Задайте питання юристу

884 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нотаріат, 10 квітня 2024, питання №105194 550₴

Довіреність на представлення інтересів у консульстві

Добрий день,

Чи може людина (родич) представляти моi інтереси за дорученням в консульсвтi України за кордоном?

Я подаю документи в консульство, які, ймовірно, будуть розглядадись кілька місяців, чи можна зробити довіреність на іншу людину, щоб вона могла від мого імені забрати документи(або замовити iншу консульську послугу)?

Дякую

Відповіді юристів (4)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Загалом це можливо.

    Проте все залежить від переліку питань, які повинен вирішити представник в консульстві.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександре!

    За загальним правилом, звичайно, може. Проте в деяких випадках це залежить від виду представництва у консульстві на яке видається довіренність.

    Відповідно до статті 244 ЦК України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

    За обсягом повноважень довіренності розподіляються на:

    • Разова - довіреність, що уповноважує представника на вчинення одного чітко визначеного правочину або юридичної д.
    • Спеціальна - довіреність, що уповноважує представника на вчинення необмеженої кількості однорідних правочинів чи однорідних юридичних дій (наприклад.
    • Загальна (генеральна) - довіреність, що уповноважує представника на вчинення широкого кола різних правочинів чи інших юридичних дій (наприклад, довіреність на відчуження всього нерухомого майна, що належить особі, яка видала довіреність.

    Згідно статті 245 ЦК України форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин. Довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню, крім випадків, встановлених частиною четвертою цієї статті.

    Стаття 247 ЦК України визначає, що строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Строк довіреності, виданої в порядку передоручення, не може перевищувати строку основної довіреності, на підставі якої вона видана. У тому разі, якщо у довіреності не вказана дата її вчинення вона вважається нікчемною.

    У тексті довіреності мають бути зазначені:

    місце і дата її складання (підписання),

    прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи),

    місце проживання (місцезнаходження - для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають.

    У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер). У довіреностях, виданих на ім'я адвокатів, можуть зазначатися їх статус та членство в адвокатському об'єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об'єднання).

    Стаття 248 ЦК України передбачає підстави за яких представництво за довіреністю припиняється, а саме:

    • закінчення строку довіреності;
    • скасування довіреності особою, яка її видала;
    • відмови представника від вчинення дій, що були визначені довіреністю;
    • припинення юридичної особи, яка видала довіреність;
    • припинення юридичної особи, якій видана довіреність;
    • смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності. У разі смерті особи, яка видала довіреність, представник зберігає своє повноваження за довіреністю для ведення невідкладних справ або таких дій, невиконання яких може призвести до виникнення збитків;
    • смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.

    За вищенаведених обставин потрібно враховувати, що з припиненням представництва за довіреністю втрачає чинність передоручення. Крім того, законодавство зобов'язує представника, який здійснював представництво за довіреністю негайно повернути довіреність.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    75.1%

    Доброго дня!

    Ви можете уповноважити свого родича представляти Ваші інтереси в консульстві. Довіреність повинна бути посвідчена нотаріально. Проте, не всі консульські послуги Ви можете отримати за довіреністю. Як правило, така інформація вказується на сайті консульства. Також можна письмово звернутись до консульства для уточненням інформації.

    Згідно пункту 2.4. Положення про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах України

    При посвідченні правочинів з'ясовується обсяг цивільної дієздатності фізичних та юридичних осіб, які беруть участь у них.

    Перевірка цивільної правоздатності та дієздатності фізичної особи - громадянина України здійснюється шляхом отримання відомостей про таку особу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

    У разі укладання правочинів представником перевіряються його повноваження.

    Довіреність, яка надає повноваження представникові, подається консулу. Консул, що має доступ до Єдиного реєстру довіреностей через інформаційну мережу Міністерства юстиції України або через Міністерство закордонних справ України, зобов'язаний перевірити за допомогою Єдиного реєстру довіреностей дійсність довіреності на право розпорядження майном, у тому числі транспортними засобами, про що на примірнику довіреності або її копії, що залишаються у справах консула, робиться відмітка про перевірку дійсності довіреності за даними Єдиного реєстру довіреностей з обов'язковим зазначенням ідентифікаторного номера перевірки.

    Згідно пункту 2.21 Положення Консул відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо:

    - учинення такої дії суперечить законові;

    - не подані відомості (інформація) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії;

    - дія не підлягає вчиненню консулом;

    - з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась недієздатна особа, особа, цивільна дієздатність якої обмежена, або представник, який не має необхідних повноважень;

    - правочин, що укладається від імені юридичної особи, не відповідає обсягу її цивільної дієздатності;

    - в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

    Консули не приймають для вчинення нотаріальних дій документи, якщо вони не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що паплюжать честь і гідність людини.

    Згідно пункту 2.22 Положення Консул на прохання особи, якій відмовлено в учиненні нотаріальної дії, повинен викласти причини відмови в письмовій формі і роз'яснити порядок її оскарження. У цих випадках консул не пізніше як у триденний строк виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

    У постанові про відмову вказуються:

    - дата винесення постанови;

    - прізвище, ініціали консула, який виніс постанову, найменування та адреса дипломатичного представництва чи консульської установи України;

    - прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, місце її проживання або найменування і місцезнаходження юридичної особи;

    - про вчинення якої нотаріальної дії просила особа, що звернулася до консула (короткий зміст прохання);

    - мотиви, з яких відмовлено в учиненні нотаріальної дії, з посиланням на чинне законодавство;

    - порядок і строки оскарження відмови з посиланням на цивільне процесуальне законодавство.

    Консул не має права на безпідставну відмову в учиненні нотаріальної дії.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович
    24.9%

    Доброго дня, так авжешь ви маєте на це право. Вам треба підготувати текст довіреності і звернутись до нотаріуса для її оформлення ( або до консульства України.) Якщо ви будете звертатись до нотаріуса за кордоном у такому випадку вам треба буде зробити нотаріально завірений переклад на Українську мову.

    Згідно статті 244 ЦК України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

    Довіритель обов'язково вказує коло повноважень, що передаються повіреній особі. Присутність довірителя є обов'язковою.

    Форма довіреності

    Відповідно до статті 245 ЦК України форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.Довіреність, що видається у порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню, крім випадків, встановлених частиною четвертою цієї статті.Довіреність військовослужбовця або іншої особи, яка перебуває на лікуванні у госпіталі, санаторії та іншому військово-лікувальному закладі, може бути посвідчена начальником цього закладу, його заступником з медичної частини, старшим або черговим лікарем.

    Довіреність військовослужбовця, а в пунктах дислокації військової частини, з'єднання, установи, військово-навчального закладу, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, також довіреність працівника, члена його сім'ї і члена сім'ї військовослужбовця може бути посвідчена командиром (начальником) цих частини, з'єднання, установи або закладу.

    Довіреність особи, яка тримається в установі виконання покарань чи слідчому ізоляторі, може бути посвідчена начальником установи виконання покарань чи слідчого ізолятора.

    Довіреність особи, яка проживає у населеному пункті, де немає нотаріусів, може бути посвідчена уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами.

    Довіреність на одержання заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів, інших платежів та поштової кореспонденції (поштових переказів, посилок тощо) може бути посвідчена посадовою особою організації, в якій довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні, або за місцем його проживання.

    Довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами

    Стаття 247 ЦК України визначає, що строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Строк довіреності, виданої в порядку передоручення, не може перевищувати строку основної довіреності, на підставі якої вона видана. У тому разі, якщо у довіреності не вказана дата її вчинення вона вважається нікчемною.

    У тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження - для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають. У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер). У довіреностях, виданих на ім'я адвокатів, можуть зазначатися їх статус та членство в адвокатському об'єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об'єднання).

    Органи і особи, які мають право посвідчувати довіреності
    • нотаріуси;
    • уповноважені посадові особи органів місцевого самоврядування - довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування і розпорядження транспортними засобами;
    • начальники госпіталів, санаторіїв, інших військово-лікувальних закладів, їх заступники з медичної частини, старші або чергові лікарі - довіреності військовослужбовців або інших осіб, що перебувають на лікуванні в таких закладах;
    • командири (начальники) військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів - заповіти і довіреності військовослужбовців, а в пунктах дислокації військових частин, з'єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи посадової особи органу місцевого самоврядування, що вчиняють нотаріальні дії, - заповіти і довіреності працівників, членів їх сімей і членів сімей військовослужбовців;
    • головні лікарі, їх заступники з медичної частини або чергові лікарі лікарень, госпіталів, інших стаціонарних закладів охорони здоров'я, начальники госпіталів - заповіти осіб, що перебувають на лікуванні в таких закладах;
    • директори або головні лікарі будинків для осіб похилого віку та інвалідів - заповіти осіб, що проживають у таких будинках;
    • начальники установ виконання покарань та слідчих ізоляторів - заповіти і довіреності осіб, що тримаються в таких установах;
    • капітани морських або річкових суден, що плавають під прапором України, - заповіти осіб, що перебувають під час плавання на таких суднах;
    • начальники пошукових або інших експедицій - заповіти осіб, що перебувають у таких експедиціях;
    • начальники слідчих ізоляторів посвідчують заповіти і довіреності осіб, узятих під варту, та засуджених, стосовно яких вирок суду не набрав законної сили, за погодженням з посадовою, службою особою чи органом, у провадженні яких перебуває справа.
    Документи, які необхідні для оформлення довіреностіДля фізичної особи:

    паспортний документ (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, національний паспорт іноземного громадянина, паспорт іноземного громадянина для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон);

    Для юридичної особи:

    установчі документи юридичної особи (тобто установчий акт, статут, засновницький договір, положення), свідоцтво про державну реєстрацію, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, довідка про присвоєння юридичній особі ідентифікаційного коду (ЄДРПОУ);

    Припинення представництва за довіреністю

    Стаття 248 ЦК України передбачає підстави за яких представництво за довіреністю припиняється, а саме:

    1. закінчення строку довіреності;
    2. скасування довіреності особою, яка її видала;
    3. відмови представника від вчинення дій, що були визначені довіреністю;
    4. припинення юридичної особи, яка видала довіреність;
    5. припинення юридичної особи, якій видана довіреність;
    6. смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності. У разі смерті особи, яка видала довіреність, представник зберігає своє повноваження за довіреністю для ведення невідкладних справ або таких дій, невиконання яких може призвести до виникнення збитків;
    7. смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.

    За вищенаведених обставинах потрібно враховувати, що з припиненням представництва за довіреністю втрачає чинність передоручення. Крім того, законодавство зобов'язує представника, який здійснював представництво за довіреністю негайно повернути довіреність.

    Довіреності (у тому числі їх дублікати), посвідчені в нотаріальному порядку, та довіреності, прирівнювані до нотаріально посвідчених, а також відомості про припинення їх дії підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей у порядку, установленому Положенням про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28 грудня 2006 року № 111/5.

Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України