Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 15 січня 2024, питання №100192 240₴

Які мої подальші дії при одруженні за кордоном?

Доброго дня !

В минулому місяці я вийшла заміж за громадянина Румунії в Румунії. З початку війни і до теперішнього часу я маю статус Особи під тимчасовим захистом Румунії. Тепер мені необхідно змінити прізвище у всіх моїх українських документах.

Як мені почати цей процес за умови що я не можу наразі поїхати в Україну бо в Березні буду народжувати ?

І як критично для мене зміна прізвища в документах ДО пологів і реєстрації дитини ?

Мої документи в Румунії : закордонний паспорт (з дівочим прізвищем) , Посвідка тимчасового захисту (з дівочим прізвищем), Свідоцтво про одруження ( вказано що я беру прізвище чоловіка).

Дякую!

Відповіді юристів (4)

    Пономаренко Наталія
    30.8%

    Доброго дня, шановна Анна!

    Під час видачі свідоцтва про одруження Вам не роз'яснювали строку зміни прізвища?

    В принципі переконана, що законодавство Румунії не настільки жорстке, щоб Вас сильно наказували за прострочення строку зміни документів. Особливо в умовах, коли Ви у стані в якому будь-які пересування можуть зашкодити дитині і її народженню, що є однозначно поважною причиною.

    Наразі ж у Вас на руках є законний паспорт з яким Ви маєте право перебувати в Румунії в межах його строку дії. В мене було багато клієнток, які взагалі не міняли паспорт і прізвище в юрисдикції України аж доки такі речі не були вимушені робити. Наприклад для оформлення громадянства іншої країни чи дозволу на постійне проживання з підстав шлюбу з громадянином такої країни.

    У будь-якому разі для того, щоб змінити документи Вам треба здійснити легалізацію свідоцтва про шлюб, виданого компетентними органами Румунії. Тобто проставити на ньому штамп "Апостиль" і здійснити нотаріальний переклад на українську мову. Щодо останнього краще уточнити безпосередньо у Консульстві України в Румунії.

    З таким свідоцтвом Ви маєте право звернутися до консульського відділу Посольства України в Румунії. Саме вони здійснюють обмін закордонних паспортів громадян України, в тому числі у зв'язку зі зміною прізвища чи інших даних. Але без заміни внутрішнього паспорта вони Вам відмовлять майже 100 %.

    https://mfa.gov.ua/consul/forua/pass/port/16plus

    Посольстві і консульства не оформляють внутрішні паспорти, тож можуть в вам робити лише закордонний. А для цього ви маєте подати - серед інших документів - паспорт громадянина України, оформлений на нове прізвище.

    Внутрішній паспорт Вам без відвідування України можуть зробити лише у закордонних представництвах ДП "Документ" Держміграційної служби України. Але ж у Румунії його немає. Є в Польші, Чехії, Словаччині, Італії, Туреччині, Іспанії, https://pasport.org.ua/centers

    Чи зручно Вам буде туди приїхати і здійснити замовлення обміну внутрішнього паспорта - не знаю. Вирішуйте за своїм станом здоров'я.

    Проте, зараз там шалені черги, викликані спробами чоловіків замінити паспорти до можливих мобілізаційних обмежень, введення яких очікують.

    Тож у Вашому випадку краще дійсно зачекати, народити та потім уже спокійно вирішити Ваше питання. Але при цьому стане ще одне питання. На яке прізвище записувати Вашу дитину у свідоцтві про народження та інших документах, щоб не було питань потім з належністю Вам дитини.

    Дуже прикро, але держава не передбачила у законодавстві Ваші випадки і Міністерство закордонних справ, посольства та консульства України фактично позбавлені можливості Вам у цьому ефективно допомогти.

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко

    Айвазян Юрій Климентійович
    30.4%

    Доброго дня, Христина!

    Відповідно до ст. 35 Сімейного кодексу України, наречені мають право на вибір прізвища при реєстрації шлюбу. Зміна прізвища тягне за собою ряд обов'язкових правових наслідків, і в першу чергу це стосується необхідності заміни документів після одруження. Таким чином, якщо відбулася зміна прізвища – протягом місяця необхідно замінити такі документи:

    • паспорт громадянина України;
    • паспорт для виїзду за кордон;
    • облікова картка платника податків (РНОКПП);
    • водійське посвідчення;

    Крім вищевказаного списку, є ряд документів, в які теж необхідно внести зміни при їх наявності:

    • дані в реєстрі виборців
    • медичні картки і страховий поліс
    • реєстрація та страхування автомобіля
    • банківські договори, картки та рахунки
    • заповіт і реєстраційні документи підприємця

    Документи, які не потрібно змінювати після зміни прізвища:

    • трудова книжка
    • документи про освіту
    • документи, які встановлюють право на майно

    https://jurliga.ligazakon.net/aktualno/7970_protse...

    Хочу одразу звернути Вашу увагу на той факт, що посольство України в Румунії не замінить прізвище у Вашому закордонному паспорті, оскільки для того потрібно внести зміни спочатку у внутрішній паспорт громадянина України, а відповідні послуги у посольстві України в країні Вашого перебування не надаються.

    Втім, Ви можете звернутись в ДП "Документ", в будь якій країні де є таке підприємство та подати заяву на заміну внутрішнього паспорту. Після цього Ви матимете можливість, звернувшись до українського посольства в Румунії, змінити свій закордонний паспорт. Заміна РНОКПП робиться через звернення до Податкової служби України, а посвідчення водія змінюється шляхом подання заяви в електронному вигляді до сервісного центру МВС та отримання його поштою за умови Вашої оплати пересилки.

    Що стосується обов'язковості отримання згаданих документів, то оскільки Ви знаходитесь за кордоном, у Вас є поважні причини для порушення згаданого у законі місячного терміну заміни головних документів.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович
    8.3%

    Доброго дня, ви можете звернутися у консульство України за кордоном. Або до органу ДП документ за кордоном, контакти за посиланням

    https://pasport.org.ua/centers

    Турчин Ярослав Олександрович
    30.4%

    ВІТАЮ ВАС, пані АННА! Проблематично. Такі проблеми бажано було передбачати ДО зміни прізвища у румунській установі ДРАЦС.

    Документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України (стаття 13 Закону України "Про міжнародне приватне право").

    При цьому, Україна як учасниця Гаазької конвенції 1961 року що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів визнає документи, передбачені статтею 13 Закону у разі наявності у них відмітки "Апостиль", яка здійснюється уповноваженим органом країни-учасниці Гаазької Конвенції.

    Отже, щоб Ви могли змінити документ і прізвище в Україні - Вам треба надати свідоцтво про шлюб, яке "апостильовано" в Румунії. А також здійснити нотаріальний переклад на українську мову такого документа.

    Тоді Україна буде визнавати цей документ.

    В Румунії право проставлення апостиля мають:

    • Суди уповноважені на завірення апостилем офіційних документів, що виходять із судів, органів прокуратури і від судових виконавців, а також – офіційних заяв (подаються, наприклад, при реєстрації або отриманні візи).
    • Префектури (уповноважений заступник префекта або, в рідкісних випадках, інша уповноважена особа) уповноважені на засвідчення адміністративних, кваліфікаційних, медичних та освітніх документів і виписок з актів цивільного стану.
    • Нотаріуси уповноважені на завірення нотаріальних документів.

    При цьому слід відзначити, що дійсно консульства України за кордоном не мають повноважень щодо заміни паспортів громадян України у формі ID-карток, а лише можуть здійснити заміну закордонного паспорта на підставі заміненого внутрішнього.

    Отже, Вам треба або їхати в Україну, або намагатися замінити паспорт через ДП "Документ" або знайти представника за довіреністю в Україні, який зробить це за Вас (вимоги до довіреностей, виданих Румунією ті самі, що і для свідоцтв про шлюб та ін.). Довіреність видана в Консульстві України - використовується без необхідності легалізації.

    Для обміну паспорта заявник або його представник за довіреністю подає такі документи:

    1. паспорт, що підлягає обміну;
    2. документи, що підтверджують обставини, у зв’язку з якими паспорт підлягає обміну (крім випадків, передбачених підпунктами 4 і 6 пункту 6 Порядку);
    3. документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
    4. документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
    5. документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів);
    6. одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку з тривалим розладом здоров’я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров’я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби);
    7. паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном, або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну);
    Термін розгляду заяви

    Не пізніше ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його отримання

    Не пізніше ніж через 10 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети для його термінового отримання.

    У випадках проведення під час оформлення процедури встановлення особи строк оформлення паспорта продовжується до двох місяців (пункт 43, 62, 81 Порядку).

    Результат отримання послуги

    Видача паспорта громадянина України у формі картки.

    https://dmsu.gov.ua/poslugi/pasport-gromadyanina-u...

    Щодо обміну ОБОХ паспорті через представництва ДП "ДОКУМЕНТ" в країнах Європи - на прикладі представництва у Кельні (Німеччина) Ви можете ознайомитись за посиланням.

    https://cologne.pasport.org.ua/services/id-card-an...

    Нажаль в сусідніх країнах як то Румунія, Молдова, Угорщина - представництв немає чомусь.

    При цьому обміняти паспорт можна в таких містах - Братислава, Вроцлав, Варшава, Стамбул, Гданськ, Валенсія, Берлін, Краків, Мадрид, Мілан, Прага або в Україні.

    При цьому дійсно виникає питання - а як Вас запишуть у медичних документах при народженні дитини? А у свідоцтві про шлюб? Під новим прізвищем бажано. Але ж чи погодяться медичні працівники на це?! А медичне страхування під яким прізвищем буде? І це все породжує сукупність проблем, які треба було продумати до зміни прізвища. Саме тому більшість жінок прізвище і не міняють, бо це шалені проблеми бюрократичного плану.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України