Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день! Чи можуть мені вручити повістку та заставити пройти повторне ВЛК якщо: в мене є висновок ВЛК про непридатність до в.с. З виключенням з військового обліку, а також все це також записано у військовому квитку, ВЛК пройдено в воєнний час у квітні 2022, дякую за відповідь наперед!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пане ВАСИЛЬ! Станом на зараз - ні, не можуть. Закон такого не передбачає. Але враховуючи перебуваючий на розгляді у Верховній Раді Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку (10449 від 30.01.2024), який передбачає повторний огляд осіб, визнаних обмежено придатними, то можуть уже зараз намагатися це зробити не усвідомлюючи різниці, адже в основному в ТЦК працюють юридично безграмотні люди, які не усвідомлюють різницю між законом, який набрав чинність та проектом закону, законопроектом, прийнятим за основу, але не ухваленим загалом і не підписаним Президентом.. а так само між обмежено придатним і непридатним з виключенням з обліку.
https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43604
Попередній законопроект передбачав перекомісування УСІХ. Новий проект, який був внесений 30.01.2024 р. у підпункті 2 пункту 2 Прикінцевих положень Законопроекту № 10449 від 30.01.2024 р. в теперішній редакції вказує на те, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом 9 місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному обстеженню з метою визначення придатності до військової служби.
Дуже часті випадки наразі скарг, що ще не прийнятий закон вже намагаються застосовувати працівники ТЦК та СП, прикордонники, працівники поліції, набрані по принципам голівудського серіалу "Проіцейська академія".
Тож слід очікувати, що дійсно можуть помилково намагатися відправити на повторне обстеження, але ЧИННИЙ ЗАКОН і ПРОПОНОВАНІ ЗМІНИ ЩОДО ОСІБ ВИКЛЮЧЕНИХ З ОБЛІКУ ТАКОГО НЕ ПЕРЕДБАЧАЮТЬ. Тобто подібні вимоги будуть - незаконні і Ви сміливо можете не виконувати видані повістки.
Тобто по закону Вам турбуватися немає чого. Принаймні зараз. А от як буде на практиці - ніхто гарантії не дасть. В будь-якому разі - закон на Вашій стороні і це є підставою для захисту своїх прав на усіх рівнях.
З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Василю!
Жодним нормативно-правовим актом не встановлено, що виключенного з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби можливо на обліку поновити. Тому Вам не мають право а ні, вручати повістки, а ні вимагати віс Вас проходження ВЛК. Ви вже більше не є військовозобов'язанною особою.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу":
2) на військовий облік військовозобов'язаних:
звільнені з військової служби в запас;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Державного бюро розслідувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України;
які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;
які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі;"
1) призвані чи прийняті на військову службу;
2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) припинили громадянство України;
6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;
7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;
8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими".
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
У Вас немає обов’язків військовозобов’язаного тому Вас не можуть притягнути до відповідальності за небажання проходити ВЛК або відмову від повістки. Тим більше, що вручення таких повісток буде незаконним.
Поновити Вас на військовому обліку - не зможуть, адже згідно п.2 ч.1 ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" взяти на військовий облік можуть громадян, які ЗНЯТІ за наказом МОУ, а Ви є ВИКЛЮЧЕНИМ з військового обліку згідно ЗАКОНУ, підтвердженням цього є відповідна відмітка у військовому квитку, а згідно законодавства діючого на сьогоднішній день поновлення на військовому обліку виключених з нього – не передбачене.
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Але зважаючи на беззаконня та неправомірні дії деякий працівників ТЦК, можливо, свої права доведеться відстоювати у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 28 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, шановний Василь!
Чинне законодавстов України, зокрема Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу", прийняті на його основі підзаконні акти Кабінету Міністрів України, Укази Президента України, накази Мінестерства оборони України - не передбачають процедури поновлення на військовому обліку та переогляду осіб, виключених з військового обліку.
При цьому Вам необхідно дуже ретельно зберігати відповідні документи, які підтверджують цей факт, бо великі ризики того, що у разі їх втрати - нові документи Вам ніхто не видасть.
Крім того треба враховувати, що такі документи не підлягають нотаріальному посвідченню. Проте, рекомендувала б зробити про всяк випадок хоча б ксерокопії таких документів.
В той же час, будьте уважні і не віддавайте такі документи до рук блукаючих по вулицям та площам осіб у формі, серед яких наявний представник ТЦК та особи, які без діла рахуються на службі з Територіальної оборони.
Пропоновані зміни до законодавства у редакції, що є у публічному доступі зараз - Ви не підлягаєте повторному огляду, на відміну від осіб, які визнані непридатними до служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час.
Якщо Вам будуть видавати повістку - не сперечайтеся, візьміть її, але можете її сміливо ігнорувати, адже вона не грунтується на законі та фактично є нікчемною.
З повагою, адвокат Наталія Пономаренко
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня. Якщо вас було виключено з військового обліку, ви вже не військовозабов'язаний. Тому не підпорядковуєтесь ТЦК. Будь яка відповідальність відсутня. Поновитися на обліку ви можете лише самостійно за доброї волі. Вас ні хто не має право змушувати проходити ВЛК, Тому ні у якому разі не піддавайтесь психологічному тиску. А ТАКОЖ НІ У ЯКОМУ РАЗІ НІ КОМУ НЕ ВІДДАВАЙТЕ СВІЙ ВІЙСЬКОВИЙ КВИТОК З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ, МАЮЧИ ДАНИЙ ДОКУМЕНТ, ВАМ НЕ ЗАГРОЖУЄ БУДЬ ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕЯВКУ ПО ПОВІСЦІ. ТОМУ СМІЛО ЇХ ІГНОРУЙТЕ,
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...
Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
{Офіційне тлумачення частини першої статті 58 див. в Рішенні Конституційного Суду № 1-рп/99 від 09.02.99}
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Стаття 62. Особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Стаття 63. Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.
Підозрюваний, обвинувачений чи підсудний має право на захист.
Засуджений користується всіма правами людини і громадянина, за винятком обмежень, які визначені законом і встановлені вироком суду.
Стаття 29. Кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність.
Ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
У разі нагальної необхідності запобігти злочинові чи його перепинити уповноважені на те законом органи можуть застосувати тримання особи під вартою як тимчасовий запобіжний захід, обґрунтованість якого протягом сімдесяти двох годин має бути перевірена судом. Затримана особа негайно звільняється, якщо протягом сімдесяти двох годин з моменту затримання їй не вручено вмотивованого рішення суду про тримання під вартою.
Кожному заарештованому чи затриманому має бути невідкладно повідомлено про мотиви арешту чи затримання, роз'яснено його права та надано можливість з моменту затримання захищати себе особисто та користуватися правничою допомогою захисника.
{Частина четверта статті 29 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1401-VIII від 02.06.2016}
Кожний затриманий має право у будь-який час оскаржити в суді своє затримання.
Про арешт або затримання людини має бути негайно повідомлено родичів заарештованого чи затриманого.
Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 57. Кожному гарантується право знати свої права і обов'язки.
Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом.
Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Василь!
Добрий день! Чи можуть мені вручити повістку та заставити пройти повторне ВЛК якщо: в мене є висновок ВЛК про непридатність до в.с. З виключенням з військового обліку, а також все це також записано у військовому квитку, ВЛК пройдено в воєнний час у квітні 2022, дякую за відповідь наперед!
Повістку, на жаль, можуть вручити будь-кому, в чому не один раз пересвідчувався на своїй практиці. Тим не менше, це не повинно Вас хвилювати. Ви визнані непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку один раз, остаточно. Жодних переглядів по неправильній процедурі чи щось на кшталт цього - порушення Конституції та законів України.
Чинне законодавство не передбачає права ставити виключених з обліку за станом здоров'я на повторний військовий облік за бажанням окремих нешанованих українцями громадян, не хвилюйтеся. Органи державної влади, на відміну від громадян, сповідують принцип - дозволено все, що прямо передбачено законом.
Якщо Ви маєте на руках всі документи про виключення з військового обліку - Вам немає про що турбуватися. Ви не зобов'язані виконувати незаконні дії та вимоги органів влади та їх посадових осіб. Ви вже невійськовозобов'язаний!
КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30, ст. 141)
Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Всього доброго Вам. З повагою.