Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 20 травня 2024, питання №109666 250₴

Оновлення даних за кордоном

Потрібна консультація стосовно наступної ситуації. В березні 2022 став на облік в ТЦК та пройшов ВЛК, написали Придатний. Повістки після ВЛК під підпис не отримував, бо небуло потреби в людях (можливо в поштову скриньку кидали згодом). Через пів року Серпень 2022 виїхав з України (не офіційно), з обліку ТЦК не знімався. Зараз живу за кордоном. На території україни є лише декілька банківських рахунків, нерухомість є на окупованій території

Питання:
1. які штрафи мені очікувати найближчим часом (при оновленні чи не оновленні даних)?
2. як дізнатись про накладання штрафу перебуваючи за кордоном і оплатити їх вчасно? щоб не доводити до подвоєння і виконавчого провадження
2.1. як відбувається процесс списання штрафу та інформування?
3. яку повістку мені будуть направляти? чи можуть направити мобілізаційну повістку поштою (при тому що ВЛК було 2,5 роки тому)?

Можете порекомендувати, чи можно якось убезпечити себе від надлишкових штрафів та блокування рахунків

Відповіді юристів (3)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Питання:1. які штрафи мені очікувати найближчим часом (при оновленні чи не оновленні даних)?

    Норми законопроєкту 10449 з приводу уточнення облікових даних передбачають наступне:

    "...громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:

    ...

    у разі перебування за кордоном – шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності)..."

    Таким чином, Закон надаватиме з 18 травня можливість оновити дані особам, що перебувають за кордоном, в один із 3-х способів:

    - через мобільний телефон ТЦК та СП.

    - через електронну пошту.

    - через електронний кабінет.

    Якщо провести комплексний глибокий аналіз норм законопроєкту 10449 стає очевидним, що він не містить якихось безглуздних та неможливих до реалізації норм щодо повернення військовозобов'язаних чоловіків до України. Як Ви можете побачити, вони передбачають варіанти оновлення персональних даних, зокрема через офіційну електронну адресу, електронний кабінет і так далі. Тобто мова про обов'язкове повернення в Україні не йде і йти не може, це практично реалізувати неможливо. Це все, що Вам може бути цікаво. Як буде в майбутньому, спрогнозувати складно.

    Якщо звернути увагу, навіть надається можливість актуалізації даних за допомогою офіційного номеру телефону, який зазначений на офіційному сайті ТЦК та СП. Цікаво, що влада вважає офіційними сайтами центрів комплектування? Мабуть, їх сторінки у ФБ, адже інших просто немає.

    Тим не менше, аби спокійно жити, радив би Вам подумати над питанням ставання на військовий облік в консульстві. Так Ви позбудетеся взагалі будь-яких приводів для можливих маніпуляцій щодо себе. Але консульства повідомляють, що вони фактично здійснюють постановку на військовий облік тільки тих, хто звертається для постановки на тимчасовий консульський облік добровільно та має підстави на взяття на військовий облік.

    Щодо блокування рахунків, звідки Ви взяли інформацію, що буде блокування рахунків та стягнення майна? Блокування рахунків не передбачено чинним законодавством як міра можливого покарання для так званих "ухилянтів". Пояснюю, що може бути за законодавством, яке набирає чинності з 18 травня.

    1. Адміністративна відповідальність за статтею 210-1 КУпАП. Наразі штраф 3400-5100 грн, але планується підняття штрафу до 17-25 тис грн. Це влада трактуватиме як порушення законодавства у сфері оборони, мобілізації і так далі.

    2. ТЦК звертається до Нацполіції про Вашу доставку до них.

    3. Нацполіція, якщо не може доставити, повідмоляє ТЦК про неможливість доставки.

    4. Далі ТЦК направляє на Вашу адресу ВИМОГУ - це новий документ. Це та вимога, яка вважатиметься врученою, навіть якщо вона не буде вручена.

    5. Якщо протягом 10 кал. днів з дня отримання вимоги Ви не зв'яляєтеся, ТЦК подає до суду позов про обмеження у праві керування ТЗ.

    Ось коротко такий алгоритм дій. Загалом недолік для влади нового Закону в тому, що якщо людина тупо сидить вдома, за кордоном, її не так просто дістати. Штрафи - то таке питання. Особа не може бути притягнути до відповідальності двічі за одне і те ж правопорушення. Тому не оновили - понесли відповідальність і по суті все. Обмеження у праві керування ТЗ - це інше, але також не критичне, як на мою точку зору. Найгірший сценарій розвитку подій за новим законодавством - обмеження у праві керування ТЗ.

    Щодо блокування рахунків, це можливо виключно в рамках виконавчого провадження, якщо особа не сплачує протягом певного часу штраф, але жодного відношення до мобілізаційного процесу це не має. Це виключно виконавче провадження та процес стягнення штрафу або іншої заборгованості. Не думаю, що при наявності штрафу Ви умисно не будете його сплачувати протягом довгого часу.

    2. як дізнатись про накладання штрафу перебуваючи за кордоном і оплатити їх вчасно? щоб не доводити до подвоєння і виконавчого провадження

    Інформація про накладене адміністративне стягнення має з'явитися в Дії, або адміністративні матеріали будуть надіслані по місцю Вашого проживання. Якщо ні одне, ні інше, Ви дізнаєтеся про штраф після відкриття виконавчого провадження. Не хвилюйтеся, Ви встигнете його побачити та оплатити.

    2.1. як відбувається процесс списання штрафу та інформування?

    У Дію має прийти повідомлення про наявність виконавчого провадження.

    Самостійно Ви можете відслідковувати інформацію про себе:

    https://erb.minjust.gov.ua/

    3. яку повістку мені будуть направляти? чи можуть направити мобілізаційну повістку поштою (при тому що ВЛК було 2,5 роки тому)?

    Тільки на ВЛК. Результати медичного огляду у Вас вже недійсні.Можете порекомендувати, чи можно якось убезпечити себе від надлишкових штрафів та блокування рахунків

    Вище описав всі моменти з цього питання.

    З повагою!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Андрію

    1. які штрафи мені очікувати найближчим часом (при оновленні чи не оновленні даних)?

    Відповідно до Постанови КМУ №560:

    34. Повістка про виклик резервіста або військовозобов’язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням (поштовим відправленням з оголошенням цінності з описом вкладення) з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

    У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов’язаним своєї адреси місця проживання повістка надсилається на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання.

    41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

    1) у разі вручення повістки — особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

    2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку: день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

    день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

    день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

    2. як дізнатись про накладання штрафу перебуваючи за кордоном і оплатити їх вчасно? щоб не доводити до подвоєння і виконавчого провадження.

    Дана інформація повинна з'явитись у Вас в Дії або прийти за адресою Вашого місця реєстрації.

    2.1. як відбувається процесс списання штрафу та інформування?

    Що саме Ви маєте на увазі? Як виконавча блокує рахунки та списує кошти?

    3. яку повістку мені будуть направляти? чи можуть направити мобілізаційну повістку поштою (при тому що ВЛК було 2,5 роки тому)?

    Мобілізаційне розпорядження направляти точно не будуть. Мінімум - на уточнення даних, максимум - на ВЛК.

    Можете порекомендувати, чи можно якось убезпечити себе від надлишкових штрафів та блокування рахунків.

    Від блокування рахунків Вас може убезпечити лише сплата штрафів.

    Щодо убезпечення від адміністративної відповідальності, то, на жаль, у зв'язку з новим законодавством це практично не можливо.

    Якщо Ви не з'являєтесь по повістцці без поважної причини, то ТЦК навіть протокол станом на зараз не повинен складати, в нього є можливіть одразу виносити постанову про притягнення Вас до відповідальності. Якщо Ви будете оскаржувати відповідні постанови, то маєте шанс не сплачувати штраф. Проте, для того Вам потрібно мати докази щодо неправомірності винесення такої постанови.

    Якщо раніше можна було повідомити ТЦК про неявку узв'язку з поважною причиною і забути про повістку, то станом на зараз це так не працює. Вам все одно потрібно з'явитись до ТЦК упродовж 7 днів.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    100%

    Доброго дня!

    1. які штрафи мені очікувати найближчим часом (при оновленні чи не оновленні даних)?

    За неоновлення даних можливий штраф за статею 210-1 КУпАП від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 тис. - 25,5 тис. грн

    Проте, положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

    2. як дізнатись про накладання штрафу перебуваючи за кордоном і оплатити їх вчасно? щоб не доводити до подвоєння і виконавчого провадження

    Через ДІЮ або після відкриття виконавчого провадження в Єдиному державному реєстрі виконавчих проваджень

    2.1. як відбувається процесс списання штрафу та інформування?

    1. Спочатку ТЦК повинен належним чином повідомити військовозобов'язаного про місце та час розгляду справи.

    2. Потім проходить сам розгляд справи за присутності військовзобов’язаного. Відповідно до ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи; виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

    3. Після розгляду справи, керівник ТЦК виносить постанову, яка повинна містити:

    • найменування органу (прізвище, ім’я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову;
    • дату розгляду справи;
    • відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування;
    • опис обставин, установлених під час розгляду справи;
    • зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення;
    • прийняте у справі рішення.

    ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

    Для інформування особи про час та місце розгляду справи можуть використовуватися різні способи: рекомендований лист, особисте вручення повідомлення. При цьому, надсилання повідомлення (без доказів його отримання) не свідчить про її поінформованість. У разі неналежного поінформування особи, яка притягується до відповідальності, уповноважена особа не може розпочинати розгляд справи.

    ОТЖЕ, якщо ВАС не повідомлять про час та місце розгляд справи та винесуть постанову про накладення штрафу - ТЦК порушить ВАШІ права як особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Таке рішення ТЦК може бути оскаржене у судовому порядку.

    3. яку повістку мені будуть направляти? чи можуть направити мобілізаційну повістку поштою (при тому що ВЛК було 2,5 роки тому)?

    Повістку на уточнення даних

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024