Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 03 червня 2024, питання №111286 340₴

Чи маю я можливість безперешкодного перетину кордону ?

Доброго дня мене звати Іван!

Хотів би отримати консультацію на рахунок закону про мобілізацію та перетин кордону.


Я інвалід з дитинства в мене 3 група, є пенсійне посвідчення
Знятий з військово обліку ще в 2014 році за станом здоровʼя.

Чи можу я безперешкодно перетинати кордон України на зараз?
Після 18 травня
Чи потрібно мені проходити ВЛК та поновити свої дані
Та на рахунок застосунку Резерв +,мені потрібно мати там оновлення чи ні?

Відповіді юристів (9)

    Дерій Владислав Олегович
    23.5%

    Доброго дня!

    Ви знятий з військового обліку чи виключений?

    Як людина з інвалідністю Ви маєте право на відстрочку від мобілізації та безперешкодний перетин кордону, але потрібно мати з собою належні документи, а саме:

    1. Закордонний паспорт

    2. Пенсійне посвідчення, де вказана група інвалідності

    3. Військово-обліковий документ зі штрихкодом або Витягом з Реєстру військовозобов'язаних

    Чи потрібно мені проходити ВЛК та поновити свої дані

    На підставі якої статті наказу МОУ Вас зняли з військового обліку?

    Якщо Ви зняті з військового обліку та Вас визнали обмежено придатним - Вас можуть направити на ВЛК

    Якщо Вас визнали непридатним до військової служби із виключнням з військового обліку - Вас не мають права направити на ВЛК та поновити на військовому обліку.

    Та на рахунок застосунку Резерв +,мені потрібно мати там оновлення чи ні?

    Якщо Ви зняті з військового обліку - Вам оновлювати дані потрібно

    Якщо Вас виключили з військового обліку - оновлювати дані не потрібно

    З повагою, юрист Дерій В.О.!
    Богун Сергій Павлович
    26.5%

    Доброго дня.

    Ви маєте право на безперешкодний перетин кордону як особа з інвалідністю.

    Згідно Правил перетинання державного кордону громадянами України право виїзду мають

    особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

    Згідно з пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21 березня 2024 року № 3621-IX Громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев’яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

    Якщо ви виключені з військового обліку вам проходите ВЛК не потрібно.

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня, Іване!

    Головне питання до Вас який військово-обліковий документ Ви маєте? Ви були "зняті з обліку" або ж "виключені з останнього"? На підставі якого Наказу МОУ це відбулося?

    Чи можу я безперешкодно перетинати кордон України на зараз?

    Для перетину кордону станом на сьогодня Вам потрібен закордонний паспорт, документ, що підтверджує інвалідність та чинний військово-обліковий документ.

    Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності

    посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,

    або пенсійного посвідчення

    чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі — документи, що підтверджують інвалідність);

    Чи потрібно мені проходити ВЛК та поновити свої дані?

    Повертаючись до мого першого питання - все залежить від того чи були Ви зняті з обліку, чи були виключені з останнього. Після надання цієї інформації можливо надати Вам більш конкретну відповідь

    Та на рахунок застосунку Резерв +,мені потрібно мати там оновлення чи ні?

    Відповідно до Закону України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності з 18 травня цього року:

    II. Прикінцеві та перехідні положення

    2. Установити, що:

    1) під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX:

    громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

    Отже, оновлення даних передбачено для громадян, які перебувають на військовому обліку.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    25%

    Вітаю Вас!

    Хотів би отримати консультацію на рахунок закону про мобілізацію та перетин кордону.Я інвалід з дитинства в мене 3 група, є пенсійне посвідченняЗнятий з військово обліку ще в 2014 році за станом здоровʼя.Чи можу я безперешкодно перетинати кордон України на зараз?Після 18 травняЧи потрібно мені проходити ВЛК та поновити свої даніТа на рахунок застосунку Резерв +,мені потрібно мати там оновлення чи ні?

    Чи маєте Ви військовий квиток? На підставі якої статті Ви були зняті з військового обліку? Треба розібратися з вихідними даними, аби дати точні прогнози.

    Якщо Ви були виключені з військового обліку - Ви не повинні уточнювати дані,

    Давайте так, право на перетинання державного кордону у Вас безумовне, зокрема воно гарантовано постановою КМУ.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    ...

    "...2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність)...".

    Відповідно, якщо Ви маєте один із зазначених документів - Ви маєте повне право на перетинання державного кордону.

    Щодо практичної складової цього, то дійсно, вона інколи відрізняється від теоретичної. На практиці частенько працівники ТЦК та СП вимагають актуальний військово-обліковий документ, він-код військовозобов'язаного.

    Моя позиція така - Ви можете сміло спробувати перетнути кордон з тим, що є, якщо не вийде - звертатися до ТЦК та СП.

    Ваші основні документи:

    - пенсійне посвідчення по інвалідності;

    - закордонний паспорт.

    Що буде, якщо звернутися знову до ТЦК та СП?

    Теоретично і гарантовано - направлення на ВЛК. Загалом оновлення військово-облікового документу передбачає обов'язковий етап - проходження ВЛК. Але у Вашій ситуації все трохи інакше, адже Ви виключені з військового обліку.

    Але Вас не мають права мобілізувати, адже Ви виключені з військового обліку.

    Дана стаття визначає, що особа мала бути виключена з військового обліку за станом здоров'я. У Вас є відповідний запис, пункт та стаття, по якій Вас було "знято" з обліку.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього

    ...

    6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

    ...

    3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

    ...

    Щодо мобілізації, то Вам не можуть і не мають ніякого права навіть вручити повістку про явку, не говорячи про мобілізацію або ВЛК. Втім, на жаль, повістку можуть вручити будь-кому, в чому не один раз пересвідчувався на своїй практиці. Думаю це і стало предметом Вашого питання та мотивуючим фактором звернутися до юристів платформи. Тим не менше, це не повинно Вас хвилювати. Ви визнані непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку один раз, остаточно. Жодних переглядів по неправильній процедурі чи щось на кшталт цього - порушення Конституції та законів України.

    Чинне законодавство не передбачає права ставити виключених з обліку за станом здоров'я на повторний військовий облік за бажанням окремих нешанованих українцями громадян, не хвилюйтеся. Органи державної влади, на відміну від громадян, сповідують принцип - дозволено все, що прямо передбачено законом.

    Якщо Ви маєте на руках всі документи про виключення з військового обліку - Вам немає про що турбуватися. Ви не зобов'язані виконувати незаконні дії та вимоги органів влади та їх посадових осіб. Ви вже невійськовозобов'язаний!

    КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30, ст. 141)

    Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

    Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

    Крім того, Ви є особою з інвалідністю, тому і по цьому не підлягаєте примусовій мобілізації.

    ВИСНОВОК: Ви не підлягаєте мобілізації. Погоджуватися на повторну ВЛК - не варто.

    АЛЕ!!! Ми повинні враховувати, що з 18 травня 2024 року активно перевірятимуть наявність у особи він-код військовозобов'язаного. Раджу спробувати подати заяву до ТЦК через Укрпошту про присвоєння він-коду військовозобов'язаного, а з письмовою відповіддю від ТЦК перетинати кордон. Якою взагалі є тенденція та що робити, коли Вам відмовляють?

    1. Підготуватися заздалегідь (сформувати чітку правову позицію, орієнтовану на постанову КМУ № 57), за потреби роздуркувати нормативно-правовий акт, бути готовим відстоювати свої права). Не зайвим буде супровід юриста (адвоката) в офлайн або онлайн режимі.

    2. Багато в чому успіх залежить навіть від конкретної зміни прикордонників та відповідної посадової особи.

    3. По можливості - намагайтеся перетинати кордон в денну пору доби, аби працівники ДПСУ не мали змоги обгрунтувати відмову як неможливість перевірки Ваших документів.

    4. Беріть із собою якомога більшу кількість документів (виписки, медичні документи, посвідчення тощо). При змозі спробуйте документально оформити мету виїзду за кордон (особливо стосується тих, хто здійснює супровід особи з інвалідністю або особи, яка потребує постійного стороннього догляду).

    5. Відмова у перетині кордону на одному пункті не забороняє Вам спробувати виїхати через інший, у тому числі за наявності письмової відмови.

    Наразі оформлювати відстрочку та і загалом займатися цим питанням можливо не варто.

    З повагою! Нехай у Вас все вийде.

    Иван Клієнт 5 місяців тому

    Призовною комісією при Подільському

    РВК у м. Києві 18.02.2014 р. визнаний не придатним до військової служби з виключенням з військового обліку

    за ст. 47-а гр.I (за станом здоров'я)

    Наказу МО України Nº402 - 2008 року

    Протокол Nº 12

    Це зазначено в моєму білому білеті

    • Дерій Владислав Олегович

      В такому випадку Вам не потрібно проходити ВЛК та оновлювати дані

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Ви були виключені з військового обліку у зв'язку з непридатністю до проходження військової служби, а отже, не повинні оновлювати дані та проходити ВЛК.

      Отже, спробуйте виїхати за кородон за наявних в Вас документів. Якщо ж прикордонники не пропустять, то тоді вже прийдеться звертатись до ТЦК за проставленням штрих-коду у ВОД.

    • Кирда Вячеслав Володимирович

      Іване!

      Тоді вся інформація, яку я зазначив вище, стосується Вас безпосередньо, адже Ви були саме виключені з військового обліку. Тепер Ви не повинні уточнювати дані та маєте право на виїзд за кордон.

      Щасти Вам.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так ви маєте право на перетин кордону. Для перетину кордону вам потрібно мати такі документи:

    Закордонний паспорт

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда

    Ваше питання врегульовано правилами перетину кордону.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність);

    Вам не треба нічого оновлювати!

    Отримати консультацію з питань перетину кордону можливо на гарячій лінії Державної прикордонної служби України:

    • 1598 для дзвінків з території України (лінія безкоштовна);
    • +38(044)527-63-63 для дзвінків із-за кордону (згідно з тарифами відповідного оператора зв’язку).


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України