Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

29 червня 2024, питання №113816 340₴

Чи можна з собою носити охолощену зброю ?

Хочу придбати охолощену зброю і постає питання чи треба її ставити на облік чи маю я право носити її з собою якщо так то які правила носіння?

Відповіді юристів (7)

    Дерій Владислав Олегович
    14.4%

    Доброго дня!

    Ви повинні мати дозвіл на придбання, зберігання та носіння охолощеної зброї, інформація про яку міститься в ЄРЗ.

    Згідно Пункт 8.1 глави 8 розділу II Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї... (далі - Інструкція)

    8.1. Дозвільна система, що здійснюється органами (підрозділами) поліції, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання та громадянам.

    12.2. Для прийняття Рішення про надання дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної, пневматичної, холодної та охолощеної зброї, пристрою в порядку, визначеному пунктом 1.5 глави 1 розділу І цієї Інструкції, подаються такі документи:

    • заява;
    • одна фотокартка розміром 3,5 × 4,5 см в електронній або паперовій формі;
    • медична довідка;
    • довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
    • документи, визначені пунктом 3 Тимчасової інструкції про порядок придбання, зберігання, обліку, використання та застосування пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів працівниками суду, правоохоронних органів та їх близькими родичами, а також особами, які беруть участь у кримінальному судочинстві, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 13 червня 2000 року № 379 дск, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 жовтня 2000 року за № 696/4917 (далі - Тимчасова інструкція про порядок придбання, зберігання, обліку, використання та застосування пристроїв), або пунктом 2 розділу II Інструкції про умови та порядок придбання, зберігання, обліку, використання та застосування пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів поліцейськими, особами, звільненими зі служби в поліції, а також колишніми працівниками міліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23 березня 2016 року № 223, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 квітня 2016 року за № 622/28752 (далі - Інструкція про умови та порядок придбання, зберігання, обліку, використання та застосування пристроїв) (для пристроїв);
    • платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги.

    Рішення про надання дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної, пневматичної, холодної та охолощеної зброї, пристрою приймаються органами (підрозділами) поліції у строк, що не перевищує 30 календарних днів.

    За результатами розгляду документів орган (підрозділ) поліції приймає Рішення про надання (відмову в наданні) дозволу на придбання відповідного виду зброї, пристрою. Наявність дозволу на придбання такої зброї, пристрою підтверджується витягом з Єдиного реєстру зброї про наявність дозволу на придбання зброї, основних частин зброї, пристроїв фізичними особами (далі - Витяг з ЄРЗ про наявність дозволу на придбання предметів і матеріалів фізичними особами) (додаток 31), у якому зазначається вид зброї, пристрою, дозволених для придбання.

    12.5. Для прийняття Рішення про надання дозволу на зберігання та носіння мисливської нарізної, гладкоствольної зброї, основних частин зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв у порядку, визначеному пунктом 1.5 глави 1 розділу І цієї Інструкції, подаються такі документи:

    • заява;
    • копія договору страхування (крім пристроїв);
    • платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги.

    У разі якщо місце проживання власника відрізняється від зазначеного під час надання документів для отримання дозволу на придбання мисливської нарізної, гладкоствольної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв, додатково надається витяг із реєстру територіальних громад про нове задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування).

    Рішення про надання дозволу на зберігання та носіння мисливської нарізної, гладкоствольної зброї, основних частин зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв приймаються органами (підрозділами) поліції у строк, що не перевищує п’ятнадцяти календарних днів від дня отримання документів.

    За результатами розгляду документів орган (підрозділ) поліції приймає Рішення про надання (відмову в наданні) дозволу на зберігання, носіння відповідної одиниці зброї, основної частини зброї, пристрою. Наявність дозволу на зберігання, носіння такої зброї, основної частини зброї, пристрою підтверджується Витягом з ЄРЗ про наявність дозволу на зберігання, носіння зброї, у якому зазначаються відомості про зброю, основну частину зброї, пристрій, дозволених для зберігання.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    14.4%

    Доброго дня, Дмитро!

    Відповідно до інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної ... (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0637-98#n65):

    8. Види зброї, щодо якої здійснюється дозвільна система

    8.1. Дозвільна система, що здійснюється органами поліції, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання та громадянам.

    Правом придбання мисливської гладкоствольної зброї та основних частин до неї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, мисливської нарізної зброї та основних частин до неї - 25-річного віку, холодної, охолощеної та пневматичної зброї та основних частин до неї - 18-річного віку. Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність (пункт 12.1 глави 12 розділу ІІ Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року № 622 (далі - Інструкція).

    Для отримання в органах поліції дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної та охолощеної зброї громадяни подають відповідну заяву (на ім'я керівника органу поліції за місцем проживання заявника).

    До заяви подаються наступні документи:

    • заповнена картка-заява (додаток 14 до Інструкції);
    • медична довідка (крім охолощеної зброї);
    • довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (крім охолощеної зброї);
    • платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги;
    • копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України (для осіб, яким видано паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм,- копію паспорта та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання) (пункт 12.2 глави 12 розділу II Інструкції);
    • документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо) (якщо фактичне проживання громадянина інше, ніж зазначене в паспорті).

    Крім того, для оформлення документів потрібні 4 фотокартки розміром 3Х4 см, а для отримання дозволу на носіння та зберігання зброї - договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності власника зброї, крім охолощеної зброї.

    Якщо громадянин, який звертається до органу поліції для оформлення дозволу на придбання зброї, пристрою, вже має у власності чи у користуванні зброю, пристрій, він надає копію дозволу на зберігання цієї зброї, пристрою, а документи (довідки), які були подані при отриманні дозволу на придбання, зберігання (перереєстрації), є дійсними, повторно не оформляються, власник подає їх копії.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович
    14.4%

    Вітаю!

    "Інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів"

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0637-98?find=...

    8.5. Охолощена зброя - пристрої, виготовлені шляхом спеціального пристосування конструкції стрілецької вогнепальної зброї до стрільби лише холостими патронами, з яких неможливо зробити постріл снарядом, що має достатню вражаючу здатність.

    Призначена для використання на кінозйомках, при проведенні театралізованих, костюмованих та інших культурних заходів.

    Охолощена зброя повинна бути приведена на заводі-виготовлювачі чи майстерні з ремонту зброї, у стан, придатний для стрільби тільки холостими патронами.

    Після здійснення перероблення зброї завод-виготовлювач або майстерня з ремонту зброї звертається до експертної установи, яка готує висновок про віднесення такої зброї до категорії охолощеної. Відомості про перероблення зброї та про її конструктивні зміни вносяться Експертною службою МВС в ЄРЗ.

    ЦЯ ЗБРОЯ ПОВИННА БУТИ ЗАРЕЄСТРОВАН В РЕЄСТРІ ЗБРОЇ.

    ПОСТІЙНЕ НОСІННЯ ЇЇ НЕ ДОЗВОЛЕНЕ - ВОНА МОЖЕ ВИКОРИСТОВУВАТИСЯ НА КУЛЬТУР5ИХ ЗАХОДАХ.

    Турчин Ярослав Олександрович
    14.4%

    ВІТАЮ ВАС, пане ДМИТРО! Щиро не рекомендую таким займатися! Ви точно маєте на увазі охолощену зброю, а не пневматичну до 100 м/с швидкістю кулі та до 4,5 мм калібром?

    На жаль, для володіння та носіння охолощеної зброї потрібен точно так само дозвіл як і на мисливську чи іншу зброю, тому сенсу в цьому особливого не бачу. За такою логікою Вам простіше придбати пневматичний пістолет Макарова у будь-якому магазині, включаючи Розетку чи Епіцентр з швидкістю польоту кулі менше 100 м/с та калібром менше 4,5 мм. При цьому мати при собі талон / чек про придбання та документ про характеристики, або мисливську зброю.

    Також можливий фактор - це психологічний, тому з обережністю носіть та показуйте таку зброю (якщо все ж надумаєте подібними речами займатися) при людях з реальною, а не вихолощеною зброєю... бо люди / правоохоронці / військові / злочинці можуть розцінити цю зброю як бойову, що може призвести до невиправних наслідків, в тому числі застосування до Вас зброї чи інших засобів з метою захисту від потенційного застосування зброї Вами, або з метою відібрання зброї, яка схожа на бойову, хоч такою і не являється.

    Чи є сенс оформлювати дозвіл у МВС на таку зброю, яка не стріляє взагалі нічим? - При цьому правила однакові, що до Вас, що до тих, у кого вдома 10 карабінів мисливських.

    Крім того, база Єдиного реєстру зброї тепер доступна ТЦК і по-перше без військового квитка Вам ніхто в МВС дозвіол на зброю не видасть та й медичну довідку ніхто не видасть у лікарні так само, а по-друге - якщо у Вас не все добре з ТЦК, то це буде додатковим фактором Вас знайти та моблізувати.

    Також зауважте, що Вас правоохоронці мають законне право затримати і навіть до проведення експертизи ініціювати обмеження свободи пересування за підозрою у володінні та перевезенні бойової зброї, поки експертиза НДЕКЦ МВС не покаже зворотнє.

    Раніше дуже часто практикувалися такі речі з бізнесменами, котрих треба на кілька днів десь затримати, щоб зайнятися рейдерським захопленням майна чи зірвати угоду важливу... підкинути людині охолощену зброю, затримати... і тримати в КПЗ до надходження експертизи.

    Тепер мовою юридичною.

    Вихолощена (охолощена) зброя - пристрої, виготовлені шляхом спеціального пристосування конструкції стрілецької вогнепальної зброї, з яких неможливо зробити постріл снарядом. Така зброя може використовуватися в навчальних цілях та як спортивний інвентар. Вихолощена зброя повинна бути приведена на заводах-виготовлювачах чи в майстернях з ремонту зброї у стан, придатний для стрільби тільки холостими патронами, що підтверджується відповідним висновком.

    (Постанова КМ "Про затвердження Порядку придбання, зберігання, перевезення і використання спортивної зброї, боєприпасів до неї, утримання стрілецьких тирів, стрільбищ та стендів" від 27.12.2018 N 1207)

    Конституцією України передбачено, що питання володіння чи придбання майна визначається законом. На жаль в Україні жоден склад парламенту не мав гідності та самоповаги, аби питання цивільного обігу зброї вирішити законом. Тому наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 р. № 622, всупереч нормам Конституції України, затверджено Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів

    Саме цією Інструкцією і керується МВС та організації з продажу зброї й громадяни у цих питаннях.

    А короткоствольна нарізна зброя чи зброя з можливістю автоматичної стрільби придбавається в Україні або по корупційним схемам "нагородження" за заслуги перед силовими структурами, або на чорному ринку.

    Щодо вихолощеної зброї

    Продаж мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, боєприпасів до неї, пневматичної, холодної та охолощеної зброї, пристроїв та патронів до них здійснюється магазином з торгівлі зброєю, а переоформлення зброї, пристроїв від власника (у тому числі від спадкоємця) до іншої особи, яка має дозвіл на їх придбання,- органом (підрозділом) поліції. Переоформлення зброї, основних частин зброї, пристроїв органом (підрозділом) поліції здійснюється після пред’явлення належної власнику зброї, основних частин зброї, пристроїв.

    Про всі вчинені дії, пов’язані з обігом зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв, патронів до пристроїв, предметів і матеріалів, а також з їх власниками, вносяться відповідні відомості в ЄРЗ.

    Після продажу (переоформлення) зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв, патронів до них, предметів і матеріалів магазин з торгівлі зброєю (орган (підрозділ) поліції) вносить у ЄРЗ інформацію про їх продаж (переоформлення), видає покупцю витяг з Єдиного реєстру зброї про придбання зброї, боєприпасів до неї, основної частини зброї, пристрою, патронів до пристрою, предметів і матеріалів (далі - Витяг з ЄРЗ про придбання зброї, предметів) (додаток 14) та засобами ЄРЗ повідомляє про це відповідний орган (підрозділ) поліції, у якому покупцем було оформлено дозвіл на їх придбання.

    Облік власників мисливської нарізної, мисливської гладкоствольної, нагородної, пневматичної, охолощеної, а також холодної зброї, пристроїв (далі - власник) здійснюється в електронній формі засобами ЄРЗ.

    7.2. На кожного власника (крім власника відомчої зброї) заводиться особова справа. Особові справи ведуться в електронній формі засобами ЄРЗ або паперовій формі.

    {Абзац перший пункту 7.2 глави 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 960 від 28.11.2023}

    Особові справи на власників мисливської нарізної, нагородної зброї та пристроїв ведуться в УП ГУНП, на власників мисливської гладкоствольної, пневматичної, охолощеної та холодної зброї - УП ТПП.

    {Абзац другий пункту 7.2 глави 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 960 від 28.11.2023}

    7.7. Контроль за зберіганням вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв, що належать фізичним особам, здійснюється уповноваженими підрозділами контролю за обігом зброї відповідно до законодавства. Перевірка порядку зберігання такої зброї, пристроїв, що належать фізичним особам, проводиться поліцейськими патрульної поліції, дільничними офіцерами поліції, поліцейськими офіцерами громади згідно з пунктом 21 частини першої статті 23 Закону України «Про Національну поліцію».

    {Абзац перший пункту 7.7 глави 7 розділу I із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 4 від 10.01.2023}

    8.1. Дозвільна система, що здійснюється органами (підрозділами) поліції, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання та громадянам.

    {Пункт 8.1 глави 8 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 749 від 07.08.2013}

    8.5. Охолощена зброя - пристрої, виготовлені шляхом спеціального пристосування конструкції стрілецької вогнепальної зброї до стрільби лише холостими патронами, з яких неможливо зробити постріл снарядом, що має достатню вражаючу здатність.

    Призначена для використання на кінозйомках, при проведенні театралізованих, костюмованих та інших культурних заходів.

    Охолощена зброя повинна бути приведена на заводі-виготовлювачі чи майстерні з ремонту зброї, у стан, придатний для стрільби тільки холостими патронами.

    {Абзац третій пункту 8.5 глави 8 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 590 від 19.09.2022; із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 960 від 28.11.2023}

    Для проведення охолощення зброї її власник звертається безпосередньо до заводу-виготовлювача або майстерні з ремонту зброї.

    {Пункт 8.5 глави 8 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 590 від 19.09.2022}

    Після здійснення перероблення зброї завод-виготовлювач або майстерня з ремонту зброї звертається до експертної установи, яка готує висновок про віднесення такої зброї до категорії охолощеної. Відомості про перероблення зброї та про її конструктивні зміни вносяться Експертною службою МВС в ЄРЗ.

    {Пункт 8.5 глави 8 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 590 від 19.09.2022}

    {Пункт 8.5 глави 8 розділу II в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ № 749 від 07.08.2013}

    Хай щастить!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Корнійчук Євген Іванович
    14.4%

    Доброго дня, це заборонено законом.

    Визначення термінів - носіння, зберігання, придбання, виготовлення, ремонт, передача, збут

    Всі вони характеризуються незаконністю, тобто здійснюються без відповідного дозволу.

    НосінняПереміщення чи транспортування зброї безпосередньо при собі: в руках, одязі, сумці, транспортному засобі тощо.ВиготовленняДії, результатом яких є створення предметів, які набувають відповідних характерних властивостей холодної зброї.РемонтВідновлення характерних властивостей зброї шляхом усунення пошкоджень, поломок, дефектів, заміни непридатних частин чи механізмів, внаслідок якого такі предмети стають придатними до використання за цільовим призначенням.ЗбутПередачі зброї іншій особі на безоплатній чи платній основі: шляхом дарування, обміну, продажу тощо.ЗберіганняСлід звернути увагу, що кримінальної відповідальності за зберігання холодної зброї не передбачено. Тобто, для прикладу зберігання вдома ножа, який відноситься до холодної зброї, – не є протиправним і не тягне за собою покарання.ПридбанняДо придбання належать дії як: полягають в сплатному чи безоплатному набутті відповідних предметів будь яким способом - купівлі, обміну, одержання як плати за виконану роботу чи надані послуги, привласнення знайденого одержання в подарунок чи як відшкодування боргу тощо.ПередачаПередача - це безоплатно надання відповідних предметів іншим особам які не мають права на їх придбання (дарування, надання у тимчасове користування).Поняття кримінальної відповідальності

    В Кримінальному кодексі України це поняття не розкривається. В теорії кримінального права його трактують по-різному. Кримінальна відповідальність - це вид юридичної відповідальності, яка полягає в обмеженні прав та свобод особи у разі вчинення нею злочину та його доведеність, визначає тяжкість і ступінь відповідальності, встановленої нормами Кримінального кодексу.

    Види кримінальної відповідальності

    Кримінальна відповідальність є двох видів: позитивна та негативна

    Позитивна кримінальна відповідальність

    Позитивна кримінальна відповідальність - це обов'язок особи, покладений на неї КК, не вчиняти злочинів. Виникає позитивна кримінальна відповідальність із набранням чинності КК.

    Об'єктивні ознаки позитивної кримінальної відповідальності

    До об'єктивних ознак позитивної кримінальної відповідальності відносимо: наявність кримінально-правових встановлень, які містяться в статтях КК та забороняють вчиняти певні діяння (злочини) або надають особі право на певну поведінку, наприклад, на затримання особи, що вчинила злочин.

    Суб'єктивні ознаки позитивної кримінальної відповідальності До суб'єктивних ознак позитивної кримінальної відповідальності відносимо обов'язок особи вести себе відповідно вимогам КК, тобто не порушувати його встановлення. Не вчинення особою злочину означає реалізацію позитивної кримінальної відповідальності.

    Негативна кримінальна відповідальність

    Негативна кримінальна відповідальність - це обов'язок особи бути відповідальною за вчинений нею злочин і перетерпіти передбачені законом заходи реагування. Виникає негативна кримінальна відповідальність із моменту вчинення особою злочину.

    Об'єктивні ознаки негативної кримінальної відповідальності

    До об'єктивних ознак негативної кримінальної відповідальності віднесемо такі: наявність кримінально-правової заборони не вчиняти злочин; наявність в діянні особи складу злочину; перетерпіння особою заходів, передбачених КК.

    Суб'єктивні ознаки негативної кримінальної відповідальності До суб'єктивних ознак негативної кримінальної відповідальності віднесемо наступні: обов'язок особи, в діянні якої є склад злочину, зазнати на собі заходів, передбачених КК. Завершується негативна (ретроспективна) кримінальна відповідальність у повному своєму розвитку фактом погашення або зняття судимості за вчинений злочин. Наприклад, фактом звільнення особи від кримінальної відповідальності, в нашому випадку це добровільна здача органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

    Відповідальність фізичної особи

    Незаконне поводження з кинджалами, фінськими ножами, кастетами чи іншою холодною зброєю

    Носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу (ч.2 ст. 263 КК України)- караються штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років.

    Не підлягає кримінальній відповідальності за вчинення дій, передбачених частиною другою статті 263 КК України, особа, яка добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

    За яку холодну зброю передбачена кримінальна відповідальність?

    Кримінальна відповідальність настає згідно з ч.2 ст.263 КК за незаконний обіг таких предметів:

    1. кинджали;
    2. фінські ножі;
    3. кастети;
    4. інша холодна зброя (пристрої та предмети, конструктивно призначені для ураження живої чи іншої цілі за допомогою м’язової сили людини чи механічного пристрою; предмети, які справляють колючий, колючо-ріжучий, рубаючий, роздроблюючий або ударний ефект. Наприклад, багнет, шабля, меч, спис, стилет, ніж, лук, арбалет, нунчаку, булава, бойова сокира тощо).

    Важливим моментом є те, що кримінальна відповідальність може наступати лише тоді, коли вилучені зброя, бойові припаси, вибухові речовини чи вибухові пристрої є придатними до використання за цільовим призначенням.

    Питання чи є зазначені вище предмети виготовленими промисловим, серійним способом, або є саморобними чи переробленим, не впливає на факт наявності складу злочину. Необхідно мати на увазі, що визначення факту того, що певний предмет є вогнепальною чи холодною зброєю, бойовим припасом, вибуховою речовиною чи вибуховим пристроєм в конкретних випадках здійснюється на підставі висновку експерта. Під час кримінального провадження для вирішення цього питання має бути обов’язково призначена та проведена криміналістична експертиза.

    Під час вирішення питання законності дій, пов’язаних з обігом зброї, необхідно керуватися відповідними нормативно-правовими актами, зокрема:- Положенням про дозвільну систему;

    - Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів», затвердженою наказом МВС України від 21.08.1998 р. № 622.

    Постановою ВСУ № 3 від 26.04.2002 року “Про судову практику в справах про викрадення та інше незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими речовинами, вибуховими пристроями чи радіоактивними матеріалами” визначено, що до холодної зброї належать предмети, які відповідають стандартним зразкам або історично виробленим типам зброї, чи інші предмети, що справляють колючий, колючоріжучий, рубаючий, роздроблюючий або ударний ефект (багнет, стилет, ніж, кинджал, арбалет, нунчаку, кастет тощо), конструктивно призначені для ураження живої цілі за допомогою м’язової сили людини або дії механічного пристрою.

    Звільнення від кримінальної відповідальності

    Не підлягає кримінальній відповідальності за вчинення дій, передбачених частиною другою статті 263 КК України, особа, яка добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

    При цьому добровільним здавання є тоді коли воно вчинене за власною волею незалежно від мотивів однак не в зв'язку з тим, що органами влади виявлено факт зберігання відповідних предметів. Потрібно також щоб особа здала всю наявну у неї зброю та інші предмети щодо яких вчинялися незаконні дії.

    Об'єктом злочину є громадська безпека в частині убезпечення від порушення правил обороту (користування населенням) вогнепальної і холодної зброї, бойових припасів, вибухових речовин, вибухових пристроїв. Загально небезпечні предмети при їх неконтрольованому поширенні становлять підвищену загрозу для суспільства. Тому встановлені спеціальні правила поводження зі зброєю, боєприпасами, вибухівкою, визначено, з якими з цих предметів громадяни взагалі не вправі вчиняти будь-яких дій, а які дії можна виконувати на підставі спеціального дозволу.Предметом злочину можуть бути:

    1. вогнепальна зброя (крім гладко-ствольної мисливської);
    2. бойові припаси;
    3. вибухові речовини;
    4. вибухові пристрої (ч. 1 ст. 263 КК України);
    5. холодна зброя (кинджали, фінські ножі, кастети) (ч. 2 ст. 263 КК України).
    Добровільна здача зброї

    Державно компетентними органами, з метою виведення зброї, боєприпасів, вибухівки та спеціальних засобів з незаконного обігу щорічно проводиться місячник добровільної здачі зброї.

    Про це повідомляється у прес-службі головного управління Національної поліції.

    Якщо у вказаний термін добровільно здати мисливську вогнепальну, холодну, газову зброю, то в подальшому після оформлення відповідних документів можна зареєструвати цю зброю в особисту власність і використовувати її на законних підставах.

    Для отримання більш детальної інформації просимо звертатися до територіальних органів головних управлінь Національної поліції України або дільничних офіцерів поліції в місцях вашого проживання або тимчасового перебування.

    Середницький Євгеній Вікторович
    14.4%

    Вітаю, охолощена зброя (також відома як стрілецька зброя, що втратила бойові властивості) має певні особливості у правовому регулюванні в Україні. Ось основні моменти, які вам слід знати:

    1. Ставлення на облік:
      • Охолощена зброя, зазвичай, не потребує реєстрації в органах внутрішніх справ, оскільки вона не є бойовою і не має можливості стріляти бойовими набоями. Однак для точного підтвердження цього факту рекомендую звернутися до місцевого відділу поліції.
    2. Право на носіння:
      • Носіння охолощеної зброї, як правило, дозволяється без особливих дозволів, оскільки вона не є бойовою зброєю. Але варто дотримуватися загальних правил щодо громадського порядку.
      • Важливо пам'ятати, що носіння будь-якої зброї в громадських місцях може привернути увагу правоохоронних органів і спричинити незручності, тому бажано мати при собі документи, що підтверджують статус зброї.
    3. Правила носіння:
      • При носінні охолощеної зброї уникайте демонстрації її в публічних місцях, щоб уникнути непорозумінь з боку інших осіб і правоохоронців.
      • Якщо вам потрібно транспортувати охолощену зброю, найкраще робити це в спеціальному чохлі або кейсі.
    4. Використання:
      • Використання охолощеної зброї дозволяється для навчальних, тренувальних, культурних або розважальних цілей. Однак використання у будь-яких інших ситуаціях, які можуть створювати загрозу для оточуючих або порушувати громадський порядок, заборонено.
    5. Консультація з юристом:
      • Для точного розуміння ваших прав і обов'язків рекомендується звернутися до юриста, який спеціалізується на законодавстві про зброю.

    Завжди дотримуйтесь законодавства і правил безпеки при поводженні зі зброєю, навіть якщо вона охолощена.

    Богун Сергій Павлович
    13.5%

    Доброго дня.

    Дозвіл потрібен.

    Питання врегульовано Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів.

    За відсутності будь-яких дозволів, особи, які досягли 18 років, можуть володіти пневматичною зброєю калібром менше 4,5 міліметрів і швидкістю польоту кулі нижче 100 метрів в секунду, револьверами та пістолетами під патрон Флобера, ножами побутового призначення, а також газовими балончиками (крім тих, які використовуються співробітниками правоохоронних органів). Обіг вказаної категорії засобів самооборони не регулюється законодавством України.

    Громадяни України можутьути власниками вогнепальної, травматичної, холодної та газової зброї за умови попереднього отримання відповідного дозволу.

    Так, громадянин України, за відсутності встановлених законом обмежень, має право отримати:

    - з 18 років - дозвіл на придбання холодної, охолощеної, пневматичної зброї, а також дозвіл на придбання та зберігання (носіння) газових пістолетів;

    - з 21 року - дозвіл на придбання мисливської гладкоствольної зброї;

    - з 25 років - дозвіл на придбання мисливської нарізної зброї.

    Питання реєстрації врегульовано Положенням про функціональну підсистему «Єдиний реєстр зброї» єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ

    Внесенню до ЄРЗ підлягає наступна інформація:

    • інформація про предмет (технічний стан і відстріл, фотографії), мається на увазі інформація про вогнепальну зброю, її основні частини та боєприпаси до неї;
    • відомості про зміни до предметів, здійснені у процесі переробки або ремонту (у тому числі електронні копії (фотокопії) документів, які утворюються під час таких дій);
    • інформація про фізичних та юридичних осіб, що надається ними в установленому законодавством порядку (у тому числі унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі щодо фізичних осіб (за наявності));
    • інформація про місця зберігання предметів та вибухових матеріалів;
    • документи (у тому числі електронні копії паперових документів), що надаються фізичними та юридичними особами, з питань, пов'язаних з обігом предметів та поводженням із вибуховими матеріалами;
    • рішення та інші документи (у тому числі їх електронні копії), прийняті (видані) уповноваженими особами суб'єктів ЄРЗ, пов'язані з обігом предметів та вибухових матеріалів;
    • відомості про факти викрадень і втрат предметів та вибухових матеріалів (у тому числі електронні копії, фотокопії документів, які утворюються під час таких дій).
    • витягу із реєстру територіальних громад.

Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024