Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Социальное обеспечение, 12 октября 2023, вопрос №94729 250₴

Необхідність відсутності працевлаштування при оформленні постійного догляду

При оформленні постійного догляду за особою, що його потребує, чи можливо зберегти офіційне працевлаштування (найманий працівник чи ФОП)? Можливо шляхом відмови від компенсаційних виплат?

Ответы юристов (2)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    40%

    Доброго дня, Михайле!

    Постійний догляд за особою не обов'язково передбачає отримання державної компенсації Це робиться переважно в тих випадках, коли такий догляд оформлюється через центр соціального захисту, і називається це - "постійний догляд на непрофесійні основі". Ось нижче невеличка довідка про це:

    На сьогодні законодавство України передбачає оформлення постійного догляду з відповідними соціальними виплатами на догляд за такими категоріями осіб, що потребують догляду: за дітьми з інвалідністю; за особами з інвалідністю; за іншими громадянам похилого віку та хворими,які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.

    Кабінет Міністрів України 23 вересня 2020 року схвалив постанову № 859, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

    Компенсація за догляд призначається особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, особам із числа членів своєї сім’ї, які спільно з нею проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язкита є:

    особами з інвалідністю I групи;

    дітьми з інвалідністю;

    громадянами похилого віку з когнітивними порушеннями;

    невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;

    дітьми, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органу, потребують паліативної допомоги відповідно до переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність.

    Оформлення допомоги на догляд

    Для призначення компенсації фізична особа, яка надає соціальні послуги, подає до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення сільської, селищної, міської ради такі документи:

    заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі;

    заява про надання компенсації;

    заява про перерахування коштів із зазначенням рахунка в установі банку;

    копія паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Для іноземців та осіб без громадянства – копія посвідчення біженця, копія посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або копія паспортного документа іноземця та копія посвідки на тимчасове проживання/посвідка на постійне проживання (подається фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, якій надаються соціальні послуги на непрофесійній основі);

    копія документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, у якому зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) (подається фізичною особою, яка надає соціальні послуги, та особою, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі);

    копія свідоцтва про народження дитини (у разі надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі дитині);

    декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за формою, затвердженою Мінсоцполітики. У декларації також зазначається інформація про склад сім’ї заявника;

    копія акту огляду медико-соціальною експертною комісією;

    висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді громадян похилого віку внаслідок когнітивних порушень;

    висновок лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді невиліковно хворих осіб, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися;

    копія медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ;

    довідка про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими МОЗ;

    копія рішення суду про обмеження цивільної дієздатності або визнання недієздатною особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена);

    копія рішення суду або органу опіки та піклування про призначення опікуна або піклувальника особі, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі (для опікунів або піклувальників).

    Особою, яка потребує надання соціальних послуг, подається заява про згоду отримувати соціальні послуги від фізичної особи, яка надає соціальні послуги.

    Період, на який призначається допомога

    Компенсація призначається на 12 місяців і виплачується щомісяця.

    Якщо у довідці до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, медичному висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, висновку лікарської комісії медичного закладу щодо потреби в догляді зазначено строк, компенсація призначається на такий строк, але не більше ніж на 12 місяців.

    Характерною ознакою в отриманні права на державну компенцію по догляду за особою є середньомісячний сукупний дохід фізичної особи, яка надає соціальні послуги. Він обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу її сім’ї на кількість членів сім’ї, які включаються до її складу, згідно з Методикою обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї затвердженою наказом Мінсоцполітики від 16 червня 2020 р. № 419.

    У ВИПАДКУ ЯКЩО ЦЕЙ ДОХІД ПЕРЕВИЩУЄ 2700 ГРН НА ЧЛЕНА СІМ'Ї, В НАДАННІ КОМПЕНСАЦІЇ БУДЕ ВІДМОВЛЕНО. БЕЗ ДОТРИМАННЯ ЦІЄЇ УМОВИ ДОВІДКУ ВІД ТЦСЗ ВАМ НЕ ОТРИМАТИ, НАВІТЬ ЯКЩО ВИ ВІДМОВИТЕСЬ ВІД КОМПЕНСАЦЇ!

    Для отримання відстрочки від моблізації чи для виїзду за кордон передбачений більш простий способ отримання постійного догляду.

    Так, наприклад, у першому випадку згідно статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    яка надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, в залежності від того, чи є вказана Вами особа Вашою дружиною, або одним з Ваших батьків чи батьків дружини, або просто особою, яка потребує догляду дає Вам дві таких підстави, в яких зокрема зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    {Абзац десятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}"

    АБО

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    особи, зайняті постійним доглядом за особою , яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}"

    В цих обох випадках немає значення, чи Ви працюєте, чи ні. Чи, наприклад, зареєстровані як ФОП. Достатнього того, що у Вас на руках є довідка ЛКК форми 080-4 про необхідність постійного догляду.

    Також треба надати в ТЦК доказ постійної реєстрації або постійного проживання з особою, яка потребує догляду.

    В другому випадку також треба довести, що відсутні родичи, які можуть за особою доглядати, крім Вас.

    Для предметного аналізу Вашої ситуації бажано мати більше інформації про конкретні умови та обставини оформлення постійного догляду.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    60%

    Вітаю, Михайло!

    Необхідність відсутності працевлаштування при оформленні постійного догляду

    При оформленні постійного догляду за особою, що його потребує, чи можливо зберегти офіційне працевлаштування (найманий працівник чи ФОП)? Можливо шляхом відмови від компенсаційних виплат?

    Цілком можливо, але питання в тому, у який спосіб Ви встановлюєте постійний догляд та щодо кого. Наприклад, оформлення постійного догляду через органи соціального захисту автоматично передбачає відсутність працевлаштування та достатньо низькі доходи. Тому через управління соцзахисту оформити постійний догляд особі, яка має постійне місце роботи, неможливо.

    Є також інші способи підтвердити зайнятість постійним доглядом, що надає особі право на відстрочку від мобілізації (я так розумію, прихована мета питання є такою). Зокрема, це можливо зробити шляхом отримання від органу місцевого самоврядування Акту встановлення факту здійснення догляду. У сукупності із висновком ЛКК або МСЕК про потребу в постійному догляді це надасть право на відстрочку.

    Також є можливим оформити та встановити факт здійснення догляду через суд, звернувшись до нього із заявою про встановлення юридичного факту - здійснення постійного догляду.

    У останніх 2 варіантах зовсім не обов'язково бути непрацевлаштованим.

    АЛЕ!!!

    На мій погляд та глибоке переконання, особа, яка зайнята постійним доглядом, має бути зайнята таким доглядом фактично 24/7, аби це надавало право на відстрочку. Маючи при цьому роботу, я б не назвав такий догляд постійним та таким, що надасть право на відстрочку. Слава Богу, що серед ТЦК не всі притримуються такої думки.

    Втім, це лише моя суб'єктивна точка зору.

    Успіхів та всього доброго!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України