Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Земельне право, 15 квітня 2024, питання №105684 400₴

Приватизація паїв в умовах воєнного стану

В 2019р. прийняли закон, який передбачає відчуження земельних паїв у їх власників, за умови якщо вони не приватизують їх до початку 2025р.

Представники сільської ради стверджують, що в умовах воєнного часу неможлива приватизація, і дію цього терміну буде подовжено.

Підкажіть, будь ласка, яка ситуація наразі з цим законом? Чи можлива наразі приватизація? Чи були подовжені терміни? Якщо можлива, яким чином наразі це реалізується?

Завчасно дякую за розгорнуту відповідь з посиланнями на діюче законодавство!

Відповіді юристів (21)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    19 листопада 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель», яким, зокрема, внесли зміни до пп.5, п.27 розділу X Земельного кодексу України щодо безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність.

    Цією нормою закону визначили, що забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.

    Отже, право на безоплатне отримання земельної ділянки у власність під час дії воєнного стану мають тільки громадяни України, яким на праві приватної власності належать об’єкти нерухомого майна, у тому числі індивідуальні житлові будинки, гаражі, садові будинки та інші будівлі, право власності на які оформлено згідно діючого законодавства.

    Окрім того, право на отримання безоплатно у власність земельних ділянок мають громадяни, яким земельні ділянки були надані до 1 січня 2002 року у користування.

    При цьому, документами, які підтверджують наявність у громадянина права користування, можуть бути, зокрема, державні акти на право постійного користування земельними ділянками (ст. 23 ЗК України в редакції 1992 року, первісна редакція ст. 126 чинного ЗКУ), державні акти на право володіння землею (ст. 23 ЗК УРСР 1990 року), записи в земельно-шнурових книгах сільськогосподарських підприємств і організацій, записи в погосподарських книгах сільських рад, записи в реєстрових книгах виконавчих комітетів міських і сільських рад (ст. 20 ЗК УРСР 1970 року), державні акти на право довічного успадкованого володіння землею, договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, акт відводу земельної ділянки в натурі.

    Процедура безоплатної передачі у власність земельних ділянок не змінилась. Вона врегульована ст. 118 Земельного Кодексу України, в якій зазначено, що громадянин, який бажає приватизувати земельну ділянку у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

    Разом з клопотанням подається розроблена відповідно до Закону України “Про землеустрій” технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.

    Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

    Заключний етап – присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру.

    https://legalaid.gov.ua/publikatsiyi/pryvatyzacziy...

    В той самий час відповідно до статті 13 Закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» до 1 січня 2025 року всі власники паїв повинні оформити право власності на свої земельні ділянки.

    У разі, якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки. Такі ділянки будуть визнані безхазяйними і передані на підставі рішення суду у комунальну власність територіальної громади, де вони розташовані.

    Як оформити право власності на пай, якщо є акт права власності:

    Якщо власники паїв вже мають державні акти на право власності на земельні ділянки та отримували:

    • Державний акт про право власності на землю (рожевого кольору; видавалися з 1991 до 2003 року),
    • Державний акт про право власності на земельну ділянку (зеленого кольору; видавалися з 2002 до 2008 року),
    • Державний акт на право власності на земельну ділянку (блакитного кольору; видавалися з 2009 по 2012 рік),

    необхідно провести державну реєстрацію права власності такої ділянки.

    Якщо у вас є Державний акт про право власності на землю, в якому відсутній кадастровий номер земельної ділянки, вам необхідно звернутися до землевпорядної організації, аби там виготовили технічну документацію з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

    Після отримання такої документації необхідно зареєструвати земельну ділянку у Державному земельному кадастрі, де їй буде присвоєно кадастровий номер. По завершенню реєстрації видається Витяг про земельну ділянку з Державного земельного кадастру.

    Наступний крок – реєстрація права на земельну ділянку у реєстрі прав на нерухоме майно. Для цього необхідно звернутися до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса, підготовивши наступний пакет документів:

    • витяг із Державного земельного кадастру;
    • копію та оригінал паспорту заявника;
    • копію та оригінал ідентифікаційного номера;
    • підтвердження оплати адміністративного збору (реквізити на оплату потрібно взяти у місцевому ЦНАПі або у нотаріуса);
    • оригінал Державного акту про право власності на земельну ділянку;
    • довіреність, якщо документи подаються уповноваженою особою (нотаріально засвідчена, якщо від фізичної особи);
    • оригінал та копію паспорта, ідентифікаційного номера уповноваженої особи, якщо документи подаються представником.

    Державний реєстратор у ЦНАПі або нотаріус роздруковує бланк заяви, який підписується заявником на місці.Й останній крок – отримання на руки у місцевому ЦНАПі або у нотаріуса Витягу про реєстрацію права власності на земельну ділянку з реєстру прав на нерухоме майно у паперовому вигляді. Також можна отримати такий витяг самостійно в електронному вигляді за допомогою електронного ключа у формі інформаційної довідки через Кабінет електронних сервісів Мінюсту.

    Якщо у вас є Державний акт про право власності на земельну ділянку, якому вже присвоєний кадастровий номер і він внесений до Державного земельного кадастру, в такому випадку ви звертаєтеся до місцевого ЦНАПу або до нотаріуса для реєстрації права власності у державному реєстрі прав на нерухоме майно, підготувавши пакет документів, ідентичний зазначеному вище (крім витягу з Державного земельного кадастру).

    Власникам сертифікатів на право земельного паю або його спадкоємців треба пам'ятати, що сертифікат засвідчує лише право його власника на отримання земельної ділянки (а не право на саму ділянку), то цей документ не визначає меж земельної ділянки, а вказує лише його площу в умовних кадастрових гектарах і вартість (у гривнях).

    Для оформлення права власності на земельну ділянку (пай), вам необхідно здійснити такі дії:

    • звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради із письмовим клопотанням про надання дозволу на розробку проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). До заяви необхідно додати: копію сертифікату на земельну частку (пай), витяг з протоколу розподілу земельних часток (пай) та витяг з схеми розподілу земельних часток (пай), які беруться у старостаті за місцем знаходження земельної ділянки, копія свідоцтва про право на спадщину нотаріально завірене (за наявності).
    • після отримання рішення сільської, селищної, міської ради необхідно звернутися до землевпорядної організації та укласти договір на розробку проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
    • за результатами розробки вказаної проектної документації потрібно зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі (ДЗК) з присвоєнням їй кадастрового номеру. За результатами реєстрації видається Витяг з Державного земельного кадастру.
    • після того, як ви отримали Витяг з Державного земельного кадастру, вам необхідно звернутися до відповідної сільської, селищної, міської ради для затвердження проектної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
    • із рішенням про затвердження проектної документації необхідно звернутись до державного реєстратора та здійснити реєстрацію права власності на земельну ділянку. За результатами реєстрації отримати Витяг про державну реєстрації права власності на нерухоме майно, а саме земельну ділянку(пай).

    Останній етап – реєстрація права власності на земельну ділянку.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Наразі заборонена безоплатна приватизація державних та комунальних земель, що вільні від забудови або не були передані у користування раніше. З жовтня 2022 року Законом № 2698-IX внесено зміни до підпункту 5 пункту 27 розділу X Земельного Кодексу України.

    безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.
    • Сергій Клієнт 7 місяців тому

      Дякую. Тобто наразі приватизація заборонена, зрозуміло.

      А що стосовно того закону і термінів? Не могли ж просто заборонити приватизацію і лишити терміни без змін. Чи могли?

      • Богун Сергій Павлович

        Будь-ласка. Нажаль могли. Мораторій на продаж землі не один рік був. Право продажу було, а реалізувати його власники не могли...

        • Сергій Клієнт 7 місяців тому

          Тобто приватизувати вже не можна і з 2025 року пай просто відійде у власність сільської ради?

          • Богун Сергій Павлович

            Ви сертифікат маєте?

            • Сергій Клієнт 7 місяців тому

              Документ, який є на руках називається "Державний Акт на право власності на земельну ділянку"

          • Богун Сергій Павлович

            Так Ви вже є власником земельної ділянки оскільки маєте державний акт!

          • Богун Сергій Павлович

            Я так розумію у Вас немає кадастрового номера?

            Для цього слід звернутися до землевпорядної організації для розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

            • Сергій Клієнт 7 місяців тому

              тобто все таки можна звернутись і приватизувати недивлячись на поправку від жовтня 2022?

      • Богун Сергій Павлович

        Вам нічого не потрібно приватизовувати. Ви вже є власником землі. 2025 р. це не про Вас.

        Державною служби України з питань геодезії, картографії та кадастру було надане детальне роз’яснення від 21.09.2015 року щодо чинності державних актів про право на землю старого зразка. У цьому роз’ясненні, зокрема, акцентовану увагу на чинності таких актів, а земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі ж якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників або користувачів.

        • Сергій Клієнт 7 місяців тому

          Он як. Тобто потрібно просто відвідати землевпорядну організаціїю з державним актом і там присвоять кадастровий номер?

          • Богун Сергій Павлович
            75%

            Так. Звертайтесь до землевпорядників - Вам пояснять, які заходи необхідно здійснити для реєстрації земельної ділянки і отримання Витягу.

            • Сергій Клієнт 7 місяців тому

              Дуже дякую!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Згідно пункт 27 підпункт 5 Перехідних положень Земельного кодексу:

    Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.

    Якщо Ви є власником сертифікату на земельну частку (пай) Вам необхідно оформити право власності до 1 січня 2025 року. Такі вимоги передбачені статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

    Щоб оформити право власності й отримати витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно Вам потрібно звернутися до сільської ради, на території якої розташована земельна частка (пай) із письмовою заявою про передачу у власність земельної ділянки та надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної в натурі (на місцевості). До такої заяви додайте копію сертифікату на земельну частку (пай). Отримайте відповідне рішення місцевої ради.

    Якщо Вам не дають дозвіл - вимагайте письмову відмову у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою. Це буде як доказ Вашого звернення.

    Поки що ніякі строки не продовжено, а якщо у вас не буде доказів того, що Ви звертались до сільської ради за наданням дозволу, то Ваш пай можуть вважати невитребуваним або що Ви відмовились від нього.

    Якщо у Вас є Державний акт власності на землю старого зразка - тоді Вам потрібно просто зареєструвати земельну ділянку. В такому випадку сільська рада не може відмовити у реєстрації, адже державний акт є підтвердженням права власності на земельну ділянку

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю Вам успіхів!

    Сергій Клієнт 7 місяців тому

    Дякую за відповідь.

    Ситуація наступна: Є пай (земельна ділянка), будівель і споруд на ній немає, ділянка здана в оренду.

    Не зовсім зрозумів, заборонена приватизація такої ділянки чи ні.

    Дякую!

    • Дерій Владислав Олегович

      Який у Вас документ на пай - сертифікат чи державний акт?

      • Сергій Клієнт 7 місяців тому

        державний акт

        • Дерій Владислав Олегович
          25%

          Вам взагалі не потрібно звертатись до сільської ради за розробкою проекту землеустрою. У Вас є кадастровий номер земельної ділянки?

          Якщо немає - Вам потрібно його отримати. Для цього Вам необхідно звернутися до землевпорядної організації та замовити розроблення технічної документації.

          Після реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі і отримання витягів про земельну ділянку слід звернутися до структурного підрозділу Державної реєстраційної служби України (районний реєстраційний відділ) за місцем знаходження земельної ділянки для проведення державної реєстрації прав власності на земельні ділянки, які зазначені в державному акті.

          За результатами державної реєстрації права власності в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно на кожну земельну ділянку буде видано Витяг з реєстру прав власності про реєстрацію права.

          • Сергій Клієнт 7 місяців тому

            звернутися до землевпорядної організації потрібно до 2025 року?

            • Дерій Владислав Олегович

              Немає точно встановленої дати, до якої люди мають замінити старі державні акти, але зробити це необхідно, адже належним документом є Витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

              Крім того, земельна ділянка повинна мати присвоєний кадастровий номер.

              За відсутності кадастрового номера власник ділянки фактично не має права розпоряджатися нею: дарувати, здавати в оренду, продавати тощо.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024