Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня!
Скажіть будь ласка, чи можливо оформити відстрочку від призову, якщо я здійснюю догляд за бабусею (86 років)?
Документально ніякого підтвердження немає, виплат не отримуємо, бо не маю в цьому необхідності, живемо окремо. У бабусі є ще онуки, але я-«найрідніший»(с.) :)
Чи можна привести в документальний порядок цю обставину, щоб отримати відстрочку? Які документи необхідно зібрати?
Якщо вступить в законну силу новий законопроєкт, то ця підстава скасується?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Скажіть будь ласка, чи можливо оформити відстрочку від призову, якщо я здійснюю догляд за бабусею (86 років)?Документально ніякого підтвердження немає, виплат не отримуємо, бо не маю в цьому необхідності, живемо окремо. У бабусі є ще онуки, але я-«найрідніший»(с.) :)Чи можна привести в документальний порядок цю обставину, щоб отримати відстрочку? Які документи необхідно зібрати?
Чесно кажучи, не дуже перспективна підстава для отримання відстрочки від мобілізації. Чому я такої думки? Спробую аргументовано пояснити.
1. Наразі не проблема підтвердити те, що Ви здійснюєте постійний догляд, але потрібно довести (в обов'язковому порядку) факт відсутності інших осіб, які можуть здійснювати догляд.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
...
опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
Наскільки я зрозумів, є інші онуки. А що з родичами першого ступеня споріднення (діти)?
2. У випадку прийняття поданого законопроєкту № 10378 така підстава для оформлення відстрочки взагалі буде відсутня, оскільки скандальний законопроєкт передбачає лише можливість здійснення догляду та відповідно отримання відстрочки по родичам першого ступеня споріднення.
Звичайно, Ви можете спробувати зібрати документи, подати їх до ТЦК, оформити відстрочку (далеко не факт) на 3-6 місяців, але потім права на відстрочку Ви на матимете. Знову ж таки, ми не знаємо, що вони приймуть у підсумку, але тенденції не дуже втішні.
Раджу ще хоча б цей тиждень почекати в плані майбутніх дій.
Які є способи підтвердження факту здійснення догляду.
1. Оформлення постійного догляду через управління соціального захисту населення з отриманням компенсації.
2. Оформлення постійного догляду шляхом встановлення юридичного факту в судовому засіданні. До прикладу, Вам може бути цікава позитивна практика з цього. Одне із таких рішень: https://opendatabot.ua/court/109832708-fe627eb3275...
Втім, наразі вистачає безліч рішень судів про відмову у встановленні даного юридичного факту, тому треба заздалегідь опрацювати практику суду, до якого Ви територіально належите, на предмет таких справ.
3. Шляхом оформлення Акту встановлення факту здійснення догляду або Акту про спільне проживання. Це вважається найбільш простий і водночас також дієвий спосіб доведення факту здійснення догляду.
Також не просто буде довести факт відсутності інших осіб.
Судова практика у таких питання виходить з того, що в сім’ї дійсно не повинно бути інших осіб, які такий догляд здатні надавати.
Зокрема, у рішенні від 23.11.2022 по справі № 600/2558/22-а Чернівецький окружний адміністративний суд виходить з наступного:
«…Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_2 має рідну дочку - ОСОБА_4 , 1959 року народження, яка проживає в с. Чорногузи за однією адресою разом з ОСОБА_2, що власне і не заперечувалось позивачем. Відтак, за наявності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд, (в даному випадку доньки - ОСОБА_2 ) саме такі особи, можуть і повинні здійснювати такий догляд…».
Окрім того, у рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.11.2022 по справі № 560/9011/22 зазначається, що:
Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Олександре!
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в ній зазначено:
«Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
{Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}".
Отже, для отримання відстрочки по догляду за бабусею, перше, що потрібно зробити - це отримати бабусі довідку ЛКК форми 080-2 про потребу у постійному догляді. Після цього Вам прийдеться оформити або компенсацію за догляд на непрофесійній основі (заява подається до територіального управління соцзахисту) або акт встановлення факту здійснення догляду (заява подається до виконкому міської або сільської ради). Крім цього Вам прийдеться довести, що у бабусі не має інших осіб, які б могли здійснювати такий догляд за нею (в перше чергу це буде стосуватися дітей бабусі). Як бачите, процес отримання відстрочки за Вашою підставою, буде зовсім не легким.
Щодо скасування данної підстави у зв'язку з прийняттям нового законопроекту, то наразі є п'ять редакцій законопроекту і якою буде остаточна - нікому не відомо. Проте, скоріше за все, підстава по догляду за родичами не першого ступеню спорідненності буде скасована.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, оформити відстрочку у вашому випадку буде не також і легко. На багато легше буде виїхати за кордон. Тому ропочну з цього:
Для перетину кордону для супроводу бабусі вам потрібно мати такі документи:
закордонні паспорти
Висновок ЛКК форми 080-2 ( для цього треба звернутися до сімейного лікаря за напрвленням на ЛКК)
Акт про встановлення факту догляду ( для йього треба звернутися у виконком міської ради за місцем реєстрації бабусі.)
Це питання передбачено правилами перетину кордону:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду. Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;
Тепер що стосується відстрочки:
Питання передбачено ст .23 ЗУ " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#n420
опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
Тут треба буде довести відсутність інших осіб які можуть здійснювати такий догляд. ( цей пункт надаж ТЦК ціле поле для маніпуляцій) (тому результат може бути не втішний)
Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім я комісара ТЦК про надання відстрочки додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів
Висновок ЛКК форми 080-2 ( для цього треба звернутися до сімейного лікаря за напрвленням на ЛКК)
Акт про встановлення факту догляду ( для йього треба звернутися у виконком міської ради за місцем реєстрації бабусі.)
Свідоцтво про смерть дітей бабусі
Довідка про склад сім ї.
Що стосується законопроекту, не відомо якому виді його приймуть, тому треба чекати, а тоді щось і говорити. Щас щось казати, це пальцем в небо.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Отримати відстрочку по даній підставі буде досить складно, адже потрібно буде довести, що у бабусі немає інших осіб, які за нею можуть доглядати.
Згідно абзацу 12 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» згідно якго, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.
ДЛЯ ЦЬОГО ВАМ ПОТРІБНО НАВЕСТИ ДОКАЗИ ДВОХ ФАКТІВ :
1. Висновок МСЕК або ЛКК згідно якого бабуся потребує догляд
2. Акт встановлення факту здійснення догляду або Документ про компенсацію за догляд
Підставою для складання Акту є письмове звернення у довільній формі до виконавчих органів (управління соціальної політики) міської ради від особи, яка здійснює догляд, з наданням наступних документів:
Акт складається протягом 5 днів.
Якщо бажаєте оформити компенсацію за догляд - ознайомтесь з інформацією за посиланням - https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-kompe... Головним недоліком цього варіанту є те, що для встановлення постійного догляду середньомісячний сукупний дохід фізичної особи повинен не перевищувати 2684 грн., в протилежному випадку - соцзахист відмовиться видавати довідку про отримання компенсації.
Ще одним із варіантів підтвердженння здійснення догляду є РІШЕННЯ СУДУ в рамках окремого провадження про встановлення факту здійснення Вами постійного догляду за Вашою бабусею.
1. Про дітей бабусі та чому вони не можуть здійснювати догляд
Згідно пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки РТЦК оформляють для військовозобов’язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Подавати заяву про відстрочку до ТЦК потрібно в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.
Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного.
1. Перш за все Вам необхідно звернутися до сімейного лікаря та отримати направлення бабусі на лікарсько-консультативну комісію. Якщо у висновку ЛКК буде зазначено про потребу бабусі у сторонньому догляді - вважайте, що половину справи зроблено.
2. Потім Вам потрібно оформити компенсацію на догляд або Акт встановлення факту здійснення догляду.
3. Також Вам необхідно довести, що відсутні інші особи, які можуть здійснювати догляд (в першу чергу це рідні діти бабусі)
4. Якщо законопроєкт 10378 вступить в силу без змін, то право на відстрочку матимуть лише військовозобов'язані першого ступеня споріднення (батьки та діти) особи, яка потребує догляду. Ви як онук не матимете право на відстрочку. Проте, в якому остаточному виді приймуть законопроєкт не відомо. Адже, якщо у бабусі лише онук може здійснювати догляд, то його мобілізація залишить бабусю без допомоги.
З повагою, Дерій В.О.!
Бажаю успіхв та вдалого дня!