Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Соціальне забезпечення, 28 березня 2024, питання №104553 250₴

Можу я перейти з Достроковой пенсії за віком на Пенсію за віком на загальних підставах

Вітаю! У мене таке питання:
Мені у 2011 році призначено Дострокову пенсію за віком згідно Статті 115 Пенсійне забеспечення окремих категорій громадян, пункт 3) матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали іх до зазначеного віку.
Чи можу я перейти на інший вид пенсії - Пенсія за віком на загальних підставах. І чи буде у цьому випадку перерахунок суми пенсії? І який перерахунок має зробити Пенсійний фонд – на підставі середньої зарплати за три попередні роки на момент звернення?
Я ще працюю . У березні мені зробили індексацію пенсії, і вона тепер 2980 грн. Наприкінці листопада мені виповнилося 65 років і, на мою думку, мені повинні з квітня збільшити пенсію до 3200 грн., але я в цьому не впевнена.

Відповіді юристів (4)

    Айвазян Юрій Климентійович
    25.2%

    Доброго дня, Катерина!

    Так, Ви маєте право перейти на пенсію за віком. Що стасується перерахунку пенсії, то я би рекомендував Вам спочатку звернутись до територіального відділення ПФУ за Вашим місцем проживання та отримати детальну консультацію у профільного спеціаліста ПФУ. Лише у випадку, якщо Ви будете незгодні з підходом ПФУ до порядку перерахування, Ви можете звернутись до праників із проханням оскаржити рішення відповідного відділення ПФУ.

    Відповідно до статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

    Право вибору пенсійних виплат.

    "1. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

    2. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором".

    За нормами статті 45 цього Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі інформації про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших відомостей, що знаходяться на час переведення у пенсійній справі, а також додаткових документів, отриманих органами Пенсійного фонду.

    При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

    Відповідно до пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.

    Заява з необхідними документами може бути подана територіальному органу Пенсійного фонду України в електронному вигляді з використання кваліфікованого електронного підпису через Портал електронних послуг.

    Поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

    При поновленні виплати пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати (пункт 2.8. Порядку):

    1. документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу;
    2. довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1;
    3. документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім’ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім’ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).

    При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

    Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п’ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

    https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Переведення_з_одного_виду_пенсії_на_інший

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    25.2%

    Доброго дня, пані Катерино!

    Перехід відбувається між видами пенсій.

    Існують такі види пенсій:

    • за віком
    • по інвалідності
    • у зв’язку з втратою годувальника
    • за вислугу років

    Вам призначена звичайна пенсія за віком, але вийшли Ви на неї достроково. Тому перехід в межах одного виду пенсії не відбувається, адже Ви отримуєте туж саму пенсію.

    Ви маєте право на індексацію та перерахунок Вашої пенсії.

    Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

    У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

    Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

    Отже, так як Ви набули додаткового стажу Ви маєте право на перерахунок пенсії. Якщо ПФУ автоматично не перерахує Вам пенсію - Ви можете самостійно подати заяву про перерахунок :

    Також ознайомтесь з корисною інформацією за посиланням https://bf.diia.gov.ua/articles/meni-potribno-pere...

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олександрович
    25.2%

    ВІТАЮ ВАС, пані КАТЕРИНО!

    Так, Ви звісно маєте право після досягнення віку виходу на пенсію - подати заяву про перехід на пенсію за віком.

    Але як правило нічого це не дасть і пенсія буде +/- такою ж самою, а прикро якщо меншою, бо менший у якомусь році якийсь там коефіцієнт в державі. Перевірено вже купу разів. Оскільки грошей в бюджеті та Пенсійному фонді з кожним роком не більшає, а навпаки. Тому на формулах обрахування пенсії завжди пенсійний фонд спекулює, адже кінцевий рівень пенсії залежить від багатьох параметрів, які визначаються конкретно ПФУ.

    Заяву на перерахунок, якщо усі Ваші дані про зарплату та місце роботи внесені до Електронної бази ПФУ, можна подати онлайн через Портал Пенсійного фонду.

    Там же можна знайти та попередньо обрахувати пенсію на пенсійному калькуляторі. Але це не догма, тож я б не орієнтувався на ту суму. Бо калькулятор показує одне, а потім у ПФУ розказують, що так то воно так, але є ньюанси, тому пенсія набагато менше.

    Доступ до особистих даних здійснюється за електронною адресою:

    https://portal.pfu.gov.ua/

    Пенсійний калькулятор доступний за наступною адресою:

    https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/InfoPe...

    Перш ніж подавати заяву на пенсію за віком спробуйте неофіційно звернутися до працівника ПФУ та попросити порахувати можливу пенсію при переході на пенсію за віком, бо у разі подання офіційної заяви назад повернутися вже не вийде.

    Зважте усі за і проти та приймайте рішення, бо це можете зробити лише Ви.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Корнійчук Євген Іванович
    24.4%

    Доброго дня, З квітня 2021-го пенсійний вік для жінок збільшено до 60 років і таким чином вік і правила виходу на пенсію у чоловіків і жінок однакові.

    Проте жінки, які досягнули віку 59,6 років до квітня 2021 року, зможуть отримати виплату на півроку раніше (це ті, хто народився з 1 жовтня 1960-го по 31 березня 1961 року)

    До досягнення 60 років, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

    55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;

    55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;

    56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;

    56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;

    57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;

    57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;

    58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;

    58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;

    59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;

    59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.

    У 2023 році в Україні відповідно до закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" зміняться вимоги до страхового стажу, а саме:

    • щоб вийти на пенсію в 60 років потрібно 30 років стажу (до цього часу було 29 років);
    • щоб вийти на пенсію в 63 роки потрібно від 20 до 30 років стажу;
    • щоб вийти в 65 років потрібно від 15 до 20 років стажу.

    Слід зазначити, що вимоги для виходу на пенсію в 60 років в Україні підвищуються поетапно: у 2020 для цього було потрібно 27 років офіційного працевлаштування, а в 2028 році збільшиться до 35 років.

    Крім того, якщо особі, якій вже виповнилося 60 років, офіційного страхового стажу для виходу на пенсію недостатньо, його можна докупити. Щоб докупити рік стажу, доведеться заплатити 34 320 грн.

    Категорії громадян, які мають право на призначення дострокової пенсії за вікомособи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, за умови реєстрації осіб у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботине більше ніж за півтора роки до досягнення пенсійного вікуособи, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу ц зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я, та якщо трудовий договір був розірваний з дотриманням вимог положень Постанови Кабінету Міністрів від 27 грудня 2022 р. № 1449 "Про затвердження Порядку розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця (власника або уповноваженого ним органу, фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників) у зв’язку з виявленням невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я за наявності в нього права на призначення дострокової пенсії за віком"особи, хворі на гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карликипісля досягнення чоловіками 45 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у чоловіків і не менше 15 років у жінокособи з інвалідністю по зору I групи - сліпі та особи з інвалідністю з дитинства I групипісля досягнення чоловіками 50 років, жінками 40 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років у чоловіків і не менше 10 років у жінокжінки, які народили п’ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного вікупісля досягнення віку 50 років та за наявності не менше ніж 15 років страхового стажуза вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п’ятьох або більше дітей, дитини з інвалідністю чи тяжко хворої дитини, якій не встановлено інвалідність, до шестирічного віку здійснювалося батькомпісля досягнення віку 55 років та за наявності страхового стажу не менше ніж 20 роківвійськовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти Українипісля досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов’язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків), захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов’язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"особи з числа резервістів, військовозобов’язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п’ятого частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов’язанихдружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, діти, які стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття, і батьки, яким надано статус сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, відповідно до абзацу четвертого пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", пункту 1 статті 10 зазначеного ЗаконуДо досягнення 50 років, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
    • 45 років - по 31 березня 1970 року включно;
    • 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року;
    • 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року;
    • 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року;
    • 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року;
    • 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року;
    • 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року;
    • 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року;
    • 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року;
    • 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року;
    • 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.

    За відсутності стажу роботи 25 років у чоловіків та 20 років у жінок, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

    • з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 20 років 6 місяців у чоловіків і не менше 15 років 6 місяців у жінок;
    • з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 21 року у чоловіків і не менше 16 років у жінок;
    • з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 21 року 6 місяців у чоловіків і не менше 16 років 6 місяців у жінок;
    • з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок;
    • з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 22 років 6 місяців у чоловіків і не менше 17 років 6 місяців у жінок;
    • з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок;
    • з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 23 років 6 місяців у чоловіків і не менше 18 років 6 місяців у жінок;
    • з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 24 років у чоловіків і не менше 19 років у жінок;
    • з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 24 років 6 місяців у чоловіків і не менше 19 років 6 місяців у жінок.

    Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списком № 1, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням загального пенсійного віку:

    • чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
    • жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
    після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.Для працівників за списком № 2:

    До досягнення 55 років, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:

    • 50 років - по 31 березня 1965 року включно;
    • 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
    • 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
    • 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
    • 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
    • 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
    • 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
    • 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
    • 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
    • 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
    • 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.

    При наявності стажу роботи менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи:

    • з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
    • з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
    • з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
    • з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
    • з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
    • з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
    • з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
    • з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
    • з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.

    Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці (12 років і 6 місяців для чоловіків та 10 років для жінок), за списком № 2, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи (30 років для чоловіків і 25 - для жінок), пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням загального пенсійного віку:

    • чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
    • жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
    після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України,незалежно від віку за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 роківпрацівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень)незалежно від віку за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінокпенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", знижується на 1 ріктрактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства - чоловікипісля досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі (п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторівпісля досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі (п. «г» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»)жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарствапісля досягнення 55 років при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування (п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»)жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюнупісля досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років (п. «е» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»)робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за Списком текстильних виробництв і професій, робота на яких дає робітницям право на пенсію за вікомпісля досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 12.10.1992 № 583 - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років (п. «є» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»)жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітейнезалежно від віку і трудового стажу, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.0.5.1992 № 244 «Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п’ятеро і більше дітей» (п. «ж» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»)водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництвпісля досягнення 55 років і при стажі роботи (п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»)
    • для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
    • для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
    особи, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення із зменшенням загального пенсійного віку (ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»):Учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днівзменшення віку на 10 роківУчасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днівзменшення віку на 8 роківУчасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 роцізменшення віку на 5 роківУчасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше),вік виходу на пенсію зменшується додатково на три рокиУчасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше)вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рікПотерпілим від Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- евакуйовані з 10-кілометрової зони відчуження у 1986 році10 років- евакуйовані з інших територій зони відчуження у 1986 році8 років- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов’язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років4 роки*

    та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років

    - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років3 роки*

    та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років

    - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років2 роки*

    та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років

    - особи, які працювали з моменту аварії до 1 липня 1986 року не менше 14 календарних днів або не менше трьох місяців протягом 1986-1987 років за межами зони відчуження на роботах з особливо шкідливими умовами праці (за радіаційним фактором), пов’язаними з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що виконувалися за урядовими завданнями2 рокиПотерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на два роки.Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 (чоловіки - 12 років 6 місяців і більше, жінки - 10 років і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік.Пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.Позасудовий порядок звернення за призначенням пенсії за віком

    Призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.Для призначення пенсії необхідно подати заяву до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр).

    Заява про призначення пенсії працюючим особам може бути подана через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи, організації.

    Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. При цьому пенсії за віком призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується.

    Перелік необхідних документів

    Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:1. документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування;2. трудова книжка та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року.У тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що підтверджують право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій (далі – підприємства) або їх правонаступників. Коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці за Списками № 1 та № 2, такі довідки є необхідними, оскільки в трудових книжках не зазначається, в яких умовах працювали особи, та не вказується, чи були такі особи зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня.У довідці мають бути вказані:

    • періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу;
    • професія або посада;
    • характер виконуваної роботи;
    • розділ, підрозділ, пункт, найменування (або номери) Списків, якими передбачено ці роботи;
    • первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
    • Видавати такі довідки мають право винятково підприємства, на яких працювала особа, або їх правонаступники. Якщо правонаступника немає, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, встановленої для окремих категорій працівників, здійснюється відповідно до Порядку, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до для призначення пенсії, визначеному Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном, відповідними комісіями, що створені при головних управліннях Пенсійного фонду України в кожній області.

    3. документи про місце проживання (реєстрації) особи;4. документи, які засвідчують особливий статус особи (при призначенні відповідної пенсії на пільгових умовах):

    • посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях;
    • довідка МСЕК про визнання особи особою з інвалідністю унаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов’язку;
    • висновок МСЕК щодо причинного зв’язку смерті особи з пораненням, контузією, каліцтвом, одержаними при виконанні обов’язків військової служби (службових обов’язків), або захворюванням, пов’язаним з перебуванням на фронті, ліквідацією Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов’язку;
    • довідка МСЕК про визнання особи особою з інвалідністю по зору I групи – сліпим;
    • закладу охорони здоров’я про наявність відповідного захворювання: гіпофізарний нанізм (ліліпути), диспропорційні карлики;
    • посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою Постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями);
    • документи про народження та виховання дитини до чотирнадцятирічного віку;
    • документи про народження дитини, виховання її до шестирічного віку, про визнання дитини заявника особою з інвалідністю з дитинства або дитиною з інвалідністю;
    • заява матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документи, що підтверджують її відсутність (свідоцтво органу державної реєстрації актів цивільного стану про смерть, рішення суду про визнання її безвісно відсутньою тощо), у разі звернення за пенсією батька, яким здійснювалось виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю.
    Строки розгляду питання

    Документи про призначення пенсій розглядаються органом, що призначає пенсії, не пізніше 10 днів з дня їх надходження.Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.Пенсії за віком призначаються з дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку. Якщо звернення надійшло пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку, пенсії за віком призначаються з дня звернення за пенсією.Пенсії за віком призначаються довічно, незалежно від стану здоров’я.

    Підстави для відмови

    У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.Підставами для відмови в призначенні пенсії за віком є:

    • відсутність встановленого законодавством стажу;
    • недосягнення встановленого законодавством віку;
    • відсутність підтвердження належності особи до відповідної категорії (при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах).

Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України