Начните консультацию с юристом онлайн
Здравствуйте, подскажите пожалуйста:
1. Могут ли вручить повестку не по месту прописки
2. При вручении повестки достаточно ли показать удостоверение инвалидности матери на месте, чтобы не являться в военкомат?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (7)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Катерина!
Постановою Кабінету Міністів України від 21 березня 2002 р. № 352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» (далі – Положення),передбачений лише порядок вручення повістки при призові на строкову військову службу, проте, він є загальним і не встановлює деталі та особливості вручення повістки. Інші випадки призову на військову службу, зокрема у зв’язку із мобілізацією законом, не врегулюванні взагалі. Але це не виключає так званих традицій, які склалися протягом двох років у питанні, пов'язанному з порядком вручення повісток та явки по них.
Так, наприклад, повістку можуть вручити будь де. Саме питання місця вручення повістки у нормативних документах детально не описано.
Важливо чітко розуміти, хто саме може вручити повістку.
Згідно п. 64 Положення оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці, відбувається за наказами районних військових комісарів і повістками, врученими призовникам через житлово-експлуатаційні організації домовласників, відповідні виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, де немає військових комісаріатів, керівників підприємств,установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.
Необхідно звернути увагу, що у зв’язку із великим колом осіб, що можуть бути наділеними повноваженнями для вручення повістки, особа, що вручає повістку не обов’язково має бути військовослужбовцем та носити форму.
В той же час, особа, що має намір вручити повістку має представитися, назвати свою посаду, підстави відповідно яких, особам надані повноваження на вручення повістки.
Якщо зі слів особи стає зрозуміло, що вона є військовослужбовцем та служить у військовому комісаріаті, це означає, що вона перебуває при виконанні службових обов’язків, така особа має пред’явити військовий квиток або посвідчення офіцера. Крім того, при виконанні військових обов’язків особа має бути одягнена у військову форму, що має містити знаки розрізнення військовослужбовців, зокрема погони, нашивки.
Проте, важливим є той факт, що ні офіцер, ні цивільна особа при врученні повістки, не має права вимагати від особи пред’явити документи та назви свого прізвища.
Відповідно чинного законодавства, представники поліції мають права перевіряти документи у осіб, якщо є підозра щодо вчинення злочину, появи в стані алкогольного сп’яніння та інше, проте вони повинні назвати причину такої перевірки документів. В той же час, представники поліції повноважень на вручення повісток не мають.
При тому Ви повинні знати, що у разі вручення повістки працівники ТЦК в жодному з випадків не звертають на пред'явлення документів, які можуть доводити, що військовозобов'язаний має право на відстрочку. Якщо останній відмовиться від підписання корінця про вручення повістки, то буде просто складений акт про відмову. При чому відмова від повістки не звільняє особу від явки до ТЦК і у разі неявки без поважних причин військовозобов'язанний буде притягнутий до адміністративної відповідальності.
Щодо відстрочки у зв'язку з наявністю матері інваліда ІІ групи.
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в ній зазначено:
«Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;".
Отже, якщо у матері військовозобов'язанного немає іншиш працездатних осіб, які відповідно до законодавства повинні її утримувати (чоловік, інші повнолітні діти), то тоді він буде мати право на відстрочку від мобілізації. Якщо ж є інші працездатні особи, то тоді єдиний можливий варіант відстрочки, це постійний догляд за матір'ю:
"зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;".
В такому випадку матері прийдеться пройти ЛКК та отримати довідку форми 080-4 про потребу у постійному догляді.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня.Здравствуйте, подскажите пожалуйста:
1. Могут ли вручить повестку не по месту прописки?
Так можуть, вручити будь де. Це не заборонено законом..
2. При вручении повестки достаточно ли показать удостоверение инвалидности матери на месте, чтобы не являться в военкомат?
Повістка видається на підставі розпорядження комісара тцк, тобто повістка повинна бути видана вам під особистий підпис тим тцк де ви перебуваєте на обліку.
У інших випадках можете ігнорувати такі повістки.
Показати посвідчення інваліда матері, за мало, всеодно можуть вручити. Щоб не було проблем у вас повинна бути відмітка у військовому квитку про відстрочку.
Ви маєте право на відстрочку. Але я будь якому випадку не рекомендую звертатися самостійно до ТЦК без потреби.
Для оформлення відстрочки від мобілізації ви повинні подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів
Свідоцтво про народження
Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда матері
Довідка про склад сім'ї.
Також рекомендую, щоб зовсім не мати проблем з ТЦК оформити догляд за мамою. Для цього вам потрібно, щоб мати звернулась до сімейного лікаря і отримала направлення ЛКК , комісія видасть довідку ЛКК форми 080-4 про потребу постійного догляду. Цієї довідки буде достатньо, щоб отримати відстрочку, та показати для уникнення отримання повістки.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Здравствуйте, подскажите пожалуйста:1. Могут ли вручить повестку не по месту прописки
Так, можуть. При чому це спочатку існувало без законодавчих рамок, а потім було офіційно узаконено, так би мовить.
2. При вручении повестки достаточно ли показать удостоверение инвалидности матери на месте, чтобы не являться в военкомат?
На жаль, але ні. Для початку взагалі потрібно розібратися, чи має у даній ситуації чоловік право на відстрочку. Оскільки законодавство вимагає довкедення факту відсутності інших працездатних осіб. Проте, навіть якщо право на відстрочку, це все одно не гарантує йому того, що повістки не вручать. На жаль, але повістки іноді вручають і особам з інвалідністю, і заброньованим і так далі.
Єдине - чоловік повинен розуміти свої права під час даного процесу, зокрема на отримуння від представників ТЦК наказу коменданта на перевірку документів. Ось це інша сторона медалі.
А так, повістка може бути вручена будь-де і будь-кому. Далі буде тільки гірше, що вже видно неозброєним оком.
Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.
Адвокат, г. Киев, 28 лет опыта
Общаться в чатеДоброго вечора, Катерино! Враховуючи, що порядок вручення повісток чинним законодавством України належним чином не впорядкований, то відповідь - так, вручають. Закнність таких повісток звісно сумнівна, але сперечатися з системою проблематично, особливо якщо ви не юрист чи адвокат.
Оскільки наявність у особи інвалідності не дає автоматично увільнення від призову на військову службу за мобілізацією, то відповід - ні, пред'явлення посвідчення навіть про наявність інвалідності у самого військовозобов'язаного не є підставою для відсутності претензій збоку державного органу військового управління.
Якщо інвалідність у матері військовозобов'язаного, то тут однозначно без явки до ТЦК не обійтися.
Хоча порядок надання відстрочки та обов'язок щодо її оформлення так само чинне законодавство в достатній мірі не унормовує.
В крайньому випадку - наявність права на відстрочку за законом - є пом'якшуючою причиною при дослідженні питання ухилення від мобілізації, якщо ТЦК активно займеться та буде наполягати на притягненні до адміністративної чи кримінальної відповідальності.
Але тут вже все буде залежати від фаховості Вашого адвоката та обраної тактики захисту.
Проте, одразу наголошую, мною описані лише крайні можливі випадки. Як правило такого ніхто не робить збоку ТЦК.
Однак, якщо особі потрібно пересуватися по території населеного пункту (далі ніж магазин та аптека), а також по Україні, працювати та таке інше - без оформлення в ТЦК належним чином засвідченої відстрочки від мобілізації, а також отримання військово-облікових документів (у разі їх відсутності) такій особі не обійтись. Бо, як уже зазначала, навіть наявність інвалідності у самого військовозобов'язаного - це автоматично не звільняє від військового обов'язку та необхідності мати військово-облікові документи, оформлювати відстрчоку та таке інше.
З повагою, адвокат Наталія Пономаренко
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеЗДРАВСТВУЙТЕ, ЕКАТЕРИНА!
К сожалению, в наше время, любому лицу мужского пола в возрасте от 27 до 60 лет - находящемуся на территории подконтрольной правительству Украины. могут вручить повестку... если конечно Вы не Лысый из Квартала и не боитесь снайпера )))
Первый вопрос. Отвечая на Ваши вопросы, должен отметить, что порядок выдачи повесток в нарушение статьи 19 Конституции Украины должным образом не определён органами военного руководства страны. Потому ТЦК как уполномоченный полулегальный орган, ответственный по законам о воинской обязанности и воинской службе, о мобилизаци и актам Кабинета Министров Украины за воинский учёт - решает этот вопрос по собственному пониманию законодательства. То бишь занимаются откровенным самоуправством, о чём многократно подымали вопрос адвокаты в Киеве, у которых еще осталась честь, совесть и смелость. Например, мой хороший знакомый, уважаемый мною киевский адвокат Ростислав Кравец. Очень рекомендую его ютюб-канал. https://www.youtube.com/@pravork/videos
Там Вы сможете найти много полезной информации для себя по вопросу мобилизации и другим актуальным вопросам права.
И так. Мы определились, что вручить повестки могут "кому угодно", "где угодно" и практикуют даже "как угодно", если Вам не повезло находиться на территории Украины и Вы не работаете на правящий политический режим, не являетесь кумом, братом, сватом и т.д., полезным власти или международным партнёрам. И суды Вас в этом вопросе не защитят, т.к. судебная власть полностью контролируема и тоже боится в случае чего репрессий, физической или административной расправы.
По второму вопросу. Учитывая, что ТЦК не совсем легальная организация и действует не совсем по закону, то как и любой "преступник" - они себя чувствуют комфортнее на своей территории. Потому тянут всех с улицы - к себе в "офис".
Увы, но на улице раздают повестки "никто и звать никак", потому им какие-либо документы показывать вообще контрпродуктивно и бессмысленно, т.к. они в них некомпетентны и иногда имеют явные признаки слабоумия.
В случае, если в семье есть мать или отец с инвалидностью, то формально такое лицо имеет право на отсрочку в случае отсутствия у такого лица с инвалидностью иных родственников, которые по закону обязаны за ней ухаживать. Согласно семейному законодательству Украины обязанности по уходу за лицами с инвалидностью имеют - муж / жена такого лица, совершеннолетние дети, дееспособные родители. Если таких лиц нет кроме сына, то сын имеет право на отсрочку согласно статье 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации".
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
Порядок получения отсрочки законом и подзаконными актами не регламентирован, но государство заочно считает, что право на отсрочку должно быть подтверждено документально в ТЦК.
При этом ТЦК требует в обязательном порядке пройти медицинское обследование. И на этом этапе часто обманывает граждан Украины, т.к. отказав предварительно принять заявление и документы на отсрочку, таких доверчивых и наивных граждан признают на ВЛК годными к службе и одномоментно вручают боевую повестку на отправку в армию... А на вопрос об отсрочке - разводят руками.. "Не было ничего"... вы же не обращались надлежащим образом... обращались?! - А Вы докажите.
И так. Согласно статье 23 Закона о мобилизационной подготовке и мобилизации
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
Как видите, ключевым является не только наличие матери с инвалидностью 1 или 2 группы, но и отсутствие других трудоспособных лиц, обязанных по закону их содержать. Если такие лица есть... то у сына права на отсрочку нет.
Если отсрочка не нужна по причине РАБОТЫ, необходимости передвигаться на дистанции, где могут вручить повестку или через блок-посты неустановленных военизированных формирований, то лучше игнорировать и избегать встреч с ТЦК и СП. Т.к. даже если Вы имеете право по закону на отсрочку - обставят всё так, что Вы сами своим правом не воспользовались... а после решения о мобилизации якобы поздно пить Боржоми... Это конечно ложь, но правды Вы не добъетесь самостоятельно однозначно.
Если всё-таки надумаете попытать счастье в ТЦК, то обязательно добейтесь регистрации заявления на отсрочку на своем экземпляре. Если будут отказывать до мед.осмотра принимать заявление - отправляйте его письменно по почте (заказным письмом с описью вложения и бумажным уведомлением о вручении) или на официальную электронную почту ТЦК. Адреса и электронные почты ТЦК по ссылке. https://www.mil.gov.ua/kontakti/oblasni-vijskomati...
В ином случае доказать, что военнообязанный уведомлял ТЦК о своем праве на отсрочку Вам будет практически нереально.
Образец заявления на отсрочку добавлю в следующем ответе.
Извините за сумбур и безнадёгу в словах.. Но как есть, так и написал. Могу себе позволить, находясь за пределами страны.
С уважением, юрист Ярослав Турчин (надеюсь временно - г. Гамбург, Германия).
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеКак и обещал - прилагаю к ответу образец заявления на отсрочку по наличию матери с инвалидностью и отсутствию иных трудоспособных лиц, которые по закону обязаны содержать мать.
Если нужны будут дополнительные советы по оформлению и доказыванию права на отсрочку - можете задавать прямо здесь уточняющие вопросы или обратиться индивидуально к специалисту, ответ которого Вам понравился.
С уважением, юрист Ярослав Турчин
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Законодавчих вимог щодо місця вручення повісток немає. Тому дати її можуть будь-де: на блокпостах, на робочому місці, у громадських закладах, у будинках тощо.
Повістки уповноважені вручати:
Повістка має бути вручена особисто військовозобов’язаному і він має поставити підпис про її отримання, що цілком узгоджується із судовою практикою (постанова ккс вс від 14.12.2021 у справі №761/8429/16-к, постанова вс від 28.01.2020 по справі № 759/5435/16-к).
Оскільки особа має отримати повістку особисто, під підпис, отримання повістки родичами, телефонним зв’язком, поштою не може вважатися належним повідомленням особи.
Самого документу про інвалідність недостатньо для підтвердження права на відстрочку. Бажано щоб була відповідна відмітка або довідка з ТЦК.
Як варіант, при зустрічі з працівниками ТЦК можна надати копію посвідчення про інвалідність та сказати, що Ви в процесі оформлення відстрочки. Шанс, що не вручать повістку 50 на 50.
Загалом чоловік має право на відстрочку якщо у нього мама є особою з інвалідністю ІІ групи та відсутні інші працездатні особи, які зобов'язані її утримувати.
Згідно абзацу 11 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.
Непрацездатні громадяни - пенсіонери або особи з інвалідністю, або особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.
Тому чоловік має право на відстрочку, якщо відсутні інші працездатні особи, які зобов’язані утримувати його маму або вони є непрацездатними.
Для оформлення відстрочки необхідно подати до ТЦК заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю успіхів!