Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Налоговое право, 09 октября 2023, вопрос №94501 300₴

Податки у волонтерів

Я займаюсь волонтерською діяльністю майже з початку війни. Записаний у реєстрі волонтерів. Читаю в законах про податки для волонтерів і не можу розібратися чи повинен я їх сплачувати, чи ні. Допоможіть розібратися, буде дуже вдячний.
Єгор.

Ответы юристов (6)

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Єгоре!

    Відповідаю чітко і детально на Ваше питання.

    На початку червня цього року Кабінет міністрів розширив перелік товарів та послуг, на які волонтери можуть збирати кошти без загрози оподаткування.

    Зокрема Кабмін вніс зміни у додаток до постанови №112 від 24 лютого 2016 року "Про затвердження переліку засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб".

    Проте це стосується лише громадян, які зареєстровані у Реєстрі волонтерів.

    Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, визначено ст. 165 Податкового кодексу.

    Зокрема (відповідно до п.п. "б" п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165), до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків не включається сума благодійної допомоги, отриманої благодійниками ‒ фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів, і за умови документального підтвердження витрат на благодійну допомогу.

    ДПС вважає, що за умови реєстрації благодійника – фізичної особи у Реєстрі волонтерів до 1 січня 2023 року, благодійна допомога, отримана ним з 24 лютого 2022 року не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (згідно закону від 16 листопада 2022 року № 2747-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, зібраної волонтерами").

    Тобто волонтеру, який зареєструвався в Реєстрі до січня 2023 року, не потрібно сплачувати 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% збору з грошей, які він зібрав на вказані рахунки з 24 лютого 2022 року і витрачав їх на купівлю товарів та послуг на потреби підрозділів ЗСУ та інших підрозділів.

    Також ці кошти не потрібно вказувати в податковій декларації.

    Отже, чи потрібно громадянам, які збирали і збирають на свої рахунки допомогу для ЗСУ, але не зареєструвалися у Реєстрі волонтерів, сплачувати 19,5% із цих грошей?

    Якщо фізична особа не зареєструвалася у Реєстрів волонтерів до 1 січня 2023 року, то кошти, отримані нею на свої рахунки (картки Приватбанку та інших банків, або монобанка від Monobank) включаються до її загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід з відповідним оподаткуванням.

    Тобто ДПС чітко зазначає, що громадяни, які до 1 січня 2023 року не зареєструвалися у Реєстрів волонтерів, зобов'язані подавати податкову декларацію і сплатити 18% ПДФО та 1,5% військового збору з грошей, які вони зібрали на потреби захисників України з 24 лютого 2022 року.

    Податкова декларація подається до 1 травня 2024 року, що настає за звітним. Після цього фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Єгоре!

    Зазвичай доходи, отримані від волонтерської діяльності, підлягають оподаткуванню на тих самих засадах, що й інші доходи фізичних осіб. Згідно з податковим законодавством, ці кошти вважаються «іншим доходом громадянина», і на всю суму зібраної волонтерської допомоги податкова служба може нарахувати 18 % податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5 % військового збору (ВС).

    Податковий кодекс України передбачає пункт щодо доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

    Стаття 165 Податкового кодексу України містить положення, які дозволяють звільнення від оподаткування коштів, що збираються на особисту картку в межах волонтерської діяльності, при виконанні деяких умов. Так, відповідно до приписів пп. 165.1.54 статті 165 ПКУ, звільняються від оподаткування зокрема доходи, отримані благодійниками - фізичними особами, внесеними у реєстр волонтерів за умови, якщо вони використані на допомогу ЗСУ і іншим підрозділам, задіяним у захисті країни від збройної агресії, або фізичними особам, які мешкають на території населених пунктів де проводиться антитерористична операція, або вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах»

    Тому станом на зараз ті волонтери, хто офіційно ведуть свою діяльність для допомоги армії - не сплачують жодних податків!

    Успіхів. Всього доброго! З повагою.

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр год назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня, Єгоре!

    Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, зібраної волонтерами» від 16.11.2022 р. № 2747-ІХ, який набирав чинності 11.12.2022 р., встановлено, що за умови реєстрації благодійника - фізичної особи у Реєстрі волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, до 01 січня 2023 року, сума благодійної допомоги, отриманої таким благодійником у період з 24 лютого, не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

    Відповідно до Закону України №2757 «Про внесення зміни до пункту 2-1 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" щодо вдосконалення порядку включення благодійників - фізичних осіб до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації», благодійника - фізичну особу можна включити до Реєстру волонтерів за його заявою.

    Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 30.10.2014 року № 1089, для включення в реєстр волонтерів необхідно подати до Державної податкової служби Заяву встановленої форми (№ 1-РВ) із зазначенням реквізитів рахунків, відкритих у банках на ім'я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності; реєстраційний номер облікової картки платника податків; або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку у паспорті).

    Заяву можна подати до територіального органу ДПС у паперовій або електронній формі.

    Таким чином, якщо волонтер зареєструвався в Реєстрі до 1 січня 2023 року, то сума благодійних коштів, яку той отримав, починаючи з дати повномасштабного вторгнення росії, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Інакше отримання значних коштів на особисті рахунки є, за законодавством України, підставою для їх оподаткування 18% ПДФО і 1,5% військового збору.

    - Яка сума благодійної допомоги не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку, зазначених у пп. 165.1.54 ПКУ?

    Не включається до оподатковуваного доходу платника податків благодійна допомога, що надається згідно з пп. 165.1.54 ПКУ:

    а) у будь-якій сумі (вартості), що надається:

    платникам податку, визначеним абз. другим пп. «а», пп. «б» та абз. другим пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ, - для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається Кабміном, чи для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;

    платникам податку, визначеним абзацами третім - п'ятим підпункту «а», абзацами третім і четвертим підпункту «в» підпункту 165.1.54 ПКУ, як допомога на лікування та медичне обслуговування (обстеження, діагностику), у т. ч. - для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;

    б) у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, - на відновлення втраченого майна, на житлові, соціальні і побутові потреби та на інші потреби згідно з переліком, що визначається Кабміном, що виникли у платників податку, визначених пп. 165.1.54 ПКУ.

    У разі, якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення над таким розміром оподатковується за ставкою 18%, встановленою п. 167.1 ПКУ, і платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги.

    - Підтвердження використання благодійних коштів

    За роз'ясненням Державної податкової служби України - для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів і витрат на підставі первинних документів і фінансової звітності. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами. Але яким саме чином мають підтверджуватися витрати коштів з особових карток волонтерів - Податковий кодекс України не визначає. Це можуть бути чеки, квитанції, сплачені інвойси, накладні, акти приймання-передачі, тобто всі первинні документи, які підтверджують здійснені фінансові операції.

    Відповідно до п. 29 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України, необов'язкове документальне підтвердження витрат, які були здійснені у період з 24 лютого 2022 року по 1 травня 2022 року.

    - Подання звітності фізичною особою - благодійником, яка зареєстрована у реєстрі та отримує благодійні внески від фізичних осіб - резидентів/нерезидентів

    Волонтеру необхідно подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи до Державної податкової служби України, і в цій Декларації вказати усі доходи, які фізична особа отримала як волонтер.

    Платники податку, зобов'язані подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію), крім випадків визначених ст. 179 ПКУ, а саме, якщо вони отримували доходи:

    - від податкових агентів, які згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

    - виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV ПКУ;

    - від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV ПКУ;

    - у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до розділу IV ПКУ оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ПКУ.

    Висновки:

    Таким чином, для звільнення від оподаткування за здійснення волонтерської діяльності мають бути виконані наступні умови:

    · фізична особа має бути включена в офіційний Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;

    · кошти мають надходити на рахунок, інформація про який внесена до Реєстру волонтерів;

    · отримані кошти мають бути фактично використані виключно на цілі, передбачені пп. 165.1.54 статті 165 ПКУ;

    · фізична особа-волонтер має подати звітність до податкової служби України і в «Декларації про майновий стан і доходи» вказати суму отриманих на волонтерську діяльність коштів, з можливістю підтвердження, на що витрачені ці кошти.

    Джерело - https://jurliga.ligazakon.net/analitycs/220150_opo...

    Всього найкращого!

    Винограденко Антон Анатолійович
    Винограденко Антон Анатолійович год назад

    Юрист, г. Харьков, 14 лет опыта

    Доброго дня! Підтримую відповіді колег, все чіко та достатьно повно зазначено.

    Хочу добавити що, так як не існує законодавчо визначеного вичерпного переліку документів для підтвердження надання благодійної допомоги. Такими документами можуть бути:

    • банківські виписки, що підтверджують рух коштів за банківським рахунком (карткою) - робіть банківськи виписки і інтернет банкінгу вашого банку (краще за все щомісячно) за весь час зайняттям волонтерською діяльністю;
    • акти приймання-передачі товару, виконаних послуг;
    • фіскальні чеки на придбання товарів та послуг;
    • розписки отримувачів про отримання коштів чи іншого майна;
    • видаткові накладні, що підтверджують передачу майна.

    Крім того, до звітності варто долучати похідні документи, які можуть підтверджувати придбання й передачу товарів:

    1. Інструкції, технічні паспорти, свідоцтва на товари.
    2. Фото й відео. Наприклад, фотозвіт та/або відеозвіти про передачу дрона певній військовій частині чи відео з військовими відповідного підрозділу, з якого можна зробити висновок про характер діяльності благодійника або волонтера.
    3. Договори й інші документи, на підставі яких благодійник або волонтер отримав певний товар, майно чи кошти.
    4. Письмові покази свідків, характеристики, листи подяки.

    Важливо пам’ятати, що найкраще, коли перелічені документи дозволяють ідентифікувати благодійника й отримувача допомоги, час дії чи операції, а також яку благодійну допомогу та в яких обсягах передали. Таку ідентифікацію найкраще робити через особистий підпис отримувача допомоги та фіксацію даних із документів, які підтверджують особу.

    Також рекомендую вести таблицю обігу коштів і благодійної допомоги щоб систематизувати всі платежі та всі види допомоги. Така таблиця може відображати такі дані: вид благодійної допомоги, хто її отримав, документи, які підтверджують передачу допомоги, її дата та короткий опис операції.

    ВАЖЛИВО!

    Щоб "не перестаратися" треба пам’ятати також про відповідальність за несанкціоноване поширення інформації про локації, діяльність і переміщення Збройних Сил України (стаття 114-2 Кримінального кодексу). Для звітності слід зафіксувати види й обсяги переданого майна, дату та час, суб’єкта отримання без прив’язки до локації та унеможливити ідентифікацію на місцевості військових. Також для цього варто вимкнути на телефоні функцію фіксації геолокації для фото.

    Наприклад, доказом передачі автомобіля військовій частині буде фото чи відеозапис із командиром частини з фіксацією марки авто, його VIN-коду, техпаспорту й інших наявних документів, дати й часу його передачі та ким саме відповідне авто було передано.

    Втім, стаття 114-2 Кримінального кодексу не розповсюджується на випадки, коли фото й відеоматеріали не будуть поширюватись, а лише зберігаються благодійником чи волонтером для можливого пред’явлення податківцям або в суді. Для цього важливо переконатись у безпечному зберіганні таких файлів і неможливості необмеженого стороннього доступу до них.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Якщо Ви зареєстрували в Реєстрі волонтерів себе і свій особистий рахунок - податки сплачувати не потрібно.

    Зазначені у підпункті 165.1.54. Податкового кодексу України доходи не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня (включно) року, наступного за роком, у якому завершено проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

    Щоб ваша волонтерська діяльність була максимально ефективною Вам необхідно:

    1. Бути зареєстрованими у реєстрі волонтерів

    2. Просити вказувати призначення платежу "благодійна допомога"

    Якщо ви будете так робити - у вас не виникне спорів із податковою або банком, щодо отриманих коштів.

    3. Завжди зберігайте чеки про ваші витрати на благодійність

    Підтверджуючі документи ваших витрат у разі потреби доведуть цільове використання зібраних коштів. Підтвердження знадобиться, як для держави, яка звільнила вас від оподаткування так і у випадку потреби, для людей, які перераховували вам кошти (можливо хтось захоче щоб ви прозвітували).

    Між тим, є ще і інша причина, яка змушує багатьох волонтерів мати підтверджуючі документи цільового використання зібраних коштів. Мова про наші правоохоронні органи, які останнім часом заводять багато кримінальних проваджень за ч. 3 ст. 201-2 КК України – “Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги”.

    Будь-який волонтер має усвідомлювати, що навіть, якщо він не привласнює зібраних коштів, ризик того, що недобросовісні люди повідомлять правоохоронцям про нібито розкрадання пожертв, або помилки слідчих можуть створити такі обставини, що доведеться доводити ваш чесний підхід до волонтерської діяльності. Зрозуміло, що із наявними документами, які підтверджують ваші витрати це можна буде зробити легко.

    4. Підписуйте Договір про надання волонтерської допомоги

    Договір буде тим документом, який вказуватиме на те, яку волонтерську допомогу і кому ви надали, а також період надання допомоги. Між тим договір буде і ще одним доказом цільового використання коштів. Також, договір може містити положення про відповідальність за заподіяння збитків отримувачем допомоги.

    З повагою, Дерій В.О.!

    Всього доброго!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    для звільнення від оподаткування за здійснення волонтерської діяльності мають бути виконані наступні умови:

    · фізична особа має бути включена в офіційний Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;

    · кошти мають надходити на рахунок, інформація про який внесена до Реєстру волонтерів;

    · отримані кошти мають бути фактично використані виключно на цілі, передбачені пп. 165.1.54 статті 165 ПКУ;

    1. · фізична особа-волонтер має подати звітність до податкової служби України і в «Декларації про майновий стан і доходи» вказати суму отриманих на волонтерську діяльність коштів, з можливістю підтвердження, на що витрачені ці кошти.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024