Задайте питання юристу

842 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 20 травня 2024, питання №109613 400₴

Виїзд та відстрочка по різним підставам.

Вітаю.
Коротко: Чи обов'язково підстава для відстрочки має бути і підставою для виїзду закордон?

Не коротко: Мати проходить лікування, і в перспективі отримає 2гу групу інвалідності, але без потреби в догляді.
Після постанови № 560 це права на відстрочку вже не дає.
В той самий час набули чинності зміни до порядку бронювання військовозобов'язаних з постанови № 555, які дають можливість отримати бронь.
Чи зможу я будучи заброньованим з внесенням на спец. облік скористатися правом виїзду закордон як особа що супроводжує особу з інвалідністю, чи я щось упускаю?
І якщо є можливість поділіться практикою, а не нормою закону.

Відповіді юристів (11)

    Богун Сергій Павлович
    20%

    Доброго дня.

    Якщо говорити про виїзд на підставі бронювання - це повинна бути службова поїздка (відрядження).

    Якщо виїзд в якості супроводжуючого особи з інвалідністью ( Вашої матері) - наразі Правила перетину державного кордону громадянами України це передбачають.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#Text

    • Микита Клієнт місяць тому

      Справа в тому що не маю бажання оформлювати відрядження, але хочу відвести маму до родичів.Тому бронь для отримання відстрочки.Супровід для перетину кордону.Я вірно зрозумів що в такій схемі немає проблем?

      • Богун Сергій Павлович

        Так. Проблем не буде.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю Вас.

    Виїхати як заброньованому Ви зможете виключно на підставі документів про службове відрядження тощо. Супроводити матір за кордон лише за умови наявності та оформленої відстрочки. Незважаючи на те, що постанова цього не містить на даний момент, на практиці це вже очевидно. Тому ситуація на практиці складна.

    16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі. Зокрема озвучена Вами вже передбачатиме, що один із батьків повинен мати висновок ЛКК про поотребу в постійному догляді. До того ж, вводиться такий документ, як Акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), який складатимуть органи влади. Нічого з цього на даний момент не готове, а тому Вам доведеться певний час чекати.

    Постанова № 560 передбачає, що:

    "...61. Військовозобов’язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд..."

    Знову ж таки, постанова КМУ № 560 передбачає, що:

    "...61.

    Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов’язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім’я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

    Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який звернувся із відповідною заявою.

    До складу комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше п’яти осіб.

    За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов’язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період..."

    По даній підставі Вам потрібно буде подати:

    для особи, яка зайнята доглядом, — документи, що підтверджують родинні зв’язки, та один із документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов’язаними та які зобов’язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи, здійснювати догляд за ними: інвалідність такої особи, її потребу у постійному догляді, перебування під арештом (крім домашнього арешту), відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі, документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), в якому зазначаються відомості про відсутність інших осіб, які могли б здійснювати такий догляд;

    для особи, яка потребує догляду, — один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, та висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді (для осіб з інвалідністю II групи).

    З повагою!

    • Микита Клієнт місяць тому

      Справа в тому що не маю бажання оформлювати відрядження, але хочу відвести маму до родичів.Тому бронь для отримання відстрочки.Супровід для перетину кордону.Я вірно зрозумів що в такій схемі немає проблем?

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Не даю гарантій, що Вас пропустять за таких умов. Логіка підказує, що мають пропустити, але практику передбачити неможливо. Буквально сьогодні телефонував клієнт, якого не пропускали при супроводі дружини по причині відсутності відстрочки по сімейним обставинами.

        З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович
    20%

    Доброго дня, у такому випадку ви зможете виїхати за кордон як заброньований , що ви супроводжуєте про це не обов'язково повідомляти.

    Порядок бронювання встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 194 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану».

    Для підтвердження підстав щодо перетинання державного кордону України на виїзд з території України, крім документів, зазначених у статті 2 Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» особа має подати також:

    витяг з наказу Міністерства економіки (згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 № 194 );

    документи про відрядження такої особи за кордон.

    Законодавство України не покладає на Державну прикордонну службу України обов’язку ведення вичерпного переліку документів, необхідних для перетину державного кордону.

    Що стосується супроводу ні яких змін у правила перетину кордону не було внесено.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд. Акт встановлення факту здійснення догляду складається на підставі звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю I чи II групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю I чи II групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;

    Гаряча лінія прикордонної служби України

    +38 (044) 527-63-63

    • Микита Клієнт місяць тому

      Справа в тому що не маю бажання оформлювати відрядження, але хочу відвести маму до родичів.Тому бронь для отримання відстрочки.Супровід для перетину кордону.Я вірно зрозумів що в такій схемі немає проблем?

      • Корнійчук Євген Іванович

        Уточніть звернувшись на гарячу лінію. Зараз коїться свавілля. Вимагають наявність військового квитка зі штрих кодом, хоча це не передбачено правилами перетину кордону.

        У разі відмови у перетині кордону, вимагайте письмову відмову з законим обгрунтуванням такої відмови, після чого ви зможете її одразу оскаржити у начальника пункту пропуску. Якщо він теж відмовить вимагаєте теж відмову у письмовому вигляді для подальшого оскарження у судовому порядку.

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Доброго дня!

    Коротко: Чи обов'язково підстава для відстрочки має бути і підставою для виїзду закордон?

    На даний час, Ви не маєте право на відстрочку, але маєте право на виїзд. Проте, при перетині кордону Ви повинні мати військово-обліковий документ та вклеїний у нього ВІН-код, якщо його не буде - вам заборонять виїзд

    Не коротко: Мати проходить лікування, і в перспективі отримає 2гу групу інвалідності, але без потреби в догляді.Після постанови № 560 це права на відстрочку вже не дає.В той самий час набули чинності зміни до порядку бронювання військовозобов'язаних з постанови № 555, які дають можливість отримати бронь.Чи зможу я будучи заброньованим з внесенням на спец. облік скористатися правом виїзду закордон як особа що супроводжує особу з інвалідністю, чи я щось упускаю?І якщо є можливість поділіться практикою, а не нормою закону.

    Оформіть бронь, вклейте ВІН-код до військово-облікового документу.

    Згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України Ви можете виїхати за кордон за підстав зазначених у п.2-1: у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи, які мають одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи і супроводжують одного із таких батьків для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність, а також документів, що підтверджують спільне проживання (їх задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) збігається із задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) їх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або здійснення догляду за своїми батьками чи батьками дружини (чоловіка), що підтверджується актом встановлення факту здійснення догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), або документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд.

    Для виїзду за кордон супроводжуючи маму Вам обхідно підготувати такі документи:

    1. Закордонні паспорти

    2. Свідоцтво про народження

    3. Документ про інвалідність мами

    4. Документ про спільне проживання або Акт здійснення догляду

    Якщо буде спільне місце проживання (однакове місце реєстрації) , то документ про здійснення догляду не потрібен.

    Якщо у Вас не буде з мамою спільного місця реєстрації – вам необхідно буде оформити Акт встановлення факту здійснення догляду або документ про отримання компенсації на догляд

    Якщо Вам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.

    Відмовити Вам можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.

    Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.

    Або Ви зможете спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    Якщо Ви матимете належний військово-обліковий документ - до Вас не буде зайвих питань зі сторони прикордонної служби.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олександрович
    20%

    ВІТАЮ ВАС, МИКИТА!

    Це можливо. Звісно якщо в найближчі тижні Кабмін не внесе зміни до своєї ж постанови про порядок перетинання кордону, привівши у відповідність до мобілізаційних підстав.

    Формально прикордонника тепер цікаве дві речі.

    1. Наявність у Вас актуального військово-облікового документа з QR-кодом, що підтверджує відсутність до Вас питань збоку ТЦК.

    2. Наявність підстав для виїзду за Постановою КМУ від 27 січня 1995 р. № 57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України" (в чинній редакції) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    Якщо ці пазли зійдуться в голові прикордонника - то Вас випустять.

    З повагою та розумінням,

    юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA