Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 23 жовтня 2023, питання №95374

Переход на новую пенсию

Жінці 79 років. Чоловіка поховала в липні цього року. Дітей не було. Чи має вона право перейти на нову пенсію (пенсію покійного чоловіка)?

Відповіді юристів (4)

    Богун Сергій Павлович
    Богун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Законодавством України передбачена можливість отримання пенсії померлого законного чоловіка (дружини). Такий вид пенсії, згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», називається пенсією у зв’язку з втратою годувальника. Питання переходу та критерії врегульовано ст. 36 вказаного Закону.

    Герасименко Ірина Сергіївна
    Герасименко Ірина Сергіївна рік тому

    Юрист, м. Одеса, 6 років досвіду

    Згідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по ІІІ групі інвалідності. Хто відноситься до непрацездатних членів сім’ї померлого годувальника:

    – чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закону).

    – діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.

    Також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців),

    – до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти – до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

    До членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, якщо вони:

    1) були на повному утриманні померлого годувальника;

    2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

    Також члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

    Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

    Членам сім’ї, які досягли пенсійного віку та мають наявний страховий стаж, визначений ст. 26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», така пенсія призначається довічно.

    Для призначення пенсії у разі втрати годувальника потрібно звернутися до відділення управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації.Якщо у вас є додаткові запитання, Ви можете звернутися за додатковою консультацією. Гарного дня!

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Владислава!

    Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Ви маєте право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

    Розмір такої пенсії складає 50 % від пенсії за віком померлого чоловіка (дружини).

    Стаття 36 Закону передбачає, що така пенсія може бути призначена непрацездатним членам сім’ї померлого, які були на його утриманні.

    Для здобуття пенсії померлого чоловіка (дружини) необхідно, щоб чоловік (дружина) померлого:

    1) був/була непрацездатним (у випадку, якщо дружина (чоловік) є особою з інвалідністю або досягла пенсійного віку; у випадку, якщо чоловік (дружина) померлого годувальника не працює і зайнятий доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років);

    2) був/була на утриманні померлого.

    Підтвердженням утримання може бути довідка з ЖЕКу або старостату. Якщо ці установи відмовляються видавати таку довідку, то факт перебування на утриманні можна встановити в судовому порядку.

    Для цього громадянин звертається до суду з відповідною заявою і додає:

    1) копію свідоцтва про смерть годувальника;

    2) копію свідоцтва про шлюб;

    3) докази, які підтверджують факт знаходження заявника на утриманні померлої особи (документи, акти, листи ділового і особистого характеру, довідку про доходи, довідку про розмір своєї пенсії);

    4) докази, які встановлюють, що надані заявникові матеріальні засоби були основним і постійним джерелом для його існування (квитанції і інші документи, які свідчать про отримання заявником грошових коштів або іншої допомоги від годувальника; квитанції, які підтверджують витрати заявника);

    5) довідку з ЖЕКу або сільської ради про те, що заявник звертався до них за здобуттям документа, підтверджуючого факт знаходження на утриманні померлого годувальника, але йому було відмовлено в цьому у зв’язку з відсутністю відомостей про утримання.

    Документи для отримання нової пенсії:

    1) Заяву на призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника;

    2) паспорт заявника та його реєстраційний номер облікової картки платника податків;

    3) документ, що підтверджує місце проживання заявника;

    3) трудову книжку і/або пенсійне посвідчення померлого;

    4) документ, який підтверджує перебування заявника на утриманні померлого (довідка з ЖЕКу/старостату або рішення суду);

    5) довідку про склад сім’ї чи свідоцтво про шлюб;

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю.

    Так, можливо перейти на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.

    Успіхів.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України