Задайте вопрос юристу

883 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 26 августа 2023, вопрос №90907 250₴

Бывший парень требует подарки обратно

Бывший парень помогал выплачивать алименты моим детям. А теперь угрожает что если я от него уйду то он обратится в суд чтоб все деньги вернуть. Он знает что у меня таких денег нет. Законно ли это ? И действительно ли меня могут привлечь к ответственности?

Ответы юристов (10)

    Корнійчук Євген Іванович
    11.2%

    Доброго дня, Питання повернення подарунків за вимогою дарувальника вирішується судом, який, враховуючи обставини справи, може розірвати договір дарування або відмовити у цьому. Водночас слід пам'ятати, що така вимога може стосуватися не всіх подарунків, отриманих від нареченого, а тільки тих, які були одержані у зв'язку з майбутнім шлюбом. До речі, вимагати розірвання договору дарування у разі відмови від шлюбу може не лише інша сторона, а й будь-яка особа, яка зробила подарунок у зв'язку з майбутнім шлюбом.

    Корнійчук Євген Іванович

    У вашому випадку, вашому парню буде дуже складно це зробити. Тому на мою думку це психологічний тиск, вам нічого хвилюватися.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    11.2%

    Вітаю.

    Якщо він це робив на добровільній основі без будь-якої вимоги щодо повернення коштів, це підпадає під подарунок.

    Повернення подарунків у даному випадку є неможливим, у тому числі в судовому порядку. Не хвилюйтесь. Жодної відповідальності нести Ви не будете.

    Повернути кошти він ніяким чином не зможе

    Остропольський Василь Леонідович
    11.2%

    Доброго, його шанси повернути гроші, які він давав Вам на аліменти майже дорівнюють нулю. Якщо буде прямо вимагати з Вас кошти чи примушувати Вас їх віддати в інший спосіб, то це вже склад кримінальних злочинів.

    Турчин Ярослав Олександрович
    11.2%

    Вітаю Вас, Ярославо!

    Одним зі способів набуття права власності є укладання договору дарування.

    На підставі договору дарування всі права на майно дарувальника переходять до обдаровуваного з моменту прийняття ним дарунку. Особа, яка передає майно, не може встановлювати обов'язки, умови чи обмеження щодо майна, яке подарувала, оскільки договір дарування - це безумовний договір.

    Подарувати будь-яке майно (рухоме, в тому числі гроші й цінні папери, та нерухоме), а також майнові права іншим особам є виключним правом власника цього майна.

    Договір дарування не може бути припинений в односторонньому порядку, за деякими виключеннями, зокрема, передбаченими статтею 724 Цивільного кодексу України

    1. Дарувальник має право відмовитися від передання дарунка у майбутньому, якщо після укладення договору його майновий стан істотно погіршився.

    2. Обдаровуваний має право у будь-який час до прийняття дарунка на підставі договору дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому відмовитися від нього.

    Та, якщо договір дарування виконується у момент його укладання. Поряд із цим, договір дарування нерухомих речей або іншого особливо цінного майна може бути розірвано за вимогою дарувальника, але за конкретних обставин.

    Особливість такої угоди полягає в тому, що правочин здійснюється на безоплатній основі (звісно, не рахуючи визначеного у законі податку та коштів за послуги нотаріуса, який посвідчує документ). Таким чином, обдаровуваний стає власником цінного майна, не витрачаючи власних коштів. Нерідко у громадян виникає питання про те, чи можливо попередньому власнику повернути майно назад?

    Цивільний кодекс України визначає обставини, за яких договір дарування можна розірвати, зокрема:

    1. Якщо обдаровуваний умисно вчинив кримінальне правопорушення проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;
    2. Якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування;
    3. Якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність;
    4. Якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.

    Варто зазначити, що дарувальник має право вимагати розірвання договору дарування, якщо на момент пред'явлення вимоги дарунок є збереженим. У разі розірвання – обдаровуваний зобов'язаний повернути дарунок у натурі.

    Розірвання або зміна нотаріально посвідченого договору здійснюється шляхом складання окремого договору, який також підписується сторонами та посвідчується нотаріусом або в судовому порядку.

    Зверніть увагу! При розірванні договору дарування дарунок повертається дарувальнику у тому вигляді, в якому він існує на момент розірвання договору. Отримані обдаровуваним продукція, плоди та доходи від речі, що є предметом договору дарування, залишаються у нього. У випадку відсутності дарунка (його знищення, відчуження третім особам тощо), ні вимога про розірвання правочину, ні вимога про повернення дарунка, пред'являтись не можуть.

    З речами, які даруються та набуваються у власність без документального оформлення та державної реєстрації - набагато складніше. Слід мати докази прийняття обдарованим подрунків, докази придбання дарувальником таких речей за власні кошти та ін. обставин походження дарунків.

    Ні в якому разі не визнавайте фактів отримання подарунків, не висловлюйтесь щодо цього у соціальних мережах та особистих переписках, телефонних розмовах тощо, адже це надалі може бути використано в суді як докази, а також оскіільки особа не є для Вас близьким родичем, тому Ви мали нести тягар декларування отриманого прибутку (отримані подарунки є особливою формою доходу громадян) та сплачувати відповідні податки.

    Тож найкращий варіант - припинити будь-яке спілкування з такою особою. У разі продовження тиску на Вас - Ви маєте право звернутись із заявою до правоохоронних органів щодо втручання в Ваше особисте життя, психологічного тиску, погроз, побоювання за своє життя та здоров"я.

    Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович
    11.2%
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня!

    Згідно частини першої статті 717 ЦК України дарування - це домовленість, за якою одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

    Дарування належить до безоплатних правочинів, за умовами якого обдаровуваний не має перед дарувальником будь-якого зобов’язання матеріального характеру.

    Договір дарування предметів особистого користування та побутового призначення чи грошей може бути укладений усно. Договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п'ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

    Відповідно до статті 722 ЦК України право власності обдаровуваного на дарунок виникає з моменту його прийняття.

    Якщо дарунок направлено обдаровуваному без його попередньої згоди, дарунок є прийнятим, якщо обдаровуваний негайно не заявить про відмову від його прийняття.

    Визнання договору недійсним можливе у разі недодержання в момент укладення договору стороною (сторонами) таких вимог: волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

    У разі недотримання письмової форми правочину, вчинення під впливом помилки, обману, насильства, під впливом тяжкої обставини, тощо, недійсність такого правочину встановлюється лише судом.

    Договір є недійсним, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). Зокрема, у разі недодержання вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору, укладення договору дарування без передбаченого законом дозволу органу опіки та піклування,

    ♦ розірвання договору:

    • на вимогу дарувальника:
    1. щодо нерухомих речей чи іншого особливо цінного майна, якщо обдаровуваний умисно вчинив злочин проти життя, здоров'я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей;
    2. якщо обдаровуваний вчинив умисне вбивство дарувальника, спадкоємці дарувальника мають право вимагати розірвання договору дарування;
    3. якщо обдаровуваний створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність;
    4. якщо внаслідок недбалого ставлення обдаровуваного до речі, що становить історичну, наукову, культурну цінність, ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.
    • на вимогу обдаровуваного у випадках визначених статтею 651 ЦК України.
    ВИСНОВОК:

    ПО-ПЕРШЕ,, якщо суми, які Ви отримували були значними, й при тому не було укладено письмову форму договору дарування, то такий правочин є нікчемним. Вашому хлопцю прийдеться доводити це в суді, а таке зробити за наявних обставини дуже складно, якщо взагалі можливо!

    ПО-ДРУГЕ, не визнавайте ні в якому випадку факт дарування. Оскільки все відбувалось, як я собі розумію, виключно між Вами та хлопцем, то встановити це доказовим шляхом буде практично неможливо.

    Я би також радив припинити будь які стосунки з таким хлопцем, включно із спілкуванням у месенджерах і надалі ніколи не обговорював з ним тему дарування грошей!

    І насамкінець, якщо буде потрібна моя практична допомога, я завжди до Ваших послуг.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Гончаренко Константин
    11.2%
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    Якщо цей чоловік добровільно без будь-якої письмової угоди передавав вам кошти чи інше майно , без розписок та іншого, то суд навіть не відкриє провадження бо немає належних доказів , а шантаж та погрози - це кримінальне правопорушення щодо вас.

    Дарування належить до безоплатних правочинів, за умовами якого обдаровуваний не має перед дарувальником будь-якого зобов’язання матеріального характеру. ( ст. 717 ЦК України)

    вимагання - це кримінальне правопорушення за яке власник нестиме відповідальність , якщо Ви направите відповідну заяву до поліції у порядку ст. 214 КПК слідчій розпочинає перевірку фактів, після реєстрації в ЕРДР.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович
    11.2%
    Крикун Сергій Павлович год назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):

    "Стаття 1215. Безпідставно набуте майно, що не підлягає поверненню

    1. Не підлягає поверненню безпідставно набуті:

    1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача;...".

    ---

    Доброго дня, пані Ярославо! Ваш хлопець не має законного права на повернення наданих (перерахованих) Вам коштів. Моральна сторона заяв хлопця (як щодо жінки, так і щодо дітей) напрошується за замовченням

    Пуха Наталія ТендерОк
    21.6%

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання:

    У більшості випадків повернення подарунків — справа добровільна. Ви вирішили, що так буде краще (і чесніше), тому спокійно зібрали все, що вам надарували за час стосунків і віддали своєму вже екс-кавалеру. Відповідно до етикету, подарунки можна не повертати, за винятком сімейних реліквій (якщо вам, скажімо, подарували старовинну каблучку, яка по праву належить певній сім'ї та має передаватися з покоління в покоління) і інших пам'ятних сувенірів. Все інше — виключно на ваш розсуд (і на розсуд дарувальника, адже він, наприклад, теж може виявитися з буйною вдачею і не дасть вам проходу до тих пір, поки ви не виконаєте його прохання).

    Подаровані речі є вашою власністю і, відповідно, поверненню не підлягають. Інша справа, коли мова заходить про спільне майно, яке виникає в процесі шлюбу. І ось тут потрібно чітко розмежувати, що «ваше», «його» і «спільне». Якщо з «вашим» і «його» все зрозуміло, то спільні речі діляться зазвичай таким чином, що переходять до того, хто буде ними більше і частіше користуватися. Це цілком розумно та очевидно.

    Успіхів

    Иванюк Руслан Эдуардович
    Иванюк Руслан Эдуардович год назад

    Юрист, г. Киев, 8 лет опыта

    Вітаю. На підставі договору дарування всі права на майно дарувальника переходять до обдаровуваного з моменту прийняття ним дарунку. Особа, яка передає майно, не може встановлювати обов’язки, умови чи обмеження щодо майна, яке подарувала, оскільки договір дарування – це безумовний договір.

    Подарувати будь-яке майно (рухоме, в тому числі гроші й цінні папери, та нерухоме), а також майнові права іншим особам є виключним правом власника цього майна.

    Договір дарування не може бути припинений в односторонньому порядку, за деякими виключеннями, зокрема, передбаченими статтею 724 Цивільного кодексу України та, якщо договір дарування виконується у момент його укладання. Поряд із цим, договір дарування нерухомих речей або іншого особливо цінного майна може бути розірвано за вимогою дарувальника, але за конкретних обставин.

    Підстави для розірвання договору дарування:

    • умисно вчинене кримінальне правопорушення проти життя, здоров’я, власності дарувальника, його батьків, дружини (чоловіка) або дітей (стаття 727 Цивільного кодексу України).

    У випадку смерті дарувальника, яка була спричинена умисними злочинними діями обдаровуваного – позбавлення життя дарувальника, право вимагати розірвання договору дарування одержують спадкоємці дарувальника.

    • створює загрозу безповоротної втрати дарунка, що має для дарувальника велику немайнову цінність.

    Таке розірвання правочину спрямоване на запобігання втрати дарунка. Проте при розірванні договору дарування на цій підставі необхідно довести, що обдаровуваному було відомо про те, яку велику немайнову цінність має дарунок для дарувальника. Останнє, у свою чергу, зобов’язує обдаровуваного бережно та сумлінно ставитись до дарунка.

    • недбале ставлення до речі, що становить культурну цінність, внаслідок чого ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена.

    Йдеться про речі, втрата яких має істотне значення не лише для дарувальника, а для суспільства. Окремою підставою розірвання договору дарування з ініціативи дарувальника є недбале ставлення обдарованого до речі, що становить історичну, наукову, культурну цінність.

    При цьому під недбалим ставленням слід розуміти таке поводження обдаровуваного з предметом договору дарування, внаслідок чого ця річ може бути знищена або істотно пошкоджена. Тому при виникненні обставин, що можуть зумовити втрату або істотне пошкодження такого дарунка, дарувальник наділяється правом звернутися до суду з вимогою про розірвання договору дарування та повернення дарунка.

    При розірванні договору дарування дарунок повертається дарувальнику у тому вигляді, в якому він існує на момент розірвання договору. Отримані обдаровуваним продукція, плоди та доходи від речі, що є предметом договору дарування, залишаються у нього. У випадку відсутності дарунка (його знищення, відчуження третім особам тощо), ні вимога про розірвання правочину, ні вимога про повернення дарунка, пред’являтись не можуть


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024