Начните консультацию с юристом онлайн
Питання - я готуватиму позов проти ПФУ щодо невиплаченої пенсії мого батька, який загинув на окупованих територіях. На неодноразові запити мої особисто і нотаріуса, який відкрив спадкову справу, ПФУ у своїх відповідях вказує суму ТІЛЬКИ за три роки. Я вимагатиму весь період - усі 6 років. Якщо ПФУ навмисно (іншої причини не бачу) не вказує КОНКРЕТНУ суму за 6 рокiв, то чи можу я вказати для суду свою суму і аргументувати її розрахунок?
В іншому випадку, ЯКУ суму для суду мені вказати, бо суд вимагає вказати суму в позиву?
Виходить, що будь-яка організація може, за особистої зацікавленості, не вказувати величину пенсії для конкретної особи за запитуваний період?! Чи не є це грубим порушенням ведення бухгалтерського обліку на підприємстві?
Чи можу я ще вказати пеню?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, можно подати адвокатський запит про суму не виплаченої пенсії за 6 років.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олексію!
Закон лише частково підтверджує позицію, яку зайняв ПФУ у відповіді на Ваші запити щодо отримання пенсії батька за минулий період у вигляді спадку.
За змістом абзацу чотирнадцятого статті 1 Закону України «Про громадянство України» пенсія включена до переліку законних джерел існування.
Згідно з частиною другою статті 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» пенсія також включені до переліку доходів.
Відповідно до частини першої статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми не отриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
В той самий час відповідно до частини другої статті 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. У цій нормі йде мова про нараховані суми пенсії та про вину органу Пенсійного фонду України. Ненарахування сум пенсії може бути наслідком вини органу Пенсійного фонду України, проявом якої є порушення законодавства про пенсійне забезпечення, тобто факт ненарахування будь-яких складових пенсії може бути спірним.
Оскільки в цій нормі йде мова про виплату нарахованих доходів у вигляді сум пенсії та компенсації втрати частини доходів, слід звернутися до положень Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати”.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати” компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі – компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності Законом. В цій нормі також йде мова про нараховані доходи.
Подання позовної заяви, в тому числі, про виплату пенсії за минулий період ірегульовано статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Частиною першою статті 120 КАС України передбачено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
Верховний Суд у постанові від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17 зазначив, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
При цьому Верховний Суд також зазначив, що у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частини другою статті 122 КАС України, має наслідком неможливість реалізувати передбачене частини другої статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час та компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати без обмеження будь-яким строком.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу (ЦК) України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Відповідно до ст. 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується – по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
Зміст ч. 3 ст. 52 Закону також узгоджується зі змістом статті 1227 ЦК України, якою визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності – входять до складу спадщини.
Крім того, зміст вищевказаних норм узгоджується із положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення», де в ч. 1 ст. 91 вказано, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності – входять до складу спадщини. Крім того, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України №22-1 від 25.11.2005 року, не передбачено обов`язкового подання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для осіб зареєстрованих на тимчасово непідконтрольній українській владі території).
Отже, ПФУ незаконно перешкоджає реалізації Ваших прав, як спадкоємця, на отримання належного Вам спадкового майна.
У Вас є такий варіант наступних дій: зібрати необхідні документи для звернення до суду з позовом до органу Пенсійного фонду про стягнення грошових коштів, набутих в порядку спадкування за законом у вигляді недоотриманої пенсії померлою особою.
Конституцією України (ст. 41) та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, до якої Україна приєдналася 17.07.1997 відповідно до Закону «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном, на власний розсуд учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За потреби отримання роз'яснень з радістю Вам допоможу!
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Олексій! Нажаль відповідальність за ненадання відповідей на запити нотаріуса та адвоката мізерна чи взагалі відсутня. Не втрачайте час та строк позовної давності... Звертайтесь до суду з вказанням приблизної суми... В рамках підготовки справи до розгляду - заявіть суду письмове клопотання про витребування інформації щодо сум нарахованої але не виплаченої пенсії за усі необхідні роки!
Якщо такі дії Пенсійного фонду заважають видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину в частині НЕДООТРИМАНИХ СУМ ПЕНСІЇ, то слід звертатись до суду на ПФУ саме з цих підстав, залучаючи нотаріуса третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Немайновий адміністративний позов про визнання дій відповідного управління ПФУ - протиправними та зобов"язання вчинити певні дії, а саме - надати інформацію щодо нарахованих та не виплачених Спадкодавцю сум пенсуії за УВЕСЬ ПЕРІОД НЕ ВИПЛАТИ.
В принципі притомний нотаріус має видати свідоцтво з формулюванням УСІХ СУМ НЕДООТРИМАНОЇ ПЕНСІЇ ТА ІНШИХ ВИПЛАТ, ЩО НАЛЕЖАЛИ ЗА ЗАКОНОМ АБО ДОГОВОРОМ СПАДКОДАВЦЮ. І вже можна звертатись до суду одразу. Однак нажаль некомпетентність наших нотаріусів вражає і вони намагаються формалізувати кожен вид спадщини окремим свідоцтвом та конкретною сумою (не виключаю, що для цілей оподаткування державою).
Це серйозна справа. Як уже писав у Вашому минулому запитанні кілька днів тому - Практика Верховного Суду на Вашому боці. Завдання Ваше тепер одне - грамотно сформувати необхідні документи, не пропустити строки позовної давності та стягнути гроші з "ганебного" ПФУ.
З повагою. Успіхів Вам та Гарного дня!
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Можна спробувати адвокатський запит подати до ПФУ.
або разом з розовом ,подайте клопотання про витребування доказів ,що мають істотне значення для вирішення справи.
Витребування доказів
Ст. 84 ЦПК України передбачає ряд вимог, щодо забезпечення доказів, а саме: учасник справи лише у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане разом або з позовною заявою, або із відзивом на позовну заяву.
З повагою,
Костянтин Гончаренко