земельному налогу

ФЛП было отказано в регистрации плательщиком единого налога из-за имеющейся задолженности по земельному налогу. Но:
1. Физлицо - инвалид 2 группы, а, значит, вообще освобожден от уплаты земельного налога (НКУ 281.1.1)
2. Земельный участок находится на временно оккупированной территории - в соответствии с пунктом 38.7 подраздела 10 Переходных положений НКУ - земельный налог не насчитывается и не оплачивается с 14 апреля 2014 года
Физлицо - переселенец, раньше стоял на учете в Луганской области (где и находится участок), теперь стоит на учете как ФЛП в одном из районов Харькова (где и пришел отказ)
Учитывая это, какой правильный порядок для обжалования решения об отказе? Можно ли это обжаловать по НКУ 56.2 вышестоящему органу ГФС? Есть сомнения в этом, потому что земельный налог был в Луганской области, а отказ по ФЛП в другой - первый вышестоящий орган - это ГФС Харьковской области, которая как бы не имеет отношения к Луганской. Если это возможно в админ порядке, то как правильно составить жалобу?
Или это можно оспорить только в судебном порядке?

Ответы юристов (5)

    Левченко Ксенія Сергіївна

    Доброї ночі. В першу чергу вам потрібно отримати саме письмову, завірену і законно аргументовану відмову. А на основі неї вже вибирати порядок оскарження. Із листом до дфс можу допомогти, звертайтеся.

    Ковальчук Владимир

    В данном случае отказ правомерен. И вот почему.

    Налоговые органы проводят регистрацию субъекта хозяйствования в качестве плательщика единого налога если отсутствуют основания для отказа в такой регистрации, определенные НКУ.

    Перечень оснований, при наличии которых контролирующий орган может принять решение об отказе в регистрации, содержится в п. 299.6 ст. 299 НКУ. Одним из них является несоответствие налогоплательщика требованиям, установленным ст. 291 НКУ, в частности наличие у него налогового долга на день подачи заявления о регистрации в качестве плательщика единого налога.Налоговый долг – это сумма согласованного денежного обязательства, не уплаченного налогоплательщиком в установленный НКУ срок, и непогашенной пени, начисленной в порядке, определенном НКУ (пп. 14.1.175 ст. 14 НКУ). При этом денежное обязательство налогоплательщика – сумма средств, которую налогоплательщик должен уплатить в соответствующий бюджет как налоговое обязательство и/или штрафную (финансовую) санкцию, которая взимается с налогоплательщика в связи с нарушением им требований налогового и другого законодательства, контроль за соблюдением которого возложен на контролирующие органы, а также санкции за нарушение законодательства в сфере ВЭД (пп. 14.1.39 ст. 14 НКУ).

    Так, согласно действующей редакции пп. 291.5.8 ст. 291 НКУ не могут быть плательщиками единого налога первой – третьей групп, в частности, плательщики налога, которые на день подачи заявления о регистрации в качестве плательщика единого налога имеют налоговый долг, кроме безнадежного налогового долга, возникшего вследствие действия обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажорных обстоятельств).До 01.01.2017 г. условия пп. 291.5.8 ст. 291 НКУ применялись для субъектов хозяйствования. Однако благодаря Закону Украины от 21.12.2016 г. № 1797-VIII формулировка данного подпункта изменилась и теперь распространяется на всех плательщиков налогов, в том числе плательщиков налогов – физлиц.

    Согласно п. 15.1 ст. 15 НКУ плательщиками налогов признаются физические лица (резиденты и нерезиденты Украины), юридические лица (резиденты и нерезиденты Украины) и их обособленные подразделения, которые имеют, получают (передают) объекты налогообложения или осуществляют деятельность (операции), являющуюся объектом налогообложения в соответствии с НКУ или налоговыми законами, и на которых возложена обязанность по уплате налогов и сборов в соответствии с данным Кодексом.

    Обязательным условием для регистрации плательщиком единого налога является отсутствие налогового долга. Теперь основанием для отказа в регистрации ФЛП в качестве единщика может стать наличие у такого плательщика налогового долга, в том числе не связанного с ведением хоздеятельности.При отказе в регистрации в качестве плательщика единого налога контролирующий орган в течение двух рабочих дней со дня подачи субъектом хозяйствования соответствующего заявления обязан предоставить письменный мотивированный отказ, который может обжаловаться в установленном порядке (п. 299.5 ст. 299 НКУ).

    Таким образом, если вы сразу после госрегистрации в качестве ФЛП или, являясь общесистемщиком, планируете зарегистрироваться в качестве плательщика единого налога, убедитесь в том, что у вас нет никаких задолженностей по налогам и сборам, неуплаченных штрафов и пени, в том числе не связанных с ведением предпринимательской деятельности. Ведь если в вашей учетной карточке налогоплательщика налоговики что-то подобное обнаружат (а это могут быть даже совсем незначительные, копеечные, суммы), то стать единщиком вы сможете только со следующего налогового квартала.

    • Лебединская Светлана Александровна

      есть лбщедоступный реестр, для проверки данного долга? Или все таки нужно идти с письменным запросом в дфс?

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Доброго ранку.

    1) Физлицо - инвалид 2 группы, а, значит, вообще освобожден от уплаты земельного налога (НКУ 281.1.1)

    Так, Ви праві. Більше того підставою для відмови у реєстрації платником єдиного податку може бути лише наявність податкового боргу не як у фізичної особи, а саме як у суб'єкта підприємницької діяльності.

    2) Земельный участок находится на временно оккупированной территории - в соответствии с пунктом 38.7 подраздела 10 Переходных положений НКУ - земельный налог не насчитывается и не оплачивается с 14 апреля 2014 года.

    Тут правда також на вашому боці.

    38.7. Не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об’єднаних сил (ООС), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.

    Проведення даних операцій на території Луганської області, де знаходиться ваша земельна ділянка, не завершено.

    3) Відповідно до п. 299.5 ст. 299 ПКУ, у разі відмови у реєстрації платника єдиного податку контролюючий орган зобов’язаний надати впродовж двох робочих днів з дня подання суб’єктом господарювання відповідної заяви письмову вмотивовану відмову. Вона може бути оскаржена суб’єктом господарювання у встановленому порядку.

    Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

    Адміністративне оскарження здійснюється згідно з п. 56.3 ПКУ та Наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2015 № 916 "Про затвердження Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами".

    У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган прийняв рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених ПКУ або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.

    Скарги на рішення контролюючих органів в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональних територіальних органів та митниць подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

    Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що оскаржується. Якщо пропустили вказаний строк - оскаржити можна лише в судовому порядку.

    Рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.

    Під час процедури адміністративного оскарження обов'язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених цим Кодексом, або будь-яке інше рішення контролюючого органу є правомірним, покладається на контролюючий орган.

    Судове оскарження відбувається згідно з п. 56.18 ПКУ.

    Платник податків має право оскаржити в суді рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

    Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.

    Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.

    А тому, якщо не вдасться вирішити справу в адміністративному порядку, можна буде звернутися до суду.

    У будь-якому разі правда на вашому боці.

    Якщо необхідно, можу підготувати для Вас скаргу.

    Всього доброго. Сподіваюсь, що Вам допоміг.

    Савченко Олександр
    100%
    Савченко Олександр 4 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Хотів додати, що скаргу подавати необхідно саме до Головного управління ДФС у Харьківської області, тобто в тій, де Вам відмовили в реєстрації платником єдиного податку.

    Відповідно до п. 1 розділу V Порядку № 916 скарга подається платником податків особисто або через свого представника безпосередньо до уповноваженого контролюючого органу або поштовим відправленням з повідомленням про вручення та описом вкладення.

    Платник податків одночасно з поданням скарги до контролюючого органу вищого рівня зобов’язаний письмово повідомити про це контролю­ючий орган, який прийняв оскаржуване рішення.

    Відповідно до норм п. 56.3 ст. 56 Податкового кодексу скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі та повинна містити такі передбачені Порядком № 916 елементи:

    1) Прізвище, ім’я, по батькові, найменування (для юридичних осіб), податкову адресу платника податків, який подає скаргу.

    У скарзі обов’язково має вказуватися повне ім’я (на­йменування) скаржника, його місце проживання або місце­знаходження (податкова адреса). Найменування юридичної особи включає в себе організаційно-правову форму та назву.

    2) Підстави, за якими оскаржується рішення, обставини справи, які, на думку заявника, встановлені контролюючим органом неправильно чи не встановлені взагалі

    3) Обґрунтування незгоди платника податків із рішенням органу ДФС з посиланням на норми законодавства

    .

    4) Вимоги та клопотання платника податків, який подає скаргу

    Невід’ємним атрибутом скарги платника податків є вимоги останнього, які ставляться перед органом ДФС вищого рівня. Не погоджуючись із рішенням контролюючого органу, платник податків має право заявити вимогу про його скасування в цілому чи в частині.

    5) Відомості про повідомлення чи неповідомлення відповідного контролюючого органу про подання скарги до контролюючого органу вищого рівня

    Така вимога до скарги випливає зі змісту п. 56.5 ст. 56 Податкового кодексу, яким передбачено, що платник податків одночасно з поданням скарги контролюючому органу вищого рівня зобов’язаний письмово повідомляти контролюючий орган, яким визначено суму грошового зобов’язання або прийнято інше рішення про оскарження його податкового повідомлення-рішення або будь-якого іншого рішення.

    У скарзі може бути або зазначено про факт повідомлення відповідного органу ДФС про подання скарги або додана до скарги копія такого повідомлення.

    6) Відомості про оскарження рішення контролюючого органу до суду

    Як зазначалося вище, процедура адміністративного оскарження є досудовим порядком вирішення спорів. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.

    7) Адресу, на яку слід надіслати рішення, прийняте за результатами розгляду скарги

    8) Перелік документів, які додаються до скарги

    Платник податків може додавати до скарги розрахунки та докази, які він вважає за необхідне надати. Копії документів, які додаються до скарги, повинні бути належним чином засвідчені.

    Всього доброго.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України