Начните консультацию с юристом онлайн
Перебуваючи в шлюбі, чоловік отримав кредит на розвиток бізнесу. Відповідно я як дружина ( на той момент) була поручителем. Вже 6 років ми розлучені а я досі сплачую той бог так як офіційно працевлаштована. А чоловіка на даний момент немає жодних офіційних доходів
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (8)
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, пані Олено! Ви маєте право звернути стягнення на його майно, оскільки виплачуєте борг замість нього. Це правило застосовується незалежно від факту Вашого перебування у шлюбі за правилами регресу.
Регрес – це право особи, яка здійснила оплату боргу іншої особи, звернутися з вимогою про повернення виплаченого до боржника (ст. 1191 Цивільного кодексу України).
Але для того, щоб почати цю процедуру - непогано б вжити заходів, щоб Ваш "колишній чоловік" не позбувся майна та бізнесу.
Крім того, Ви маєте право розпочати потім щодо нього процедуру банкрутства як фізичної особи відповідно до Книги 4 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУПБ).
Погашення боргів боржника - судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою задоволення вимог кредиторів за рахунок реалізації майна боржника, визнаного банкрутом у порядку, встановленому цим Кодексом (абзац 16 частини першої статті 1 КУПБ)
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КУПБ, щодо боржника - фізичної особи застосовуються такі судові процедури:
реструктуризація боргів боржника;
погашення боргів боржника.
Процедура погашення боргів боржника вводиться у справі про неплатоспроможність разом з визнанням боржника банкрутом.
Верховний Суд у постанові від 10 січня 2019 року у справі № 200/13392/13-ц нагадав, що Регресна вимога може бути пред'явлена протягом трьох років, з дня виконання зобов'язання.
Отже, Ви можете стягнути з чоловіка оплачені Вами кошти не більше ніж за останні ТРИ роки або за період в межах трирічного терміну, який здійснювали платежі. Слід також враховувати, що строки позовної давності зупинялись з оголошенням в Україні карантину по СOVID-19 з , а потім після оголошення воєнного стану в Україні.
В принципі до кінця воєнного стану у Вас є час... але я б на Вашому місці довго не зволікав та вже починав займатись цим питанням. Бажано, щоб Ви знайшли собі по місцю проживання Вашого чоловіка гарного адвоката, який організує попередній арешт майна Вашого чоловіка, щоб він не "злив" його третім особам - дізнавшись про позов.
Гарного Вам дня та успіхів у вирішенні виниклого питання!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олена!
У Вас є шанси повернути свої кошти, хоча це буде нелегко. Але давайте підемо по порядку...
Відповідно до статті 553 ЦКУ :
"Людина поручається перед кредитором боржника за виконання боржником свого обов'язку та відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.
Поручителем може бути одна особа або кілька осіб".
Стаття 554 ЦКУ зазначає наступне:
"1. У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
2. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки."
Поручитель звільняється від боргового зобов’язання у випадках, коли:
"припинено забезпечене порукою зобов'язання, а також у разі зміни зобов'язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.
після настання строку виконання зобов'язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником або поручителем.
борг переведено на іншу особу, якщо поручитель не поручився за нового боржника.
закінчився строк, встановлений в договорі поруки. Якщо такий строк не встановлено, порука припиняється у разі виконання основного зобов’язання у повному обсязі або якщо кредитор протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання основного зобов’язання не пред’явить позову до поручителя. Якщо строк (термін) виконання основного зобов’язання не встановлений або встановлений моментом пред’явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор протягом трьох років з дня укладення договору поруки не пред’явить позову до поручителя. Для зобов’язань, виконання яких здійснюється частинами, строк поруки обчислюється окремо за кожною частиною зобов’язання, починаючи з дня закінчення строку або настання терміну виконання відповідної частини такого зобов’язання.
Ліквідація боржника - юридичної особи не припиняє поруку, якщо до дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення боржника - юридичної особи, кредитор звернувся до суду з позовом до поручителя у зв’язку з порушенням таким боржником зобов’язання.
Якщо у поручителя є підстави припускати, що договір поруки припинив свою дію, необхідно звернутись до суду з позовною заявою про визнання договору поруки припиненим.
Якщо поручителем виконано зобов'язання, забезпечене порукою, кредитор повинен вручити йому документи, які підтверджують цей обов'язок боржника".
На жаль, посилання на регресс в даному випадку невиправдані, і це Вам нічого не дасть, бо
ПО-ПЕРШЕ, Ви зобов'язані були оплачувати борг Вашого чоловіка;
ПО-ДРУГЕ, згідно статті 1191 ЦКУ: "Особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом".
Проте, це не означає, що виходу з цієї ситуації не існує!
Згідно чатині 2 статті 557 ЦКУ:
"Поручитель, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, у зв'язку з ненаправленням йому боржником повідомлення про виконання ним свого обов'язку, має право... ...пред'явити зворотну вимогу до боржника."
ВИСНОВОК:
Отже, Ви маєте право, зібравши всі докази щодо виплати боргу кредитору у статусі поручителя, звернутись тепер із судовим позовом до боржника, тобто Вашого колишнього чоловіка, із вимогою про повернення коштів, які Ви вносили замість нього через його невдалі та винні дії. Для цього Вам обов'язково знадобиться спеціаліст-правник, який зміг би Вам в тому допомогти, бо самі Ви з цим не впораєтесь.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеШановний пане адвокат, оскільки останнім часом Ви зверталися до адміністрації зі скаргами, що мною безпідставно ставляться "дизлайки" Вашим консультаціям, та враховуючи Ваше порушення професійної етики та безпідставну критику моїх роз"яснень, не маючи для того відповідного фаху, досвіду роботи з кредитними правовідносинами та реального 32-річного релевантного стажу адвоката в Україні, вимушений скористатись своїм правом на відповідь та повідомляю наступне.
Ваші по-перше, по-друге "консультації", яка звелась до безпідставної і не підкріпленої жодними аргументами критики чужої консультації - є нічим іншим як введенням людини в оману. Або умисно, або за некомпетентністю - на моє глибоке переконання. Тож повідомляю Вам, що Ваші роз"яснення не узгоджуються з позицією та правозастосовчою практикою Верховного Суду України по справі № 6-466цс15 від 23.09.2015 р., яка в силу чинного цивільного процесуального законодавства та Закону України "Про судоустрій і статус суддів" безумовно враховується судами у відповідних правовідносинах.
Наскільки я відстежую, то Велика Палата Верховного Суду не приймала рішень щодо відступу від правової позиції по цій справі. Саме тому усі останні роки у подібних правовідносинах суди послуговуються саме правозастосовчою практикою щодо регресу, а не казочками про спільні обов"язки. Жодного спільного обов"язку у правовідносинах щодо кредиту під особистий бізнес у другого з подружжя - немає.
Тому про який обов"язок дружини відносно кредитних зобов"язань чоловіка в договорі, укладеному не в інтересах сім"ї, а в особистих - може йти мова?
Припускаю, що юридична служба банка із задоволенням би визнала дружину боржника такою, що несе солідарну відповідальність за зобов"язаннями не лише як поручитель, а й усім своїм майном. Але якщо цього банк досі не зробив, то ловити там немає чого.
Тому, висловлюю категоричну незгоду з наданими Вами роз"ясненнями чим і обгрунтовую свій дизлайк. Адже, на мій погляд, текст не відповідає Стандартам надання консультацій на платформі та переслідують мету недобросовісної конкуренції, в тому числі заклику до звернення до Вас за межами платформи, що заборонено Правилами.
З повагою.
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Відповідно до ст. 65 Сімейного кодексу України, дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою.
При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового.
Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово.
Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.
Договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї.
Так, виходячі із аналізу вказаної вище статті, договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї.
Тобто, для встановлення солідарного боргового зобов'язання подружжя необхідно довести, що кредит був витрачений Вашим чоловіком саме в інтересах сім'ї. Якщо Ви разом купували майно (наприклад, автомобіль, пральну машинку, меблі тощо), то чоловік в такому випадку зможе довести факт того, що ви спільними зусиллями купували майно для ведення спільного побуту, в тому числі, викоритовуючи кредитні кошти.
Якщо ж Ви не знали про вказаний кредит, не надавали свою письмову згоду в банку ( якщо кредит був взятий для купівлі наприклад, автомобіля-як правило, банки вимагають письмову згоду другого з подружжя), а також, якщо чоловік придбав за кредитні кошти побутову техніку, або інше майно саме в інтересах сім'ї, то Ви маєте нести солідарну відповідальність. Якщо чоловік не зможе довести факт того, що кредитні кошти були використані в інтересах сім'ї (наприклад для задоволення його особистих інтересів) та Ви про це не знали, то звичайно, нести солідарну відповідальність Ви не будете.
---
Якщо кредит був отриманий під час шлюбу, в інтересах сімї, то відповідальність зберігається також після розірвання шлюбу тільки за цим зобовязанням. Якщо банк звертається до суду з позовною вимого про стягнення кредитних коштів з боржника, в тому числі з другого подружжя за солідарним зобовязанням, то банк має доводити, що кредит був отриманий в інтересах сімї (чоловік якщо в цьому зацікавлений, то теж буде вказаний факт доводити).
З повагою, Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, якщо ви виплатите кредитне забов'язання як поручитель, законодавець передбачив право поручителя вимагати з боржника відшкодувати йому витрати, пов’язані з виконанням такого зобов’язання ч. 2 ст 556 ЦКУ. Але це слабка втіха – якщо з боржника нічого не зміг стягнути банк, то шанси у поручителя отримати бодай щось взагалі примарні. Але треба всеодно пробувати.
Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта
Так звичайно ви вправі подати на відшкодування понесених витрат ! якщо довидете що це було під час шлюбу! та дреба переглянути договір кредитування! краще найдіть адвоката в регіоні де проживаете щоб він поміг у вашій справі!
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text):
"Стаття 546. Види забезпечення виконання зобов'язання
1. Виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності...
Стаття 553. Договір поруки
1. За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку.
Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником..."
Стаття 547. Форма правочину щодо забезпечення виконання зобов'язання
1. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.
2. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним."...
Стаття 554. Правові наслідки порушення зобов'язання, забезпеченого порукою
1. У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя...
Стаття 555. Права та обов'язки поручителя у разі пред'явлення до нього вимоги
1. У разі одержання вимоги кредитора поручитель зобов'язаний повідомити про це боржника, а в разі пред'явлення до нього позову - подати клопотання про залучення боржника до участі у справі.
Якщо поручитель не повідомить боржника про вимогу кредитора і сам виконає зобов'язання, боржник має право висунути проти вимоги поручителя всі заперечення, які він мав проти вимоги кредитора.
2. Поручитель має право висунути проти вимоги кредитора заперечення, які міг би висунути сам боржник, за умови, що ці заперечення не пов'язані з особою боржника. Поручитель має право висунути ці заперечення також у разі, якщо боржник відмовився від них або визнав свій борг.
Стаття 556. Права поручителя, який виконав зобов'язання
1. Після виконання поручителем зобов'язання, забезпеченого порукою, кредитор повинен вручити йому документи, які підтверджують цей обов'язок боржника.
2. До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора у цьому зобов'язанні, в тому числі й ті, що забезпечували його виконання...
Стаття 1212. Загальні положення про зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави
1. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
2. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
3. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:
1) повернення виконаного за недійсним правочином;
2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні;
4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.".
---
Доброго дня, пані Олено! Як мною вбачаєтся, своє правове становище Вами розуміється помилково та собі на шкоду. По-перше, статус дружини не означає автоматичного набуття статусу поручителя. По-друге, порука підлягає оформленню складанням письмого договору - в іншому випадку порука є нікчемною. Тобто, у кредитному договорі колишнього чоловіка мало бути зазначено умову забезпечення кредиту порукою, більше, порукою з Вашого боку, а отже з підписом договору кредиту з Вашого боку. Крім того, мав бути укладений письмовий договір поруки між Вами та банком - як вбачається, такого договору немає, а отже порука є нікчемною. По-третє, як вбачається, кредит Ви сплачуєте самостійно та добровільно, без рішення суду, на вимогу банку. Якщо було б рішення суду, відповідачами у справі Ви були одночасно з чоловіком (позичальником) і рішення було б про солідарне погашення кредиту позичальником та поручителем. По-четверте, якщо обставини справи відповідають викладеному мною уявленню, то Ви маєте право на позов до банку в порядку ст.1212 ЦК про стягнення сплачених сум як безпідставно набутих банком коштів. По-п'яте, щодо компенсації від колишнього чоловіка: якщо договір поруки був укладений, то Ви маєте право на регресне відшкодування майнової шкоди, завданої погашенням кредиту; якщо договору поруки не було, то договір кредиту вважається таким, що укладений в інтересах сім'ї (тим більше, якщо Вами не було оскаржено договір кредиту з підстав його укладення без Вашої згоди), тобто під солідарну відповідальність подружжя, зокрема, про розділ боргів пропорційно розділу спільного майна.
Юрист, г. Покровск, 13 лет опыта
Общаться в чатеВітаю!
Чи можна отримати компенсацію від колишнього чоловіка за сплату боргу мивиконавчого впровадження - так, кошти можуть бути стягнені порядку регресу. Згідно з положеннями ст. 556 ЦКУ до поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора в цьому зобов'язанні. Відповідно до ст. 557 ЦКУ поручитель, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, має право пред'явити зворотну вимогу до боржника. У постанові 2020 року Касаційний цивільний суд Верховного Суду зазначив, що для правильного вирішення справи необхідно встановити, за рахунок кого з подружжя здійснювалося погашення їх спільного боргу, чи не вносились особисті кошти кожного із подружжя у рахунок погашення кредитних зобов’язань.
Наприклад, наявна судова практика, коли один із подружжя звернувся із позовом до іншого та просив стягнути з відповідача половину сплачених позивачем коштів за спільним кредитом. Розглядаючи дану справу, Касаційний цивільний суд Верховного Суду зазначив, що кошти за укладеним за час шлюбу кредитним договором одержані для купівлі квартири, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Після розірвання шлюбу між сторонами залишилися непогашені кредитні кошти, які було сплачено позивачем. Встановивши, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами те, що погашення кредитних коштів в період шлюбу здійснювалось за особисті кошти, суди зробили правильний висновок про часткове задоволення зустрічного позову в частині стягнення коштів, сплачених позивачем лише після розірвання шлюбу.
Тобто, якщо майно, набуте за договором, поділене між подружжям у рівних частках, то й сума боргу підлягає поділу в рівних частинах. У разі заявлення вимоги про стягнення коштів в порядку регресу за погашення спільного боргу, необхідно довести, що таке погашення відбувалось саме за власні кошти одного із подружжя.
Успіхів!