Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Жінка-військовослужбовець в декреті. Чи має чоловік право на відстрочку? І яку саме адресу вказувати для РТЦК в заяві: питання в тому, що проживали за однією, потім переїхали, і тепер виникла дилема - яку адресу вказувати в заяві на відстрочку, шоб не притягнули до відповідальності, що без дозволу РТЦК змінено місце проживання? А то залишеться варіант - караулити пошту на старій адресі, ле вже інші люди проживають...
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, пані Олено!
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Тому, чоловік має право на відстрочку , якщо має неповнолітню дитину та його дружина являється військовослужбовцем такого виду військової служби як:
Декретна відпустка це не звільнення зі служби.
Згідно ч.3 ст 24 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Із списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) військовослужбовець не виключається та контракт не припиняється (не розривається) у разі:
Згідно пункту 7 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби в запас або у відставку, загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.
Тому, якщо жінка-військовослужбовець не виключена зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому Положенням про проходження військової служби громадянами України - чоловік матиме право на відстрочку!
Проте, є один неприємний момент - згідно підстави для відстрочки дитина повинна бути неповнолітньою (тобто від 14 до 18 років), адже через неправильне формулювання ТЦК часто відмовляють у оформленні відстрочки військовозобов'язаним, які мають малолітніх дітей (до 14 років). Згідно статті 6 Сімейного кодексу України неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради новий законопроєкт №10449, що стосується мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.
Дана підстава для відстрочки зазнала змін в новій редакції статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", в ній зазначено : "Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу"
Тобто, після прийняття та набрання чинності законопроєкту 10449 право на відстрочку матимуть військовозобов'язані, які мають дитину до 18 років та дружину військовослужбовця.
На даний, час якщо Ви зіштовхнесь з відмовою ТЦК у відстрочці, саме через те, що дитина малолітня, а не неповнолітня - Вам потрібно оскаржувати такі дії у судовому порядку.
Заяву про відстрочку та документи, які її підтверджують потрібно подавати до того ТЦК, де чоловік стоїть на військовому обліку. Проте, якщо він повістку отримає за новим місцем проживання - тоді при явці до ТЦК, також потрібно мати при собі документи для відстрочки.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня
Правильно відстрочку мають жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
Теоретично чоловік має право на відстрочку.
Що стосується поданої заяви - все залежить від того як далеко Ви переїхали.
Якщо в межах одного населеного пункту- визначайте заяву тцксп де наразі стоїть чоловік на обліку.
Якщо приїхали в інше населений пункт- спочатку треба знятися в попередньому ТЦКСП, стати на новий облік в новому, і там вже подати відповідну заяву.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олена!
Право на відстрочку у Вашого чоловіка є.
У відповідності із статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", яка надає вичерпний перелік підстав для відстрочки:
"Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
У Вашому випадку декретна відпустка цьому не заважає, оскільки вона не передбачає звільнення зі служби.
Щодо цього у частині 3 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» зазначено:
"Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Із списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) військовослужбовець не виключається та контракт не припиняється (не розривається) у разі:
Як раз до інших випадків і може бути віднесена Ваша декретна відпустка.
Заяву про відстрочку та підтверджувальні документи чоловік має подати до того ТЦК, де стоїть на обліку. Зробити це варто персонально. Якещо надішлете поштою, то відповідь можете і не отримати.
Під підтверджувальними документами слід розуміти:
довідку з частини або іншої військової установи про службу,
довідку про декретну відпустку,
свідоцтво про народження дитини,
свідоцтво про шлюб.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, на мою думку чоловіку не дадуть так просто відстрочку! Скоріше за все, це питання прийдеться вирішувати у суді.Тому, я би вам наразі не радив нічого змінювати.
Для отримання відстрочки, чоловіку треба буде подати заяву на ім'я комісара ТЦК за місцем проживання, заяви пишиться у довільній формі, головне до нех додати нотаріально завірені копії таких документів:
Свідоцтво про шлюб
Свідоцтво про народження дитини
Копія віськового квитка жінки
Наказ про призначення на посаду
Паспорти + коди
Заяву пишіть у довх екземплярах, щоб на одному поставили штамп про її прийняття.
Якщо чоловіку буду вручати бойову повістку (мобілізаційне розпорядження) не треба її підписувати у такому разі буде складено акт відмови, у якому можно зазначити причину своєї відмови у вашому випадку це підстави для відстрочки. І вже питання вирішувати у судовому порядку.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.!
Жінка-військовослужбовець в декреті. Чи має чоловік право на відстрочку? І яку саме адресу вказувати для РТЦК в заяві: питання в тому, що проживали за однією, потім переїхали, і тепер виникла дилема - яку адресу вказувати в заяві на відстрочку, шоб не притягнули до відповідальності, що без дозволу РТЦК змінено місце проживання? А то залишеться варіант - караулити пошту на старій адресі, ле вже інші люди проживають...
До недавнолї пори це було доволі дискусійне питання, адже по суті, реалізовуючи право на "декретну" відпустку, жінка не перебуває в штаті і не проходить військову службу. Відверто кажучи, воно і зараз вважається дискусійним. Але на практиці вже не один раз реалізовував процедури звільнення чоловіка-військовослужбовця за випадків, коли жінка-військовослужбовець перебуває в "декреті". Що каже з приводу цього Закон?
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
...
жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
Стаття 2. Військова служба і виконання військового обов'язку в запасі
...
6. Види військової служби:
строкова військова служба;
військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;
військова служба за контрактом осіб рядового складу;
військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти;
військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;
військова служба за призовом осіб офіцерського складу;
військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
...
Указ Президента України
Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України
48-1. Час перебування військовослужбовця у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеною в медичному висновку, зараховується до строку вислуги у військовому званні.
НЕ МОЖЕ ЗАРАХОВУВАТИСЯ ДО ВИСЛУГИ РОКІВ ПЕРІОД, КОЛИ ОСОБА НЕ ПРОХОДИТЬ ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ. ТОМУ МОЯ ПОЗИЦІЯ ТУТ ОДНОЗНАЧНА - ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ У ВАС Є.
АЛЕ!!! Все ж таки виходячи з того, що єдиної позиції по цьому питанню немає, не раджу Вам випробовувати долю. На жаль, інколи працювати з в/ч куди легше, аніж з ТЦК та СП. Щодо місця подачі заяви, якщо все таки Ви маєте таке бажання, то Ви повинні звертатися до ТЦК та СП, де перебуваєте на військовому обліку.
Якщо Ви змінили місце проживання, Ви повинні там стати на військовий облік і тільки тоді подавати заяву про оформлення відстрочки до центру комплектування за новим місцем проживання. Дійсно, змінювати місце проживання без дозволу заборонено, але норма настільки застаріла, що де-факто рідко призводить до настання юридичної відповідальності.
З повагою!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІТАЮ ВАС, пані ОЛЕНА!
Так, Ваш чоловік відповідно до діючої редакції від 30.06.2023 р. Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" має право на відстрочку, оскільки перебування у відпустці, в тому числі у декретній - не є припиненням військової служби в розумінні статті 24 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу" (в редакції від 04.04.2024 р.).
Для реалізації цього права Вам треба отримати довідку з місця роботи (за місцем Вашої служби).
Бажано не казати для чого довідка, щоб не чинили перепони.
З довідкою про місце служби дружини Ваш чоловік має право подати заяву про оформлення відстрочки від мобілізації.
Але, оскільки наразі очікуються чергові зміни, щоб 20 разів не бігати в ТЦК, рекомендую дочекатися нового закону (законопроект № 10449), який набуде чинності не раніше 2 половини травня - через місяць з дня опублікування.
Стежити за рухом законопроекту № 10449 можна за посиланням. https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/43604
В будь-якому разі зараз ТЦК призупинено оформлення відстрочок з цих мотивів. Чекають новий закон.
Заяву на відстрочку бажано написати заздалегідь та зареєструвати у канцелярії ТЦК та СП, й отримати штамп вхідної на своєму екземплярі.
До відповіді додаю зразок ЗАЯВИ на відстрочки за відповідною підставою.
Після набрання чинності законом про мобілізацію у новій редакції, нумерація абзаців та формулювання можуть мінятися, тож треба уточнювати на момент подання.
.З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)