Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 20 декабря 2023, вопрос №99060 250₴

Оккупированная территория. Работа

Добрый день. Я из Мариуполя. До войны работала в коммунальном предприятии. В конце марта 2022 выехала из Мариуполя в Европу, где нахожусь до сих пор. Наше предприятие со всеми сотрудниками, которые не заехали на территорию Украины, приостановило трудовые отношения. Сейчас они предлагают мне написать заявление на увольнение. Получу ли я какие-нибудь выплаты при увольнении, если за последние более чем полтора года перечислений от предприятия не было? Идет ли мне стаж? В июне 2023 я родила ребенка. Имею ли я право на дородовые выплаты и декретные? В УТСЗН писала с подобным вопросом, ответили, нет, так как я с оккупированной территории. Буду благодарна за ответы на мои вопросы.

Ответы юристов (7)

    Айвазян Юрій Климентійович
    100%

    Доброго дня, Тетяна!

    Відповідно до статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»:

    "1. Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

    Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

    4. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України".

    Згадно зі статтею 15 вищезгаданного Закону:

    "1. Відшкодування працівникам та роботодавцям пов’язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України, здійснюється за рахунок коштів держави-агресора, а також коштів, отриманих з/від відповідних фондів на відновлення України, у тому числі міжнародних, міжнародної технічної та/або поворотної чи безповоротної фінансової допомоги, інших джерел, передбачених законодавством".

    2. Порядок визначення і відшкодування працівникам та роботодавцям пов’язаних із трудовими відносинами грошових сум, втрачених внаслідок збройної агресії проти України, встановлюється Кабінетом Міністрів України".

    При призупиненні трудового договору роботодавець повинен продовжувати ведення обліку в частині визначення та фіксації сум заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові, якщо такого призупинення не було б. Отже, на Вашу вимогу роботодавець може видати Вам відповідну довідку про нараховані суми заробітної плати та компенсаційних виплат, які були б належні працівникові, якщо такого призупинення не було б.

    Тепер відповіді на Ваші питання:

    Получу ли я какие-нибудь выплаты при увольнении, если за последние более чем полтора года перечислений от предприятия не было?

    Відповідно до листів Держпраці від 09.05.2022 року № 1922/4/4.1-ЗВ-22а та Мінекономіки від 17.05.2022 року № 4706-06/25215-07 у разі звільнення працівника у період призупинення дії трудового договору роботодавець має виплатити йому всі належні кошти до дня призупинення дії трудового договору.

    Отже, виходячи з цього, при звільненні Вам повинні виплатити:

    Заробітню плату, яка нарахована, але не виплачена до призупинення дії трудового договору.

    Компенсацію за невикористані відпустки Ви не отримуєте, оскільки період призупинення дії трудового договору не враховують до стажу роботи для надання щорічної основної відпустки працівникові.

    Идет ли мне стаж?

    Ні, оскільки на момент призупинення дії трудового договору заробітна плата працівнику не нараховується, ЄСВ за такого працівника роботодавець не сплачує, то, відповідно, вказані періоди призупинення дії трудового договору до страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, не зараховуються.

    Имею ли я право на дородовые выплаты и декретные?

    Стаття 12 Закону зазначає:

    "2. У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури".

    Згідно роз'яснень ПФУ у період дії воєнного стану роботодавець не може відмовити працівниці в наданні відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку навіть під час призупинення дії трудового договору.

    Роботодавець має відновити вагітну жінку на роботі з моменту відкриття лікарняного та надати заяву-розрахунок для фінансування допомоги по вагітності та пологах.

    https://www.pfu.gov.ua/2155729-yak-otrymaty-straho...

    З повагою, адвокт Айвазян.

    Татьяна Клиент 11 месяцев назад

    Спасибо большое за ответы. Единственное, я не ВПО, значит восстановить меня на работе и выплатить мне дородовые и декретные тоже невозможно

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Чому? Хіба я це мав на увазі! За Вами зберігаються всі Ваші трудові права, зазначені в моїй відповіді. Просто, на жаль , допоки Ваше підприємство знаходиться на ТОТ, а Ви за кордоном, перевести все це в практичну площину складно і можливо наразі лише частково.

      Наприклад, МОЗ роз'яснює, що лікар може формувати медичний висновки для вагітної пацієнтки, яка перебуває за кордоном, без проведення особистого огляду. Він робить це на підставі іноземних медичних документів, що засвідчують факт вагітності або пологів у жінки. Медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) у разі вагітності та пологів може сформувати як сімейний лікар, з яким пацієнтка уклала декларацію, так і будь-який інший лікар, який має право формувати МВТН у цій категорії.

      Український лікар формує медичний висновок на підставі іноземних медичних документів, що засвідчують вагітність жінки. Для цього вагітна має надіслати лікареві (поштою чи доступним месенджером) перекладені державною мовою та нотаріально засвідчені (за потреби) іноземні медичні документи, в яких зазначено строк вагітності, на підставі яких український лікар має сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність після настання 30 тижня вагітності пацієнтки.

      У випадку пологів: український лікар сформує медичний висновок про тимчасову непрацездатність з дати пологів також на підставі даних іноземних медичних документів про пологи.

      Якщо в жінки за кордоном були ускладнені пологи або народилося декілька маленьких українців, лікар має сформувати породіллі медичний висновок не на 126, а на 140 календарних днів.

      Покроковий алгоритм дій для вагітних, які перебувають за кордоном та продовжують сплачувати податки до українського бюджету самостійно або через офіційного роботодавця, виглядає так:

      1) Ви повинні зверніться по медичну допомогу в країні перебування. На момент настання чи після 30 тижня вагітності отримайте іноземний медичний документ, в якому зазначено факт та термін вагітності. МОЗ рекомендує перекласти іноземний медичний документ українською та нотаріально завірити ці переклади. У Вашому випадку Ви повинні надати документ, що підтверджує народження дитини.

      2) Далі треба звернутися до свого сімейного лікаря або ж іншого лікаря, якому ви надали право на перегляд медичної інформації в ЕСОЗ та повідомте про потребу у формуванні медичного висновку про тимчасову непрацездатність.

      3) Передайте лікареві іноземні медичні документи з їх перекладом в узгоджений з лікарем спосіб.

      4) Переконайтеся, чи вдалося лікареві успішно сформувати медичний висновок.

      5) В особистому кабінеті на порталі Пенсійного фонду України перевірте успішність сформованого електронного лікарняного.

      6) Такий створений без особистого прийому е-лікарняний по вагітності та пологах є підставою для отримання декретної допомоги від Фонду соціального страхування України. Як і у звичних випадках, для здійснення виплати роботодавець жінки має сформувати за е-лікарняним та подати до ФССУ заяву-розрахунок – на її підставі Фонд проведе фінансування.

      Робити це варто навіть за умови, що останній крок Вам виконати буде проблематично. Причини цього треба пояснювати ФССУ.

      Успіхів Вам!

      • Татьяна Клиент 11 месяцев назад

        наше предприятие перерегистрировали с ТОТ, в Украине оно зарегистрировано. И все сотрудники, кто находятся на территории Украины получают 2/3 от предприятия. Спасибо еще раз. Буду пробовать оформить декрет.

        • Айвазян Юрій Климентійович

          Ну, тоді тим більше у Вас є високі шанси отримати декретні. Порядок я Вам описав.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Сейчас они предлагают мне написать заявление на увольнение. Получу ли я какие-нибудь выплаты при увольнении, если за последние более чем полтора года перечислений от предприятия не было?

    Якщо Ви напишете заяву про звільнення за власним бажанням - Вам повинні виплатити всі належні суми.

    Мінекономіки в листі від 17.05.2022 р. № 4706-06/25215-07 зазначає, що в разі звільнення працівника всі суми, що належать йому від роботодавця, мають бути виплачені працівникові за рахунок коштів роботодавця з урахуванням вимог, встановлених ст. 116 КЗпП.

    Проте, звільнити Вас можуть лише по Вашій ініціативі, адже звільнення працівника, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з ініціативи роботодавця під час дії воєнного стану, є порушенням законодавства про працю.

    У Кодексі законів про працю (ч. 3 ст. 184) звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років – ч. 6 ст. 179 КЗпП України), одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини з інвалідністю з ініціативи роботодавця не допускається.

    Так, у період дії воєнного стану (ч. 1 ст. 5 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану») допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

    Идет ли мне стаж?

    Період призупинення дії трудового договору не включається до стажу роботи

    В июне 2023 я родила ребенка. Имею ли я право на дородовые выплаты и декретные?

    Відповідно до ст. 179 КЗпП України на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів.

    Статтею 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено, що допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

    Згідно зі ст. 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” застрахована особа – це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

    Відповідно до п. 1 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136) призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

    Враховуючи вищенаведене, під час призупинення дії трудового договору єдиний внесок за працівника роботодавцем не сплачується. У такому випадку втрачається право на оплату "лікарняних", оскільки відсутній факт втрати заробітку.

    У період дії воєнного стану роботодавець не може відмовити працівниці в наданні відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 12 Закону № 2136) навіть під час призупинення дії трудового договору, а також не може звільнити її під час таких відпусток (ст. 5 Закону № 2136).

    Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на отримання допомоги по вагітності та пологах має кожна вагітна жінка.

    Незважаючи на призупинення дії трудового договору, Вам має бути нарахована та виплачена допомога по вагітності та пологах з урахуванням змін у законодавстві.

    ДЖЕРЕЛО: Східне міжрегіональне управління Держпраці https://smu.dsp.gov.ua/news/inspektor-pratsi-nadal...

    Згідно пункту 5 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми допомога у зв'язку з вагітністю та пологами призначається:

    1) якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через шість місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, і виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів і 90 - після пологів). Допомога обчислюється сумарно та призначається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

    Також Ви маєте право звернутися за роз'ясненнями до міжрегіонального управління Держпраці https://smu.dsp.gov.ua/news/iak-inspektor-pratsi-d... Офіційна відповідь Держпраці буде вагомим аргументом у випадку спорів із роботодавцем.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, я рекомендую вам звільнитися отримати трудову, та можливо працевлаштуватися на іншу роботу. Після написання заяви про звільнення, ні яких виплат не буде. Стаж не йде. Тому не має сенсу, щось чекати. Навіть декретні, вам будуть нараховані але врядчи виплачені


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024