Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Социальное обеспечение, 09 августа 2023, вопрос №89781 150₴

Чи може Людина вибрати собі доглядача?

Чи може Людина вибрати собі доглядача по своєму бажанню? Якщо в дідуся є дочка(пенсіонерка, по стану здоров'я - здорова), він може обрати собі в доглядачі онука, а не дочку? Якщо так, то як і на які закони опиратись?

Ответы юристов (6)

    Айвазян Юрій Климентійович
    33.3%
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Євгене!

    Особа, яка потребує постійного догляду, в будь якому випадку має право обирати собі того, хто буде здійснювати за нею такий догляд. Якщо, до прикладу, донька такої особи є непрацездатною, а вона, як пенсіонер, дійсно є такою, то право на постійний догляд за тим, хто того потребує, можуть за його бажанням мати також онуки.

    У відповідності із статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

    «непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону».

    Як я зрозумів, питання з цього приводу задається Вами на предмет отримання права на відстрочку від мобілізації.

    Отже така підстава для відстрочки існує:

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    особи, зайняті постійним доглядом за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд".

    Для отримання відстрочки онук повинен мати на руках довідку ЛКК форми 080-4 або форми 080-2 про необхідність постійного догляду за дідусем, а також довести, що вони проживають разом. Для того достатньо мати довідку про спільну реєстрацію або отримати в мійсцевій Раді акт про спільне фактичне проживання.

    Також треба доводити в ТЦК, що в дідуся немає інших осіб (дітей), які можуть за ним доглядати. Ця процедура в кожному окремому випадку визначається суто індівідуально. Проте можу Вам в тому допомогти!

    Виникнуть питання чи наміри отримати персональну консультакцію, натискайте кнопку "звернутись" під моєю відповіддю з фото.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    26.7%

    Вітаю.

    В цілому доглядачем може бути будь-яка особа, яка виявила бажання надавати послуги з постійного догляду. Але у даному випадку ми маємо говорити про передбачений законом обов'язок утримання, який у внуків, до слова, виникає після родичів першого ступеня споріднення.

    СІМЕЙНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 21-22, ст.135)

    Стаття 202. Підстави виникнення обов'язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків

    1. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

    2. Якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

    ...

    Стаття 266. Обов'язок внуків, правнуків утримувати бабу, діда, прабабу, прадіда

    1. Повнолітні внуки, правнуки зобов'язані утримувати непрацездатних бабу, діда, прабабу, прадіда, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу.

    ТОМУ У ПЕРШУ ЧЕРГУ ДОГЛЯДАТИ МАЄ ДОЧКА. АЛЕ ВОНА ЗА ВЛАСНИМ БАЖАННЯМ МОЖЕ ВІДМОВИТИСЬ ВІД ДОГЛЯДУ, ОФОРМИВШИ НОТАРІАЛЬНУ ЗАЯВУ У БУДЬ-ЯКОГО НОТАРІУСА.

    Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так ви маєте на це право, зверніться з вхідною заявою про призначення доглядача у соціальну службу України за місцем реєстрації дідуся.

    Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    особа має подати письмову заяву про призначення бажаної особи доглядачем до органу соц захисту за місцем реєстрації

    1 января 2020 года вводится в действие новый Закон № 2671- VІІІ "О социальных услугах"

    Закон определяет основные организационные и правовые принципы предоставления социальных услуг, направленных на профилактику сложных жизненных обстоятельств, преодоление или минимизацию их негативных последствий, лицам/семьям, находящимся в сложных жизненных обстоятельствах.

    Создан Реестр предоставителей и получателей социальных услуг, включающий персональную информацию о предоставителях социальных услуг, отдельно - о физлицах, ухаживающих за членами семьи, и о получателях услуг.

    Социальные услуги оказываются как государством, предпринимателями, так и физическими лицами. Физические лица могут предоставлять социальные услуги по уходу на непрофессиональной основе без прохождения обучения и соблюдения государственных стандартов членам своей семьи, которые проживают вместе, связаны общим бытом, имеют взаимные права и обязанности и являются:

    1) лицом с инвалидностью I группы;

    2) детьми с инвалидностью;

    3) пожилыми людьми с когнитивными нарушениями;

    4) неизлечимо больными, которые из-за нарушений функций организма не могут самостоятельно передвигаться и самообслуживаться;

    5) детьми, больными тяжелыми перинатальными поражениями нервной системы, тяжелыми врожденными пороками развития, орфанными заболеваниями, онкологическими, онкогематологическими заболеваниями, детским церебральным параличом, тяжелыми психическими расстройствами, сахарным диабетом I типа (инсулинозависимые), острыми или хроническими заболеваниями почек IV степени, детьми, которые получили тяжелую травму, требуют трансплантации органа, паллиативной помощи. Перечень тяжелых заболеваний утверждает Кабинет Министров.

    В таком случае выплачивается компенсация за уход.

    Размер компенсации за уход физическим лицам без осуществления предпринимательской деятельности на профессиональной основе из расчета 70 % минимальной заработной платы в пчасовом размере за один час ухода за одним лицом, но не больше 360 часов на месяц.

    Компенсация выплачивается в соответствии с трехсторонним письменным договором о предоставлении социальных услуг по уходу между физлицом, нуждающимся в уходе или его законным представителем и структурным подразделением по вопросам соцзащиты населения.

    Существенных условием такого договора является количество часов предоставления социальных услуг по уходу на месяц.

    Если коротко:

    1. Вы должны внести отца в Реестр лиц, требующих предоставления социальной услуги.

    2. Женщина, которую Вы хотите нанять, должна пройти обучение и быть занесена в Реестр лиц предоставляющих социальную услугу без осуществления предпринимательской деятельности на профессиональной основе. / или без обучения на непрофессиональной основе

    3. Заключить трехсторонний письменный договор.

    ---

    Догляд за інвалідом І групи або особою, яка досягла 80-річного віку, передбачає отримання відповідної компенсації, що призначається і виплачується у грошовій формі непрацюючим працездатним особам, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або особою, яка досягла 80-річного віку.

    Для призначення компенсації непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або особою, яка досягла 80-річного віку, подають в місцеві органи з питань соціального захисту населення заяву, форма якої затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 22 лютого 2012 року № 96 “Про затвердження форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг”. Крім того, до заяви додаються: паспорт або документ, що посвідчує особу одержувача державної соціальної допомоги; довідка про перебування на обліку в органах Пенсійного фонду України або органах праці та соціального захисту населення — для особи, за якою здійснюється догляд; паспорт або документ, що посвідчує особу, за якою здійснюється догляд; документ, який підтверджує, що особа не працює: трудова книжка та довідка органів державної податкової служби довільної форми про те, що особа не перебуває на обліку у даному органі державної податкової служби як фізична особа — підприємець;за відсутності трудової книжки — заява особи із зазначенням причини відсутності трудової книжки; витяг з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (для осіб, визнаних інвалідами І групи) — для особи, за якою здійснюється догляд.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    40%
    Крикун Сергій Павлович год назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    "ПОРЯДОК подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/859-2020-%D0%B...):

    "1. Цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є:

    особами з інвалідністю I групи;

    дітьми з інвалідністю;

    громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;

    невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;...

    6. Для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.

    Особою/законним представником особи, яка потребує надання соціальних послуг, подається заява про згоду отримувати соціальні послуги...".

    ---

    Доброго вечора, пане Євгенію! По-перше, донька дідуся за віком є непрацездатною, тому не зобов'язана і не може бути примушена здійснювати догляд за батьком. По-друге, для здійснення догляду за дідусем з боку внука потрібна як згода внука надавати цей догляд, тау=к і згода дідуся отримувати цей догляд. По-третє, що головне, здля здійнення постійного догляду мають бути законні підстави, а саме, передбачені наведеним п.1 Порядку; при цьому має бути виданий ЛКК медичного закладу про необхідність постійного догляду за дідусем.

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович год назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Доброго вечора, Евгеній.

    - ТАК, ЦЕ Є ПРАВОМ САМОЇ ОСОБИ:

    КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30, ст. 141):

    Конституція України | від 28.06.1996 № 254к/96-ВР (rada.gov.ua)

    Відповідно до вимог ст.21 Конституції України – «Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними».

    Згідно до вимогст.22 Конституції України – «Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".

    Всього доброго!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України